Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 93

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demographic factors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
100%
Celem pracy jest wskazanie na najważniejsze uwarunkowania demograficzne popytu turystycznego mieszkańców Dolnego Śląska w latach 1995-2009 oraz możliwości kształtowania na ich podstawie oferty turystycznej w odniesieniu do grupy, jaką są mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Wskazano na najważniejsze zmiany, których efektem jest duże znaczenie w kształtowaniu potencjalnego popytu turystycznego mieszkańców Dolnego Śląska.(fragment tekstu)
Charakterystyka czynnika ludzkiego definiuje znaczenie człowieka w skutecznej i efektywnej realizacji celów organizacji. Na wzór znaczenia czynnika ludzkiego, zaczerpniętego z inżynierii jakości, wskazać można na jego rolę w kształtowaniu pozycji przedsiębiorstwa na rynku. Czynnik ludzki determinuje możliwość wprowadzania zmian, będąc równocześnie warunkiem skutecznego zarządzania każdym obszarem firmy. W ujęciu zasobów czynnik ludzki może być traktowany jako składnik ekonomicznej wartości organizacji. Ale przede wszystkim czynnik ludzki jest istotnym kryterium skuteczności realizacji potrzeb i oczekiwań klientów1. To człowiek decyduje o efektywności funkcjonowania systemu biznesowego oraz przedsiębiorstwa stanowiącego jego część, determinując możliwość jego rozwoju. W warunkach kształtowania społecznej odpowiedzialności biznesu sposób włączenia czynnika ludzkiego do strategii działania firmy decyduje o skutecznym i efektywnym wypełnianiu zadań przedsiębiorstwa związanych z godzeniem celów gospodarczych, społecznych i ekologicznych, będących przejawem zwiększenia poczucia solidarności i spójności zainteresowanych stron. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest porównanie procesów demograficznych w niemieckich landach i polskich województwach. Analizą objęto okres 2004-2015 i uwzględniono w niej dane publikowane przez Eurostat, Federalny Urząd Statystyczny i Główny Urząd Statystyczny. Analiza wykazała, że przebieg procesów demograficznych w niemieckich landach jest w większym stopniu zależny od ich poziomu rozwoju i usytuowania geograficznego niż w polskich regionach. W Niemczech z największymi problemami demograficznymi borykają słabiej rozwinięte wschodnie landy, natomiast w Polsce niekorzystne zmiany demograficzne zachodzą w kilku województwach o różnym poziomie rozwoju, usytuowanych w różnych częściach kraju. (abstrakt oryginalny)
Zaspokajanie potrzeb społecznych w nowej rzeczywistości ustrojowej utraciło wyłącznie charakter świadczeń socjalnych. W zakresie wielu potrzeb społecznych istnieją instytucje polityki społecznej i podmioty niepubliczne. które alternatywnie. a czasami konkurencyjnie realizują te potrzeby. (fragment teksu)
Celem podjętej analizy było ustalenie podobieństw i różnic w przebiegu procesów demograficznych w różnych państwach europejskich i weryfikacja hipotezy, że rozwój demograficzny jest związany z rozwojem społeczno-ekonomicznym, albo inaczej mówiąc, że przebieg procesów demograficznych jest tym bardziej podobny im bardziej zbliżony jest poziom rozwoju społeczno-ekonomicznego badanych państw.
