Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 90

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economy dynamics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule autor zastanawia się, czy dynamika wzrostu produkcji jest faktycznie tak wysoka jak podaje GUS.
Using quarterly data from 1977-2012, this study examines the role of remittance inflows on economic growth in Nigeria. Unlike most previous studies, we address the problem of endogeneity of the remittance variable. The pattern of remittance inflows within the periods under review suggests that the effect of remittance might not be the same across time periods, and a standard empirical test confirms this dynamic. Ignoring this dynamic, a pooled model reveals that remittance inflows have no effect on economic growth. However, when we account for the dynamics and estimate separate models accordingly, allowing for the effect of remittance to vary across sub-periods, we find that the positive effect of remittance inflows was not only marginally bigger when compared to the pooled model, but it also became important for economic growth. Though relevant for growth, it is worth noting that remittance is not yet a major source of economic growth as the effect is still quite marginal.(original abstract)
W artykule przedstawiono własności systemu rynkowego, złożonego z podmiotów gospodarczych, podlegających procesom determinowanym przez naturalne zachowania dyssypatywnego układu nieliniowego. W układzie tym rządzą prawa chaosu, ale są one związane z dążeniem przez układ do osiągnięcia stanu równowagi. Odbywa się to z wykorzystaniem mechanizmu emergencji, przejść fazowych i praw nomiczności. Jest to realizowane bardzo często jednak również kosztem nieprzewidywalnych i nieokreślonych fluktuacji, które nawet w przypadku pojedynczego obiektu mogą wpływać na zachwianie równowagi, a nawet kryzys całego systemu. Możemy jednak temu zapobiegać, spełniając pewne uwarunkowania i przyjmując właściwy model zarządzania oddolnego. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest przybliŜenie kluczowych zagadnień poruszonych w pracach naukowych Michała Kaleckiego - jednego z polskich ekonomistów XX wieku. Autorka dokonała subiektywnego wyboru obszarów zainteresowań naukowych tego ekonomisty i w sposób syntetyczny przedstawiła podejście Michała Kaleckiego do zagadnień: efektywnego popytu, inwestycji, zatrudnienia i płac, ustalania cen i kosztów oraz roli polityki gospodarczej państwa w niwelowaniu niekorzystnych skutków cykliczności gospodarki, szczególnie w kontekście ostatnich negatywnych zjawisk gospodarczych (kryzys początkowych lat XXI wieku).(abstrakt oryginalny)
Bezrobocie postrzegane jest jako problem ekonomiczny i społeczny. Bez względu na rodzaj bezrobocia jego długofalowa forma ma najbardziej szkodliwy wpływ na państwo i jednostki. Bezrobocie jednego z członków rodziny powoduje obniżenie standardu życia. Takie gospodarstwa domowe jako mikropodmioty wpływają negatywnie na makroekonomię zmniejszając popyt. Budżet obciążony jest również kosztami podejmowania środków zaradczych (kursy, szkolenia). Omówiono wpływ bezrobocia na dynamikę zmian gospodarczych.
W artykule przedstawiamy prosty, behawioralny model imitujący dynamikę małej gospodarki wchodzącej do unii gospodarczej i walutowej (UGW). Model uwzględnia m.in. proces konwergencji cen nominalnych w unii i jego wpływ na bilans handlowy, kształtowanie się cen w zależności od poziomu zapasów oraz przepływy kapitału finansowego niwelujące różnice w stopach procentowych na obszarze unii. Przy pomocy znanych metod analizy układów równań różniczkowych, badamy warunki stabilności gospodarki. Wykazujemy, że mają one postać ograniczeń na parametry behawioralne modelu, odzwierciedlające siłę reakcji podmiotów gospodarczych na nierównowagę. W celu zilustrowania tych wniosków, przedstawiamy symulacje komputerowe. Na koniec, przedstawiamy dynamiczną analizę procesu przejścia pomiędzy dwoma stanami równowagi, wywołanego przez ekspansję fiskalną. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono dynamikę wzrostu gospodarczego Polski za lata 1950-1977. Omówiono koncepcję periodyzacji wzrostu gospodarczego w Polsce Ludowej oraz średnie roczne tempo wzrostu w latach 1950-1977. Na koniec przedstawiono strukturę dochodu narodowego podzielonego oraz wytworzonego.
