Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 193

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Balance sheet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ transformacji na cyfryzację i wirtualizację polskiej gospodarki
100%
Artykuł stanowi syntetyczny bilans transformacji systemowej w okresie minionych 30 lat w kontekście cyfryzacji i wirtualizacji polskiej gospodarki. Eksponuje porównanie elementarnych danych ilościowych początku transformacji z aktualnymi. Identyfikuje dwa mity transformacji i wskazuje na zagrożenia z nich wynikające. (abstrakt autora)
Tradycyjna klasyfikacja operacji bankowych wyróżnia operacje aktywne (czynne), pasywne (bierne) oraz usługowe (pośredniczące), ale w literaturze znaleźć można wiele przykładów rozbieżnego definiowania operacji bankowych opartych na kryterium bilansu - np. podejście stricte rachunkowe lub brak odwołania do konkretnych pozycji aktywów czy pasywów. Powiązanie konkretnych działań banku z pozycją w bilansie najlepiej oddaje istotę klasyfikacji, wymaga jednak znajomości nie tylko samego bilansu, ale również rodzajów pozycji pozabilansowych. Zarówno aktywa, jak i pasywa nie mają charakteru jednorodnego, co oznacza, że dla ich opisu powinno się uwzględniać kryteria dodatkowe, które dopełniają charakterystykę opartych na nich operacji bankowych.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie podmioty gospodarcze to najliczniejsza grupa spośród wszystkich podmiotów gospodarujących. Regulacje polskiego prawa bilansowego kierowane są przede wszystkim do dużych spółek, często notowanych na giełdzie. W związku z powyższym należy zastanowić się nad dostosowaniem norm prawnych w zakresie rachunkowości do potrzeb małych i średnich podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Realność sald rozrachunków handlowych w bilansie powinna wynikać z potwierdzenia, że przedstawiają one ściągalny dług, reprezentują rezultat wszystkich nie rozliczonych transakcji, zostały wykazane zgodnie z wymogami prawa i przyjętymi zasadami rachunkowości.Zgodnie z art. 26 Ustawy o rachunkowości wykazane w księgach należności i zobowiązania handlowe podlegają inwentaryzacji poprzez uzyskanie od kontrahentów pisemnego potwierdzenia salda wskazanego w księgach rachunkowych. Za prawidłowy termin inwentaryzacji uważa się przy tym okres obejmujący trzy ostanie miesiące roku obrotowego do dnia 15 następnego miesiąca. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule poruszono problem jednej z pozycji znajdujących się w bilansie klubu sportowego, jaką są karty zawodnicze. Kolejne części dotyczą warunków formalnych kart zawodniczych oraz ich wyceny, amortyzacji, aktualizacji wartości, aby dać jak najpełniejszy obraz tej pozycji bilansowej. Przedstawiono informacje dotyczące manipulacji wartością aktywów. Dokonano również weryfikacji hipotez oraz ogólnie podsumowano problem wyceny kart zawodniczych w kontekście manipulacji, przy wykorzystaniu literatury przedmiotu. Artykuł nawiązuje do sprawozdań finansowych kilku znanych polskich i zagranicznych klubów piłkarskich. Przedstawiono w nim przykład dotyczący wpływu wyceny karty zawodniczej na wartość aktywów.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Aktywa niematerialne a priorytet w sprawozdawczości finansowej
100%
Celem artykułu jest koncepcyjne uporządkowanie argumentów podnoszonych przez zwolenników szerszych ujawnień aktywów niematerialnych w sprawozdaniach finan- sowych. Określone argumenty mogą wynikać z obranego priorytetu w sprawozdawczości finansowej - podejścia bilansowego lub podejścia wynikowego. Zwolennicy podejścia bilan- sowego dążą do ujawniania szerokiej gamy aktywów niematerialnych. Podstawowym ogra- niczeniem w tym względzie jest dla nich natura zasobów niematerialnych, która utrudnia ich zidentyfikowanie i pomiar. Z kolei zwolennicy podejścia wynikowego dopuszczają szersze ujawnienia aktywów niematerialnych wówczas, gdy dostrzegają konieczność przypisywania nakładów ponoszonych na ich rozwój do uzyskiwanych dzięki nim korzyści.(abstrakt oryginalny)
Zmiany zachodzące w polskiej gospodarce zmierzają do wykształcenia rynku kapitałowego typowego dla gospodarki rynkowej. Ważnym etapem w tym procesie jest prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych. Zgodnie z przepisami o rachunkowości jednostki otwierają księgi rachunkowe na dzień zmiany właściciela na podstawie przekształconego bilansu. Zakres przekształceń bilansu zamknięcia w bilans otwarcia zależy od formy prywatyzacji i ceny sprzedaży, na co zwrócono szczególną uwagę w omawianym artykule.
