Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cross-border transactions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Transgraniczny handel elektroniczny jako wyzwanie dla e-detalistów
100%
Celem artykułu jest przedstawienie charakterystyki, korzyści i ograniczeń transgranicznego handlu elektronicznego. Do jego realizacji wykorzystano dostępne źródła literaturowe. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja wyników badań dotyczących współpracy transgranicznej w Karelii, regionie położonym na pograniczu fińsko-rosyjskim. Analiza zjawiska została oparta na danych empirycznych zgromadzonych metodą badań terenowych, które były wykonane w trzech fińskich miejscowościach: Joensuu, Kitee i Ilomantsi. Na podstawie ankiet i wywiadów przeprowadzonych z przedstawicielami lokalnych społeczności ukazano charakter oraz intensywność różnych aktywności podejmowanych na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Transgraniczna sprzedaż internetowa przynosi konsumentom dwie główne korzyści: większy wybór produktów oraz możliwość oszczędzenia pieniędzy. Także konsumenci mieszkający w odległych regionach korzystają z możliwości dostępu do tańszych towarów. Przedsiębiorcom pozwala ona dotrzeć na nowe rynki i do nowych klientów, a także premiuje przedsiębiorstwa innowacyjne i konkurencyjne. Jednak z powodu istniejących wewnętrznych barier rynkowych europejski handel elektroniczny nadal odbywa się w większości w obrębie granic krajowych. Artykuł przedstawia bariery rozwoju europejskiego elektronicznego handlu zagranicznego oraz działania legislacyjne podejmowane przez Parlament Europejski w celu usunięcia prawnych i pozaprawnych barier dla transgranicznego handlu elektronicznego. (abstrakt oryginalny)
Kształtowanie się statusu przedsiębiorców zagranicznych w prawie polskim Zagadnienie transgranicznej działalności podmiotów zagranicznych na obszarze państwa polskiego rodziło liczne problemy m.in. natury prawnej", organizacyjnej, ekonomicznej. W następstwie ostatnich zmian legislacyjnych3 podyktowanych koniecznością przyjęcia przez RP porządku prawnego Wspólnot Europejskich (tzw. uquis communitairef w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r., dalszej modyfikacji uległa sytuacja prawna podmiotów zagranicznych. Zagwarantowano im via legis możliwość łatwiejszego oraz szerszego uczestnictwa w polskim obrocie gospodarczym. Wynikało to z wprowadzenia przez prawodawcę jednolitych zasad podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w stosunku do przedsiębiorców polskich oraz unijnych, zrównując tym samym ich status prawny. (fragment tekstu)
Temat tej publikacji to przedstawienie polskich regionów granicznych wspieranych przez UE przy pomocy jednolitej metodologii SNA (społeczna sieć badawcza). Wydaje się pierwotnie, że to wartościowa metodologia, która jednak nie obejmuje wszystkich elementów współpracy (gospodarczej, środowiskowej lub przestrzennej itd.). Praca jest podporządkowana 7 hipotezom, z których 4,5 jest potwierdzonych. Wnioski podsumowują sieci współpracy we wszystkich regionach granicznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano rozwój transgranicznych usług ubezpieczeniowych jako tendencję pogłębienia się integracji w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej. Jednolity rynek usług ubezpieczeniowych funkcjonuje na zasadzie harmonizacji przepisów dotyczących minimalnych wymagań w zakresie: jednolitej licencji ubezpieczeniowej (..single passport"), nadzoru sprawowanego przez kraj siedziby zakładu ubezpieczeń, swobody zakładania przedsiębiorstw w obu działach ubezpieczeń, wymogu rezerw technicznych w odniesieniu do całości aktywów instytucji, wymogu rocznych i skonsolidowanych sprawozdań oraz specjalnego nadzoru nad grupami ubezpieczeniowymi (nadzór "solo plus"). Wprowadzanie w życie rozwiązań w prawie europejskim i prawach krajowych sprzyja rozwojowi transgranicznych usług ubezpieczeniowych w krajach UF.. Liczba zagranicznych ubezpieczycieli, którzy na zasadzie swobody świadczenia usług zgłosili zamiar prowadzenia działalności na terenie Polski po wstąpieniu do UE wzrosła niemal trzykrotnie. W 2007 liczba notyfikacji wzrosła do 425, z czego z UE 410. Jednocześnie zakłady ubezpieczeń z siedzibą w Polsce w coraz większym stopniu angażują się w działalność transgraniczną. