Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 499

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Border areas
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Handel przygraniczny, czyli dokonywanie zakupów bez rejestracji w dokumentach odprawy celnej, w okresie 2001-2011 dynamicznie rozwijał się na odcinku polskim wschodniej granicy Unii Europejskiej, a szczególnie intensywnie na pograniczu polsko-ukraińskim. W minionej dekadzie odnotowano wzrost odsetka przekroczeń granicy, których głównym celem były transgraniczne zakupy. Zaobserwowano zwiększanie się udziału Ukraińców w ogólnej liczbie uczestników handlu przygranicznego, przy jednoczesnym zmniejszaniu udziału Polaków. Ukraińcy kupowali w Polsce głównie materiały budowlane, natomiast Polacy na Ukrainie paliwo. Na strukturę towarową handlu przygranicznego realizowanego przez Polaków największy wpływ miał czynnik ekonomiczny, w tym przede wszystkim różnice cen towarów o podobnym przeznaczeniu, natomiast w przypadku Ukraińców oddziaływały trzy czynniki: cena, braki w zaopatrzeniu na wewnętrznym rynku oraz jakość towarów.(abstrakt oryginalny)
3
80%
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytania: czy procesy demograficzne zachodzące na obszarze badawczym można uznać za typowe dla obszarów górskich? Jakie działania muszą być podjęte na sudeckim przygranicznym obszarze górskim w celu odwrócenia niekorzystnych tendencji demograficznych? Odpowiedź na pierwsze pytanie wymagała obliczenia gęstości zaludnienia, współczynnika przyrostu naturalnego, udziału ludności według ekonomicznych grup wieku w ludności ogółem. W celu oceny powszechności występujących na sudeckim przygranicznym obszarze górskim zjawisk demograficznych wyniki porównano z analogicznymi, otrzymanymi dla Landkreis Bad Tölz-Wolfratshausen. Na podstawie praktycznych doświadczeń regionów górskich zaproponowano wiele zaleceń dla władz lokalnych. Rozważania te zostały poprzedzone krótką charakterystyką sudeckiego przygranicznego obszaru górskiego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy sąsiedztwa przygranicznego, będącego elementem rozwoju pogranicza polsko-rosyjskiego (na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej). Sąsiedztwo jest interpretowane jako budowanie odpowiednich relacji między państwami i regionami, by w różnorodnych obszarach kształtowała się i rozwijała współpraca. Badania przeprowadzono w 2011 roku. W analizowanym okresie około 40% gmin miało nawiązaną współpracę z partnerami zagranicznymi w ramach sąsiedztwa przygranicznego. Szacunki wskazały, że tylko ponad 30% z nich prowadziło aktywną współpracę. Gminy dostrzegały kolejno korzyści z sąsiedztwa przejawiające się we współpracy w turystyce przygranicznej i w rozwoju infrastruktury przygranicznej; we wzroście dochodów lokalnej społeczności, zwłaszcza przygranicznej, oraz w efektywniejszej ochronie środowiska naturalnego. Ponadto 36% ogółu wskazań potwierdziło dużo lepszy bądź lepszy wpływ sąsiedztwa na aktywizację społeczno-gospodarczą w gminie. Znalazło to odzwierciedlenie przede wszystkim w organizacji przedsięwzięć promocyjnych i tzw. targów pogranicznych, wspierających lokalną przedsiębiorczość; w nawiązywaniu kontaktów gospodarczych przez lokalnych wytwórców; w kooperacji pomiędzy izbami przemysłowo-handlowymi; w aktywności organizacji pozarządowych oraz w staraniach o fundusze unijne na wspólne przedsięwzięcia. Wielopłaszczyznowa kooperacja między sąsiadującymi obszarami należącymi do odrębnych państw, a nawet systemów polityczno-ekonomicznych, niweluje problemy, jakie dzielą peryferyjnie położone regiony.(abstrakt oryginalny)
Euroregion "Bug" należy do najpóźniej utworzonych na pograniczu polskim (15 maja 1998 r.). W artykule skoncentrowano się przede wszystkim na jego stronie polkiej i ukraińskiej, sygnalizując niektóre tylko zagadnienia dotyczące części białoruskiej
6
Content available remote Foreigners in the Zgorzelec-Görlitz border urban complex
80%