9
Content available remote Skorygowana cena nabycia jako parametr wyceny w rachunkowości
75%
Problematyka wyceny to jeden z podstawowych problemów z punktu widzenia teorii i praktyki rachunkowości. Wycena prowadzi do ustalenia wartości, w jakich składniki aktywów i pasywów są wykazywane w sprawozdaniu finansowym. Międzynarodowe i polskie regulacje rachunkowości wskazują oraz definiują różne parametry czy zasady wyceny, które stosuje się dla potrzeb sprawozdawczości finansowej. Celem artykułu jest wyjaśnienie pojęcia skorygowanej ceny nabycia oraz wskazanie zakresu jej zastosowania jako kategorii wyceny.(fragment tekstu)
10
Content available remote Koncepcja państwowego bilansu geologiczno-górniczego
75%
Celem artykułu jest wypracowanie ogólnych założeń koncepcji bilansu geologiczno-górniczego, którego obowiązek sporządzania w cyklach rocznych spoczywałby na rządowej administracji publicznej. Jego przedmiotem jest prezentacja kontekstu wysunięcia tej koncepcji, która wyjaśnia istotę, przeznaczenie i cel sporządzania bilansu, jak również propozycja jego ramowej konstrukcji . (abstrakt oryginalny)
Dokonano określenia tendencji zmian intensywności produkcji roślinnej w aspekcie gospodarowania azotem. Analiza porównawcza charakteru i sposobu gospodarowania azotem, na poziomie województw, dotyczyła okresu 2002-2015. Obejmowała ona porównanie sald i efektywności wykorzystania azotu oraz tempa i kierunku trendów dopływu i odpływu w cyklu produkcji rolniczej. Analiza strukturalna i ilościowa obu stron bilansu azotu brutto dostarcza wielu informacji o warunkach prowadzenia produkcji rolniczej. O ile przeciętnie w skali kraju w latach 2012-2015 następowała umiarkowana intensyfikacja (typ A=) produkcji roślinnej, o tyle pomiędzy regionami Polski występowały znaczące różnice. Pod względem oceny agrośrodowiskowej i sposobów gospodarowania azotem, pozytywnie wyróżniały się województwa: lubuskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.(abstrakt oryginalny)
Bilansem cieplnym silnika nazywamy rozdział ciepła wydzielającego się podczas procesu spalania na poszczególne składowe (użytecznie wykorzystane ciepło i różne postacie strat ciepła). Bilans ten pozwala ocenić użyteczność wykorzystywanego ciepła, straty ciepła i możliwości ich zmniejszenia, efektywność wykorzystania energii spalin wylotowych, określić kierunki doskonalenia i poprawy wskaźników pracy silnika oraz dokonywać obliczenia układu chłodzenia silnika. Bilans sporządza się eksperymentalnie dla różnych warunków pracy silnika. W literaturze spotkać można dwa rodzaje bilansów cieplnych silnika tłokowego: zewnętrzny oraz wewnętrzny bilans energetyczny (cieplny) silnika. W w artykule przedstawiono zagadnienia teoretyczne, niezbędne do określania bilansów, a także różnice w ich przeprowadzaniu. (abstrakt oryginalny)
Bilans, jako najważniejsza część sprawozdania finansowego, od początków jego sporządzania był głównym obszarem realizacji przez przedsiębiorstwa funkcji informacyjnej. Globalizacja i rozwój rynków kapitałowych sprawiły, że potrzeby informacyjne czytelników sprawozdania finansowego znacznie wzrosły. Obok liczb potrzebują oni coraz więcej wyjaśnień dotyczących sposobu prowadzenia działalności, wielowymiarowych efektów tej działalności oraz perspektyw do budowania wartości przedsiębiorstwa w przyszłości. W artykule podjęto próbę weryfikacji hipotezy: bilans jako główny element sprawozdania finansowego nie przekazuje wystarczających informacji umożliwiających prognozowanie przyszłej sytuacji jednostki. W tym celu skupiono uwagę na cybernetycznym spojrzeniu na przedsiębiorstwo. We wnioskach wskazano, że informacja niefinansowa w postaci opisu słownego staje się coraz częściej głównym sposobem realizacji funkcji informacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zależności pomiędzy cash flow a bilansem i rachunkiem zysków i strat. Zaprezentowano wybrane wskaźniki (m.in. współczynnik poziomu zadłużenia - WPZ; finansowa rentowność kapitału własnego, kapitału i sprzedaży; udział amortyzacji w cash flow) wykorzystywane do analizy bilansu, rachunku zysków i strat oraz przepływu środków pieniężnych.
