Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 126

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Administrative division
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczących relacji społeczno-gospodarczych łączących Kępno - miasto położone na południu województwa wielkopolskiego - z Poznaniem, Kaliszem i Wrocławiem. Celem tych badań była odpowiedź na pytanie, które z tych relacji są najsilniejsze i do którego województwa: wielkopolskiego, dolnośląskiego czy planowanego nowego środkowopolskiego - powinno należeć Kępno (wraz z gminą i powiatem kępińskim). W analizie posłużono się danymi wtórnymi oraz pierwotnymi - ankietami zebranymi wśród mieszkańców Kępna. Dotyczyły one m.in. uwarunkowań historyczno-przyrodniczych przynależności regionalnej, częstotliwości i celów wizyt kępnian w badanych miastach, znajomości słów gwary poznańskiej, a także opinii na temat województwa, do którego Kępno powinno należeć. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Celem tego artykułu jest ukazanie zalet wynikających z potrzeby dokonania nowego podziału administracyjnego naszego kraju. Aby ten cel osiągnąć, skupiłem się na dwóch zagadnieniach. Pierwsze dotyczy historii badanego zjawiska, drugie ujmuje potrzebę nowego podziału administracyjnego kraju. Główną metodą badań są studia literaturowe, analiza i ocena oraz wybrane metody statystyczne. Materiał wydaje się przydatny dla decydentów szczebla centralnego państwa oraz włodarzy środowisk lokalnych, dla których zmiany administracyjne kraju stanowić mogą zaczyn ich rozwoju. (fragment tekstu)
Publikacja zawiera usystematyzowaną informację, dotyczącą wszystkich funkcjonujących na polskich granicach euroregionów, z uwzględnieniem nowego podziału terytorialnego państwa. Prezentuje ich doświadczenia w opracowywaniu reguł instytucjonalnych, organizacyjnych i finansowych. Publikacja zawiera również podstawowe dane statystyczne o tych obszarach.
W niniejszym materiale są przedstawione wyniki szacunków stanu sieci sklepów w nowym układzie administracyjnym kraju. Szacunki zostały przeprowadzone w Instytucie Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, a ich podstawę stanowiły dane GUS na temat sieci sklepów w Polsce w 1997 r. Przypuszcza się, że błąd w dokonanych szacunkach nie powinien przekraczać 3-5 procent stanu rzeczywistego.
5
Content available remote Wybrane problemy pogranicza a kształtowanie podziału administracyjnego kraju
100%
W latach 1939-1945 następowały także istotne zmiany podziału administracyjnego ziem polskich, co wynikało z dopasowania administracji tych obszarów do przepisów niemieckich i sowieckich. Odmiennie kształtowały się granice państwa polskiego w 1945 r. Granice zewnętrzne zostały ustalone bez udziału suwerennych przedstawicieli państwa polskiego. Realizowały one pewien kontrakt polityczny podpisany przez zwycięskie mocarstwa (bez udziału Polski) w trakcie i po zakończeniu drugiej wojny światowej. W ramach tak ustalonych granic zewnętrznych ówczesne władze PRL dokonały podziału administracyjnego kraju na 14 województw i dwa miasta wydzielone, uwzględniając w układzie przestrzennym istnienie tradycyjnej w Polsce jednostki samorządu, jaką był powiat. Ten podział administracyjny kraju zawierał w rozwiązaniach szczegółowych pewną kontynuację przedwojennego podziału administracyjnego kraju, przynajmniej na tej części terytorium przedwojennego, która po wojnie znalazła się w granicach Polski. Było to naturalną konsekwencją kształtowania się regionalnych i lokalnych związków przez stulecia i tam, gdzie takie więzi przetrwały zmiany granic z 1945 r. mogły być na nich oparte. (fragment tekstu)
Omówienie publikacji GUS, w której przedstawiono podstawowe informacje dotyczące m.in. powierzchni, ludności, rolnictwa, pracujących, mieszkań oraz infrastruktury lokalnej i komunalnej, szkolnictwa oraz dochodów i wydatków budżetów gmin dla 16 województw, 65 miast na prawach powiatu i 308 powiatów, tworzonych od 1 stycznia 1999 r.
Z dniem 1 stycznia 1999 roku został zmieniony ustrój i podział terytorialny Polski. Jednostki samorządu terytorialnego, a więc gmina, powiat, województwo, nie są wobec siebie w relacji podporządkowania i nadzoru. Zmiany te skłaniają do postawienia pytania, jak nową sytuację ocenia społeczeństwo. Wraz z wprowadzeniem nowego podziału terytorialnego został odtworzony powiat lubliniecki, zlikwidowany w 1975 r. Artykuł mawia wyniki badań, których celem było określenie postaw, jakie przyjmują mieszkańcy powiatu w stosunku do tej zmiany oraz stwierdzenie, czy i w jakim stopniu są oni usatysfakcjonowani reformą.