Celem artykułu jest charakterystyka zmian liczby i struktury obcokrajowców według kryterium kraju pochodzenia w podzielonych miastach granicznych Zgorzelec i Görlitz w latach 1993-2014 na podstawie danych statystycznych uzyskanych z Urzędów Miast, z tym ze dla miasta Zgorzelec analiza -z uwagi na brak danych - dotyczy wyłącznie roku 2014. Miasta charakteryzują sie różną liczbą i strukturą obcokrajowców kształtowaną przede wszystkim pod wpływem zmian stopnia przenikalności granic państwowych oraz procesów integracyjnych w Europie, jak również coraz intensywniejszych ruchów migracyjnych. Görlitz cechuje sie dużo wyższym odsetkiem obcokrajowców w populacji miasta (5,4%) niż Zgorzelec (0,5%), a ponadto większym ich zróżnicowaniem według kraju pochodzenia (w Görlitz cudzoziemcy pochodzą z 55 państw, w Zgorzelcu - z 20 państw). Dominującą grupa wśród cudzoziemców są Polacy (69,0% ogółu obcokrajowców). Wydaje sie, ze trwający obecnie napływ migrantów z Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki jeszcze bardziej zróżnicuje strukturę cudzoziemców według kraju pochodzenia, jak również zmieni proporcje między rodzimą ludnością niemiecka a liczba obcokrajowców, zamieszkujących miasto. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Pojęcie pogranicza w muzyce Andrzeja Kurylewicza
80%
W muzyce Andrzeja Kurylewicza można odnaleźć pojęcie pogranicza w całej jego wielowymiarowości geograficznej, politycznej, kulturowej, etycznej i metafizycznej. Według Platona byt ma swoją granicę, bo granica, czyli określenie, wyznacza byt jako jednostkowy, specyficzny, oddzielony od innych. Twórczość, a specjalnie muzyka, która jest istotą wszelkiej twórczości, polega na tworzeniu rzeczy nowych z już istniejących, ale zawsze z przymieszką nieprzewidywalności. Sztuka to nie tyle tworzenie czegoś z czegoś, ile przeprowadzanie z niebytu do bytu, to przekraczanie i ustalanie granic, określeń. Jest wynikającym z głębokich potrzeb duchowych twórczym myśleniem. Sztuka jest uwikłana w politykę, która niestety nie jest etyczna. Dlatego wielka sztuka, niezależna twórczość polega na cierpliwym, nieustającym poruszaniu się po granicy i granicach, cienkich liniach granicznych pragnień, wyborów, myśli, idei, ogromnej, zróżnicowanej rzeczywistości. Za taką sztukę płaci się trudnym życiem, ale w zamian otrzymuje szczęście własnej drogi do myśli i rzeczy najważniejszych, do idei piękna.(abstrakt oryginalny)
Peryferyjne położenie regionów transgranicznych, ograniczonych powojennym rozwojem gospodarczym z przyczyn militarnych, zachowało unikalne środowisko naturalne. Północno-wschodnia część Polski kwalifikuje się jako jedno z tych wyjątkowych miejsc. Do końca XX wieku. obszar sąsiadujący z wojskiem Obwodem Kaliningradzkim, oficjalnie niedostępny dla obcokrajowców, przyczyniający się do peryferyjnej pozycji gospodarczej obszaru, ale jednocześnie sprzyjający zachowaniu najwyższej jakości środowiska przyrodniczego. W opracowaniu uwzględniono potencjał turystyczny oparty na walorach przyrodniczych sześciu powiatów w województwie warmińsko-mazurskim przy granicy polsko-rosyjskiej: powiaty: elbląski, braniewski, bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski i gołdapski. Obszary bogate w przyrodę objęte są siecią Natura 2000. Są one szczególnie skoncentrowane w powiatach granicznych ściśle przylegających do granicy, tworząc między innymi ptasie przetwory "Ostoja Warmińska" i unikatowe chronione siedliska "Zalew Wiślany" i "Puszcza Romnicka". Istnieją różne środki ochrony prawnej chroniące środowisko naturalne (np. Konserwy) i inne unikatowe obiekty przyrodnicze (np. Żywkowo Storks Village). To środowisko prawne sprzyja rozwojowi turystyki na północnych peryferiach województwa, które pozostają słabo rozwinięte pod względem turystycznym, w porównaniu do takich części Warmii i Mazur, jak Pojezierze Mazurskie. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest charakterystyka turystyki, zarejestrowana w bazie bazy noclegowej położonej w podregionach Polski w 2014 r. Ze szczególnym uwzględnieniem podregionów granicznych. W analizie wykorzystano wskaźniki rozwoju turystyki, co pozwoliło określić rolę analizowanych podregionów w rozwoju sektora turystycznego w Polsce. Ponadto przeprowadzono badanie zróżnicowania przestrzennego atrakcyjności turystycznej i stworzono ranking analizowanych podregionów. W tym celu wykorzystano pozycję taksonomiczną miary rozwoju opartą na medianie Webera.(fragment tekstu)
Artykuł przedstawia charakterystykę euroregionów działających na pograniczach północno-zachodnich, zachodnich i południowo-zachodnich polskiej granicy państwowej według kolejności powstawania tychże euroregionów.
Ogólna charakterystyka Euroregionu Pro Europa Viadrina.
