Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accidents at work
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Na terenie działania OR KRUS w Płocku z roku na rok zmniejsza się liczba śmiertelnych zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. W latach 1999-2001 w wypadkach ginęli najczęściej mężczyźni w przedziale wiekowym 40-49 lat, a najbardziej niebezpiecznym miejscami pracy w gospodarstwie było podwórze. Poprawiła się terminowość zgłaszania wypadków. W latach 1999-2000 ponad 60% ogółu zdarzeń zgłoszono w terminie do 14 dni. (abstrakt oryginalny)
Istnieje szereg metod służących do rozpoznawania i ograniczania możliwości popełniania błędów przez człowieka, jednak większość z nich pozwala jedynie na ogólne wskazanie przyczyn niezgodności. Celem artykułu jest analiza praktycznych możliwości zastosowania metody HERCA (Human Error Root Cause Analyses), podejmującej problem analizy błędów popełnianych przez człowieka. Przedstawiono charakterystykę działania metody, która polega na łatwym klasyfikowaniu przyczyn błędów zaistniałych w przedsiębiorstwie, ocenie ich pod względem liczebności dla poszczególnych kategorii i dobraniu odpowiednich środków zapobiegawczych. W artykule zaprezentowano praktyczne zastosowania metody, jako narzędzia uzupełniającego, dla wymagań stawianych przedsiębiorstwom przez systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także inne systemy doskonałości przedsiębiorstw. Na przykładzie studium przypadku wskazano, że HERCA pozwoliła na zmniejszenie błędów ludzkich o 40%. Scharakteryzowano cechy metody, takie jak prostota wdrożenia i jednoczesna skuteczność, które sprawiają, że HERCA może być z powodzeniem stosowana nie tylko do poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także dla osiągnięcia lepszej jakości wyrobów i efektywności pracy, eliminując straty związane z przestojami, awariami czy też wadami w produkcie. (fragment tekstu)
The paper focuses on the analysis of the impact of technical, organizational and human factors on accident rate in small-sized enterprises. The research was carried out using the authors' questionnaire. The results were verified using the method of direct interview with elements of observation. The results were compared with the trends prevailing in enterprises of EU countries. The respondents, i.e. production company workers, indicate technical factors as those which most significantly affect the occurrence of accidents at work. However, the assessment of the factors changes with the age of the respondents. Older workers, more often than younger employees, indicate the ones related to man or work organization as the most important factors affecting accidents at work and, consequently, the level of occupational safety. The presented results are a part of a larger whole project the authors of this paper are working on. (original abstract)
4
Content available remote Accidents Will Happen: Do Hazard - Reducing Systems Help?
100%
In the summer of 2009, soon after the winners of the annual Safest Warehouse of the Year Awards were being lauded at an industry conference, journalist Marcel te Lindert wondered out loud in his regular column for the Dutch maga- zine Logistiek, why it was that there were more questions raised about safety issues than there were answers. (original abstract)
W pracy przedstawiono zagrożenia dla zdrowia i życia rolników wynikające z różnorodności prac wykonywanych w gospodarstwie. W szczególności skupiono się na przyczynach wypadków i zagrożeniach występujących w stosunku do osób zajmujących się obsługą zwierząt. Na ilość wypadów ze zwierzętami i w otoczeniu zwierząt wpływ ma sposób podejścia do zwierząt, ich stan fizjologiczny i ich sytuacje stresowe. Wypadki wynikają również ze stanu technicznego budynków inwentarskich i ich wyposażenia. Do wypadku dochodzi głównie w małych gospodarstwach rolnych o przestarzałej technologii produkcji. Innymi przyczynami występowania wypadków i chorób jest brak przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wypadki są spowodowane również sprzętem do przygotowania pasz i usuwania gnojowicy. Mimo zabezpieczeń udział wypadków związanych z obsługą zwierząt osiąga rocznie około 18% całkowitej ilości odnotowanych zdarzeń w rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Problemy bezpieczeństwa i higieny pracy a wypadki przy pracy
100%
Coraz częściej praca staje się skrajnie nienaturalna, bo pozbawiona różnorodnej aktywności i zmiennego wysiłku. Wykonywane czynności narzucają zatrudnionym długotrwałą statyczną pracę mięśniową, która jest niezbędna do stabilizacji i zrównoważenia postawy ciała oraz wykonywania precyzyjnych zadań.(fragment teksu)
W artykule skupiono się na wybranych aspektach ekonomicznych związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem pracy. Na przykładzie wypadków zarejestrowanych w latach 2002-2007 w PGE Elektrownia Bełchatów S.A. przedstawiono strukturę kosztów bezpośrednio związanych z wypadkiem. Przeanalizowano również wpływ działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na wysokość składki na ubezpieczeniowej.(abstrakt oryginalny)
8
100%
Bezpieczeństwo staje się coraz częściej analizowanym zagadnieniem związanym z pojęciem pracy. Powodem tego jest wciąż bardzo duża liczba wypadków przy pracy. Celem artykułu jest analiza statystyczna charakteryzująca wypadki powstałe przy pracy w Polsce w latach 1993-2008. Dodatkowo artykuł został wzbogacony o prognozę liczby wypadków przy pracy w Polsce na rok 2009 wyznaczoną metodą minimum błędu ex ante. ( abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy związane z organizacją działań na miejscu akcji podczas wypadków z użyciem sprzętu ochrony dróg oddechowych. Przeanalizowano założenia teoretyczne i praktyczne doświadczenia z działań. Wskazano na najważniejsze zadania i procedury działań jakie należy przedsię- wziąć i zastosować w celu skutecznego ratowania strażaków, którzy ulegli wypadkom zagrożenia w strefie wymagającej pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Podkreślono ważność działań profilaktycznych, w tym nadzorowania pracy ratowników. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przeanalizowanie wypadków na obszarze działania Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia w Gostyninie w latach 2009-2011 z uwzględnieniem przyczyn ich powstawania. W pracy scharakteryzowano również działalność prewencyjną PT KRUS Gostynin w zakresie wypadków rolniczych. (fragment tekstu)
Poruszono problemy związane z problematyką wypadków przy pracy rolniczej. Zwrócono uwagę na zagrożenia, które mogą się pojawić podczas wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością rolniczą. Przedstawiono najczęstsze przyczyny i skutki zdarzeń wypadkowych w rolnictwie. Opracowanie stanowi także analizę porównawczą zjawiska wypadkowości przy pracy z wybranymi krajami zachodniej Europy. (abstrakt oryginalny)
Praca zdalna i hybrydowa nie doczekały się jeszcze precyzyjnej definicji i uregulowań w Kodeksie pracy, mimo że od prawie roku ich funkcjonowanie w firmach jest stałą praktyką. W związku z tym pracodawcy muszą spełnić konkretne obowiązki w obszarze BHP, co wcale nie jest takie proste. Z jakiego powodu? (fragment tekstu)
Podkreślono, że w zakresie prawa dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do członkostwa w Unii Europejskiej. Osobny problem to przestrzeganie tego prawa. Załączono dane GUS-u dotyczące poszkodowanych w wypadkach przy pracy, wydarzeń powodujących wypadki przy pracy oraz wypadków ciężkich przy pracy w latach 1985-2001.