15
Content available remote A Computational Line of Comprehension of Account
75%
The study creates a trail of computational explaining of the account and balance sheet as nuclear structure of the elements functioning of an entity. The main working tool used for situation and patrimony elements movement recording is the account. The balance sheet presents the situation of the patrimony elements at a time, leading to a broader scope, while the account has a much narrower scope, referring only to a patrimonial element - genre or test case - included in the balance sheet but about which shows both the situation at a time and the modifications which are registered over periods of time. By its form, the account allows the separate registration of the increases and movements in a given period and establishing of the existence of the patrimonial element anytime. By account is also performed a systematization of economic and financial operations. (original abstract)
Oddziaływanie na poszczególnych uczestników otoczenia firmy w celu realizacji polityki ekonomicznej jest dziś nierozłącznym elementem zarządzania przedsiębiorstwem XXI wieku. Polskie prawo bilansowe, z jednej strony, zawiera regulacje w zakresie budowy i funkcjonowania rachunkowości, z drugiej zaś, stwarza możliwości wyboru rozwiązań wariantowych i pozostawia jednostkom pola swobodnego działania w ramach polityki rachunkowości. W dobie silnie rozwiniętej konkurencji wykorzystanie materialnych, formalnych i czasowych narzędzi polityki bilansowej pozwala na pożądane kształtowanie aktywów trwałych i obrotowych, kapitału własnego i zobowiązań, i w ten sposób odgrywa istotną rolę w pozyskiwaniu nowych klientów, pracowników, czy w walce o przetrwanie na rynku.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono specyfikę partnerstwa operacyjnego. Wskazano, iż koncepcja ta ułatwia dostosowywanie się małych i średnich przedsiębiorstw do wyzwań turbulentnego otoczenia. Jednak by partnerstwo operacyjne było sprawne konieczna jest prawidłowa jego koordynacja. Umożliwia to system controllingu, przyczyniający się do bardziej efektywnego funkcjonowania partnerstwa, do osiągania lepszych wyników, do kreowania wartości przedsiębiorstw w strukturze partnerstwa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono pionowy podział kont i jego wyraz w bilansie. Następnie omówiono istotę i rodzaje bilansowych pozycji korygujących. Na koniec przedstawiono bilansowe pozycje korygujące w układach bilansu.
Przedstawiono przedsiębiorstwo państwowe i jego potrzeby informacyjne. Następnie omówiono funkcje bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych w świetle uwarunkowań gospodarczych. Na koniec przedstawiono dylematy teorii bilansowych oraz kierunki modyfikacji bilansu majątkowego przedsiębiorstw państwowych.
W niniejszym opracowaniu autor analizuje bilans dotychczasowego członkostwa Polski w Unii Europejskiej (UE). Ukazuje poniesione przez Polskę koszty związane z akcesją do UE oraz osiągnięte korzyści polityczne, społeczne, gospodarcze i międzynarodowe. Analizuje sukcesy i porażki polskiej polityki unijnej w latach 2004-2018, a także ukazuje jej perspektywy na tle ewolucji UE dziś i w przyszłości. Przedmiotem tego opracowania jest więc próba pokazania wpływu akcesji na sytuację społeczno-polityczną i gospodarczą Polski oraz na zmianę jej pozycji i roli na arenie międzynarodowej. Mówiąc wprost, jest ono poświęcone pozytywnym i negatywnym skutkom akcesji Polski do UE oraz perspektywom naszego dotychczasowego członkostwa w Unii Europejskiej i jej przyszłości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.