Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Additional insurance
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na problematyce dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oferowanych przez komercyjne zakłady ubezpieczeń. Przedstawiono najważniejsze uwarunkowania otoczenia zewnętrznego oraz przewidywane kierunki rozwoju tego segmentu rynku ubezpieczeniowego w Polsce. (fragment tekstu)
The deficit, understood as the disproportion between the amount of the funds in health care and the content of the package , is the fundamental disease of the system. The health care system cannot be either eff ective or fair if the benefits package includes more health technologies than it is possible to finance from the funds collected from the basic premiumcontribution. A way of dealing with the disproportion between the content and size of guaranteed benefits package and amounts of public funding on for health care is to introduce a new type of health insurance i.e. - complementary insurance. Analysing trends in health care systems, iIt appears that the introduction of additional health insurance competing on by benefits from outside of the guaranteed benefits package is the most feasible way of dealing with deficitwill prevail and . the As the result market of other types of additional health insurance may become limited and perhaps even marginal.(original abstract)
3
Content available remote Usługi stomatologiczne w systemie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych
75%
Konsumpcja świadczeń medycznych, w tym stomatologicznych, w Polsce obrazuje niedoskonałość tego rynku i brak szczegółowych regulacji w aspekcie dostępności do stomatologicznych świadczeń zdrowotnych. Popyt przewyższa podaż, a ograniczone środki publiczne stanowią wyzwanie zarówno dla segmentu publicznego, jak i prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Stan uzębienia Polaków należy do jednych z najgorszych wśród Państw OECD. Celem opracowania jest ocena wielkości konsumpcji dóbr i usług związanych z opieką stomatologiczną oraz jej źródeł finansowania, zarówno ubezpieczeniowych, jak i poza systemem ubezpieczenia publicznego i dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Analizie poddano najważniejsze czynniki kształtujące popyt i podaż na usługi stomatologiczne w skali Polski opierając się na reprezentatywnych w skali kraju opracowaniach statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Zdrowia. (fragment tekstu)
Temat możliwości zaspokojenia rosnących potrzeb zdrowotnych w Polsce, a w szczególności roli, jaką mogą odegrać w tym zakresie dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, przedstawił Marek Rozkrut, główny ekonomista Ernst & Young. Prelegent wskazał czynniki, które będą determinować zwiększone zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne w Polsce omówił możliwości finansowania zwiększonego zapotrzebowania na świadczenia zdrowotne ze środków publicznych i ewentualne bariery. Przedstawił rolę, jaką w zmniejszeniu luki finansowania mogą odegrać dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.(abstrakt oryginalny)
