Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budget planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Nie sztuką jest poczynić plany noworoczne. Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie. Trzeba jeszcze zrealizować, sprawdzić i wdrożyć działania korygujące. Wszystko po to, żeby nie stało się jak zwykle, czyli - plany mamy ambitne, ale niewiele z nich później zostaje. (fragment tekstu)
Idea wprowadzenia do polskiego systemu zarządzania finansami publicznymi wieloletnich planów budżetowych, także na szczeblu lokalnym, znajdowała zwolenników począwszy od lat 60. ubiegłego wieku. Kierując się domniemanymi zaletami takich planów, podejmowano kilkakrotnie próby ich wdrożenia do systemu finansowego rad narodowych. Z uwagi na negatywną ocenę przedmiotowych rozwiązań odstąpiono od ich stosowania, zastępując je innymi instytucjami - wieloletnimi programami i inwestycjami. Przepisy obowiązującej ustawy o finansach publicznych formalizują działania organów władzy i administracji państwowej oraz samorządowej w zakresie wieloletniego planowania budżetowego. W opracowaniu przedstawiono zasadnicze przesłanki wprowadzenia do obrotu prawnego takich urządzeń planistycznych i podstawowe zasady ich konstruowania.(abstrakt oryginalny)
W przeobrażeniach współczesnych finansów publicznych w wielu krajach można dostrzec dążenie do wydłużenia horyzontu planowania budżetowego poza okres roku. Podkreśla się bowiem, że planowanie wieloletnie umożliwia racjonalniejsze gospodarowanie środkami publicznymi przez zwiększenie efektywności wydatkowania, powiązanie wydatków ze średnio- i długookresowymi priorytetami rządu, ułatwienie absorpcji funduszy UE, skoncentrowanie działań na średnio i długookresowej stabilności finansów publicznych. Daje to więc podstawę do budowy rozwiązań zapewniających większą wiarygodność i przejrzystość finansów publicznych(abstrakt oryginalny)
Podstawowym narzędziem, w oparciu o które planowane są i wykonywane zadania publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego jest budżet. Proces planowani budżetu ma charakter wielowymiarowy i nie zawsze jest możliwe ścisłe jego ukierunkowanie tak, aby realizowane były cele zaspokajające w stopniu maksymalnym potrzeby społeczne. Przykład USA, gdzie wypracowano standardy i reguły dotyczące skutecznego i efektywnego procesu planowania budżetowego, wskazuje na kierunki, w jakich powinno zmierzać doskonalenie tego rodzaju działań. Przybliżenie tego rodzaju reguł i próba oceny możliwości ich adaptacji w warunkach polskich to główny cel artykułu.(abstrakt oryginalny)
Systemy budżetowe państw należących do Unii Europejskiej w wielu przypadkach bardzo różnią się od siebie. Wynika to z różnych przyczyn historycznych, przyjętego stopnia decentralizacji zadań publicznych, systemu prawnego. W wielu przypadkach można jednak zauważyć wspólny element systemów krajów UE oraz rozwiniętych i rozwijających się krajów świata. Następuje odejście od tradycyjnej, czyli współczynnikowej, metody planowania wydatków budżetowych na rzecz metod, które określa się budżetowaniem zorientowanym na wyniki lub oddziaływanie. Jednym z krajów, który ma pewne doświadczenia w nowoczesnym zarządzaniu finansami publicznymi jest Królestwo Niderlandów. Celem artykułu jest przedstawienie case-study nowoczesnego systemu planowania budżetowego oraz wskazanie problemów związanych z wdrażaniem takiego systemu. W pierwszej części opracowania zaprezentowano cechy metod planowania budżetu państwa. Kolejne części dotyczą planowania wydatków budżetowych w Królestwie Niderlandów - przedstawiono ogólne zasady planowania budżetowego i narzędzi nowoczesnego zarządzania wydatkami publicznymi. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie budżetu zadaniowego jako narzędzia umożliwiającego współczesnym samorządom terytorialnym odpowiednią alokację zasobów finansowych, uwzględniającą zmieniające się i zróżnicowane potrzeby społeczności lokalnej. Budżet zadaniowy to nowoczesna metoda zarządzania finansami publicznymi, która odpowiednio zastosowana może dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące zadań zaplanowanych do wykonania, celów, jakim służyć mają te zadania, sposobów ich mierzenia, skutków, jakie winno przynieść osiągnięcie celów, a także wskazania, czy cele te osiągnięto. Formułowanie celów strategicznych jednostki samorządu terytorialnego powinno uwzględniać fakt, iż współczesne zarządzanie publiczne, oparte na kompleksowych i zorientowanych na przyszłość decyzjach, ukierunkowane jest na osiąganie wyników.(abstrakt oryginalny)
