Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 716

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Business ethics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
W niniejszym artykule przyjmuję, iż maksymalizacja zysku nie jest najważniejszym celem biznesu, mimo iż zysk (powiększanie wartości) jest warunkiem koniecznym biznesu. Drugim koniecznym warunkiem jest zachodzenie relacji pomiędzy: przedsiębiorcą (indywidualnym lub kolektywnym) a pracownikami przedsiębiorstwa, przedsiębiorcą a klientem, przedsiębiorcą a państwem oraz przedsiębiorcą a społeczeństwem. Etyczne aspekty wszystkich tych czterech relacji można rozpatrywać oddzielnie, nie należy jednak zapominać, że są one od siebie zależne (o czym powiem w dalszej części artykułu). Z biznesem mamy więc do czynienia wszędzie tam, gdzie owe cztery relacje występują łącznie, zaś jednym z ważnych celów działania jest zysk.(fragment tekstu)
Zainteresowanie polskich przedsiębiorstw szeroko pojętymi programami etycznymi i etycznym zarządzaniem będzie rosnąć i złoży się na to kilka czynników. Zainteresowanie to będzie wzrastać w wyniku rozwoju kontaktów kooperacyjnych i handlowych z partnerami z Unii Europejskiej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku zdobywania certyfikatów ISO 9000. W niektórych polskich firmach powodem, dla którego wprowadza się zasady etyczne, jest perspektywa nawiązania współpracy z firmą zagraniczną wymagającą stosowania takich standardów, co uruchamia tzw. łańcuch pozytywnych wymuszeń. Zainteresowanie firm etycznym zarządzaniem wzmacniane jest także przez międzynarodowe programy, np. Pha- re, w ramach którego organizowane są konkursy Fair Play dla firm. Istotną rolę w kształtowaniu etycznych standardów polskiego biznesu odgrywają mass media, coraz częściej ujawniające i piętnujące nielegalne i nieetyczne zachowania ludzi zajmujących się działalnością gospodarczą. Niewydolność polskiego systemu prawnego powoduje, że ludzi tych nierychło dosięga sprawiedliwość, ale samo ujawnienie negatywnych stron ich działalności ogranicza możliwości osiągnięcia przez nich sukcesu ekonomicznego. Afery gospodarcze sprawiają,że środowiska ludzi związanych z biznesem coraz mocniej uświadamiają sobie, że brak jasnych zasad regulujących kontakty świata gospodarki i polityki sprzyja nadużyciom i jest szkodliwy dla większości z nich. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest krótka prezentacja dwóch podstawowych poglądów na relację pomiędzy etyką i biznesem. W świetle pierwszego, w biznesie nie powinno być miejsca na etykę, natomiast drugi opiera się na założeniu, że w działalności gospodarczej, jak w każdej innej, muszą być przestrzegane normy etyczne. Ponadto autorzy próbują odpowiedzieć na pytanie, który z poglądów jest bliższy aktualnym i przyszłym polskim menedżerom.
Etyka staje się jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie przedsiębiorstwa. Czy zatem przedsiębiorstwa przykładają wagę do dbałości o zachowania etyczne w prowadzeniu działalności gospodarczej? Niestety, pod tym względem jesteśmy jeszcze "w lesie".
5
Content available remote Etyka w polskim biznesie - moda czy konieczność?
