Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic regulations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest przybliżenie czytelnikowi dyskusji nad czynnikami, które skłaniają państwo do ingerencji w funkcjonowanie rynku. Poznanie teorii z tym związanych pozwoli lepiej zrozumieć naturę procesu regulacyjnego.
W kształtowaniu państwowej regulacji istotnego znaczenia nabierają zarówno wartości ekonomiczne, jak i społeczne, traktowane jako motywy działań poszczególnych grup interesów na rzecz i przeciw regulacji. Problemem jest wskazanie, które z wartości należy uznać za priorytetowe. Można tu wskazać na wiele czynników determinujących rangę poszczególnych wartości, jednak punktem wyjścia są ramy instytucjonalne.(abstrakt oryginalny)
Quality of regulatory and legislative environment is essential to the overall competitiveness of the economy and may be an accelerator or holding back the development of business, innovations and economic growth. In the process of regulation is therefore important to implement methods for better regulation, such as RIA. (original abstract)
4
Content available remote Regulacja jako narzędzie polityki gospodarczej
100%
W odniesieniu do umowy jako narzędzia realizacji celów należy zauważyć, że podmiot polityki w ograniczonym stopniu ma możliwości kształtowania jej zgodnie ze swoją wolą, gdyż w równym stopniu jej kształt zależy od woli partnera lub partnerów porozumienia. Tak więc jej kształt jest na ogół wynikiem kompromisu między jej sygnatariuszami.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba przedstawienia założeń koncepcji risk-based regulation, wskazanie w jej obrębie zagadnień wymagających dalszych studiów i wstępnych rozpoznań co do możliwości przełożenia powyższej strategii regulacyjnej na sferę praktyki gospodarczej. Tę ostatnią kwestię można by roboczo sprowadzić do namysłu nad tym, czy regulatorzy i przedsiębiorcy funkcjonujący w kontynentalnym modelu regulacyjnym (opartym przede wszystkim na modelu command and control) są gotowi na wdrożenie koncepcji wywodzących się i realizowanych, bądź co bądź, w anglosaskim kręgu kulturowym (głównie Australia, Kanada, Wielka Brytania). W artykule wskazano uwarunkowania natury organizacyjnej, politycznej, infrastrukturalnej czy wolicjonalnej, jakie powinny być spełnione, by możliwa była implementacja modelu regulacji opartej na ryzyku (risk-based-regulation) - jednej z trzech strategii refleksyjnych wyróżnianych w piśmiennictwie. Refleksyjne reżimy regulacyjne sprawdzają się bowiem w państwach, w których regulatorzy cieszą się znaczną autonomią, niezależnością, a ich kadry składają się z profesjonalistów odrzucających "urzędniczą rutynę". Owa refleksyjność strategii regulacyjnych zasadza się natomiast na zarządzaniu ryzykiem, a nie na zapewnieniu zgodności z przepisami (compliance), co jest charakterystyczne dla modelu kontynentalnego.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań i celem niniejszej pracy będzie próba odpowiedzi na pytanie, czy na rynku wyrobów tytoniowych mamy do czynienia ze spójnością celów i rezultatów obowiązujących regulacji. Należy pamiętać, że ustawodawca stawia przed sobą zadanie redukcji kosztów związanych z konsumpcją wyrobów tytoniowych, a także negatywnych efektów zewnętrznych z tym związanych. Celem pobocznym będzie natomiast opis historycznej ścieżki rozwoju regulacji rynku wyrobów tytoniowych, której obecny stan jest zależny od jej historycznego kształtowania się(abstrakt oryginalny)
Global crisis that has affected all economies has also given harms for financial and structural bodies of economies. Near after this financial crisis, governments took different responsibilities to overcome this phenomenon. In this context, priorities in overcoming the crisis have concentrated on the macroeconomic adjustments and regulatory precautions. Measures should have taken by the governments of OECD economies in line of macroeconomic adjustment and crisis exit strategies are outlined briefly.(original abstract)