8
Content available remote Walka o województwo środkowopomorskie - wczoraj i dziś
100%
Celem artykułu jest opisaniekolejnych etapów walki o utworzenie województwa środkowopomorskiego. Zakres czasowyopracowania obejmuje lata 1997-2016, tj. okres tuż przed reformą administracyjną z 1999 roku aż do dnia dzisiejszego.Wydzielenie administracyjnego regionu środkowopomorskiego jest potrzebne z wielu powodów, zarówno społecznych, jak i ekonomicznych. Utworzenie województwa środkowopomorskiego przeciwdziałałoby marginalizacji regionu i jego społeczności, jaka ma miejsce w obecnym podziale administracyjnym. (abstrakt oryginalny)
W latach 2009-2018 wydano 183 decyzji dotyczących zmian granic jednostek samorządu terytorialnego (JST), które objęły łącznie 1340 km2 powierzchni Polski. W ich wyniku gminy lub ich części zmieniły swój status administracyjny i przynależność terytorialną. Proces ten wiązał się także z wieloma reperkusjami natury społecznej i gospodarczej. Artykuł ma na celu ukazanie procesu zmian granic administracyjnych JST oraz jego skutków na przykładzie wybranych miast poziomu regionalnego. W pierwszej części pracy przedstawiono wymogi formalne, prawne i proceduralne zmian granic. W drugiej przeanalizowano zmiany granic JST w latach 2010-2019. W trzeciej części omówiono genezę oraz skutki przestrzenne i społeczno-ekonomiczne zmian granic na przykładzie miast prowadzących odmienne strategie ekspansji terytorialnej. Do szczegółowych analiz wybrano Rzeszów, Opole oraz Zieloną Górę. Na koniec przedstawiono rekomendacje dotyczące zmiany granic w kontekście minimalizacji negatywnych skutków tego procesu(abstrakt oryginalny)
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 13 lipca 2000 r. w sprawie wprowadzenia nomenklatury jednostek terytorialnych do celów statystycznych (NTS), standardem wchodzi do praktyki polskiej statystyki i polityki regionalnej. Potrzeba wydania tego aktu prawnego wynikała z konieczności wprowadzenia do celów statystycznych podziału kraju na jednostki terytorialne w dostosowaniu do wymogów prawa Unii Europejskiej (UE) w statystyce regionalnej oraz w obszarze funduszy strukturalnych. (fragment tekstu)
Oceny nowego terytorialnego podziału państwa dokonano po drugim roku jego obowiązywania, po jednym pełnym roku finansowym funkcjonowania nowych organów władzy publicznej. Nawiązano do wcześniejszych ocen przebiegu i efektów wdrażania reformy administracji publicznej. Przypomniano cele reformy oraz kryteria, które były wykorzystywane w pracach projektowych. Zaprezentowano charakterystykę potencjału instytucjonalnego utworzonych nowych jednostek terytorialnych. Ocena obejmuje również kryterium społecznej akceptacji nowego podziału terytorialnego.
Podział województwa mazowieckiego jest od lat przedmiotem dyskusji w gronie polityków i ekspertów. Debaty te ożywiły się szczególnie na przełomie 2015 i 2016 r. Najczęściej przywoływanym argumentem jest dostęp do funduszy strukturalnych, natomiast znacznie rzadziej dyskutuje się o wpływie na zdolność do wykonywania zadań bieżących samorządu województwa. Artykuł prezentuje symulację skutków wyodrębnienia Warszawy z województwa mazowieckiego, koncentrując się przede wszystkim na skutkach finansowych dla obu części regionu. (abstrakt oryginalny)
Republika Federalna Niemiec, jak rzadko które inne państwo, wskazana może zostać jako przykład modelowego wdrożenia w życie założeń regionalizmu. Oczywiście można polemizować z tym stwierdzeniem - przecież model szwajcarski czy amerykański też spełniają oczekiwania systemu federacyjnego. Polska leży w sercu Europy, podobnie jak nasz zachodni sąsiad. Dlatego też może warto zastanowić się nad dobrymi stronami systemu niemieckiego, które może mogłyby znaleźć zastosowanie również w Polsce. Istotnym czynnikiem wpływającym na wdrażanie efektywnej polityki regionalnej pozostaje istniejący w danym państwie podział administracyjny, sprzyjający lub, odwrotnie, przeszkadzający realizacji idei regionalizmu. Na wstępie zatem parę definicji encyklopedycznych pozwalających na zrozumie nie istoty jego zjawiska. (fragment tekstu)
Zmiany podziału administracyjnego to instrumenty walki politycznej w państwach o diamateralnie różnych systemach społeczno-politycznych, potencjale ekonomicznym lub zasobach ludzkich. Nowy podział administracyjny kraju stanowi nierzadko metodę podporządkowania zbyt ambitnych liderów lokalnych, zagrażających dominującej pozycji hierarchów politycznych w centrali. Najbardziej dobitnymi przykładami mogą być zmiany podziału administracji terenowej w Rumunii (1968 r.) czy w Polsce (1975 r.). Dzielenie terytorium narodowego na większą liczbę jednostek administracyjnych, nawet przy nadaniu im ograniczonych swobód, pozwala utrzymać w ryzach społeczności lokalne, dbające bardziej o swoje własne uprawnienia, niż dążące do wspólnych działań przeciw- ko hegemonii władz centralnych. (fragment tekstu)