Realistyczne planowanie dochodów budżetowych przez gminy stało się bardzo istotne w dobie kryzysu gospodarczego. Analiza relacji wykonania do planu dochodów gmin województwa dolnośląskiego wykazała, iż największymi błędami planowania obarczone są udziały gmin w podatkach centralnych oraz dochodach majątkowych, natomiast najbardziej przewidywalnymi są dochody z tytułu subwencji. Wraz z pogłębianiem się kryzysu pogarszała się trafność planowania dochodów w badanych jednostkach samorządu terytorialnego. Głównym powodem takiego stanu były zbyt optymistyczne założenia makroekonomiczne oraz prognozy przekazane przez Ministerstwo Finansów gminom.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie zasięgu uspołecznienia planów i budżetów opracowanych na rok 1989 w 35 jednostkach administracyjnych województw: krakowskiego (13 jednostek), tarnowskiego i nowosądeckiego (po 11 jednostek). W kolejnych rozważaniach, zaprezentowana zostanie syntetyczna analiza zasięgu przestrzennego, podmiotowego i przedmiotowego konsultacji nad planem i budżetem na 1989 r. dotycząca zarówno poszczególnych faz procedury planowania, jak i całego cyklu.(fragment tekstu)
Kazuistyczne warunki gospodarczo-społeczne wymagają sięgania po zaawansowane metody zarządzania posiadanymi zasobami. W sposób szczególnie wyważony, należy podchodzić do procesów planowania budżetowego w sektorze publicznym, gdzie następuje zderzenie wzrastających potrzeb społeczeństwa z ograniczonymi zasobami. Miarą sprawności zarządzania finansami jest najbardziej efektywne osiągnięcie założonego celu. Osiągnięcie zamierzonego celu natomiast wymaga wykonania określonych zadań oraz zastosowania określonych sposobów działań planistycznych. Prawnym, obligatoryjnym instrumentem służącym do osiągnięcia zamierzonych celów w jednostkach sektora finansów publicznych jest budżet, czyli wyrażony liczbowo program działań na dany rok budżetowy. W artykule przyjęto tezę, iż obecny system planowania budżetowego ogranicza możliwości wzrostu efektywności wykorzystania środków publicznych. Analizując obecny system, wskazano na działania, które mogłyby wpłynąć na poprawę jakości planowania, a w konsekwencji na wzrost efektywności wykorzystania środków publicznych. W odniesieniu do istotnych kategorii planowania budżetowego, skomentowano propozycje zawarte w przyjętym 17 października 2008 roku przez Radę Ministrów projekcie ustawy o finansach publicznych. (fragment tekstu)
10
Content available remote Kryteria oceny wieloletniego planowania budżetowego
61%
Celem opracowania jest usystematyzowanie podstawowych kryteriów uwzględnianych w ocenie procesu wdrażania wieloletniego planowania budżetowego w poszczególnych krajach. Szczególną uwagę poświęcono analizie wypełniania kryterium wykonalności przez Wieloletni Plan Finansowy Państwa (WPFP) w Polsce. (fragment tekstu)
11
Content available remote Sektor ochrony środowiska w celowym programie państwa na Ukrainie
61%
Celem prezentowanego artykułu jest zbadanie średnio-terminowego procesu planowania budżetu na Ukrainie oraz jego znaczenie dla sektora ochrony środowiska. Rząd Ukrainy wspomaga zintegrowanie programów ochrony środowiska bardziej efektywnie w całość, planowanie finansowe oraz praktyki budżetowania, które mogą przynieść w rezultacie bardziej adekwatne zastosowania dla tego sektora. Opracowanie zwraca uwagę na implikację progresywnego przesunięcia w pomocy strukturalnej celem wsparcia budżetu ogólnego i sektorowego. (abstrakt oryginalny)
12
61%
Celem artykułu jest ocena funkcjonowania programów wieloletnich, ze szczególnym uwzględnieniem zmienności i trafności planowania wydatków na nie oraz skuteczności w osiąganiu zakładanych w nich rezultatów. W ocenie tej wykorzystano autorską metodę klasyfikowania programów wieloletnich na cztery grupy: programy skoncentrowane na skuteczności, programy skoncentrowane na wydatkach, programy źle zorganizowane i programy, których rezultaty nie zależą od wydatków...Realizacja programów wieloletnich to jeden z elementów wieloletniego planowania budżetowego. Wprawdzie ich wprowadzenie wyprzedziło znacznie moment całościowego objęcia procedurą wieloletniego planowania budżetowego budżetu państwa w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa, jednak zobligowanie dysponentów budżetowych nadzorujących realizowanie tych programów do przedstawiania oprócz informacji o wydatkach także informacji sprawnościowej pozwala na precyzyjną ocenę skuteczności ich realizacji.(fragment tekstu)
W artykule omówiono zakres planowania budżetowego oraz zasady planowania dochodów i wydatków budżetowych. Przedstawiono tryb sporządzania i uchwalania budżetu państwa oraz ocenę realności planowania budżetowego w Polsce. Na koniec przedstawiono przewidywane zmiany w planowaniu budżetu w Polsce.