Rzeczywiście: temat i ciekawy, i na czasie, i bardzo poważny. Cieszę się, że takie dyskusje, takie konferencje się odbywają, gdyż jesteśmy w przededniu zmian, które zaczynamy wszyscy akceptować. Kwestia ubezpieczeń dodatkowych budziła dotychczas wiele emocji i wiele kontrowersji. Co prawda w części środowisk politycznych budzi je nadal, ale wydaje się, że coraz więcej osób w Polsce rozumie konieczność i potrzebę funkcjonowania alternatywnego systemu ubezpieczeń do ubezpieczyciela publicznego, jakim jest Narodowy Fundusz Zdrowia, i to z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt, że płatnik publiczny nigdy nie będzie w stanie zapewnić takiej opieki, dostępności i ilości świadczeń, jakiej oczekują pacjenci. Żaden publiczny płatnik w żadnym z krajów europejskich nie jest w stanie spełnić tych oczekiwań w stu procentach. Dlatego w większości krajów - o czym wspominał pan prezes - funkcjonuje dodatkowy system ubezpieczeń, skonstruowany w racjonalny i efektywny ekonomicznie sposób.(fragment tekstu)
Okres przemian ustrojowych w Polsce wpłynął w sposób znaczący na możliwość wyjazdów obywateli za granicę. Dotyczy to zarówno tych czysto turystycznych wyjazdów, jak i handlowych, związanych z rozwojem małych firm prywatnych. I tak, o ile w roku 1985 przekroczyło granice 6,5 miliona Polaków, to już w roku 1990 - 22,1 miliona, a w 1992 - 29,3 miliona. Burzliwy rozwój turystyki zagranicznej spowodował podobny rozwój związanych z nią ubezpieczeń. W tym właśnie czasie - w roku 1989, Państwowy Zakład Ubezpieczeń zaproponował wyjeżdżającym za granicę ubezpieczenie kosztów leczenia. Spośród prawie trzydziestu milionów przekraczających granice w 1992 roku, około 27 milionów dokonało zawarcia ubezpieczenia na przejściach granicznych. Znacznie zwiększyła się liczba przejeżdżających przez granice pojazdów mechanicznych. Było to impulsem dla ogromnego rozwoju ubezpieczeń komunikacyjnych w ruchu zagranicznym, w tym także powstawania nowych form ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Umo­wy ubez­pie­cze­nia w więk­szo­ści są za­wie­ra­ne na rok, z moż­li­wo­ścią prze­dłu­że­nia (au­to­ma­tycz­nie) na dal­sze 12 mie­się­cy, kil­ka lat (Pra­me­ri­ka Ży­cie TU – 5 lat), a tak­że na czas nie­okre­ślo­ny. W znacz­nej czę­ści to­wa­rzystw mak­sy­mal­ny wiek przy­stą­pie­nia do ta­kie­go ubez­pie­cze­nia wy­no­si 65 lat (by­wa i 50 lat), ale są tak­że ta­kie to­wa­rzy­stwa, któ­re ofe­ru­ją te­go ty­pu ubez­pie­cze­nia oso­bom do ukoń­cze­nia 70. ro­ku ży­cia (np. Com­mer­cial Union Pol­ska TUnŻ). W nie­któ­rych fir­mach w ra­mach jed­ne­go ubez­pie­cze­nia ochro­ną mo­że zo­stać ob­ję­ty mał­żo­nek lub kon­ku­bent ubez­pieczonego oraz jego dzieci. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten dotyczy ostatniej reformy emerytalnej wprowadzanej w życie w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej1na podstawie The Pensions Act 2008. Na wstępie omówiono powody, dla których system jest reformowany. Część zasadniczą rozpoczyna krótkie przedstawienie historii rozwoju systemu, co pozwala na wyjaśnienie jego budowy z podkreśleniem, że system emerytalny w Wielkiej Brytanii oparty jest na kombinacji państwowego zabezpieczenia podstawowego z szerokim uczestnictwem prywatnych i pracowniczych programów dodatkowych. Następnie omówiono projekt wdrażania nowego systemu i opisano wyzwania z tym związane, ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych aspektów reformy, a więc: wprowadzenia jednolitej emerytury bazowej, tzw. automatycznego zapisu, jego zastosowania w obowiązkowych programach pracowniczych, stworzenia National Employment Savings Trust (N...ST) oraz wyraźnej orientacji na przejrzystość funkcjonowania systemu. Zreformowany system ma pozwolić na jasną komunikację z obywatelami i przeniesienie odpowiedzialności za zapewnienie adekwatnej emerytury na indywidualnych uczestników systemu, poprzez rozszerzenie uczestnictwa w prywatnym segmencie emerytalnym. Artykuł kończy ocena wybranych aspektów dokonywanej zmiany.(abstrakt oryginalny)