100%
Podstawową ideą artykułu jest wskazanie, jak ważną kwestią jest przestrzeganie zasad etycznych i jak wiele korzyści można osiągnąć, gdy działania te mają charakter ponadindywidualny i ponadpartykularny, lub też jak wiele strat może ponieść gospodarka i społeczeństwo polskie, gdy publiczne powinności zostają zastąpione interesami grupowymi lub indywidualnymi. Obok dywagacji teoretycznych, które powinny być zawsze immanentną częścią każdego opracowania naukowego, rozważania dotyczące zagadnień związanych z etyką w biznesie nawiązują również do przykładów mających odniesienie w polskiej gospodarce.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Business ethics and corporate social responsibility
80%
Business and commerce, and their connections to ethical thinking, are as old as civilization. This paper raises questions about the overlap and reciprocally supportive interface between business ethics and corporate social responsibility, as well as about their mutual exclusivity. Business ethics imply a system of moral principles and rules of conduct applied to business so that the business should be conducted according to certain self-recognised moral standards. Corporate social responsibility is a form of corporate selfregulation integrated into a business model. It is also called as corporate conscience, corporate citizenship, social performance, or sustainable responsible business. (original abstract)
7
Content available remote Corporate Social Responsibility jako zobowiązanie moralne biznesu
80%
Współczesne postrzeganie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu uwzględnia szereg działań podejmowanych w praktyce przez przedsiębiorstwa, ale opiera się na niezmiennej zasadzie dobrowolności. Zatem sensem realizacji strategii CSR jest przede wszystkim poczucie moralnego obowiązku przyjmowania przez przedsiębiorstwa odpowiedzialności za prowadzone działania w ramach ich funkcjonowania. Idea ta rozumiana jest dlatego jako zobowiązanie moralne. Można więc uznać, że jeśli przedsiębiorstwa respektują zasady społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, postępują etycznie. Ich gospodarowanie jest wówczas uczciwe i charakteryzuje się poszanowaniem interesów szeroko ujętego otoczenia. Uwzględnianie zaangażowania społecznego podkreśla poważanie dla interesariuszy zewnętrznych, a troska o środowisko naturalne atencję dla wszechobecnego problemu rzadkości.(abstrakt oryginalny)
Współczesna etykieta biznesowa to coś więcej niż tylko umiejętność powiedzenia we właściwym momencie "proszę" i "dziękuję", czy też świadomość tego, kto powinien pierwszy wyciągnąć dłoń podczas powitania. U podstaw etykiety leży, co prawda, zasada precedencji, która decyduje o pierwszeństwie w kontaktach biznesowych, jednak równie ważne jest okazywanie szacunku innym. Mówi się, że ludziom łatwiej jest zapomnieć o tym, co im zrobiliśmy, niż o tym, jak czuli się w naszej obecności. Warto więc zadbać, by czuli się z nami dobrze. (fragment tekstu)
9
Content available remote Ethics - Business - Social Strategies
80%
Związek między etyką i biznesem jest nie tylko stale omawiany w ramach zagranicznego dyskursu zawodowego, ale także na Słowacji. Artykuł przedstawia badania w zakresie wartości i preferencji moralnych, które zostały wyrażone w krajowych i międzynarodowych strategiach społecznych, a także w jakim stopniu odpowiadają one działalnościom gospodarczym, w szczególności na Słowacji. Ich rzadkość dowodzi, że biznes w odniesieniu do etyki jest kwestią konkretnych firm, i to bardziej na poziomie deklaratywnym.(abstrakt oryginalny)
Etyka stanowi duże wyzwanie dla PR jako obszaru działania, a w szczególności praktyków PR. Jest wiele aspektów analizy etycznego wymiaru PR. Za rolą etyki dla PR może przemawiać fakt zwiększania zaufania społecznego do tego typu działalności dzięki bardziej etycznym decyzjom. Dążenie do profesjonalizmu w zakresie PR jest nieodłącznie związane z kwestiami etycznymi. Kodeksy etyczne PR są odpowiedzią na etyczne dylematy w zakresie Public Relations, mają również pomóc praktykom, gdyż dają możliwość powołania się na nie i uzyskania podstawy legitymizacji dla swoich działań. (...) Z etycznymi aspektami PR wiążą się także kwestie typów i modeli etyki, a także ideologii etycznej - wszystkiego tego, co daje podstawy teoretyczne do wyjaśniania i porządkowania tych kwestii. Wśród wielu ważnych zagadnień przedstawionych w tym artykule warto zwrócić uwagę na ewolucję procesu komunikacji PR, co nie pozostawało bez wpływu na znaczenie etyki w public relations. (fragment tekstu)
Artykuł charakteryzuje problem etyki zawodowej. Wychodzi z założenia, że biznes oddziałuje na coraz szersze dziedziny ludzkiej działalności a potoczne intuicje moralne nie wystarczają. Także tradycyjna etyka okazuje się niedostateczna. Stąd wynika potrzeba sformułowania etyki biznesu.