Taking into account forms of undertaken social activities, most of all one can distinguish consultations with inhabitants in issues concerning: landscape management, the functioning of health care, culture and sports units, and recently planning the civil budget. Understood as such, social participation is possible due to the access to public information, information flow and the exchange of information between citizens and public authorities/ administration. Participation, in Latin particeps, means taking part, and in English participation taking part by individuals in a larger group, formation, project or institution. Bearing such a meaning, public participation will indicate activities aimed at the participation of citizens, legal subjects and various organizations in public life of a particular community. It ought to be comprehended as the participation in processes of undertaking and fulfilling projects and decisions concerning the development and functioning of a city, borough, residential estate, or even as it is possible in Ukraine, a street. Therefore, public participation may manifest itself in multitude of ways, including public activity, or citizens` involvement, as electoral participation, or obligatory participation. Within social participation develops the participation of citizens in disposing of the budget means to realize tasks referring to the functioning of a city and its administrative units. The opportunity to take part in the process of creating a participation budget strengthens the awareness of each inhabitant of the fact that they can actively participate in managing the issues of their local community. Such a creative opportunity of each citizen`s participation in the selection of aims and means for their achievement influences on the sense of worth, and is an added value to an individual identity, and additionally affects its development. (fragment of text)
W niniejszym artykule dokonano przeglądu ewolucji planowania, a także podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie jak powinno wyglądać podejście do budżetowania w sytuacji niepewności. Problem ten zdaniem autora, nabrał szczególnego znaczenia w okresie trwającego kryzysu, a także doświadczenia wojny, a wcześniej pandemii. Szukając odpowiedzi na pytanie jaki modeli organizacji jest najbardziej adekwatny w obecnej sytuacji kryzysowej wykorzystano typologię paradygmatów organizacji Laluxa oraz teorię rozwoju świadomości Vilbera. Modele organizacji zostały przedstawione przy pomocy nazw kolorów - od czerwonego do fioletowego. Typologia Laluxa, która kończy się na organizacji turkusowej, została przez autora rozszerzona o koncepcję organizacji fioletowej. Potrzeba wskazania nowego modelu organizacji wynika zdaniem autora ze skutków obecnego kryzysu, z jakim musi się mierzyć człowiek. W pracy badano jak poszczególne paradygmaty organizacji przekładają się na podejście do budżetowania.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma trzy zasadnicze cele. Pierwszy z nich to przedstawienie rozwiązań prawnych opracowywania i uchwalania budżetu państwa w Polsce. Drugim celem jest dokonanie porównania najważniejszych zasad tego procesu w danym okresie oraz wskazanie podstawowych czynników ustrojowych, wpływających na rozwiązania prawne odnoszące się do budżetu państwa. Cel trzeci to ocena tych rozwiązań i wysunięcie wynikających z owej oceny wniosków de lege ferenda. Przeprowadzone rozważania koncentrują się na ewolucji zasad opracowywania i uchwalania budżetu państwa w Polsce. Ich treść i charakter sprawiają, iż budżet państwa jawi się nie tylko jako zestawienie dochodów i wydatków państwa, ale przede wszystkim jako mechanizm, który działa umożliwiając funkcjonowanie gospodarki państwa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zakres wykorzystania planowania budżetów w szpitalach europejskich, w tym polskich. Scharakteryzowano również system budżetowania funkcjonujący w jednym ze szpitali województwa warmińsko-mazurskiego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena możliwości zastosowania narzędzi nowego zarządzania pub­licznego w polskich finansach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wieloletniego planowania budżetowego. (abstrakt oryginalny)
Poddano badaniu sposób zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie dotyczącym kierunków zmian procesu planowania budżetowego w kontekście odnoszącym się do horyzontu planistycznego. Badanie dotyczyło największej jednostki samorządowej w Polsce, tj. m.st. Warszawy. Wyniki badania regulacji wewnętrznych oraz wdrożonych rozwiązań z lat 2008-2017 wskazują, iż lokalna polityka finansowa zmienia się, modyfikując proces i dokumenty planistyczne, pierwotnie dotyczące tylko budżetu rocznego, w kierunku budżetów wieloletnich w postaci wieloletniej prognozy finansowej (WPF) w układzie klasyfikacji budżetowej, jak i w układzie zadaniowym. Dopełnieniem procesu podnoszenia sprawności i efektywności w planowaniu i wydatkowaniu środków publicznych może stać się zaproponowany mechanizm powiązania celów i zadań określonych w strategii JST z kierunkami wydatków określonych w WPF i rocznym budżecie.(abstrakt oryginalny)
W artykule została zaprezentowana propozycja metody oceny ryzyka związanego z możliwością niedotrzymania zaplanowanej dla analizowanego projektu wielkości budżetu. Zarówno w nauce, jak i w praktyce zostało opracowanych wiele metod oceny ryzyka. Niestety, wszystkie stosowane metody opierają się na wielkościach prawdopodobieństwa wyznaczanych heurystycznie. Poniżej opisano propozycje metody punktowej wyceny ryzyka niedotrzymania zaplanowanych wielkości finansowych, wykorzystującą metodę PERT i na podstawie uzyskanych wyników pozwalającą na oszacowanie zagrożeń związanych z naruszeniem zaplanowanych wielkości zasobów finansowych przeznaczonych na realizację projektów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.