Globalizacja życia ekonomicznego nie neguje możliwości współpracy mniejszych jednostek. Taką alternatywą dla globalizacji jest już od dawna współpraca regionalna. Idea współpracy między regionami stwarza możliwość wyrównania poziomów rozwoju między nimi oraz stopniowej konwergencji z zachowaniem ich różnic kulturowych. Artykuł "Rozwój niemiecko-polskiego regionu przygranicznego" podkreśla, jak ważną jest i była współpraca między regionami leżącymi w bliskim sąsiedztwie. Rozwój współpracy na granicy polsko-niemieckiej osiągnął już kolejny etap rozwoju, co spowodowało zbliżenie obu regionów. Niemniej jednak owa współpraca napotyka w dalszym ciągu na bariery, ograniczenia oraz słabości wynikające z poziomu rozwoju. Jako przykład rozwoju współpracy na granicy polsko-niemieckiej została przedstawiona współpraca pomiędzy województwem zachodniopomorskim, Meklemburgią-Pomorzem Przednim oraz Brandenburgią. Podkreślone zostało, że celem stawianym przez regiony jest symbiotyczny rozwój gospodarczy, który prowadzi do wzrostu zatrudnienia, a przez to, do spadku bezrobocia. Efekt synergii, który powinien być widoczny, to wzrost efektywności ekonomicznej podmiotów gospodarczych działających na tych obszarach(fragment tekstu)
Artykuł jest próbą przyjrzenia się wpływowi granicy państwowej na dostępność komunikacyjną regionu, a tym samym na jego peryferyjność. Pracę oparto na analizie zmian infrastruktury komunikacyjnej przygranicznych obszarów Lubelszczyzny na przestrzeni ostatnich 100 lat. W okresie międzywojennym województwo lubelskie znajdowało się w centrum Polski, a omawiany teren połączony był z resztą kraju licznymi i różnorodnymi połączeniami komunikacyjnymi. Zasadnicza zmiana w funkcjonowaniu sieci komunikacyjnej następuje po wybuchu II Wojny Światowej. W 1945 roku nowopowstała, wschodnia granica Lubelszczyzny stała się jednocześnie granicą państwową pomiędzy Polską i ZSRR. Zmiany sytuacji politycznej po 1989 roku, nie spowodowały zmian w funkcjonowaniu komunikacji gdyż nowopowstałe państwa - Białoruś i Ukraina. Istotnym momentem dla peryferyjności omawianego obszaru było wejście Polski w 2004 roku do Unii Europejskiej oraz do układu z Schengen w 2007 roku. Sprawiło to, że województwo lubelskie stało się nie tyko strefą peryferyjną Polski ale również i Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była próba przedstawienia problematyki ochrony środowiska na przygranicznych terenach zachodniej Polski w opinii wójtów i burmistrzów małych miast. Ochrona środowiska polega na działaniu lub zaniechaniu działania, które umożliwia zachowanie bądź przywrócenie równowagi przyrodniczej koniecznej do zapewnienia współczesnemu pokoleniu i pokoleniom przyszłym korzystnych warunków życia oraz prawa do korzystania z zasobów środowiska. Duże znaczenie dla oceny jakości środowiska mają także położenie geograficzne oraz rozwój ekonomiczny sąsiadujących ze sobą regionów. Na jakość środowiska przygranicznego gmin leżących na granicy polsko-niemieckiej wpływa działalność władz regionów położonych w Niemczech, tam bowiem na ochronę środowiska zwraca się szczególną uwagę (Mickiewicz, Mickiewicz, Mickiewicz 2004). (fragment tekstu)
Dnia 5 grudnia 1996 r. została zawarta umowa powołująca do życia ósmy euroregion z udziałem podmiotów polskich - Euroregion Glacensis. Został on utworzony na pograniczu polsko-czeskim. Autor na wstępie omawia już istniejące ośrodki współpracy transgranicznej następnie szczegółowo omawia genezę, zadania i cele nowego euroregionu.
Program Współpracy Przygranicznej Polska - Niemcy, Polska - Region Morza Bałtyckiego realizowany jest od 1994 r. Celem programu jest dofinansowanie przedsięwzięć zlokalizowanych na zewnętrznych granicach UE, korzystnych dla krajów biorących w nim udział.
Artykuł omawia jeden z trzech głównych punktów programu restrukturyzacji województwa suwalskiego - rozwój turystyki.
W niniejszym artykule ukazano funkcjonalny i normatywny wymiar integracji w polsko-niemieckim Euroregionie Pro Europa Viadrina (EPEV), który jest głównym instytucjonalnym podmiotem integracji na tamtejszym pograniczu. Próbuję odpowiedzieć na pytania o uwarunkowania sąsiedztwa, o swoistość euroregionu jako organizacji, poziom osiągniętej integracji, więź i tożsamość oraz perspektywy rozwoju dobrego sąsiedztwa. W kontekście swojego badania proponuję podejście do zagadnienia integracji w dwóch wymiarach i sugeruję pojęcia przydatne w odniesieniu do praktyki uprawomocniania ładu opartego na partnerstwie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.