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie pojęcia transgranicznego przekształcenia spółki oraz możliwości jego dokonywania przez spółki w ramach korzystania ze swobody przedsiębiorczości w świetle orzeczenia TSUE w sprawie C-106/16 Polbud oraz przepisów Dyrektywy 2019/2121 Parlamentu Europejskiego i Rady z 27.11.2019 r. zmieniającej Dyrektywę 2017/1132 w odniesieniu do transgranicznych przekształceń, połączeń i podziałów spółki, która powinna zostać implementowana przez państwa członkowskie do 31.01.2023 r. W artykule przedstawiono wybrane aspekty procedury transgranicznego przekształcenia spółki na podstawie przepisów Dyrektywy 2019/2121 oraz skoncentrowano się na analizie kontroli legalności transgranicznego przekształcenia spółki dokonywanej przez właściwe or- gany krajowe. Szczególną uwagę poświęcono problematyce nadużycia prawa w kontekście możliwości wydania przez organy krajowe zaświadczenia potwierdzającego zgodność z prawem transgranicznego przekształcenia jako warunku niezbędnego do rejestracji przekształcanej spółki w państwie przyjmującym.(abstrakt oryginalny)
Choć żyjemy w erze gospodarki globalnej i silnie nastawionej na rozwiązania innowacyjne, bliskość geograficzna wciąż odgrywa ważną rolę w procesach biznesowych oraz osiąganiu przewagi konkurencyjnej. Z tego powodu liczne prace prowadzone w nurcie badań regionalnych dotyczą zagadnień terytorialnie zakorzenionych wzrostu i innowacyjności. Wśród nich można wymienić kwestie korzyści aglomeracyjnych, terytorialnych systemów produkcyjnych, środowisk czy klastrów. W niniejszym artykule zdefiniowano zjawisko klastra klastrów. Celami artykułu są zgłębienie możliwych aspektów teoretycznych klastra klastrów i przedstawienie metod animowania jego rozwoju sprzyjającego kreowaniu synergii sąsiadujących ze sobą terytorialnie klastrów i inicjatyw klastrowych. Za podstawę badań posłużyła współpraca w dziedzinie badawczo-rozwojowo-wdrożeniowej partnerów z pogranicza czesko-polsko-słowackiego realizowana w ramach 7. Programu Ramowego UE. Artykuł zawiera odniesienia do projektu CERADA łączącego regiony Polski, Czech i Słowacji.(abstrakt oryginalny)
Integration processes in the European Union (EU) do not only concern the member states, but also their regions, including areas bordering other EU countries. The aim of the paper is to present the conception of crossborder region (CBR), which refers to the processes of cross-border integration (CBI) of EU border regions. CBR is considered from three points of view. Firstly, its institutional dimension is presented, emphasising the special importance of cross-border multi-level governance through its organisational structure in the form of cross-border management institution (CBMI). Secondly, the relational dimension of CBR, which includes relations, ties and cross-border networks, is analysed. Thirdly, the economic dimension of CBR is introduced, showing possible strategies for its development of exo- and endogenous character. Special attention is paid to various types of pro-innovation policies in CBRs. At the end, the meaning of the CBR conception is presented and the main conditions for creating CBRs in the EU borderlands are indicated, the most important being the future of the European integration project.(original abstract)
