Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Accounting reports
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest określenie zakresu informacji zawartych w raportach okresowych, publikowanych obowiązkowo przez spółki notowane na rynku regulowanym w Polsce. Wskazane zostaną wyzwania stojące przed spółkami giełdowymi w odniesieniu do sprawozdawczości finansowej, jak również najistotniejsze cechy, jakimi powinny cechować się raporty okresowe, aby mogły stanowić źródło aktualnych oraz znaczących informacji zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak też instytucjonalnych. 1.(fragment tekstu)
Podstawowym rodzajem sprawozdawczości związanej z kontrolą budżetową są raporty kontrolne. Ujęte są w nich zestawienia rzeczowe lub finansowe dotyczące różnic pomiędzy wykonaniem a wyznaczeniem i przeznaczone są dla odbiorców wewnętrznych. Celem sporządzania raportów kontrolnych jest ujawnienie zakłóceń procesów zachodzących w jednostce gospodarczej. Artykuł poświęcony został charakterystyce raportów kontrolnych (cechy, częstotliwość, rodzaj odbiorców, szczegółowość, źródła danych).
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji dashboard marketing, jego części, błędów pojawiających się w trakcie jego budowy. Ponadto wskazano wykorzystanie go na poziomach strategicznym, operacyjnym i taktycznym oraz podjęto próbę określenia holistycznego ujęcia wskaźników marketingowych tak niezbędnych w analityce marketingowej. Mierniki te zawarte zostały w czterech ścieżkach jednostkowych, konsumenckich, marki i finansowych. Na koniec artykułu ujęto krótko praktyczne rozwiązania.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kreatywna sprawozdawczość 2.0 - czyli o zarządzaniu wrażeniem w raportach
84%
Artykuł ma na celu analizę sposobów wykorzystania języka i obrazu w zarządzaniu wrażeniem w sprawozdawczości oraz przedstawienie możliwości wykrywania zarządzania wrażeniem w raportach generowanych w systemie rachunkowości. Dla realizacji tak sformułowanego celu przyjęto głównie metodę studiów literaturowych. W artykule naświetlono genezę i rozwój wykorzystania form narracyjnych w sprawozdawczości, omówiono znaczenie i metody zarządzania wrażeniem w sprawozdawczości, oraz przedstawiono sposoby wykrywania zarządzania wrażeniem. (abstrakt oryginalny)
Wiodącym nurtem badań o charakterze teoretyczno-empirycznym jest ocena przydatności wyniku całkowitego w zarządzaniu finansami polskich i niemieckich spółek publicznych. Ważny element procesu badawczego stanowi komparatywna ocena formy prezentacji wyniku całkowitego i jego komponentów oraz wartości i zróżnicowania pozostałego wyniku całkowitego w porównaniu z zyskiem netto, z punktu widzenia udziału w kapitale własnym i kapitale całkowitym. Badaniem objęto spółki akcyjne notowane na GPW w Warszawie z indeksu WIG30 oraz spółki notowane na GPW we Frankfurcie z indeksu DAX (stan na 15 stycznia 2018 r.). Dane empiryczne do badania uzyskano z rocznych sprawozdań finansowych (za lata 2009-2016) z bazy Thomson Reuters. W badanych spółkach zidentyfikowano zróżnicowane warianty prezentacji i nomenklatury wyniku całkowitego oraz jego komponentów. Ponadto wyniki przeprowadzonych badań pokazały, że istotność pozostałego wyniku całościowego, w porównaniu z zyskiem netto, z punktu widzenia udziału w kapitale własnym i kapitale całkowitym, była niewielka. Zaobserwowano jednakże znaczącą przewagę przydatności wyniku całkowitego w spółkach niemieckich w porównaniu z polskimi przedsiębiorstwami.(abstrakt oryginalny)
W artykule została poddana analizie możliwość wykorzystania danych księgowych do pomiaru ryzyka rynkowego w przedsiębiorstwie. Analiza danych pozwala na uzyskanie odpowiedzi, czy współczynnik beta obliczonych na podstawie księgowych stanowi dobre przybliżenia tzw. rynkowego współczynnika beta. W artykule został zaprezentowany model wykorzystujący stopy zwrotu subindeksów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W modelu stopy zwrotu spółek zostały zestawione ze stopami zwrotu z indeksu. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest analiza zakresu i jakości ujawnianych w raportach finansowych informacji o ryzyku podatkowym. W związku z tak postawionym celem sformułowano następujące pytanie badawcze: W jakim zakresie i z jaką szczegółowością spółki giełdowe w Polsce ujawniają informacje o ryzyku podatkowym? Przesłanką do poruszenia tematyki ujawnień o ryzyku podatkowym były wprowadzone w ostatnich latach liczne zmiany regulacji fiskalnych, mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego. W powszechnej ocenie przedsiębiorców konstrukcja i treść nowych przepisów są niejednoznaczne, budzą wiele wątpliwości, nakładają na podatników obowiązek raportowania szczegółowych informacji do organów skarbowych, co w powiązaniu z wprowadzeniem dodatkowych sankcji karnych skarbowych prowadzi do zwiększenia ryzyka podatkowego. Metodyka/podejście badawcze: Do realizacji założonego celu zastosowano studia literaturowe, analizę aktów prawnych oraz przeprowadzono jakościowe badania empiryczne treści raportów finansowych z wykorzystaniem autorskiej propozycji uproszczonego indeksu ujawnień. Wyniki: Wyniki badania wskazują na duże dysproporcje między spółkami w zakresie ujawnianych informacji, brak