16
Content available remote Merger and Division - A Case Study
75%
Based on the analysis of a specific case, practical problems were presented, regarding determining the content of the regulation and the decision issued during administrative proceedings, associated with the formulation of a notarial deed of the obligation to carry out the exchange procedure and the exchange itself as well as the disclosure of the merger and division in land and mortgage registers. Sources of the problems were identified and supplementation of insufficient legal regulations was proposed.(short original abstract)
Glosowanym postanowieniem z 15.07.2020 r. (U 5/19) Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie dotyczące rozporządzeń określających termin nadania gminie statusu miasta. Postępowanie okazało się bezprzedmiotowe, gdyż rozporządzenie nadające status miasta zostało uchylone. W glosie poruszono problem kontroli konstytucyjności rozporządzeń Rady Ministrów, na podstawie których tworzy się gminy, ustala ich granice lub nadaje gminom status miasta. Problem ten wynika z faktu, że TK może badać tylko takie przepisy, które są źródłem norm generalnych i abstrakcyjnych. W konsekwencji Trybunał odmawia kontroli konstytucyjności wspomnianych rozporządzeń, gdyż wyrażają one normy indywidualne i konkretne. Jednocześnie rozporządzeń tych nie można zaskarżyć do sądu administracyjnego i tym samym nie podlegają one jakiejkolwiek sądowej kontroli. (abstrakt oryginalny)
Administracyjny podział ruchu lotniczego stanowi instrument nakazowy, przewidziany w prawie Unii Europejskiej, umożliwiający państwom członkowskim wprowadzenie kryteriów przyporządkowujących określone operacje lotnicze do konkretnych portów obsługujących jedno miasto lub jedną konurbację. W zliberalizowanym w pełni sektorze każda głębsza korekta mechanizmu rynkowego każe postawić pytanie o cel jej zastosowania i o praktyczną możliwość wprowadzenia kryteriów zgodnych z naczelnymi zasadami proporcjonalności, niedyskryminacji i przejrzystości.(abstrakt oryginalny)
Powyższe rozważania dotyczące kształtowania się struktur Mazowsza pozwalają nam spojrzeć w przyszłość. Chodzi o odpowiedź na pytanie: Jak na podstawie obecnych struktur przestrzennych życia społecznego i gospodarczego wykształconych do 1980 r. powinien być uformowany w sposób realny najbardziej korzystny układ podziału administracyjnego. Trzeba przecież doprowadzić wreszcie do realizacji jednej z podstawowych zasad podziału przestrzennego. Zasada ta mówi, że w krajach narodowo jednolitych podstawą podziałów administracyjnych państwa jest struktura przestrzenna jego gospodarki 1 życia społecznego ludności. Ściśle mówiąc, owa zgodność między jednostkami administracyjnymi a regionalnymi powinna być zrealizowana najpierw przez zbadanie faktycznej struktury podstawowych regionów (makroregionów) kompleksowych, w szczególności ich powiązań przestrzennych, a następnie przez dostosowanie do nich delimitacji jednostek administracji terenowej.
Artykuł zawiera przykład zastosowania metodyki AKK do oceny projektów podziału województw samorządowych. Uwzględnione zostały elementy analizy finansowej i ekonomicznej oraz przedstawione nowe elementy analizy efektów zewnętrznych proponowanych zmian administracyjnych. Zaprezentowane rozważania teoretyczne mogą stanowić podstawę badań i analiz empirycznych uwzględniających zagadnienia polityki rozwoju regionalnego i spójności społeczno-ekonomicznej regionów. Przedstawione zastosowanie analizy kosztów i korzyści rozszerza możliwości stosowania tej metodyki do oceny skutków regulacji polegających na zmianach zasięgu jednostek terytorialnych w Polsce i na świecie. Do analizy została włączona teoria dotycząca absorpcji czynnej i biernej środków finansowych przez region. W artykule uwzględniono konieczność włączania do analiz takich zmiennych, jak rating województwa, skłonność inwestorów krajowych i zagranicznych do inwestycji bezpośrednich, zdolność rozwojowa przedsiębiorstw, sieć powiązań gospodarczych i funkcjonalnych, potencjał rozwojowy gmin i powiatów, koszty społeczne zmiany struktury administracji, koszty transakcyjne związane z zerwaniem sieci powiązań gospodarczych i funkcjonalnych, koszty społeczne związane z obniżeniem potencjału rozwojowego województwa. Uwzględniono również aspekty aktualne w polityce planowania i programowania rozwoju poprzez wykorzystanie funduszy strukturalnych UE. Przedstawiona metodyka bierze pod uwagę konieczność przyjmowania założeń wynikających z aktualnego stanu prawnego i ukazywania przesunięć w poziomie alokacji środków finansowych przy spełnieniu tych założeń. Może być ona punktem wyjścia do sporządzenia bilansu efektów dodatnich i ujemnych proponowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.