Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 321

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumer psychology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
1
Content available remote Przejeść świat, życie i samych siebie...
100%
W artykule przedstawiono kilka ogólnych trendów we współczesnym społeczeństwie konsumenckim.
Zdobycie rynku ludzi młodych jest bardzo pożądane, ale tylko nielicznym się to udało. Artykuł odsłania sekrety francuskich firm, którym się powiodło.
Zgodnie z sugestiami Cromptona (2004), z perspektywy firmy angażującej się w sponsoring wzrost intencji zakupu jej produktów czy usług jest, jak się wydaje, najbardziej użytecznym wskaźnikiem efektywności tej formy promocji. Sama inwestycja w działalność sponsoringową nie jest jednak równoznaczna z osiągnięciem przez firmę jakichkolwiek efektów. Dużo zależy bowiem od podejmowanych przez nią dodatkowych działań wspierających jej sponsoring, a także od publiczności sponsorowanego podmiotu, która jest wystawiona na ekspozycję nazwy sponsora. Widzowie jakiegokolwiek wydarzenia sportowego nie stanowią jednorodnej grupy. Różnią się w zakresie wielu zmiennych, a poziom niektórych z nich może korelować z poziomem intencji zakupu produktów firmy sponsora. Celem artykułu jest przedstawienie dotychczas opisanych w literaturze zmiennych różnicujących publiczność, w przypadku których starano się określić wpływ na wspomniany efekt. Wiedza w tym obszarze jest istotna chociażby przy szacowaniu korzyści płynących z rozpoczęcia sponsorowania wybranego podmiotu. Autor, wyliczając i opisując zmienne korelujące z poziomem intencji zakupu, przedstawia, co dziś wiadomo na ten temat, a także wskazuje luki, czyli obszary wymagające dalszych prac badawczych. (abstrakt oryginalny)
Rosnące zainteresowanie emocjami w marketingu rodzi konieczność ich skutecznego pomiaru. W artykule przedstawiono problemy związane z badaniem emocji i zaprezentowano rozmaite metody ich mierzenia. (abstrakt oryginalny)
Zwrócono uwagę na problem zachowań konsumentów na rynku. Opisano zjawisko podwójnego ryzyka.
Zwrócono uwagę na zagadnienie wartości marki. Wartość marki jest wyznaczana przez szereg interakcji między wszystkimi postaciami działającymi na rynku.
Celem artykułu jest ocena wpływu wywieranego za pośrednictwem informacji na konsumentów i inwestorów. Wiarygodność informacji wzmacnia zdolność podmiotu do jego efektywnego stosowania. Rozbudzenie nadmiernych oczekiwań wśród odbiorców informacji oraz jej niedostatek prowadzą ostatecznie do spadku możliwości wywierania wpływu na zachowanie konsumentów i inwestorów. (abstrakt oryginalny)
Przytoczono wyniki badania korygującego wpływu munduru skauta na poprawienie negatywnych cech dominujących psychotypów dzieci. Opracowano nomenklaturę wskaźników jakości munduru skauta z uwzględnieniem warunków użycia, zastosowania i funkcji danej odzieży. Przytoczono i uzasadniono konieczność zabezpieczenia wskaźników jakości psychologicznych i informacyjnych grup wymogów, które mają decydujące znaczenie dla munduru skauta. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji modelu teoretycznego opisującego rolę atrybucji doświadczeń konsumentów w kształtowaniu ich postaw wobec organizacji. Jako wniosek z analizy istniejących w literaturze przedmiotu modeli i wyników empirycznych wskazano, że nawet w przypadku atrybucji poza organizacją (tj. gdy konsument uznaje przyczynę swojego doświadczenia za niezwiązaną z organizacją) istnieją mechanizmy (określone jako: rola emocji, rola skojarzeń oraz sprzężenie interakcji), poprzez które doświadczenie konsumenta może wpływać na jego postawę wobec organizacji. Omówiono możliwości wykorzystania przez organizacje informacji dotyczących atrybucji doświadczeń swoich klientów.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Saving or Sharing Tourist Experiences: Selfishness or Selflessness?
