Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 567

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Audit
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
Kiedy w firmie pojawiają się audytorzy zewnętrzni, którzy zadają dużo kłopotliwych pytań, oczekując, że pracownicy będą na nie szczerze odpowiadać, zaczyna to budzić nieufność i obawy. Ale warto przekonać pracowników, że takie badanie ma sens. Bo z dobrze poprowadzonego audytu płyną cenne wnioski i pomysły na usprawnienia w organizacji. Jak przygotować i przeprowadzić firmę przez ten proces? (fragment tekstu)
2
Content available remote Audit Quality Interpretation and One of the Possible Measurement Models
100%
Autorki artykułu zbadały relację między jakością audytu a działalnością gospodarczą. Kryzys ekonomiczny i zwiększenie ustawowych progów odnośnie do konieczności dokonywania audytu wpłynęły na zmniejszenie liczby firm zobowiązanych do jego przeprowadzania. Z dostępnych danych wynika, że chociaż liczba podmiotów objętych badaniem ustawowym zredukowała się, to liczba firm audytorskich zmniejszyła się jedynie nieznacznie, powodując silną konkurencję cenową pomiędzy audytorami oraz presję na zwiększenie jakości audytu. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań ustalono model interpretacji i pomiaru jakości audytu. Model ten bada jakość audytu w pięciu obszarach tematycznych i w trzech wymiarach. Obszary tematyczne pozwoliły na zinterpretowanie sześciu rodzajów luk jakości usług. Opracowany model pozwala na identyfikację obszarów wymagających ulepszeń oraz przyczynia się do zapewnienia bardziej wydajnego i skutecznego audytu, a w konsekwencji do zwiększenia satysfakcji klienta.(abstrakt oryginalny)
W funkcjonowaniu jednostek sektora finansów publicznych coraz większą rolę odgrywa audyt, a szczególnie audyt efektywnościowy. Ma on bowiem za zadanie przyczyniać się do usprawnienia działalności operacyjnej danej organizacji. Z uwagi na fakt, że bardzo istotnym elementem audytu są mierniki, za cel niniejszego artykułu przyjęto ukazanie ich znaczenia, a także zaproponowanie takiego zestawu mierników, który mógłby zostać wykorzystany w wybranej jednostce budżetowej. Realizacja celu wymagała dokonania przeglądu literatury przedmiotu, zastosowania ogólnej metody dedukcyjnej, analizy materiałów źródłowych udostępnionych przez badany podmiot, a także przeprowadzenia wywiadu z naczelnikiem wydziału zajmującego się sprawami finansowymi i administracyjnymi w jednostce. Proponowane mierniki skonstruowano, kierując się odpowiednimi wytycznymi, a także specyfiką działalności prowadzonej przez badany podmiot.(abstrakt oryginalny)
Audyt prowadzony przez biegłego rewidenta stanowi istotną składową procesu informacyjnego rachunkowości w średnich i dużych jednostkach gospodarczych. Ze względu na dużą złożoność, pracochłonność i ryzyko niepowodzenia biegli rewidenci powinni posiadać narzędzia, które w znacznym stopniu ułatwią i przyspieszą ich pracę. W artykule przedstawiono, w jaki sposób składowe SIR, takie jak: zasoby informacyjne, dostępne procesy użytkowe, dostępne procesy pomocnicze, narzędzia realizacyjne, dobudowane procedury ewidencyjne i analityczne wykorzystywane są w ramach audytu (abstrakt oryginalny)
Audyt działalności to ocena przestrzegania zasady celowości i oszczędności w dokonywaniu wydatków, uzyskiwanie możliwie najlepszych rezultatów w ramach posiadanych środków oraz przestrzegania terminów wykonywania zadań i zaciągniętych zobowiązań. Na audyt działalności w jednostce sektora finansów publicznych składa się monitorowanie, analiza i ocena różnych procesów zachodzących w podmiocie, warunkujących gospodarowanie środkami publicznymi na zasadach ujętych w ustawie (uchwale) budżetowej lub planie finansowym. (...) Proces audytu działalności powinien zostać zaprojektowany z uwzględnieniem ważności obszarów i obiektów, które mają być badane, jak również wyników z poprzednich audytów oraz z określeniem kryteriów, zakresu, częstotliwości i metodyki audytu. Metoda (technika) audytu to świadome i konsekwentne postępowanie audytora, które obejmuje zespół celowych czynności (zapewniających i doradczych) oraz środków wykorzystywanych do programowania zadania audytowego. (fragment tekstu)
6
Content available remote Professional Skepticism In Auditing And Its Characteristics
80%
Sceptycyzm zawodowy jest kluczowym pojęciem w praktyce i teorii audytu. Został on wymieniony w niemal wszystkich istniejących standardach kontroli, jednakże sposób jego właściwego scharakteryzowania jest wciąż niejasny. Zarówno naukowcy, jak i instytucje regulacyjne podkreślają znaczenie tej koncepcji, jedakże nie potrafią jej ani zdefiniować, ani zmierzyć. Często trudno jest również stwierdzić, czy brak sceptycyzmu jest główną przyczyną uchybień w zakresie kontroli audytorów oraz jakie czynniki doprowadziły do tego braku. Celem niniejszego artykułu jest zsyntetyzowanie badań dotyczących profesjonalnego sceptycyzmu audytorów i wskazanie głównych cech takiego podejścia. Organizuję przytoczone badania naukowe w sześciu kategoriach związanych z cechami, które powinien posiadać sceptyk: powątpiewaniem, zawieszeniem osądu, poszukiwaniem wiedzy, zrozumieniem międzyludzkim, poczuciem własnej wartości i autonomią. Przytoczone wyniki badań mają duże znaczenie zarówno dla praktyki, jak i dla regulacji (standardów), jednakże w celu zrozumienia, jak sceptyczny osąd przekłada się na sceptyczne działanie, konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych studiów(abstrakt oryginalny)
