Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 217

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność gospodarowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
2
Content available remote Istota oraz metody pomiaru efektywności gospodarowania w przedsiębiorstwie
100%
Ważnym, a zarazem bardzo aktualnym problemem teorii i praktyki gospodarczej pozostaje zagadnienie efektywności gospodarowania. W niniejszym artykule autor prezentuje główne przyczyny oraz najczęściej stosowane metody mierzenia efektywności w zależności od przyjętego celu działalności przedsiębiorstwa. (tekst oryginalny)
Celem autora było określenie zależności wyników ekonomicznych od poziomu intensywności organizacji w indywidualnych gospodarstwach rolniczych. Do pomiaru efektywności wykorzystał kategorie: dochodu rolniczego, produkcji końcowej netto i produkcji czystej. Określił produktywność i dochodowość ziemi, społeczną i ekonomiczną wydajność pracy oraz rentowność przychodów ze sprzedaży, w zależności od intensywności organizacji gospodarstw rolniczych. Badaniami objął 95 gospodarstw indywidualnych o powierzchni powyżej 15ha, prowadzących rachunkowość dla IERiGŻ w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
Celem artykułu jest określenie efektywności gospodarowania popytem turystycznym w gminach nadmorskich. Przez gospodarowanie rozumie się efektywność przetwarzania nakładów, w tym przypadku określonych jako wydatki gminy na turystykę i inwestycje oraz zainteresowanie ze strony turystów, na wzrost zamożności gminy i jej mieszkańców. Zamożność gminy i jej mieszkańców definiowana jest poprzez dochody własne gminy na 1 mieszkańca (średnia z lat 2008-2010), w tym dochody pozyskane z podatku PIT i CIT od podmiotów gospodarczych, których działalność związana jest bezpośrednio lub pośrednio z obsługą ruchu turystycznego.(fragment tekstu)
Artykuł stanowi próbę wyjaśnienia mechanizmu wyboru celów autonomicznych gospodarowania przez rolników z Opolskiego. Pokazano, że w tym procesie konkurują ze sobą: rynek, państwo i gospodarstwa domowe. Wskazano na rolę struktur pośredniczących pomiędzy zainteresowanymi stronami w wyborze tych celów. Potwierdzono także, że dzięki nowym zasadom polityki rolnej nawet intensywnie produkujące gospodarstwa nie muszą stanowić zagrożenia dla środowiska. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu określono zależności między typem rolniczym i powierzchnią UR gospodarstw indywidualnych, a efektywnością wykorzystania czynników produkcji. Analizą objęto gospodarstwa o typach rolniczych "zwierzęta ziarnożerne" oraz "uprawy i zwierzęta różne" w dwóch regionach FADN. Stwierdzono regionalne zróżnicowanie efektywności wykorzystania ziemi i siły roboczej oraz poziomu realizowanych inwestycji. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem głównym opracowania jest ukazanie roli rentowności kapitałów własnych w ocenie efektywności gospodarowania przedsiębiorstwem. Metodologia badania - Do zaprezentowania aspektu efektywności oraz określenia sposobu oceny wpływu rentowności na ocenę efektywności przedsiębiorstwa wykorzystano metodę analizy literatury przedmiotu. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na aspekt pomiaru rentowności przedsiębiorstwa. W tym celu najpierw został przedstawiony problem efektywności ekonomicznej przedsiębiorstwa wraz z jej determinantami. Następnie skupiono się na obszarze oceny rentowności kapitałów własnych. Oryginalność/wartość - Podjęta tematyka nie ma charakteru nowości. Zwrócono jednak uwagę na kwestie, które w toku rozważań rentowności kapitałów własnych niejednokrotnie są pomijane; jak np. uwzględnienie wpływu inflacji, amortyzacji czy kontrowersje związane z wyznaczaniem poziomu stopy zwrotu z kapitału własnego. (abstrakt oryginalny)