76%
Cel. Osiągnięcie pogłębionego zrozumienia pojęcia doświadczeń turystycznych. Metoda. Drogą formalistycznych rozważań uwaga została skupiona na rozdzielnym traktowaniu podstawowego wyboru pomiędzy zachowywaniem doświadczeń a dzieleniem się nimi, a dzięki podaniu typowych przykładów przygotowana została podstawa teoretyczna dla zastosowania podejścia wskaźnikowego. Wyniki. Analizie poddano osiem kombinacji postaw i zachowań: Schadenfreude, crabs in a barrel, ego-tourism, role negotiation, dog in a manger, anti-tourists, one-upmanship oraz secrecy. Zauważa się występowanie subtelnych różnic między nimi. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badanie podkreśla potrzebę posiadania wiedzy teoretycznej dla pełniejszego zrozumienia modeli o charakterze kontinuum, leżących u podstaw turystyki. Nie twierdzi się jednak, iż modele te wyczerpują zagadnienie lub wzajemnie się wykluczają. Implikacje praktyczne. Wykorzystanie wcześniejszych spostrzeżeń przygotowuje grunt pod odwoływanie się do różnic w motywacji oraz sposobów ich wykorzystania w promocji. Oryginalność pracy. Perspektywa Simmla jest rzadko spotykana w badaniach nad turystyką. Podejście takie pozwala, aby analiza skoncentrowała się na istocie zjawiska turystyki. Rodzaj pracy. Artykuł teoretyczny. (abstrakt oryginalny)
Badania marketingowe od lat dostarczają menedżerom informacyjnego wsparcia w zakresie kształtowania relacji z nabywcami, pozyskując wiedzę na temat charakterystyki zachowań konsumentów oraz czynników wpływających na ich kształt. Obserwowana powszechnie nieracjonalność, jak również rosnący stopień złożoności postępowania nabywców, skłaniają badaczy do poszukiwania nowych źródeł wyjaśnień tych zjawisk. Jeden z obiecujących kierunków poszukiwań naukowych stanowi rozwijana koncepcja pozafinansowych kosztów ponoszonych przez konsumentów w procesie zakupowym (Armstrong i Kotler, 2012; Frąckiewicz i Marciniak, 2018; Marciniak, 2018). Niniejsze opracowanie nawiązuje do tego nurtu analiz. Przedmiotem zainteresowania opracowania uczyniono problematykę psychologicznych kosztów ponoszonych przez nabywców w sytuacji nabywczej. Celem artykułu jest podjęcie teoretycznej refleksji nad kategorią kosztów psychologicznych ponoszonych przez nabywców, jak również dokonanie autorskiej prób identyfikacji potencjalnych strategii działania nabywców stosowanych w sytuacji ujawnienia się tej kategorii kosztów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest problematyce kosztów ponoszonych przez nabywców, ze szczególnym uwzględnieniem kosztów psychologicznych. Celem opracowania jest ukazanie teoretycznego sensu kategorii kosztów psychologicznych, jak również przedstawienie źródeł i sposobów ich powstawania. Rozpoznawanie tej kategorii pojęciowej może posłużyć organizacjom w lepszym zrozumieniu i wyjaśnieniu mechanizmów kształtujących zachowania nabywców, a także w opracowaniu programów działań służących łagodzeniu negatywnych konsekwencji ponoszonego przez konsumentów w sytuacji nabywczej dyskomfortu psychicznego.(abstrakt oryginalny)
W artykule scharakteryzowano osiągnięcia badawcze w zakresie metodologii conjoint analysis oraz wskazano na najważniejsze i dotychczas nie rozstrzygnięte problemy badawcze o charakterze teoretycznym i aplikacyjnym, które oczekują na rozwiązanie. Przedstawiono charakterystykę conjoint analysis , metodologię pomiaru struktury preferencji za pomocą tej procedury oraz omówiono algorytmy estymacji parametrów modelu conjont analysis klasyczną metodą najmniejszych kwadratów i metodą monotonicznej analizy wariancji.
W artykule przedstawiono i omówiono fazy procesu przyjęcia innowacji przez nabywcę oraz proces dyfuzji innowacji na polskim rynku.
W przekazie reklamowym pomiędzy przedsiębiorstwem a konsumentami wystąpić mogą liczne "szumy", powodujące obniżenie skuteczności reklamy, wyrażające się zmniejszeniem jej percepcji przez potencjalnych odbiorców. W przeciwdziałaniu temu niekorzystnemu zjawisku w sukurs reklamie przychodzi psychologia. Artykuł omawia modele psychologiczne, wyjaśniające zachowania konsumenta, wykorzystywane w reklamie.