Pięcioletni okres funkcjonowania strategii Europa 2020 wskazuje, że kryzys miał znaczny wpływ na postęp w osiąganiu uzgodnionych celów. W warunkach utrudniających realizację założeń strategii podjęto decyzję o ukierunkowaniu funduszy europejskich na działania wspierające umocnienie rynków pracy i gospodarek krajów członkowskich. Podstawowym narzędziem służącym pobudzaniu wzrostu i zatrudnienia jest polityka spójności. Celem artykułu jest wskazanie aktualnego stanu realizacji strategii Europa 2020, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju gospodarczego i sytuacji na rynku pracy krajów Wspólnoty oraz miejsca Polski w UE. Zróżnicowana dynamika gospodarcza oraz problemy z bezrobociem dotykające wiele państw skłoniły decydentów do weryfikacji obszarów interwencji i większej koncentracji polityki spójności. Inwestycje na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia uznano za warunek konieczny dla osiągnięcia celów unijnej strategii(abstrakt oryginalny)
South-East Asia is economically the fastest developing region of the world also in terms of knowledge-based economy. In the article the authors present the results of comparative studies of the most important economies of the region, as well as, their strong and weak sides. (original abstract)
10
Content available remote Produktywność pracy jako czynnik wzrostu polskiej gospodarki w latach 2004-2015
75%
W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań obejmujących dwunastoletni okres rozwoju gospodarczego Polski (2004-2015). Analizie poddano kierunki i zakres zmian zachodzących w efektywności wykorzystania zasobów pracy w gospodarce ogółem oraz w ramach trzech sektorów. Celem było określenie, czy i w jakim stopniu wzrost był rezultatem intensyfikacji procesów gospodarczych (doskonalenia metod i struktury gospodarki), a w konsekwencji wzrostu produktywności pracy. Przeprowadzone badania pozwoliły m.in. na ustalenie. jak zmieniał się realny poziom produktywności pracy w polskiej gospodarce (ogółem i w trzech sektorach), jak kształtował i zmieniał się względny poziom produktywności pracy w Polsce w relacji do średniego w krajach Unii Europejskiej, a także jak plasowała się pozycja polskiej gospodarki w analizowanym aspekcie wśród 27 krajów Unii Europejskiej(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie kierunku i siły zmian demograficznych oraz wybranych charakterystyk ekonomicznych zachodzących w Polsce, konstrukcja mierników syntetycznych oraz ich prognoz, a także sporządzenie rankingu województw i porównanie różnych metod prognozowania mierników syntetycznych. Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy metod badawczych, zaś druga część to analiza empiryczna wybranych charakterystyk demograficznych i ekonomicznych, konstrukcja mierników syntetycznych z uwzględnieniem dynamiki zmiennych oraz wnioski.(abstrakt oryginalny)
Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, Europa pozostaje gospodarczo i technologicznie w tyle za USA, ale sytuacja może się zmienić.
Przedstawiono wyniki analizy dotyczącej wahań tempa wzrostu siedmiu europejskich krajów RWPG w okresie 1950-1979. Dla każdego kraju autor zastosował 18 wskaźników przedstawiających zmiany w dynamice wejściowych i wyjściowych strumieni i sfer działalności gospodarczej, zróżnicowanych w zależności od poziomu zdolności podejmowania decyzji przez organy centralne. Wskaźniki odnoszące się do materialnej i niematerialnej sfery gospodarki, jak również do wiodących sektorów gospodarki były również brane pod uwagę.