Charakteryzując 86 lat życia i działalności Profesora Wojciecha Gasparskiego chciałoby się jakimś jednym adekwatnym słowem lub hasłem określić Jego ogromne dokonania twórcze. Ale jest to niesłychanie trudne zadanie z kilku istotnych powodów. Po pierwsze, droga rozwoju intelektualnego Profesora prowadzi od studiów technicznych na Politechnice Śląskiej, poprzez interdyscyplinarne prace - doktorską i habilitacyjną - integrujące wiedzę techniczną z prakseologią, do głębokiej eksploracji humanistycznej związków etyki z zarządzaniem i biznesem. Po drugie, Profesor twórczo rozwijał tradycyjne dyscypliny naukowe, takie jak prakseologia i naukoznawstwo, a jednocześnie sięgał do nowych w Polsce obszarów badawczych, takich jak metodologia projektowania, teoria systemów, etyka i społeczna odpowiedzialność biznesu. Po trzecie, Profesor doceniał i z głębokim zaangażowaniem praktycznie realizował niedoceniane w polskim etosie zasady kooperacji pozytywnej, dzięki czemu potrafił skutecznie, poprzez różne przedsięwzięcia organizacyjne i instytucjonalne, krajowe i zagraniczne, skupiać wokół określonej problematyki badawczej naukowców z różnych dyscyplin i z różnych krajów. W Jego bogatej biografii znajdziemy bez trudu potwierdzenie licznych faktów na takie znamienne cechy Profesora, jak pluralizm zainteresowań, interdyscyplinarność, a nawet transdyscyplinarność badań, umiejętność współpracy z przedstawicielami różnych dyscyplin w kraju i za granicą, sprawne przywództwo w różnych zespołach badawczych i redakcyjnych, trafne rozpoznawanie znaków czasu, dotyczących zwłaszcza okresu transformacji gospodarczej, a te wszystkie przymioty integrowała wysoka kultura osobista(abstrakt oryginalny)
Problemy współczesnej organizacji pokazują coraz częściej, że w działaniach organizacji brakuje etyki, dobrych norm moralnych i odpowiedzialności etycznej. Jednocześnie rosnąca konkurencja, szybkie i trudne zmiany w otoczeniu przedsiębiorstw powodują nacisk na zysk, efektywność jako to, co najważniejsze, bez względu na sposób osiągnięcia tych celów. Efektywność nie powinna być celem samym w sobie, a jedynie wspierać właściwe zachowania etyczne. Pozwala to osiągać trwałe zyski, pozycję na rynku i satysfakcję z wykonywanej pracy, przy czym należy pamiętać, że za zachowania etyczne odpowiada zarówno kadra kierownicza, jak i sami pracownicy.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Od etyki do etyki biznesu
80%
Zasady etyki zawodowej związane są z rolą społeczną przypisaną osobom wykonującym określony zawód. Etyka zawodowa przybiera często formę kodeksu etycznego danego zawodu, opisującego akceptowany społecznie ideał. Etyka zawodowa oraz etyka biznesu są obszernymi i współcześnie żywotnymi zjawiskami etyki szczegółowej, ich relacji zachodzących w trójkącie: moralność, życie gospodarcze, polityka. Normy moralne wytyczają, jak powinno się postępować w stosunku do drugiego człowieka, jak i wobec siebie. Różnica pomiędzy normami moralnymi a normami prawnymi polega na odmienności konsekwencji, jaką jednostka będzie zmuszona ponieść w przypadku złamania którejkolwiek z zasad. Wszelka etyka, ogólna czy zawodowa, jest zbiorem nakazów, które mówią, jak etycznie postępować, co ściśle wiąże się z systemem kar i nagród, w jakim żyje człowiek.(abstrakt oryginalny)
Nowe podejście w prowadzeniu działalności gospodarczej przejawia się w świadomym podejściu aktorów życia gospodarczego do społecznej odpowiedzialności. Przewagą konkurencyjną jest prowadzenie działalności gospodarczej opartej na budowaniu przejrzystych relacji ze wszystkimi stronami zainteresowanymi działalnością. Okazuje się, że w praktyce kodeksy etyczne są elementem, który zachęca interesariuszy do współpracy, a także przyciąga wartościowych pracowników. Tworzenie kodeksów etycznych jest najprostszym, a zarazem trafnym sposobem na przekazywanie interesariuszom wewnętrznym i zewnętrznym informacji o obowiązujących w danej firmie normach, akceptowanych sposobach postępowania w kluczowych dla firmy dziedzinach. W artykule poddano analizie podejście przedsiębiorców z małych i średnich przedsiębiorstw do kwestii tworzenia i upowszechniania w ich firmach kodeksów etycznych.(abstrakt oryginalny)
16
80%