spójności między różnymi aspektami ujawnień. Niepokoi również fakt, że dopiero przeprowadzone kontrole skarbowe przyczyniają się do zwrócenia uwagi na ten obszar ryzyka działalności. Oryginalność/wartość: Zagadnienie ujawniania ryzyka podatkowego nie było jak dotąd przedmiotem analiz polskich badaczy i w tym zakresie niniejszy artykuł wypełnia lukę badawczą. Wyniki badań poszerzają dotychczasową wiedzę o ujawnieniach informacji w raportach finansowych oraz mają znaczenie praktyczne zarówno dla samych spółek, jak i ich interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników badań empirycznych, dotyczących zawartości informacyjnej raportów bieżących o połączeniach spółek giełdowych. Wykorzystując badania empiryczne, autorki zebrały informacje na temat połączeń spółek giełdowych w latach 2004-2010. Zebrane dane pozwoliły na wysnucie następujących wniosków: raporty bieżące spółek publicznych zawierają informacje, pozwalające przewidzieć bilansowe skutki połączenia, zaprezentowane później w sprawozdaniu finansowym spółki połączonej, a także ocenić zasadność wykorzystania metod wyceny, stosowanych na potrzeby ustalenia parytetu wymiany. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie w polskim prawie bilansowym obowiązku lub możliwości stosowania do sporządzania sprawozdań finansowych Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) spowodowało wystąpienie dualizmu rozwiązań bilansowych. Dotyczy to zwłaszcza spółek giełdowych i jednostkowych sprawozdań finansowych, w przypadku których jednostki te mają wybór co do tego, jakie zastosować regulacje (krajowe lub międzynarodowe). Taka sytuacja ma niewątpliwy wpływ na rachunkowość instrumentów finansowych w tych podmiotach. Przez rachunkowość instrumentów finansowych, w niniejszym artykule, rozumie się zasady: uznawania, wyceny, prezentacji i ujawniania informacji o instrumentach finansowych.(fragment tekstu)
Standard XBRL, a w szczególności możliwości, jakie niesie ze sobą elektroniczna wymiana danych finansowych, oraz potencjalne korzyści i koszty związane z zastosowaniem standardu na potrzeby przekazywania informacji pomiędzy zainteresowanymi stronami były - od momentu pojawienia się koncepcji XBRL oraz pierwszych jego zastosowań - przedmiotem teoretycznych rozważań oraz empirycznych weryfikacji. Celem artykułu jest identyfikacja najważniejszych obszarów badań empirycznych związanych z zastosowaniem XBRL na potrzeby raportowania oraz wniosków z nich płynących. Dokonano systematycznego przeglądu literatury, przeprowadzono selekcję publikacji oraz przeanalizowano treść podporządkowaną celowi badania.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie nowego elementu sprawozdania z działalności. Jest to, według uchwalonej 18 marca 2008 r. nowelizacji ustawy o rachunkowości, oświadczenie o stosowaniu zasad ładu korporacyjnego. Obowiązek podania informacji w tym zakresie dotyczy jednostek, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na jednym z regulowanych rynków EOG . Obowiązek ten ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdania z działalności za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008r. Na potrzeby opracowania zostały wykorzystane badania i analiza zasobów literaturowych oraz międzynarodowych i polskich regulacji rachunkowości. . (fragment tekstu)
12
Content available remote Zasoby informacyjne systemu finansowo-księgowego w procesie audytu
84%
W artykule przedstawiono dodatkowe źródła informacji pozwalające usprawnić procesy audytu realizowanego przez biegłych rewidentów. Wskazano struktury danych dostępne w powielarnych profesjonalnych systemach finansowo-księgowych, które można wykorzystać w ramach audytu (przede wszystkim do szacowania ryzyka badania). Jako uzupełniające wyróżniono dane parametryzujące pracę systemu oraz wyniki monitorowania działania systemu, aktualnie pomijane przez audytorów. (abstrakt oryginalny)
Kasa rejestrująca, nazywana potocznie kasą fiskalną, jest narzędziem służącym do rejestracji obrotu i kwot należnego VAT, które musi spełniać określone prawnie wymogi techniczne. (...) Do rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - w myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT - obowiązani są podatnicy dokonujący sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rodzaje działalności gospodarczej oraz raportów księgowych. Podjęto próbę przedstawienia obrazu finansowego aktywów, pasywów, dochodów i wydatków wspólnego przedsięwzięcia w sprawozdaniach finansowych przedsiębiorców i inwestorów. Wyjaśniono różne metody oceniania aktywów, pasywów i łączenia sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami państwowymi i międzynarodowymi standardami. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano syntetyczny model wieloblokowego i wielostopniowego rachunku wyników dla przedsiębiorstwa usługowo-handlowego branży informatycznej. Zaprojektowano raporty zarządcze oceny rentowności rodzajów działalności oraz wdrożono zasady ewidencji dowodów źródłowych, które były podstawą tworzenia tych raportów. Do oceny rentowności segmentów działalności przedsiębiorstwa zastosowano parametry: kwotę marży pokrycia stopni I i II, wskaźniki marży pokrycia stopni I i II, wynik operacyjny i rentowność operacyjną sprzedaży.