W artykule scharakteryzowano osiągnięcia badawcze w zakresie metodologii conjoint analysis oraz wskazano na najważniejsze i dotychczas nie rozstrzygnięte problemy badawcze o charakterze teoretycznym i aplikacyjnym, które oczekują na rozwiązanie. Przedstawiono charakterystykę conjoint analysis , metodologię pomiaru struktury preferencji za pomocą tej procedury oraz omówiono algorytmy estymacji parametrów modelu conjont analysis klasyczną metodą najmniejszych kwadratów i metodą monotonicznej analizy wariancji.
Celem zrealizowanych badań eksperymentalnych była odpowiedź na pytanie, czy istnieją istotne różnice w przewidywaniu postawy wobec do marki na podstawie pomiaru zgodności obrazu siebie konsumenta z wizerunkiem typowego konsumenta marki metodą pośrednią i bezpośrednią. Przetestowano szereg moderatorów trafności predykcyjnej tych pomiarów, takich jak: ekspozycja konsumpcji marki (publiczna vs. prywatna), stopień symbolizmu marki (symboliczne vs. niesymboliczne) oraz rodzaj obrazu siebie konsumenta (indywidualny vs. społeczny, realny vs. idealny). Badaniom poddano 232 kobiety w wieku od 18 do 32 roku życia. Badane zostały podzielone na 8 grup eksperymentalnych. Analiza wyników wykazała, że bezpośredni pomiar kongruencji jest najtrafniejszym predyktorem postawy wobec marki oraz intencji zakupu marki. Modele oparte na bezwzględnej różnicy cechowała największa wartość predykcyjna wśród pośrednich miar zgodności. Wartość predykcyjna bezpośredniego pomiaru zgodności była największa w przypadku indywidualnego obrazu siebie konsumenta („ja” idealne lub „ja” realne). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przeanalizowanie związków między zmianami jakościowych wskaźników nastrojów konsumentów, a koniunkturalnymi fluktuacjami w gospodarce oraz ocena ich przydatności do opisu i prognozowania tych oscylacji, w tym zmian zagregowanej konsumpcji. Wahania koniunkturalne zobrazowano jako procentowe odchylenia od trendu, który wyodrębniono filtrem Hodricka-Prescotta. Związki liniowe i odroczenia czasowe zidentyfikowano obliczając korelacje wzajemne. Periodyzację cyklu przeprowadzono przy pomocy algorytmu Bry-Boschan. Wskaźnik CCI nie jest przydatny do prognozowania punktów zwrotnych w cyklu koniunkturalnym w Polsce, ale istnieje potencjalna możliwość jego wykorzystania do przewidywania zmienności spożycia indywidualnego gospodarstw domowych. Silne związki liniowe prostych wskaźników opinii konsumentów z wielkościami makroekonomicznymi wskazują na ich przydatność do konstruowaniu modeli opisujących i prognozujących wahania aktywności gospodarczej. Diagnozy konsumentów dobrze opisują zmienność dynamiki cen, a ich oczekiwania odnośnie poziomu bezrobocia nadają się do przewidywania sytuacji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu kupowanie kompulsywne jest definiowane jako chroniczna, patologiczna forma kupowania, która staje się podstawową reakcją na negatywne wydarzenia i uczucia jednostki; i mimo że zapewnia kupującemu krótkotrwałą przyjemność, to w dłuższej perspektywie owocuje negatywnymi konsekwencjami. Kompulsywne kupowanie traktowane jest jako rodzaj uzależnienia lub przejaw zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych . U podłoża tej formy kupowania leżą czynniki natury biochemicznej, społecznej i psychologicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest identyfikacja głównych determinant rozwoju patologicznych zachowań konsumentów na rynkach finansowych, a także wskazanie różnego rodzaju patologii w zachowaniach konsumentów na tych rynkach. Na podstawie przeprowadzonych ogólnopolskich badań metodą wywiadu bezpośredniego można stwierdzić, że patologiczne zachowania na rynkach finansowych występują stosunkowo rzadko. Najczęściej są to oszustwa, podawanie nieprawdy i hazard moralny, uzależnienia od korzystania z poszczególnych usług finansowych i umiarkowany terroryzm konsumencki. Głównymi ich determinantami są: niespełnione aspiracje, neutralizacja, poszukiwanie silnych wrażeń oraz wpływ różnych grup odniesienia. Zaprezentowane wyniki mogą być wykorzystane zarówno przez instytucje finansowe, jak i organy władzy do opracowania specjalnych programów przeciwdziałania powstawaniu patologicznych zachowań konsumentów i skutków społecznych takich zachowań. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 17 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.