The present study sought to investigate the effect of audit quality on accounting conservatism in Iranian capital market. In this study, given the hypotheses and theoretical foundations of the study, three hypotheses were formulated and the effect of each of the factors of industry-specialist auditor, auditor rank, and auditor tenure was examined on accounting conservatism of companies. The period for investigation was from 2009 to 2013. Its population was determined as all companies listed in Tehran Stock Exchange and the statistical sample of the study included 100 companies. The data required for this study were extracted from website of Tehran Stock Exchange and after collecting events through available resources and entering data in Excel software; its functions were used to calculate the variables of the study. Then, the results from measuring variables were entered into Eviews software for statistical calculations and the relationship between variables were evaluated using this software. The results of the study showed that there is a positive relationship between accounting conservatism and auditing attributes such as auditor rank and auditor tenure. Also, the obtained results indicated that there is no significant relationship between accounting conservatism and customer industry-specialist auditor.(original abstract)
Cel - Celem artykułu jest zaprezentowanie wymogów dotyczących prowadzenia audytów zewnętrznych projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Metodologia badania - W artykule przeprowadzono analizę literatury, źródeł prawnych oraz dokonano przeglądu ogłoszeń o zamówienia publiczne na realizację audytu zewnętrznego projektów europejskich. Wynik - Na podstawie przeprowadzonych analiz wskazano różnice między audytem wewnętrznym i audytem zewnętrznym projektów unijnych. Ponadto zaprezentowano zasady prowadzania audytu wydatkowania środków unijnych na przykładzie audytu projektów związanych z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi. Zawarto również szczególne wymagania stawiane audytorom zewnętrznym w ogłoszeniach o zamówieniach publicznych na audyt projektów europejskich. Oryginalność/wartość - Rozważania zawarte w artykule oparte są na analizie 133 ogłoszeń o zamówieniach publicznych na realizację audytu zewnętrznego projektów unijnych publikowanych w latach 2010-2015.(abstrakt oryginalny)
Z dniem 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie regulacja przewidziana w rozdziale 9 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2013r., poz. 888), wprowadzająca dla niektórych posiadaczy odpadów wymóg przeprowadzania rocznych audytów zewnętrznych.(abstrakt autora)
Celem audytu projektów wpółfinansowanych ze środków unijnych jest nadanie odpowiednich cech jakościowych dokumentom stwierdzającym poziom prac wykonanych przez beneficjenta. Pozytywne rezultaty przeprowadzonego audytu zapewniają instytucję zarządzającą środkami pomocowymi, że dotacja jest właściwie wykorzystana, zgodnie z wnioskiem i umową o dofinansowanie oraz politykami wspólnotowymi UE. Audyt projektów unijnych prowadzony jest w trakcie realizacji wdrażanej inwestycji. Współpraca audytora z beneficjentem umożliwia zidentyfikowanie zagrożeń dla powodzenia projektu oraz podjęcie w tym zakresie odpowiednich decyzji usprawniających, zapobiegawczych lub naprawczych. Analizując specyfikę badań projektów unijnych, można zauważyć znaczne podobieństwa audytu projektów współfinansowanych z UE i audytu sprawozdań finansowych. Rozbieżności w obu audytach wynikają głównie z celu i przedmiotu prowadzonych badań (fragment tekstu)
12
Content available remote Procedura audytu projektów finansowanych z funduszy unijnych
80%
Podstawowym celem audytu jest przedstawienie informacji w zakresie zapewnienia, że realizacja projektów finansowanych z funduszy unijnych przebiega zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz z zawartymi umowami i wnioskami o dofinansowanie projektu1. Poza tym audyt pozwala na stwierdzenie,czy projekty są wykonywane zgodnie z obowiązującymi w jednostce procedurami,a w szczególności: z procedurą realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych, ustalonym obiegiem dokumentów finansowo-księgowych, procedurą udzielania zamówień publicznych. Ponadto wnioski z przeprowadzonego audytu mają potwierdzić, iż określone w jednostce mechanizmy kontrolne są ealizowane i są skuteczne. Celem artykułu jest przedstawienie procedury audytu projektów finansowanychz funduszy unijnych.(fragment tekstu)