W artykule przedstawione zostały przykłady oraz konsekwencje nadużyć w stosowaniu polityki bilansowej. Opisano przykładowe narzędzia, którymi przedsiębiorcy starają się kreować nieprawdziwy obraz sytuacji finansowo-majątkowej podmiotu i wpływać na wartości wskaźników efektywności finansowej. Wskazane zostały również przykłady polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw stosujących niewłaściwą politykę bilansową za lata 1999-2002.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono historię wprowadzania Centralnego Rejestru Faktur w Polsce. W treści przeanalizowano nieobowiązujące pliki JPK oraz funkcjonujące pliki JPK_VAT. Omówiono wprowadzenie Centralnego Repozytorium Kas. Uwzględniono również planowane wprowadzenie systemu KSeF. Wbrew licznym publikacjom prasowym postawiono tezę, że z dniem 1 października 2020 r. nie stworzono w Polsce Centralnego Rejestru Faktur, ponieważ stosowany od tego dnia system JPK_VAT wyłącznie zastąpił pliki JPK oraz deklaracje VAT-7, nie wprowadzając nowego obowiązku przekazywania wszystkich danych zawartych w fakturach. Końcowo przedstawiono plany Ministerstwa Finansów związane z ostatecznym wdrożeniem Centralnego Rejestru Faktur w Polsce.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Kreatywna księgowość a ocena kondycji finansowej przedsiębiorstwa
67%
Zarówno ocena kondycji majątkowo-finansowej przedsiębiorstwa, jak i jego wycena są bardzo trudne i wymagają ogromnej wiedzy analizującego a także umiejętności powiązania danych badanego przedsiębiorstwa z ogólną sytuacją w gospodarce i wpływu ogólnej koniunktury w skali makroekonomicznej na przedsiębiorstwo. Dla realizacji wskazanych działań niezbędne jest pozyskanie wiarygodnych informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Celem opracowania jest przybliżenie zagadnień związanych z rzetelną oceną kondycji finansowej przedsiębiorstwa stosującego kreatywną lub agresywną księgowość. (fragment tekstu)
19
67%
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące wpływu rachunkowości kreatywnej na bezpieczeństwo informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym. Podkreślono znaczenie działań zaliczanych do rachunkowości kreatywnej prowadzących do twórczych, zgodnych z obowiązującym prawem rozwiązań w zakresie rejestracji, ewidencji, przetwarzania i prezentacji zdarzeń gospodarczych zapewniających wiarygodność i rzetelność informacji ze sprawozdań finansowych. Wszelkie rozwiązania określane jako "upiększanie sprawozdań finansowych" przypisano do rachunkowości agresywnej i wskazano obszary ich wpływu na nierzetelność danych sprawozdawczych. Omówiono także rolę rewizji finansowej w wykrywaniu nadużyć księgowych oraz wpływ dokumentacji rewizyjnej na decyzje inwestorów z otoczenia zewnętrznego organizacji. Zwrócono uwagę na zintegrowany system zapobiegania nadużyciom i rolę jego uczestników w zapewnieniu rzetelności informacyjnej sprawozdania finansowego. (abstrakt oryginalny)
Raporty roczne jeszcze dekadę temu były przeznaczone głównie dla specjalistów z działu księgowości. Ich strony wypełniały tabelki i tekst drobnym drukiem. Ilustracja czy kolor pojawiały się niemal wyłącznie na okładce, w postaci logo firmy wciśniętego gdzieś w środek malowidła przywodzącego na myśl biurokratyczną abstrakcję. Jednak od czasu kryzysu w świecie biznesu w 2008 r. nastąpił silny zwrot w stronę komunikacji do ludzi, dążenia do prostoty, przejrzystości i humanizmu. Obecnie raport roczny stał się potężnym narzędziem do komunikowania sukcesów, wartości i strategii firm, wpływając w sposób istotny na wizerunek marki. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.