Kompleksowe spojrzenie na problemy ochrony środowiska skłania do poszukiwania metod oceny ryzyka i rozwiązań ułatwiających postępowanie w przypadku realizacji tego ryzyka, zwłaszcza poprzez wprowadzanie i upowszechnianie nowoczesnych produktów ubezpieczeń ekologicznych. Przy czym należy zaznaczyć, że pod pojęciem ochrony środowiska rozumie się zarówno ochronę przed zanieczyszczeniem, racjonalną eksploatację zasobów naturalnych, jak również konserwatorską ochronę przyrody. Nowoczesną formą oddziaływania, w szczególności łagodzenia skutków niepożądanych zmian w środowisku naturalnym dokonujących się na terenach wykraczających poza obszar jednego kraju, powoli stają się ubezpieczenia transgraniczne (cross-border insurance), których wprowadzanie wymaga wielu skomplikowanych zmian w systemach prawnych krajów podejmujących wysiłek zmierzający do jak najlepszej ochrony środowiska, w którym żyje człowiek i które pragnie pozostawić kolejnym pokoleniom. (abstrakt oryginalny)
Współpraca transgraniczna Rosji z Polską ma swoją przeszłość. Pogranicze było, jest i zapewne będzie obszarem różnorodnych konfrontacji - postaw życiowych, systemów wartości, poziomu życia, kultury codziennego życia i kultury w całości. Rezultatem jest wzajemne przenikanie się określonych postaw czy wartości, gdyż przygraniczne tereny mają własną specyfikę. Ta powoduje, że kulturowe, społeczne i polityczne procesy na ich obszarze przebiegają o wiele szybciej aniżeli w centrum kraju. Równie często w pierwszej kolejności pojawiają się tu zjawiska nowe. Współpraca między władzami lokalnymi, regionalnymi i centralnymi Polski i Rosji zaczęła się aktywnie rozwijać w końcu XX w. Pierwsze przejście graniczne pomiędzy Polską a obwodem kaliningradzkim [Braniewo-Mamonowo] zostało otwarte w 1990 r.(fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie przejawów współdziałania gospodarczego małych przedsiębiorstw pochodzących z regionu jeleniogórskiego. Spróbowano odpowiedzieć na następujące pytania: jak wiele małych przedsiębiorstw współdziała z przedsiębiorstwami z Czech i Niemiec? Jakie wybierają typy umów oraz jaka jest specyfika transgranicznego współdziałania gospodarczego badanych przedsiębiorstw?(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje zagadnienie prowadzonej od kilkunastu lat transgranicznej współpracy samorządu województwa dolnośląskiego i regionów Republiki Czeskiej. Współpraca ta przybiera różne formy, a jej zakres obejmuje wiele wspólnie odczuwanych problemów społecznych, gospodarczych, przestrzennych, środowiskowych. To współpraca wieloaspektowa i wielodziedzinowa wspomagana finansowo głównie przez programy europejskiej współpracy terytorialnej. Jej rezultatami są obustronne wymierne korzyści związane ze wspólną realizacją wielu projektów, podejmowaniem wielu wspólnych inicjatyw i wymianą doświadczeń(abstrakt oryginalny)
Szczególne znaczenie rynku Federacji Rosyjskiej (FR) jako partnera handlowego przedsiębiorców polskich oraz wyjątkowo dogodna lokalizacja obwodu kaliningradzkiego dla organizacji promocji i sprzedaży polskich produktów, dodatkowo zyskują na znaczeniu w świetle umowy o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Warmii, Mazur i Pomorza, obowiązującej od lipca 2012 roku. Pojawiły się nowe nisze popytowe i nowe możliwości rozwoju polsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej. Opracowanie zawiera wyniki badań mających na celu ocenę oddziaływania małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim FR na formy współpracy transgranicznej. Zbadano stopień jego wpływu na obrót towarów i wymianę usług między województwem warmińsko-mazurskim a obwodem kaliningradzkim. Badania przeprowadzone wśród nabywców z obwodu kaliningradzkiego pozwoliły na zidentyfikowanie najczęściej kupowanych produktów pochodzących z Polski oraz zbadanie dostępności do nich. Określono siłę oddziaływania wybranych czynników na ograniczenie wymiany towarów i usług między województwem warmińsko-mazurskim a obwodem kaliningradzkim FR. (abstrakt oryginalny)
