Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 177

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Żywienie człowieka
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Przyprawy nadają potrawom swoisty zapach, smak i barwę. Ponadto są stosowane w leczeniu wielu chorób i schorzeń m.in.: infekcji bakteryjnych, kaszlu, chorób wątroby, ponieważ wykazują działanie przeciwwirusowe, bakteriobójcze, bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne oraz antynowotworowe. Celem pracy była charakterystyka wybranych przypraw, w ramach której przedstawiono ich zastosowanie oraz zalecenia związane z ich stosowaniem w dietach leczniczych.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było przedstawienie rynku przekąsek mięsnych w Polsce na przykładzie jednego z głównych producentów wyrobów mięsnych. Zainteresowanie przekąskami mięsnymi, jako zdrową alternatywą dla przekąsek standardowych, wzrasta, ale segment ten nie jest jeszcze konsumentom dobrze znany. Oferta mięsnych produktów przekąskowych stale rozszerza się o nowe propozycje, będąc odpowiedzią na upodobania i potrzeby konsumenckie. W artykule przedstawiono zalety przekąsek mięsnych pod względem wartości odżywczych i zdrowotnych w porównaniu z przekąskami spożywanymi przez konsumentów najczęściej.(abstrakt oryginalny)
Dokonano przeglądu literatury dotyczącej zmian percepcji sensorycznej u osób starszych i ich znaczenia żywieniowego. Zmiany w chemopercepcji zachodzące z wiekiem, zarówno w kategoriach intensywności jak i hedonicznych mają istotny wpływ na wybór żywności oraz fizjologię żywienia. Zmiany te objawiają się obniżeniem wrażliwości, zdolności rozpoznawania bodźców smakowych i zapachowych oraz przesunięciem optymalnie pożądanych ich natężeń. Wielkość tych zmian z wiekiem jest specyficzna w odniesieniu do różnej jakości bodźców oraz indywidualnie wysoce zróżnicowana. Znaczna niejednolitość metodyki prac eksperymentalnych w tym zakresie powoduje trudności w ilościowym oszacowaniu wymienionych zjawisk. (abstrakt oryginalny)
Mieszanki przyprawowe należą do bardzo popularnych dodatków stosowanych w technologii żywności i gospodarstwach domowych. W ich skład wchodzi sól (rozumiana jako zawartość chlorku sodowego, NaCl) i warzywa oraz substancje wpływające na cechy sensoryczne, jak substancje wzmacniające smak i zapach oraz wpływające na ogólny wygląd i konsystencję przypraw. Celem głównym pracy była ocena zawartości soli w tradycyjnych mieszankach przyprawowych w porównaniu z nową linią mieszanek ziół przyprawowych produkowanych przez dwie wiodące na polskim rynku firmy. Mieszanki tradycyjne zawierały sól w bardzo szerokim zakresie - od ilości śladowych do ponad 50 g soli/100 g produktu. Zioła przyprawowe produkowane przez obie firmy nie zawierały soli. Celem dodatkowym niniejszej pracy było przedstawienie sposobów redukcji soli w diecie poprzez programy edukacyjne oraz stosowanie innowacyjnych mieszanek przypraw o obniżonej zawartości soli lub też produktów przyprawowych niezawierających soli.(abstrakt oryginalny)
Otyłość jest aktualnie uważana za jeden z najbardziej krytycznych problemów zdrowotnych na świecie. Z każdym rokiem dotyczy on rosnącej populacji w krajach europejskich, również w Polsce. Istnieje wiele dowodów na wpływ otyłości na inne jednostki chorobowe, takie jak cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca, nowotwory. Styl życia, w połączeniu z szybkim rozwojem nowych technologii, powoduje, że ludzie stają się wygodniejsi, chętniej jedzą poza domem, często wprowadzając do swojego życia diety zawierające nadmierną ilość energii. Zła dieta w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej jest głównym czynnikiem prowadzącym do nadwagi i otyłości. Celem artykułu było przedstawienie wybranych aspektów otyłości, tj. czynników na nią wpływających, jej rodzajów, metod leczenia oraz skutków.(abstrakt oryginalny)