Termin "regulacja" ma wiele znaczeń. Najczęściej regulacja jest utożsamiana z legislacją. Pojęcie to ma również inne, bardziej specyficzne znaczenie. Jako uwarunkowana prawnie metoda oddziaływania państwa na gospodarkę regulacja polega na wydawaniu decyzji administracyjnych nakazujących przedsiębiorstwom wykonywanie określonych obowiązków związanych ze stanem konkurencji na danym rynku. (fragment tekstu)
9
Content available remote Enterprise Management and Regulation of Economic Activity : the Case of Insurance
75%
Modern enterprise is functioning in a market space in which it is subjected to the whole network of intervention tools in the form of economic regulations. These regulations limit the freedom of its economic activities impacting the business models in use, its internal organization, management systems and, last but not least, its market value. Degree and strength of regulatory intervention is highly differentiated in various countries, depending on the cultivated social and economic model. It also varies depending on the area of economic activities in different groups of enterprises, according to the current perception of its systemic significance. Especially strong regulatory interventions are currently applied for financial institutions. It is because they are threatening the existence of the whole system via the systemic risk they are able to generate. The article explores principal challenges and issues facing the insurance operations and relates them to the enterprise management. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu aktywności UOKiK na kształtowanie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw sektora TSL, ze szczególnym uwzględnieniem transportu pasażerskiego. Polski urząd antymonopolowy w sektorze TSL przejawia szereg aktywności, związanych m.in. z usługami firm kurierskich, kontrolą lotnisk, transportem taksówkami, zwrotami biletów w transporcie kolejowym. Udogodnienia, ograniczenia, możliwość reklamacji to tylko niektóre kwestie badane przez UOKiK w zakresie działalności przedsiębiorstw sektora TSL. W artykule analizie poddano aktywność urzędu ochrony konkurencji i konsumenta, ale także jej wpływ na pozycję konkurencyjną badanych przedsiębiorstw z sektora TSL.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie przyczyn przedłużającego się kryzysu sektora rolnego na Ukrainie. Naświetlono wady regulacji finansowo-ekonomicznej, starano się także uzasadnić propozycje udoskonaleń, które to mogą stanowić podstawę dla równoważenia funkcjonowania sektora rolnego oraz jego gałęzi. (abstrakt oryginalny)
Sektor finansowy, w szczególności bankowy, jak żaden inny obfituje w różnorodne regulacje dotyczące polityki finansowej, kapitałowej, kadrowej czy bezpieczeństwa informacji. Długa kolejka wymagań w samym tylko zakresie bezpieczeństwa informacji wydłuża się nieustannie nakładając na sektor finansowy kolejny niewygodny kaftan bezpieczeństwa, który z trudem pozwala na swobodne ruchy, a co dopiero na maraton w boju o palmę pierwszeństwa na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł bada możliwość zastąpienia tradycyjnego nadzoru administracyjnego nad gospodarką typu gig economy, w której wykonawcy usług komunikują się z konsumentem przez platformy elektroniczne. Podczas gdy w krajach anglosaskich regulacja sektorowa występuje także poza sektorami infrastrukturalnymi, w Europie kontynentalnej nadal dominuje typowy nadzór administracyjny. Obecny stosunek państwa, w tym administracji, organów legislacyjnych i sądów, do gig economy można przypisać błędnemu przekonaniu, wyrażanemu w wyrokach sądowych - i to zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym - że firmy takie jak Uber, oferujące platformę online, tworzą jeden podmiot skupiający tysiące bezpośrednich wykonawców usług, takich jak kierowcy Ubera. Organy regulacyjne z ich kompetencjami do korygowania zaburzeń rynku lepiej odpowiadają wymogom usług platformowych. Państwa powinny wykorzystać swoje uprawnienia do liberalizacji gospodarki, zamiast ograniczać nowe organizacyjne formy biznesu ze szkodą dla konsumentów.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Oddziaływanie regulacyjne Unii Europejskiej na rynek usług telekomunikacyjnych