Celem artykułu jest określenie zmian w zasobach i warunkach mieszkaniowych powiatów grodzkich w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2005-2008, z uwzględnieniem ich kontekstu demograficznego. Zestawiono wskaźniki charakteryzujące miasta na prawach powiatu w warmińsko-mazurskim na tle Polski i województwa. Badania wykazały zróżnicowaną sytuację analizowanych miast. Olsztyn i Elbląg mają znaczne zasoby mieszkaniowe na tle województwa, jednak dynamika zmian i struktura tych zasobów nie jest jednakowa. Uwzględniając wzrost liczby zawieranych małżeństw, dodatni przyrost naturalny oraz ujemne saldo migracji, należy stwierdzić, że stolicę województwa cechują korzystne zmiany, które w znacznym stopniu wpływają na poziom życia zamieszkałej tam ludności. Elbląg plasuje się poniżej przeciętnej i jego struktura mieszkań oddanych do użytku znacznie odbiega od oczekiwań społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę związaną z dobrowolną częścią systemu emerytalnego w Polsce. Omówiono w nim najważniejsze czynniki, które wpływają na rozwój dobrowolnych form oszczędzania emerytalnego, jak: indywidualna przezorność przyszłych emerytów, zakres i stabilność regulacji prawnych, czynniki ekonomiczne oraz demograficzne. W końcowej części artykułu wskazane zostały potencjalne zagrożenia rozwoju dobro-wolnych programów emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej publikacji jest wskazanie uwarunkowań przemian, jakim podlegają gospodarstwa domowe i rodziny w Polsce w ujęciu regionalnym. Realizacja wskazanego wyżej celu badawczego jest poprzedzona analizą w oparciu o źródła danych zastanych. Analizę ilościową i jakościową danych zastanych przy zastosowaniu metody opisowej, przeprowadzono z uwzględnieniem: danych statystycznych GUS, informacji z NSP (z 1988, 2002, 2011 roku), Banku Danych Lokalnych oraz Roczników Demograficznych z różnych lat.(abstrakt autora)
Stwardnienie rozsiane (SM, ang. multiple sclerosis) jest chorobą centralnego układu nerwowego. To choroba neurologiczna, która jest najczęściej diagnozowana u ludzi w wieku od 20 do 40 lat, ale może również wystąpić u młodszych lub starszych osób. Na SM cierpi od dwóch do trzech razy więcej kobiet niż mężczyzn [Selmaj 2006a, s. 14]. W Polsce choruje na nią około 60 tysięcy ludzi. SM towarzyszy danej osobie przez całe życie, ale leczenie i specjalistyczna opieka mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Etiopatogeneza stwardnienia rozsianego jest jednym z największych nierozwiązanych problemów współczesnej neurologii. Istnieje wiele hipotez dotyczących patogenezy SM, jednak konkretna przyczyna choroby pozostaje nieokreślona. Pewną rolę odgrywają mechanizmy immunologiczne, ale etiologia choroby jest prawdopodobnie wieloczynnikowa [Selmaj 2006b, s. 14](fragment tekstu)
Liczne badania nad jakością życia doprowadziły do pojawienia się definicji "jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia" - HRQL (health related quality of life) [Turska, Skowron 2009, ss. 572-580]. Jak podaje Jaeschke i in. [1999, ss. 77-82], według Schippera [1990, ss. 171-185] jest to funkcjonalny efekt choroby i jej leczenia odbierany przez pacjenta. Zawiera cztery podstawowe aspekty funkcjonowania chorego: sprawność fizyczną, stan psychiczny, sytuację społeczną oraz doznania somatyczne [Trzebiatowski 2011, ss. 25-31]. Jakość życia w ujęciu medycznym rozumiana jest jako wpływ choroby na wszystkie znaczące aspekty życia pacjenta, zarówno w ujęciu obiektywnym, jak i subiektywnym, obejmującym samoocenę pacjenta i ocenę otoczenia [Heszen, Sęk 2007, ss. 56-171]. Większość badaczy przyjmuje, że jakość życia to pojęcie wielowymiarowe, uwzględniające subiektywną ocenę własnego życia w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Obejmuje ono zarówno reakcje emocjonalne na zdarzenia, jak i poznanie opinii dotyczącej poczucia zadowolenia i spełnienia. Jakość życia jednostki odnosi się do rozległego zakresu ludzkiego doświadczenia i zależy od wielu czynników, takich jak: sytuacja finansowa i zawodowa, stan zdrowia, warunki mieszkaniowe, relacje osobiste, poglądy polityczne i kulturowe, czynniki środowiskowe i wiele innych [Jaracz 2002, ss. 28-37](fragment tekstu)
Celem badania było poznanie wybranych determinant demograficznych wpływających na obecne zachowania konsumentów dużych miast (na przykładzie aglomeracji warszawskiej) na rynku usług gastronomicznych. (fragment tekstu)