Wiedza o trendach w żywieniu jest aspektem ważnym w kontekście zdrowia oraz jakości życia zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw, ponieważ muszą one odpowiadać na wyzwania konsumentów, wyprzedzać je, by zdobyć nowych klientów, a co za tym idzie - zwiększać zyski. Celem artykułu jest scharakteryzowanie wybranych aktualnych trendów żywieniowych i dietetycznych. Wyróżnia się następujące przesłanki podążania za trendami żywieniowymi: zdrowotne, kulturowe, religijne, etyczne, ekologiczne, psychologiczne, finansowe i związane z globalizacją. Wskazano na istotę, korzyści i ograniczenia stosowania diet wegetariańskiej, wegańskiej i fleksitariańskiej, eliminacyjnej (diet bezglutenowej i bez laktozy), o niskim indeksie glikemicznym, diety w insulinooporności, diety wpływającej na zdrowie psychiczne (żywności komfortowej, oddziałującej pozytywnie na nastrój i emocje i uważne jedzenie), a także diet, które wiążą się z elimanacją marnotrawstwa jedzenia (zero odpadów, mniej odpadów, ekologiczna konsumpcja). Stosowanie każdej z nich i ich odpowiednie zbilansowanie powinno być poparte zaleceniami dietetyka i lekarza.(abstrakt oryginalny)
W książce Pozycja smaku. Jedzenie w granicach sztuki Dorota Koczanowicz podejmuje teoretyczne rozważania w celu odpowiedzi na pytanie: czy jedzenie jest sztuką? Swoje zainteresowania badawcze oscylujące wokół tematów estetycznych, genderowych, sztuki współczesnej i kultury kulinarnej prezentuje w wynikach własnej pracy nad tekstami źródłowymi dotyczącymi szeroko rozumianego jedzenia i pożywiania (się). Publikacja stanowi zbiór wieloaspektowych analiz tekstów źródłowych. Autorka obrazuje trudną i zawiłą genealogię dyscypliny food studies. Przedstawia rozważania wielkich myślicieli zogniskowane wokół tematu jedzenia. Ponadto dokonuje klasyfikacji jedzenia z perspektywy różnych kultur, wyznań, płci oraz funkcji jedzenia. Ukazuje społeczny, komunikacyjny i edukacyjny wymiar pożywiania się. Kreśli performatywny obraz żywienia. (fragment tekstu)
Siłą firm i organizacji są ludzie. Siła ludzi płynie z ich dobrego samopoczucia. A ono zależy w dużej mierze od regularnych i wartościowych posiłków. Dlatego wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych to jedna z podstaw wellbeingu w miejscu pracy bez względu na to, czy pracujemy w biurze czy w domu. (fragment tekstu)
9
Content available remote Stan odżywienia wioślarzy z Wrocławia
80%
W przypadku osób uprawiających sport na profesjonalnym poziomie znaczenie prawidłowego stanu odżywiania rośnie - często jest ono głównym determinantem osiąganych wyników, decydując o zwycięstwie lub porażce sportowca. Niesie to ze sobą konieczność racjonalnego odżywiania, warunkującego pokrycie zwiększonego zapotrzebowania związanego z ukierunkowaną aktywnością fizyczną, m.in. na energię, węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne oraz wodę. Należy podkreślić, że w wielu dyscyplinach sportowych masa ciała znacznie wpływa na zdolności wysiłkowe i osiągane wyniki sportowe. Oceniono kilkoma wyróżnikami antropometrycznymi stan odżywienia 20 mężczyzn uprawiających wioślarstwo w akademickich sekcjach sportowych Wrocławia. Prawie połowa badanych osób posiadała prawidłowy stan odżywienia oraz zawartość tkanki tłuszczowej. Typ atletyczny budowy ciała wykazano u 65% badanych wioślarzy(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Suplementy diety dla dzieci: skład, przeznaczenie i forma
80%
Szacowany wzrost do 2020 r. rynku suplementów diety będzie wynosił 8% rocznie, osiągając wartość około 5,04 mld zł w 2020. Znaczącą pozycję w tej grupie asortymentowej zajmują produkty przeznaczone dla dzieci do 10 roku życia. W związku z prostą procedurą wprowadzania suplementów diety (SD) do obrotu w ostatnich 3 latach znacznie poszerzyła się liczba dostępnych produktów, w tym także grupa suplementów dla dzieci. W ramach niniejszej pracy przeprowadzono wstępne badania nad ilością i rodzajami suplementów dla dzieci na polskim rynku. Dokonano analizy składu, przeznaczenia i formy preparatów. Poznanie wielkości rynku tej grupy produktów jest celem nadrzędnym i związanym z uświadomieniem społeczeństwu szans i zagrożeń płynących z suplementacji. Zagrożeniem może być przedawkowanie wynikające głównie z braku wystarczającej wiedzy o składzie żywności wśród dorosłych aplikujących wybrane preparaty dzieciom czy też braku należytej kontroli nad racjonowaniem suplementów(abstrakt oryginalny)