Pojawiły się pierwsze wnioski ubezpieczonych o dokonanie waloryzacji świadczeń posagowych przez PZU, wszczęto pierwsze procesy sądowe przeciwko PZU o waloryzację posagów. Zjawisko to cechuje się w różnych województwach i oddziałach różnym zasięgiem i natężeniem. I tak na przykład, gdy w województwie piotrkowskim i oddziale łódzkim jednostki PZU przeżywają lawinę procesów sądowych i pozaprocesowych wystąpień o waloryzację świadczeń, w sąsiadujących województwach i oddziałach praktycznie nie odnotowuje się roszczeń ubezpieczonych o waloryzację otrzymanych z PZU świadczeń.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każdy obywatel ma prawo do ochrony zdrowia. W chwili obecnej prawo to nie do końca jest w Polsce realizowane. Nie dotyczy ono jedynie opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ale także możliwości skorzystania z potrzebnej procedury w ramach środków prywatnych. Ponadto Konstytucja stanowi, że obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Raport Komisji Europejskiej z marca 2011 r. zarzucił polskiemu systemowi nierówności w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej spowodowane kolejką pacjentów do świadczeń. Jednocześnie diagnoza społeczna z 2011 r. pokazuje, że wiele osób w Polsce rezygnuje z otrzymania świadczenia zdrowotnego ze względu na długi czas oczekiwania. Istotny jest również fakt, że długie oczekiwanie powoduje, iż świadczenie dostarczone w późniejszym czasie rodzi dodatkowe, negatywne skutki zdrowotne. Zgodnie z Orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2004 r. (wyrok TK z dnia 7 stycznia 2004 r.) Konstytucja nie przesądza, jaki model organizacyjno-prawny systemu opieki zdrowotnej powinien zostać wdrożony w Polsce. Ma on jednak być oparty na równości w dostępie do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Mając na uwadze niewydolność systemu publicznego, należy podjąć rozmowy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.(abstrakt oryginalny)
Raport prezentuje artykuły charakteryzujące zalety grupowych ubezpieczeń na życie. W artykułach zawarte są informacje dotyczące m.in. korzyści tego rodzaju polis z punktu widzenia pracodawcy i pracownika. Scharakteryzowano głównych ubezpieczycieli działających w tym sektorze.
Artykuł charakteryzuje działalność grupy Commercial Union Polska. Autor przedstawia strategię grupy, która nie planuje obecności we wszystkich segmentach rynku, zamierza bowiem skupić się wyłącznie na długoterminowych programach oszczędnościowych. CU Polska podnosi jakość świadczonych usług poprzez sieć agentów, którzy powoli przeobrażają się w rodzinnych konsultantów finansowych.
Artykuł przedstawia i omawia dwie tendencje panujące obecnie na polskim rynku ubezpieczeń. Pierwsza, to podnoszenie jakości obsługi klientów najbogatszych, w celu ich zatrzymania. Druga, to poszukiwanie klientów mniej zamożnych.
Autor przedstawia na przykładzie banków w USA nową usługę, polegającą na dodaniu ubezpieczeń do bankowej oferty depozytowej. Autor ukazuje zyski jakie w/w usługa przynosi bankom w Stanach, a także uzasadnia dlaczego to pracownicy bankowi idealnie nadają się na "agentów ubezpieczeniowych".
Czasowy zakaz działalności (do 1 stycznia 1999 r.) zagranicznych zakładów ubezpieczeń w Polsce ma na celu okrzepnięcie własnego rynku ubezpieczeniowego poprzez jego reformę. Artykuł omawia warunki podejmowania działalności ubezpieczeniowej w Polsce przez spółki z udziałem kapitału zagranicznego, a w przyszłości zagraniczne zakłady ubezpieczeń. Materiał zawiera także analizę tzw. ubezpieczeń transgranicznych oraz projekty nowych regulacji prawnych w sferze działalności ubezpieczeniowej z udziałem kapitału zagranicznego w Polsce.