12
75%
Celem pracy było przedstawienie oceny strukturalnej nierówności społecznych na obszarach wiejskich województwa świętokrzyskiego pod względem strukturalnym. Skoncentrowano się na okresie 2009-2014. Badanie opierało się przede wszystkim na danych uzyskanych z lokalnego banku danych, który przeanalizowano metodą minimalnej wariancji Warda. Wytworzyło klasyfikację gmin według stopnia zróżnicowania nierówności społecznych. Ogólnie region podzielono na dwie części: centralną - z większością lokalizacji otaczających obszary miejskie, najmniej spójną i peryferyjną (północno-wschodnia, południowa i zachodnia) - mniej rozwiniętą, o podobnej strukturze.(abstrakt oryginalny)
Dans la théorie économique, la mobilité des travailleurs est généralement considérée comme un phénomène positif. Son importance est considérable dans l'union monétaire, notamment en cas de chocs asymétriques. Elle constitue aussi un élément essentiel de l'agenda de l'Union européenne visant à rendre l'économie européenne plus compétitive. Malgré cela, la propension à migrer est très faible. Traditionnellement, on a analysé les migrations internationales en utilisant la théorie de la segmentation du marché du travail. Or, aujourd 'hui, certaines hypothèses de cette théorie ne sont plus valables. En plus, on peut percevoir une certaine déconnection entre les mouvements migratoires et les facteurs démographiques et économiques. L'analyse des migrations internationales en Union européenne doit être envisagée selon de nouveaux paradigmes.(original abstract)
14
Content available remote Metamorfozy uczelni wyższych w dobie presji demograficznej
75%
Przekształcenia uczelni wyższych dokonują się pod wpływem głębokiej zmiany kulturowej, społecznej i ekonomicznej we współczesnym świecie. Fundamentalną zmienną, wywierającą wpływ na uczelnie wyższe, jest właśnie presja demograficzna oraz wzrastająca konkurencyjność w działalności edukacyjnej. Fundamentalnymi obszarami zmian są procesy uczenia, doskonalenia się i zdobywania wiedzy oraz prowadzenia badań naukowych. Wyzwaniem związanym z tą transformacją jest wypracowanie skutecznych rozwiązań w sferze zarządzania uczelnią wyższą, w tym w szczególności doskonalenia jakości kształcenia. Dokonująca się erozja klasycznego modelu uniwersytetu może bowiem skutkować obniżaniem się jakości kształcenia oraz prowadzenia badań naukowych w uczelniach wyższych. Najważniejszym pytaniem, na które poszukuje się odpowiedzi w tym artykule, jest wskazanie kierunków zmian oraz nowego modelu uczelni wyższej na świecie i w Polsce. (fragment tekstu)
Celem pracy była analiza częstości występowania zatrzymania krążenia wśród pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) z Izbą Przyjęć w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, przyjętych do hospitalizacji w latach 2006-2008. W badaniu została wykorzystana metoda analizy dokumentacji medycznej. Do tego celu wykorzystano książkę przyjęć pacjentów, książkę porad internistycznych, książkę zleceń, karty przyjęć i obserwacji oraz książkę przyjęć SOR. Kryteria analizy dokumentacji obejmowały liczbę pacjentów w tomaszowskim Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przyjętych do hospitalizacji z powodu nagłego zatrzymania krążenia z uwzględnieniem płci, wieku. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2006-2008. Do badania zakwalifikowano 86 pacjentów. Zebrany materiał empiryczny opracowano stosując metody opisowe i przedstawiono w postaci tablic. Wartości analizowanych parametrów, mierzonych w skali nominalnej, scharakteryzowano przy pomocy wskaźników struktury. (fragment tekstu)
Wśród współczesnych teorii ludnościowych teoria przejścia demograficznego zajmuje miejsce poczesne. Przejście demograficzne ,jest historycznym procesem przemian w porządku reprodukcji ludności, polegającym na odejściu od równowagi demograficznej typu tradycyjnego /wysoka śmiertelność i wysoka rozrodczość o charakterze naturalnymi i stopniowym przechodzeniu, do stanu równowagi' typu nowoczesnego lniska śmiertelność i niska kontrolowana rozrodczość. Przemiany reprodukcji ludności składające się na to Zjawisko stają się integralną częścią i czynnikiem modernizacji będącej wyrazem przeobrażenia się społeczeństwa tradycyjnego w społeczeństwo nowoczesne. Zasadnicze zmiany, dające efekty modernizacyjne w społeczeństwie, zachodzą w sferze filozoficznej, ekonomicznej, społecznej, kulturowej i innych. Priorytetową rolę jako regulatora reprodukcji przypisuje się rozrodczości. Można wyrazić pogląd, iż ostatecznie o reprodukcji ludności decydują obecnie okoliczności oddziałujące w skali mikro, tj. na poziomie rodziny. Badania demograficzne nad mikrostrukturami ludnościowymi krajów Europy Środkowej i Wschodniej rozwinęły się stosunkowo niedawno na gruncie demografii polskiej badania te pojawiły się w ciągu ostatnich 15-20 lat. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jaki kompleks czynników kształtuje model rodziny w ramach ujęć mikro strukturalnych formułowana jest teza, że model demograficzny rodziny w danym społeczeństwie zależny jest od wzorców tworzenia rodziny, postaw prokreacyjnych oraz zachowań prokreacyjnych małżeństw. (fragment tekstu)
Głównym celem tych badań było zbadanie wpływu czynników demograficznych na przyjęcie innowacyjnych usług bankowości mobilnej w Tanzanii. Wykorzystano teorię dyfuzji innowacji Rogersa (DIT), aby ustalić znaczenie czynników demograficznych zależnych od sytuacji. Ankieta została przeprowadzona z 416 klientami wiodącego banku w Tanzanii. W badaniu zastosowano kwestionariusze wypełniane przez respondentów, którzy zgodzili się wziąć udział w badaniu. Dane analizowano przy użyciu kombinacji analiz opisowych i wielowymiarowych. Wyniki opisowe ujawniły, że większość respondentów korzystała z bankowości mobilnej raz do trzech razy w tygodniu, aby sprawdzić saldo, pobrać mini wyciąg, zapłacić różne rachunki, przelać środki ze swojego rachunku do mobilnej sieci telekomunikacyjnej i kupić czas antenowy. Wyniki regresji wykazały ponadto pozytywny i znaczący związek między poziomem dochodów a poziomem wykształcenia z jednej strony a przyjęciem bankowości mobilnej z drugiej. Badanie dowodzi, że potrzebne są praktyki promocyjne i kampanie uświadamiające, aby uchwycić profile demograficzne klientów i zachęcić ich do korzystania z bankowości mobilnej. Badanie wykazało znaczenie zastosowania teorii sytuacyjnej do przyjęcia innowacyjnych technologii w zakresie usług bankowych w Tanzanii. Poszerza także nasze rozumienie znaczenia czynników demograficznych, na które nie zwracano uwagi w dominujących teoriach społeczno-psychologicznych. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest określenie możliwości dywersyfikacji portfela kredytów hipotecznych w Polsce za pomocą odwróconej hipoteki, a także ocena szans rozwoju tego typu produktu na naszym rynku w aspekcie uwarunkowań demograficzno-społecznych. (fragment tekstu)
Artykuł omawia zależności występujące pomiędzy etnocentryzmem a zmiennymi społeczno-demograficznymi, takimi jak wiek, dochody oraz wielkość gospodarstwa domowego. Wyniki badania (N = 440) wskazują, że największe znaczenie dla wyjaśnienia etnocentryzmu ma wiek. Dodatkowo zaobserwowano, że postawy etnocentryczne są marginalnie różne w zależności od wielkości gospodarstwa domowego oraz od interakcji pomiędzy dochodami a wielkością gospodarstwa domowego. Zwrócono również uwagę na słabość skali CETSCALE, która nie jest już narzędziem wystarczającym do rzetelnego i trafnego prowadzenia badań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Metody nieparametryczne w badaniu zaufania do instytucji finansowych
75%
Artykuł ma charakter aplikacyjny i porusza problem zaufania Polaków do in-stytucji finansowych - banków komercyjnych, giełdy, otwartych funduszy emerytalnych oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Celem pracy było zidentyfikowanie, które czynniki społeczno-demograficzne mają wpływ na poziom badanego zaufania. Ponadto sprawdzono, czy zmiany zaufania, obserwowane w ostatnich latach, były istotne. Badanie przeprowadzo-no na danych pochodzących z Diagnozy Społecznej, a postawione hipotezy, ze względu na niespełnienie założeń metod klasycznych, zweryfikowano za pomocą testów Kruskala- -Wallisa oraz Friedmana, będących nieparametrycznymi odpowiednikami jednoczynnikowej analizy wariancji. Wyniki przeprowadzonych analiz pokazują, że istotny wpływ na poziom zaufania do instytucji finansowych mają wiek, wykształcenie, klasa zamieszkiwanej miej-scowości oraz status społeczno-zawodowy Polaków. Również obserwowane w latach 2009, 2011 oraz 2013 zmiany zaufania okazały się istotne(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.