Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cost accounting calculation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Costing Application within a Company's Internal Management
100%
Najstarszym w historii zadaniem kalkulacji kosztów jest udostępnianie informacji nt. kosztów poszczególnych produktów, robót i usług, stanowiących przedmiot działalności przedsiębiorstwa i wprowadzanych przez nie na rynek. Zadanie to spełnia kalkulacja całkowitych kosztów własnych, będąca ważnym instrumentem w rozwiązywaniu długofalowych zadań decyzyjnych w nowoczesnym przedsiębiorstwie. W zmieniających się nieustannie warunkach rynkowych, charakteryzujących się rosnącym udziałem kosztów ogólnych w kosztach całkowitych, rośnie ponadto ranga nowych wymagań pracowników na stanowiskach kierowniczych co do podziału pozycji kosztowych w kalkulacji. Oprócz podziału kosztów na bezpośrednie i pośrednie nacisk kładziony jest na podział na koszty stałe i zmienne. W kalkulacji podkreśla się także inne spojrzenie na kalkulowane pozycje aniżeli sposób ich przyporządkowania czynnościom. Do podniesienia jakości procesu zarządzania kosztami w przedsiębiorstwie przyczynia się przede wszystkim stosowanie kalkulacji kosztów zmiennych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wpływ zmian w procesie planowania i realizacji zleceń produkcyjnych na kalkulację jednostkowego kosztu wytworzenia wyrobu i sumaryczne koszty przedsiębiorstwa produkcyjnego w analizowanym okresie. Tą sytuację można zaobserwować w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które poszukując nowych klientów i rynków zbytu, przyjmują zlecenia nietypowe. W większości przypadków prowadzi to do zakłócenia procesu kalkulacji kosztów wyrobu. Dotyczy to przede wszystkim zmiany systemu rozliczania kosztów pośrednich, które mają wpływ na bilansowanie kosztów w analizowanym okresie. Artykuł zawiera zebrane doświadczenia w badanych przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których ze względu na wprowadzenie zmienionych wyrobów, planowane kalkulacje kosztów nie zbilansowały się z ich rozliczeniem po zakończonym procesie produkcji. (abstrakt oryginalny)
Nowadays, it is not possible for a manufacturer to start designing and manufacturing a new product without accurately estimating its total production costs. In order to avoid excessive expenditure on launching the production of future products, their costs should be estimated as quickly and precisely as possible. For this purpose, a method of describing the design, technological and organizational features of elements during the design process and in connection with the allocation of costs to activities was proposed, mathematical models were built to identify cost factors, key for cost evaluation, designed elements. The paper presents theoretical aspects related to the idea of target costing, as well as an example of determining the area of cost reduction so as not to incur losses assuming the intended, defined by customers, price for the product. (original abstract)
W artykule opisano komputerowo wspomagane systemy kalkulacji kosztów stosowane w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W pierwszej części przedstawiono problem rozliczania pośrednich kosztów produkcji oraz propozycję jego rozwiązania przy pomocy rachunku kosztów działań. Następnie scharakteryzowano system kalkulacji kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym ALFA oraz uzasadniono potrzebę jego modyfikacji z wykorzystaniem rachunku kosztów działań. Na koniec zaprezentowano koncepcję koniecznych zmian w informatycznym systemie wspomagającym kalkulację kosztów produktów stosowanym w ALFA.(abstrakt oryginalny)
Wood pellets are a high comfortable homogeneous fuel, which is wonderfully wellkept and it regulates the heat. Heating using wood pellets is a real alternative to normal (fossil) fuels and comfort is close to heating with natural gas. The main aim of the paper is to present the possibilities of calculation method in wood processing industry in Slovakia specializing in the production of wood pellets. (original abstract)
6
Content available remote Metodyczne aspekty rachunku kosztów w rolnictwie
75%
Celem artykułu jest przedstawienie historii i nakreślenie kierunków rozwoju rachunku kosztów w rolnictwie oraz metodycznych aspektów obliczania kosztów w trzech obszarach zastosowań, a mianowicie dla planowania i podejmowania decyzji, wyceny zapasów i pomiaru zysku, oraz kontroli. (fragment tekstu)
Omówiono strukturę i funkcje subwencji ogólnej dla gmin, prawne podstawy i zasady kalkulacji kwoty podstawowych dochodów podatkowych oraz zasady ustalania finansowych skutków decyzji organów samorządu gminnego dla kalkulacji podstawowych dochodów podatkowych.
W artykule zaprezentowano koncepcję opracowaną przez R. Coopera i R.S. Kaplana, nazwaną metodą activity-based-costing - ABC. W Polsce nazywa się ją rachunkiem kosztów działań. Rachunek kosztów działań zmierza do bardziej prawidłowego ustalenia jednostkowego kosztu produktów i wyeliminowania tradycyjnych podstaw rozliczania kosztów pośrednich na produkty za pomocą umownych kluczy rozliczeniowych.
Podmioty działające w sektorze publicznym w dalszym ciągu cechuje nieefektywność oraz brak obiektywnych metod oceny finansowych i niefinansowych aspektów działania. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie koncepcji kalkulacji kosztu netto usługi powszechnej jako skutecznego instrumentu, który z powodzeniem może niwelować niepożądane skutki interwencjonizmu administracji centralnej i samorządowej w funkcjonowanie podmiotów świadczących usługi publiczne. Skutkiem wykorzystania koncepcji kosztu netto usług powszechnych jest wymuszenie podnoszenia i utrzymywania efektywności podmiotów działających w sferze (publicznej, bądź też możliwość realizacji usług publicznych przez podmioty prywatne z zachowaniem wymaganej jakości i efektywności. Niniejszy artykuł jest autorskim ujęciem koncepcji kosztu netto usługi powszechnej, będącym wynikiem badań i analiz najnowszych publikacji światowych oraz doświadczeń kilku krajów na świecie, które podjęły próbę implementacji tej koncepcji na grunt praktyczny. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie algorytmu, służącego kalkulacji kosztów kursów na potrzeby rozliczeń wewnętrznych pomiędzy wydziałami szkół wyższych. Autorzy proponują wykorzystanie tego algorytmu metodyki rachunku kosztów działań. Opierając się na konkretnych przesłankach, podkreślają konieczność zastosowania w szkołach wyższych narzędzi rachunkowości zarządczej, umożliwiających pozyskanie rzetelnej informacji kosztowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.