Handel elektroniczny (e-commerce), określany jako handel prowadzony za pośrednictwem sieci komputerowych, od wielu lat jest przedmiotem szczególnego zainteresowania. W artykule przedstawiono stan rozwoju elektronicznego handlu detalicznego w Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem internetowego handlu transgranicznego. Pomimo podejmowanych wysiłków handel elektroniczny w Unii Europejskiej nie ma charakteru jednolitego rynku. Konsumenci preferują zakupy online na rynkach krajowych. W artykule skupiono się na głównych wyzwaniach związanych z transgranicznym handlem elektronicznym B2C (business to consumer), tj. zakupach online indywidualnych konsumentów dokonywanych w innych krajach UE. Szczegółowo przeanalizowano wybrane istotne ograniczenia w tworzeniu w pełni zintegrowanego rynku handlu elektronicznego w Unii Europejskiej, związane z logistyką i dostawą, językiem i lokalizacją, przepisami prawnymi i podatkowymi oraz tzw. geoblokowaniem. Wskazano również działania podejmowane w celu zmniejszenia wpływu wymienionych ograniczeń.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Comprehensive Overview of the Polish-Ukrainian Cross-Border Cooperation
75%
W artykule przedstawiono wyniki szczegółowej analizy i oceny transgranicznej współpracy regionów przygranicznych Polski i Ukrainy, w którą zaangażowane są euroregiony. Analiza obejmuje zarówno aspekty teoretyczne, kwestie finansowe współpracy transgranicznej, jak i aspekty społeczno-ekonomiczne rozwoju badanego terytorium. Celem autorów jest porównywanie zasad i tendencji rozwoju terytoriów w polsko-ukraińskich regionach transgranicznych w celu zapewnienia całościowej wizji współpracy transgranicznej między Ukrainą i Polską w ramach Euroregionu Karpackiego i Euroregionu Bug. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie przeprowadzonej analizy danych charakteryzujących funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, przedstawiono obecny wpływ generacji odnawialnych źródeł energii na pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Autor skupia się na odpowiedzi na pytanie czy generacja z odnawialnych źródeł energii jest zauważalna w pracy systemu energetycznego i wymusza charakterystyczne zachowania w zarządzaniu siecią. W następstwie tych obserwacji autor podjął próbę zdefiniowania zjawisk jakie będą efektem dalszego rozwoju odnawialnych źródeł energii. (abstrakt oryginalny)
This paper main question is whether decisions of Slovak companies about cross-border financial restructuring are affected by taxes. Using a questionnaire survey we investigated the opinions of Slovak companies' managers on the selected tax provisions related to cross-border transactions. The aim was to determine whether taxes represent a major obstacle for cross-border financial restructuring. We have extracted the factors by means of exploratory factor analysis, then we have verified the differences in the identified factors between the companies of different size and level of indebtedness, and by employing logistic regression we have investigated the dependence between performing cross-border restructuring and the identified tax factors. We concluded that Slovak companies perform cross-border restructurings that are currently also tax-motivated. The intended changes of tax provisions that facilitate international tax planning will have adverse impact on motivation to perform cross-border financial restructuring operations by Slovak companies. (original abstract)
Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego spełnia szczególnie ważną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym swojego terytorium. Pozyskiwane środki finansowe z Unii Europejskiej wspierają realizację jej zadań. Celem artykułu jest analiza wykorzystania środków pomocowych Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgraniczej Polska - Saksonia 2007-2013 przez samorządy gminne. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem przelewów transgranicznych. Wewnątrz UE przelewy te powinny trwać nie dłużej niż trzy dni. W praktyce przekazywanie pieniędzy poprzez system bankowy zajmuje nawet tydzień. Do tego dochodzą wysokie koszty takich przelewów i koszty przewalutowania. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się firmy świadczące usługi przekazów pieniężnych np. RIA Financial Services, E PayDirect, Western Union. Popularność firm świadczących usługi przekazywania gotówki oznacza wciąż mocną pozycję gotówki na polskim rynku finansowym klientów detalicznych.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.