14
Content available remote Regional Economic Instability and the Dynamics of Economic Growth
75%
Niniejsze opracowanie ma charakter teoretyczny. Jest przeglądem najważniejszych publikacji i wyników badań z zakresu powiązań między stabilnością/niestabilnością gospodarki w układzie regionalnym a dynamiką jej wzrostu gospodarczego. Jest to zagadnienie stosunkowo nowe, które nie doczekało się jeszcze usystematyzowanych procedur badawczych. Formułowane hipotezy są testowane za pomocą różnych narzędzi. Częstym ograniczeniem w empirycznej weryfikacji założeń teoretycznych jest dostępność danych statystycznych na odpowiednim poziomie agregacji. Zaprezentowany przegląd literatury może stanowić przyczynek do formułowania dalszych koncepcji badawczych i empirycznej weryfikacji hipotez w odniesieniu do gospodarek krajów Europy Środkowej i Wschodniej w ich układzie regionalnym. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ordoliberalizm a dynamika społeczno-gospodarcza
75%
Cel - Celem artykułu jest polemika z poglądami o rzekomym statycznym charakterze ordoliberalizmu, na którego gruncie - zdaniem krytyków - nie podejmuje się kwestii związanych z dynamiką ładu społeczno-gospodarczego. Rozważania zmierzają do weryfikacji hipotezy, iż ordoliberalni myśliciele uwzględniali tę problematykę implicite w swych programach badawczych. Metoda badań - polega na krytycznej analizie prac najbardziej reprezentatywnego przedstawiciela myśli ordoliberalnej - W. Euckena - z perspektywy wyżej wymienionego celu opracowania. Wymaga to studiowania niemiecko- polsko- oraz anglojęzycznych publikacji autorów zaliczanych do głównego nurtu ordoliberalizmu. Wyniki uzyskane z przeprowadzonych badań literaturowych pozwoliły pozytywnie zweryfikować hipotezę o występowaniu w ordoliberalnej teorii konkurencyjnego ładu gospodarczego elementów dynamiki gospodarczej. Badania tego rodzaju implikują powrót myślenia w kategoriach ładu do ekonomii, a tym samym stanowią wkład do teorii, w ramach których poszukiwane są możliwości przezwyciężenia kryzysu zarówno w realnej sferze gospodarki, jak i teorii ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia skrótową analizę polskiej gospodarki od końca 1997 do połowy 2001 roku. Szczególną uwagę zwraca na kształtowanie się jej dynamiki. Omawia przyczyny i następstwa słabnięcia dynamiki gospodarczej.
Artykuł koncentruje się na przybliżeniu zawodu brokera ubezpieczeniowego w związku z drugą transzą deregulacji zawodów. Przybliża również w skrócie zmiany legislacyjne, które zaszły w ostatnim czasie w tym zakresie. W dalszej części zawiera historyczną analizę dynamiki występującej na rynku brokerskim. Pokazuje, że pomimo znacznej regulacji występował na nim systematyczny wzrost funkcjonujących w jego obrębie podmiotów. Artykuł ten stanowi punkt wyjścia do dalszych badań weryfikujących skuteczność wprowadzonych zmian ustawowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie metodologii badawczej pozwalającej odpowiedzieć na pytania jak badać szybkość oraz intensywność reakcji gospodarki na bodźce monetarne oraz jak wnioskować o opóźnieniach występujących w tej reakcji. Przedstawiono również aplikacje opisywanego podejścia w analizie zmian poziomu aktywności gospodarczej na skutek oddziaływania bodźców monetarnych. Podano przykład analizy mechanizmu transmisyjnego w gospodarce polskiej przy pomocy trzyrównaniowego modelu VAR dla produkcji przemysłowej, inflacji i stopy procentowej.
Proces transformacji państwa i gospodarki realizowany w Polsce przez dostatecznie już długi okres ponad 13 minionych lat, oceniany jest dziś w sposób różny, wysoce kontrowersyjny. Równocześnie w dość zgodnej opinii uznaje się, że zmiany dokonywane w tym procesie są bardzo złożone, głębokie, trudne i powinny być prowadzone równolegle na wielu różnych płaszczyznach. W artykule dokonano oceny ekonomicznych i społecznych skutków procesu transformacji w Polsce. (fragment tekstu)
W pracy dokonano klasyfikacji 271 regionów UE szczebla NUTS-2 z wykorzystaniem statystyk pozycyjnych ze względu na dynamikę PKB per capita w latach 1995-2006 oraz oceny pozycji regionów Polski w tym uporządkowaniu. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.