Woda stanowi podstawowy komponent ludzkiego ciała w zakresie od 45-55% u osób starszych do 75-80% u noworodków. Jej stała podaż w diecie jest niezbędnym elementem zachowania bilansu wodnego w ustroju (2800 ml/dobę) w warunkach komfortu termicznego. Utratę 10% wody w organizmie (utrata 6-7% masy ciała) organizm sygnalizuje dręczącym pragnieniem. Natomiast przez utratę 20-22% ogólnej ilości wody (utrata 15% masy ciała) może dojść do zejścia śmiertelnego. Dlatego codzienna systematyczna i odpowiednia podaż płynów w diecie człowieka jest niezbędnym warunkiem fizjologicznego funkcjonowania całego ustroju. W diecie turysty, bez względu na wiek i płeć, ze względu na zwiększoną aktywność fizyczną i jej intensywność oraz zmiany w temperaturze otoczenia, a nawet w wysokości nad poziomem morza niezbędne jest dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości płynów. Celem pracy było przedstawienie zapotrzebowania na wodę w ustroju turysty oraz jej źródeł pokarmowych w zależności od wieku, płci, stanu fizjologicznego, warunków klimatycznych.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Znaczny odsetek osób starszych w Polsce doświadcza wysokiego ryzyka żywieniowego, które determinowane jest przez różne czynniki. Celem pracy była ocena związku czynników ryzyka żywieniowego, wybranych cech demograficznych oraz statusy socjo-ekonomicznego. Do identyfikacji czynników ryzyka żywieniowego zastosowano kwestionariusz SCREEN-14. W celu charakterystyki demograficznej zastosowano pytania dotyczące płci, wieku, regionu zamieszkania, miejsca zamieszkania oraz struktury osobowej gospodarstwa domowego. Status socjo-ekonomiczny oceniono na podstawie pytań dotyczących samooceny sytuacji materialnej, wykształcenia, aktywności społecznej oraz relacji rodzinnych. Na podstawie analizy skupień z wykorzystaniem hierarchicznej klasyfikacji zmiennych metodą Warda wyłoniono dwa skupienia czynników ryzyka żywieniowego. W celu weryfikacji różnic między zmiennymi zastosowano test Chi2. Do oceny związku między zmiennymi zastosowano analizę regresji logistycznej. Wyniki i wnioski. Wykazano, że osoby przynależne do skupienia 1, opisanego jako: "Przyrost masy ciała oraz niekorzystne przekonania i zachowania żywieniowe" częściej zamieszkiwały małe miasta, samotnie lub z partnerem, ale bez rodziny. Osoby przynależne do skupienia 2, opisanego jako "Utrata masy ciała i jej postrzeganie oraz ograniczenia funkcjonalne" częściej charakteryzowały się wysokim ryzykiem żywieniowym, częściej były w wieku 75 lat i więcej, zamieszkiwały samotnie lub z rodziną (z partnerem lub bez) Do tego skupienia przynależeli także badani z niskim statusem socjoekonomicznym. Decydenci w planowaniu polityki zdrowia publicznego powinni uwzględniać dane i wskaźniki dotyczące ryzyka żywieniowego i jego uwarunkowań, aby zwiększyć skuteczność działań mających na celu ograniczenie negatywnych zmian w zdrowiu i jakości życia osób starszych. (abstrakt oryginalny)
Celem III części pracy była ocena aktywności fizycznej dzieci i młodzież z łódzkich szkół (aktywność szkolna, pozaszkolna) oraz zbadanie tendencji zmian aktywności fizycznej dzieci i młodzieży na przestrzeni 15 lat. (fragment tekstu)
Background: Home enteral nutrition (HEN) was introduced in Poland several years ago. However, the benefits of such medical care have been questioned recently due to the growing costs in the health system. The purpose of this study was to examine the effect of a complex specialized home enteral nutrition on clinical outcome variables in HEN patients. Methods: The observational study included 102 patients (51 women, 51 men, mean age 54.6 years) receiving HEN with homemade diets for at least 12 months before starting a specialized home nutrition program for another 12 months consisting of the provision of commercial enteral formulae and the guidance of a nutrition support team. Both study periods were compared in terms of the number of hospital admissions, length of hospital and intensive care unit stay, and costs of hospitalization. Results: Implementation of the HEN program significantly reduced the number of hospital incidents and the length of hospital admissions and the duration of ICU stay. The need for hospitalization and ICU admission was significantly reduced with odds ratios of 0.083 (95%CI 0.051 to 0.133, P<0.001) and 0.259 (95%CI 0.124 to 0.539, P<0.001) respectively. The specialized HEN was associated with a significant decrease in the prevalence of pneumonia (24.1% vs 14.2%), respiratory failure (7.3% vs 1.9%), urinary tract infection (11.3% vs 4.9%), and anemia (3.9% vs 0%) requiring hospitalization. The mean cost of hospital treatment decreased from 546.18 to 101.69 EURO/year/patient. Conclusions: The specialized HEN care program reduces morbidity and costs related to long-term enteral feeding at home.(original abstract)