The presented work attempts to show a link between business and global responsibility, and the Socratic idea of self-knowledge. Today's ethics discusses the fundamental issues of man's place in the world. The human existence is one of the causes of the contemporary crisis. This crisis between man and the world obliges us to raise a radical question of the ethical origins of individual and global responsibility for the quality of life and the future of human generations. This question requires going back to the historical and ethical considerations about the Socratic project of the good life. The starting point for Socratic ethics is an inter-personal and inner-personal dialogue; the subsequent result is man's practical wisdom of how to build his life with others. Socrates argues that the key issue of responsibility is the awakening of self-awareness and the way to achieve this objective is through dialogue. (original abstract)
Głównym celem pracy była identyfikacja czynników determinujących odpowiedzialne prowadzenie biznesu oraz sformułowanie zaleceń służących upowszechnianiu przedmiotowej koncepcji w przedsiębiorstwach polskich. Cele pośrednie, prowadzące do realizacji celu głównego, sformułowano nastę- pująco: 1) określenie istoty, form i modeli społecznej odpowiedzialności biznesu, 2) naświetlenie teoretycznych podstaw koncepcji CSR, 3) przedstawienie kontekstu politycznego, kulturowego, ekonomicznego i spo- łecznego upowszechniania koncepcji CSR, 4) przedstawienie czynników wewnętrznych (na poziomie przedsiębiorstwa), determinujących realizację działań społecznie odpowiedzialnych, 5) opisanie etapów procesu wdrażania społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwie, 6) przedstawienie narzędzi CSR oraz warunków ich efektywnej implementacji w przedsiębiorstwach. Dobór przedsiębiorstw do próby badawczej był celowy. Objęto nim średnie i duże przedsiębiorstwa o różnej przynależności branżowej, spełniające dodatkowo następujące kryteria: dysponowanie rozbudowanym instrumentarium z zakresu badanej koncepcji oraz stosowanie kompleksowego podejścia do CSR, integrującego aspekty: pracowniczy, rynkowy, społeczności lokalnej i środowiska naturalnego.(fragment tekstu)
W połowie czerwca br. w Kownie odbyło się międzynarodowe seminarium Business Ethics: from Theory to Practice. Stanowiło ono pierwszy krok w realizacji projektu Erasmus/Socrates pt. "Ethics in Human Resource Management". Koordynatorem tego projektu jest Centrum Etyki Biznesu Uniwersytetu Wileńskiego, a instytucje uczestniczące w nim to: Centrum Etyki Biznesu WSPiZ im. L. Koźmińskiego, Uniwersytet w Salzburgu oraz Uniwersytet w Nijenrode. W seminarium brali także udział badacze zajmujący się etyką biznesu z Uniwersytetu w Leuven. (fragment tekstu)
19
Content available remote Etyka zawodowa a podstawowe patologie działalności gospodarczej
80%
Środowisko gospodarcze i szeroko pojmowany biznes, aby funkcjonować, muszą się kierować takim samym zbiorem zasad i norm postępowania, jak każda inna dziedzina życia w społeczeństwie. Oczywiście zasady te i normy muszą być odpowiednio dostosowane do formy działalności. Typowym stereotypem1 występującym w biznesie jest stwierdzenie, że na etykę w tej dziedzinie działalności nie ma miejsca. Stwierdzenie takie samo w sobie jest niespójne i wręcz sprzeczne. Jednym z powodów tego błędnego myślenia jest przekonanie, że do funkcjonowania biznesu wystarczą istniejące reguły postępowania, zawarte w kodeksach prawa, na przykład w kodeksie prawa gospodarczego. Niestety, szeroko pojęte prawo nie jest w stanie regulować wszystkich dziedzin działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
20
Content available remote Business Ethics in the Context of a Post-Foundational Paradigm
80%
Niniejszy artykuł koncentruje się na opcjach, jak używać pojęcia postfundacjonalizm w etyce biznesu. Nacisk kładzie się na obszar współczesnej edukacji w etyce biznesu, który jest porównywany z tradycyjnym podejściem. Jednocześnie zwraca się uwagę na pierwszeństwo tej nowej koncepcji i jej wpływ na praktyki biznesowe. Jej przydatność i skuteczność podnosi poziom dydaktyczny, a także pomaga w szkoleniu specjalistów potrzebnych we współczesnym biznesie. W związku z tym, że kategorie, takie jak "wyobraźnia moralna", "wyobrażalna sympatia", "dylemat moralny", "tworzenie studiów przypadków" stają się ważniejsze, w krytyczny sposób pokazuje się słabości intuicjonizmu, esencjalizmu jako przeciwnych podejść do post-fundacjonalizmu.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 36 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.