75%
Celem artykułu jest dokonanie oceny wyników dotychczasowej unijnej polityki regulacyjnej, prowadzonej w obszarze rynku usług telekomunikacyjnych (RUT), ukierunkowanej na stworzenie rynku konkurencyjnego. Nawiązując do przyjętego celu, skoncentrowano rozważania na udzieleniu odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1) czy podjęty przez UE model otwierania RUT na konkurencję okazał się skuteczny? 2) czy można już mówić o zakończeniu zaplanowanego zadania stworzenia w UE konkurencyjnego RUT? Przy pisaniu artykułu wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury, zastosowaną do przedstawienia stanu wiedzy na temat istoty regulacji oraz powodów regulowania RUT, metodę przyczynowo-skutkową służącą do wykazania związków między konkretnymi rozwiązaniami regulacyjnymi i generowanymi przez nie efektami ekonomicznymi i społecznymi oraz metodę syntezy, pozwalającą na dokonanie kompleksowej oceny unijnej polityki regulacyjnej odnoszącej się do RUT, jak i wskazanie głównych, współczesnych dylematów tej polityki. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż prowadzone w UE liberalizowanie RUT doprowadziło do usunięcia monopolu telekomunikacyjnego i starych struktur regulacyjnych, oraz stworzenia i umocnienia konkurencji w obszarze świadczenia usług telekomunikacyjnych dla klientów końcowych. Mniej korzystnie przedstawiają się efekty budowania konkurencji w obszarze hurtowego dostępu do sieci (dla nowych operatorów telekomunikacyjnych). Uzyskane wyniki pozwalają na wyprowadzenie następujących wniosków: a) zastosowany przez UE model otwierania RUT na konkurencję okazał się - jak dotychczas - częściowo skuteczny, b) w istniejącej sytuacji nie można mówić o zakończeniu zaplanowanego zadania stworzenia w UE konkurencyjnego RUT, c) ważnym zadaniem prowadzonej przez UE polityki regulacyjnej w obszarze RUT powinno być wzmocnienie konkurencji w obszarze hurtowego dostępu do sieci telekomunikacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano zagadnienia związane z przepisami na rynku kapitałowym. Podkreślono, że problem pożądanego zakresu regulacji jest złożony ponieważ trudno jest rozgraniczyć regulacje niezbędne dla właściwego funkcjonowania rynku z regulacjami zbytecznymi – ograniczającymi operacje na rynku bądź zwiększającymi ich koszty.
16
Content available remote Wybrane problemy pomiaru regulacji rynku turystycznego
75%
Do głównych celów regulacji należy ograniczenie szeroko rozumianej zawodności rynku. Na rynku turystycznym regulacja ma znaczenie szczególne, głównie ze względu na fakt, iż przewaga konkurencyjna w turystyce ma miejsce na poziomie destynacji turystycznych. Pomimo powszechnej akceptacji istoty regulacji, w literaturze brakuje narzędzi pomiaru skali regulacji rynku turystycznego. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów teoretycznych związanych z pomiarem regulacji, w szczególności wynikających z cech rynku turystycznego. (abstrakt autora)
Kryzys jest zjawiskiem wielowymiarowym, który w ogólnym ujęciu oznacza moment przełomu, okres załamania gospodarczego, okres przesilenia1. Może on mieć różne oblicza, czego przykładem jest kryzys finansowy. Przez kryzys finansowy rozumie się sytuację, w której pojawiają się gwałtowne i silne zakłócenia na rynku finansowym. Cechą charakterystyczną pojawienia się kryzysu finansowego jest spadek wartości aktywów na rynku finansowym , jak i upadłość wielu instytucji finansowych i niefinansowych. (fragment tekstu)