Ustawodawstwa państw członkowskich Unii Europejskiej określają, które jednostki są obowiązane prowadzić rachunkowość. Aby zapewnić sporządzenie użytecznych sprawozdań fi nansowych, opracowano liczne międzynarodowe standardy rachunkowości i sprawozdawczości fi nansowej, wydano dyrektywy unijne oraz uchwalono ustawy krajowe stanowiące podstawę wydania rozporządzeń, zarządzeń i innych szczegółowych przepisów prawa. Pomijając grupy kapitałowe, sporządzające skonsolidowane sprawozdania finansowe i jednostki, których papiery wartościowe są przedmiotem obrotu giełdowego, wszystkie inne jednostki można podzielić według różnych kryteriów. Na potrzeby niniejszego artykułu wyróżnia się jednostki, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania (i ogłaszania) oraz jednostki zwolnione z tego obowiązku.(fragment tekstu)
Wchodzące w życie z dniem 1.01.2020 r. przepisy ustawy o zmianie ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym wprowadzają nowy model nadzoru nad działalnością biegłych rewidentów oraz firm audytorskich w Polsce. Powyższe zmiany mają istotne znaczenie dla wszystkich uczestników obrotu gospodarczego korzystających z usług tych podmiotów, jak również dla samych biegłych rewidentów i firm audytorskich. W niniejszym opracowaniu zostaną przedstawione nowe zasady nadzoru publicznego w tym segmencie rynku oraz konsekwencje dokonywanej reorganizacji modelu nadzoru nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich.(abstrakt oryginalny)
Pod pojęciem "audyt" należy rozumieć kontrolę. Wcześniej z audytem kojarzone było tylko badanie ksiąg rachunkowych pod względem prawdziwości i rzetelności ich prowadzenia. Było to badanie sprawozdania finansowego organizacji gospodarczej, wykonywane przez biegłego rewidenta na zlecenie i miało na celu zbadanie zgodności sprawozdania z obowiązującymi przepisami prawa i wewnętrznym prawem, np. statutem badanej spółki. (...) . Audyt oznacza procedurę oceny bilansu pojedynczego obiektu, systemu dystrybucji określonego nośnika czy przedsiębiorstwa jako całości, ze wskazaniem zauważonych nieprawidłowości czy nieefektywności w zakresie użytkowania. Jest porównaniem stanu rzeczywistego ze stanem oczekiwanym lub zalecanym. (fragment tekstu)
The objective of this research was to verify the effects of information quality and management support as critical contributors to the successful application of continuous auditing and continuous monitoring in the government sector. This study utilized survey research that was conducted in the Line Ministries (LMs) in Indonesia. The research data was collected through questionnaires, faceto-face interviews, and focus group discussions. The structural equation modeling (SEM) approach was used for data analysis with the assistance of Lisrel 8.8 statistical software. The result shows that there is a strong influence of information technology and management support on the applications of continuous auditing and continuous monitoring. Another finding is that an improved application of continuous monitoring results in an improved application of continuous auditing in the Line Ministries in Indonesia. (original abstract)
The paper discusses problems of organisation and regulation of auditing in the world, and solutions to the questions of organisation and regulation of audit activities in Ukraine. In addition, it deals with current problems in functioning of external audit.(original abstract)
Obserwując historię zmian podejścia do problematyki zarządzania długiem pu-blicznym w Polsce, a także rozwiązania wypracowane w tym zakresie w innych krajach świata, wydaje się, że wcześniej czy później trzeba będzie doprowadzić do pełnego scentralizowania zarządzania długiem publicznym w naszym kraju. Jak sugerują autorzy, najefektywniejszym rozwiązaniem byłoby powołanie stosownej agencji . Takie rozwiązanie pozwoliłoby, m.in. na wzrost szeroko pojętej jakości i skuteczności zarządzania tym obszarem finansów publicznych, a także przyczyniłoby się do wyższej efektywności działań kontrolnych i audytorskich, co powinno jednocześnie podnieść przejrzystość i jawność gospodarki środkami pu-blicznymi(fragment tekstu)
Rozwój audytu wewnętrznego w dużej mierze zależał od przyjęcia zasad ładu (nadzoru) korporacyjnego - corporate governance wydanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Celem niniejszego referatu jest przedstawienie możliwości dokonywania kontroli działań marketingowych w małych i średnich przedsiębiorstwach. Przedsiębiorstwa te, z racji zdecydowanie mniejszego potencjału finansowego, działania marketingowe realizują w mniejszym zakresie niż duże firmy. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z poprawiającymi się warunkami funkcjonowania MŚP wzmacnia się ich potencjał wzrostu. Wynikiem tego jest podejmowanie przez menedżerów tych przedsiębiorstw różnych inicjatyw wiążących się z inwestowaniem (w tym również w działalność marketingową). W niniejszym referacie przedstawiono narzędzie AMMF (będące w istocie efektem świadczenia usługi proinnowacyjnej) pozwalające na zdiagnozowanie działań MŚP w zakresie marketingu. Na podstawie wyników audytu przeprowadzonego w małym przedsiębiorstwie możliwe jest rekomendowanie działań w zakresie marketingu podnoszących w efekcie ich konkurencyjność. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 29 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.