W opracowaniu przedstawiono alternatywną do obecnie stosowanej koncepcję określania poszczególnych segmentów polskiego systemu emerytalnego. W tym celu wyróżniono i opisano kryteria, na podstawie których wydzielić można poszczególne stopnie zabezpieczenia emerytalnego. Następnie, przy pomocy kryterium podmiotowego (znanego z klasycznego modelu systemu zabezpieczenia emerytalnego) oraz kryterium metody finansowania (zastosowanego w Polsce od początku reformy), uzyskano czterofilarowy model systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
W świetle danych raportów OECD i Health Consumer Powerhouse Polska jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem organizacji, finansowania oraz świadczeń opieki zdrowotnej. Celem artykułu jest identyfikacja przyczyn problemu w świetle europejskich danych porównawczych oraz określenie miejsca prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce w kontekście rozwiązania problemów niewydolności publicznego systemu ochrony zdrowia. W tym celu omówiono system opieki zdrowotnej w Polsce na tle krajów Europy, przyczyny mankamentów polskiego systemu opieki zdrowotnej, a także scharakteryzowano prywatne ubezpieczenia zdrowotne jako suplement ochrony zdrowia w Polsce oraz nakreślono w podsumowaniu propozycję rozwiązania problemu przez model partnerstwa publiczno-prywatnego między NFZ a ubezpieczycielami. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Partycypacja osób młodych w dodatkowym systemie emerytalnym
63%
W artykule przedstawiono podejście ludzi młodych do oszczędzania w dodatkowych programach emerytalnych, skalę uczestnictwa w tychże programach oraz bariery oszczędzania na starość wśród ludzi młodych w Polsce i w innych wybranych krajach. Z badań wynika, że osoby młode uważają, że oszczędzanie na starość jest ważne, ale nie priorytetowe. Ma to swoje odzwierciedlenie we wskaźniku uczestnictwa w rynku dodatkowych programów emerytalnych, który w Polsce pozostaje na niskim poziomie. Wśród głównych przyczyn takiej sytuacji według osób młodych jest brak wystarczających środków finansowych na dokonywanie długoterminowych inwestycji na starość oraz niepewna sytuacja gospodarcza kraju. Podwyżka wynagrodzenia, korzystne zachęty podatkowe i sponsorowanie emerytury przez pracodawców są z kolei głównymi czynnikami, które mogłyby je zachęcić do gromadzenia dodatkowych środków na okres po zakończeniu aktywności zawodowej.(abstrakt oryginalny)
Ekonomiczna ocena programów zdrowotnych powinna uwzględniać ekonomiczną i alokacyjną efektywność oraz sprawiedliwą dystrybucję programów. Pojawiają się zatem problemy w stosowaniu analiz typu koszt-korzyść w opiece zdrowotnej, do których można zaliczyć np. trudności teoretyczne. Struktura ekonomiki dobrobytu w zakresie analiz koszt-korzyść uwzględnia maksymalizację użyteczności, niezależność indywidualną oraz welfaryzm. Teoria popytu zakłada, że funkcje użyteczności są porządkowe, co uniemożliwia interpersonalne porównania użyteczności i, w konsekwencji, prowadzi do osłabienia argumentu maksymalizacji sumy użyteczności społecznej łączącej jednostki. Celem artykułu jest określenie i omówienie elementów analizy kosztów i korzyści stosowanej w gospodarce zdrowotnej opartej na nowym paradygmacie ekonomii dobrobytu oraz teorii wyboru społecznego. W artykule podjęto próbę implementacji nowego podejścia w analizach kosztów i korzyści dla dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, dla którego, na poziomie indywidualnym, określono i oszacowano wartości funkcji dobrobytu społecznego. (abstrakt oryginalny)
Coraz większą rolę w polskim systemie ubezpieczeń emerytalnych odgrywa tzw. III filar, a więc różnego rodzaju ubezpieczenia o charakterze dobrowolnym. W skład III filara wchodzą zarówno ubezpieczenia grupowe, jak i indywidualne. Nie ulega wątpliwości, że z upływem czasu udział III filara w globalnych rozmiarach ubezpieczeń emerytalnych będzie wykazywał tendencję wzrostową. Przemawiają za tym ogólnoświatowe wskaźniki rozwoju tego sektora.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.