Chów bydła mlecznego należy do tych kierunków produkcji, które są silnie powiązane z potencjałem produkcyjnym gospodarstwa, a szczególnie powierzchnią gospodarstwa, strukturą użytków i zasobami pracy. [...] gospodarstwa mleczne osiągają (szczególnie w ostatnich latach) stabilne i wyższe dochody oraz wyższą opłatę pracy w przeciwieństwie do gospodarstw, w których dominuje chów trzody chlewnej, czy też produkcja roślinna. [...] rozważania pozwalają na sformułowanie kilku wniosków: • po pierwsze. Unijna liberalizacja rynku mleka przebiega stosunkowo wolno i z dużymi oporami państw członkowskich. Zakłada ona sukcesywne obniżanie cen interwencyjnych masła i obniżanie subwencjonowania wykorzystania tłuszczu mlecznego, co oznacza malejącą ochronę rynku wewnętrznego w UE. Utrzymują się jednak nadal podstawowe regulatory podaży na unijnym rynku mleka. Do takich należy kwotowanie produkcji należące do instrumentów regulacji z kilkudziesięcioletnim stażem, których utrzymanie przewiduje się do 2015r. Ciągle ważnym elementem, jednakże o krótszej perspektywie, pozostają dopłaty do eksportu oraz dopłaty bezpośrednie, które po 2007r. mają być dla wszystkich państw członkowskich wliczane do jednolitych płatności obszarowych. Ma też miejsce subwencjonowanie wykorzystania odtłuszczonego mleka w proszku na pasze. Pozostałe regulatory podaży na rynku mleka, jakkolwiek występują, to mają charakter marginalny. • po drugie. Ocena sytuacji dochodowej gospodarstw nastawionych na produkcję mleka wykazała, że po wstąpieniu Polski do UE nastąpiła poprawa warunków ekonomicznych produkcji mleka (wzrost cen na mleko), jak i większa stabilizacja dzięki kwotowaniu produkcji, w porównaniu z gospodarstwami trzodowymi oraz gospodarstwami o dominującej produkcji polowej [9, 10]. Gospodarstwa utrzymujące stado krów 10-20 sztuk uzyskiwały już dodatni dochód rolniczy netto oraz parytetową opłatę pracy Dopiero jednak skala produkcji ponad 300 tys. kg mleka rocznie (tj. stado ok. 50 krów) zapewniła rolnikom znaczne korzyści ekonomiczne. Rolnicy z gospodarstw o takiej skali produkcji mogli z całą pewnością liczyć na pokrycie pełnych kosztów wykorzystania czynników wytwórczych ziemi, pracy i kapitału własnego i uzyskiwały przewagę kosztów alternatywnych. • po trzecie. Woj. kujawsko-pomorskie w zakresie udziału w obrocie mlekiem należy do pierwszej siódemki w kraju z udziałem w rynku ok. 7%. Po przystąpieniu do UE wystąpiły tam procesy koncentracji produkcji, głównie poprzez zmniejszenie się liczby dostawców ze względu na niespełnienie kryteriów jakości produkcji oraz weterynaryjnych. Niemniej produkcja mleka w tym regionie pozostaje nadal w dużym stopniu rozdrobniona, zaś mankamentem jest stosunkowo wąska lokalna baza przetwórcza. W efekcie znaczna część produkcji wypływa poza region, a wraz z tym nadwyżka ekonomiczna, co oznacza utratę potencjalnych efektów mnożnikowych. (fragment tekstu)
19
Content available remote Monopol naturalny i jego regulacja
75%
W obliczu panującego aktualnie kryzysu gospodarczego powraca dyskusja nad potrzebą i zakresem wskazanej interwencji państwa na rynku. Przykładem sytuacji rynkowej, w której rząd stosuje regulacje ekonomiczne i administracyjne wobec przedsiębiorstw, jest monopol naturalny, występujący m. in. w obiektach infrastruktury publicznej (sieci do przesyłania energii elektrycznej wysokiego napięcia, sieci kolejowe, wodno-kanalizacyjne). Autorka przedstawia istotę monopolu naturalnego oraz jego skutki funkcjonowania w gospodarce. Charakteryzując regulację monopolu naturalnego, przytacza założenia dwóch szkół kształtujących ekonomiczną teorię regulacji - szkoły z Chicago oraz z Virginii. Do przedstawienia przykładu monopolu naturalnego, posłużył sektor elektroenergetyczny, podlegający od 1990 roku, ze względu na swe strategiczne znaczenie dla kraju, ciągłym przekształceniom oraz regulacjom. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie państwowej regulacji gospodarczej, zwracając uwagę na nieprawidłowości w funkcjonowaniu rynku oraz rolę rządu w generowaniu dóbr publicznych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.