W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania Visual Management (VM) - jednego z narzędzi koncepcji Lean Management (LM), w aspekcie poprawy bezpieczeństwa w środowisku pracy. Wdrożenie zarządzania wizualnego może stać się skuteczniejszą drogą w komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu pracy. Wdrożenie informacji wizualnych w postaci piktogramów, instrukcji, wykresów, harmonogramów, które będą zrozumiałe dla wszystkich pracowników, może przekładać się na wzrost świadomości w zakresie problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy. W opracowaniu przedstawiono zastosowanie różnych form zarządzania wizualnego w zakresie trzech obszarów, tj.: bezpieczeństwa w hali produkcyjnej, bezpieczeństwa na stanowisku pracy oraz szkoleń bhp. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza wypadków przy pracy rolników w latach 2002-2012. Przeprowadzone badania dotyczyły wypadków w rolnictwie, ich zmian w czasie i struktury, a także związków pomiędzy liczbą wypadków a profilem produkcji rolniczej oraz położeniem gospodarstwa. Analizie poddano dane statystyczne KRUS dotyczące wypadków w rolnictwie za lata 2002-2012. Przeprowadzone analizy mają charakter badań wprowadzających i służą jako przyczynek do dalszych badań. W trakcie badań zaobserwowano m.in. współzależność pomiędzy położeniem gospodarstwa a liczbą wypadków śmiertelnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia modele wypadków przy pracy oraz analizę potencjalnych przyczyn. Stanowi on teoretyczne wprowadzenie do modelowania rzeczywistych zdarzeń wypadkowych, które będą przedmiotem pracy i analiz w kolejnych opracowaniach autorów. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Determinanty bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na różnorodność aspektów kształtujących bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy, jakimi są m.in.: czynniki psychospołeczne, ubezpieczenia społeczne oraz ryzyko personalne. (fragment tekstu)
Wypadki przy pracy prędzej czy później mogą dotknąć każde przedsiębiorstwo. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy przez określenie ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy, zwalczanie źródeł zagrożeń oraz udzielanie pracownikom odpowiednich informacji i instrukcji. Jest to jeden ze skutecznych sposobów zmniejszenia liczby wypadków przy pracy. Celem poniższego artykułu jest analiza wypadków przy pracy w latach 2014-2018 w wybranym przedsiębiorstwie odlewniczym na terenie Wielkopolski. Zakres artykułu obejmuje podsumowanie danych GUS, charakterystykę przedsiębiorstwa, zagrożenia występujące w procesie odlewniczym. Przedstawiona została również analiza i ocena wskaźników wypadków w odlewni w latach 2014-2018. Oceny dokonano, opierając się na wskaźnikach wypadków. Na tej podstawie określono miejsce pracy, gdzie istnieje największe ryzyko wypadków.(abstrakt oryginalny)
Prevention of accidents and counteracting their consequences (Sułkow-ska, 2007a, p. 9) has been accompanying civilization since the beginning of its existence. On the basis of the observed scheme of the occurrence of accidents, certain activities have been modified order to reduce the proba-bility of occurrence of undesired events that may threaten health or life. In other words, prevention has been introduced, which is socially desirable and macroeconomic advantageous. The number of new risks directly relat-ed to the use of modern technologies continues to grow. The legislator, in order to reduce the number of accidents at work, introduced the obligation to conduct occupational health and safety training as well as workplace training for newly employed workers.(fragment of text)
Celem badań było ustalenie przyczyn wypadków przy pracy w badanych przedsiębiorstwach. Badaniem objęto wszystkie duże przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego działające na terenie województwa łódzkiego, które w okresie pięcioletnim, tj. w latach 2008-2012 nieprzerwanie prowadziły swoją działalność. Materiały pochodzące z badań pierwotnych i zostały zgromadzone w ankiecie. Mając na uwadze wyniki badań stwierdzono, że najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy, we wszystkich badanych branżach było nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Mimo postępu technicznego i coraz lepszego przygotowania służb BHP oraz kadry zarządzającej do podejmowania działań służących ograniczeniu występowania zagrożeń, liczba wypadków przy pracy pozostaje ciągle na wysokim poziomie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.