Purpose: This research is devoted to the phenomenon of various factors related to the occurrence of eating disorders. The paper focuses on the subject of body image, attitudes towards body and behaviors of young women. Design/methodology/approach: Analyzing the results of the respondents, it was necessary to check whether there are any factors which predict the occurrence of eating disorders, as well as whether the respondents have knowledge of basic eating disorders such as anorexia, bulimia or obesity. Women aged 19-25 years took part in the study, where such variables as attitudes and behaviors towards their bodies, beauty stereotypes, peer criticism, methods of improving appearance, satisfaction with their appearance, physical attractiveness and self-esteem were verified. The following methods were used in this research: Body Image Questionnaire, The Scale for Using Appearance Enhancement Methods, The Scale of Satisfaction with Individual Body Part and Body parameters, Multidimensional Self-Esteem Inventory. Findings: The analysis of the results indicates that there is a significant relation between low self-esteem, peer criticism, the need to be accepted and the occurrence of eating disorders. Practical implications: The research can contribute to the development of new educational programmes in schools to increase young people's knowledge and awareness about eating disorders. Furthermore, the result may also be important in the prevention of possible diseases. Originality/value: This research can contribute to the better understanding of psychological conditions of eating disorders, especially on Polish population of young women.(original abstract)
Dziko rosnące, nieuprawiane rośliny jadalne to istotny składnik pożywienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się w czasie głodu i braku żywności, jako ważne uzupełnienie diety. Obecnie odradza się zainteresowanie kulinarnym zastosowaniem tych roślin. Oblicza się, że na naszych ziemiach używano w tym charakterze 184 gatunki roślin. Jadano je w postaci polewek - tak dawniej nazywano zupy, gęstszych potraw, czyli bryi, sałat i surówek oraz używano jako przyprawy. (abstrakt oryginalny)
Dziko rosnące, nieuprawiane rośliny jadalne to istotny składnik pożywienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się w czasie głodu i braku żywności, jako ważne uzupełnienie diety. Obecnie odradza się zainteresowanie kulinarnym zastosowaniem tych roślin. Oblicza się, że na naszych ziemiach używano w tym charakterze 184 gatunki roślin. Jadano je w postaci polewek - tak dawniej nazywano zupy, gęstszych potraw, czyli bryi, sałat i surówek oraz używano jako przyprawy. (abstrakt oryginalny)
W oparciu o badania ankietowe dokonano oceny poziomu wiedzy żywieniowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). Celem pracy jest ocena poziomu wiedzy żywieniowej żołnierzy WOT w kontekście realizacji zadań szkoleniowych. Do realizacji celu pracy zastosowano następujące metody badawcze: analizę, ankietę, syntezę, dedukcję, ocenę oraz wnioskowanie. W pracy scharakteryzowano nowy rodzaj SZ RP, jakim jest WOT, oraz opisano proces szkolenia żołnierzy ze szczególnym uwzględnieniem okresu podstawowego. Przedstawiono także zasady racjonalnego żywienia człowieka. W wyniku przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono, że wiedza żywieniowa żołnierzy jest na niskim poziomie, co może wpłynąć na ich stan odżywienia, a pośrednio na jakość wykonywanych obowiązków służbowych. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było wskazanie, jaką wiedzę na temat erozji zębowej posiadają młodzi dorośli, szczególnie w obrębie wpływu czynników żywieniowych, ale również higienicznych, na jej występowanie. (fragment tekstu)
Celem pracy była ocena poziomu wiedzy mieszkańców województwa małopolskiego dotycząca określonych składników żywności oraz zachowań żywieniowych mających znaczenie w rozwoju raka jelita grubego w zależności od wybranych czynników socjodemograficznych, jak również oceny stanu odżywienia badanych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.