Istotą wszelkiej działalności gospodarczej jest to, że ze swej natury jest ona działalnością celową I racjonalną. Pierwsze oznacza, że każdy podmiot gospodarki, czyli uczestnik gry ekonomicznej, jaką jest proces gospodarowania, realizuje swój własny, suwerenny cel. W rozważaniach ekonomicznych przyjmuje się przy tym zazwyczaj, że jest to jedne wiodący cel, uzupełniony jedynie pewną liczą celów drugiego rzędu, celów niejako uzupełniających. Ten pierwszy, główny cel, odpowiednio sprecyzowany i skwantyfikowany, wyznacza tzw. Funkcję celu podmiotu lub określonego szczebla gospodarki; cele rzędów niższych powinny zaś służyć przede wszystkim jak najlepszej realizacji celu głównego. (fragment tekstu)
Celem badań była próba oceny efektywności gospodarowania przez pryzmat zmian zachodzących we współczesnym życiu gospodarczym. Oprócz efektywności rozumianej jako relacja efektów nakładów, wyodrębniono i zdefiniowano m.in. takie pojęcia, jak: racjonalność, gospodarowanie, celowość, sprawność, skuteczność, korzystność, ekonomiczność. Mechanizmy rynkowe oprócz swoich zalet mają wiele wad, które utrudniają efektywną alokację zasobów. Są to naturalne zawodności rynku, tj.: efekty zewnętrzne, dobra publiczne, rosnące przychody oraz asymetria informacji. Powodują one, że w analizie efektywności należy rozważać problem wzrostu przez pryzmat racjonalizacji kosztów oraz uwzględnianie okresów szybkiego i powolnego wzrostu gospodarczego. Konieczne staje się doskonalenie mechanizmu rynkowego i wykorzystywanie w jego ocenie różnych kategorii efektywności gospodarowania. W ocenie podmiotów gospodarczych funkcjonujących w warunkach konkurencji doskonałej mogą być wykorzystywane wszystkie kategorie efektywności. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę efektywności gospodarowania zapasami w wytwórniach pasz w podziale na grupy zapasów i wielkość przedsiębiorstw. Materiały źródłowe do realizacji postawionego celu pochodziły ze sprawozdań finansowych 55 wytwórni pasz działających w Polsce w latach 2005-2011. Z badań wynika, że w dużych wytwórniach pasz okres przechowywania materiałów był dłuższy niż w małych podmiotach. Z kolei w małych jednostkach były dłużej magazynowane produkty gotowe. Oznacza to, że w dużych wytwórniach dąży się do ograniczenia ryzyka przestojów w produkcji oraz dokładnie kontroluje się sprzedaż wyrobów. Natomiast w małych podmiotach dąży się do skrócenia cyklu zapasów przez zredukowanie czasu przechowywania surowców, co powoduje wzrost ryzyka niepewności terminowych dostaw. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote O jeszcze jednej metodzie badania rentowności sprzedaży
75%
Rentowność sprzedaży (ROS) jest jednym z najważniejszych wskaźników stosowanych do oceny efektywności gospodarowania w przedsiębiorstwie. Wskaźnik ten z reguły oblicza się w "punkcie" mając dane o wyniku finansowym i przychodach ze sprzedaży. Nie uwzględnia on ścieżki rozwojowej firmy, a więc tego, że na rezultaty pracy podmiotu gospodarczego w okresie "t" mają wpływ rezultaty jego pracy w okresach wcześniejszych. W pracy proponujemy by niedogodności tej zaradzić wykorzystując do oszacowania ROS model regresji ze zmiennymi parametrami. [...] Weryfikacja empiryczna proponowanego modelu wykazała, że ma on duże walory poznawcze, przyczynia się do urealnienia rachunku rentowności sprzedaży. Walory te są tym bardziej warte podkreślenia, że model ten może być zastosowany do prognozowania ROS. (abstrakt oryginalny)
Działalność gospodarcza każdego przedsiębiorstwa powinna być oparta na wykorzystaniu zasady racjonalnego gospodarowania. Jej istotę określają dwa warianty: największego efektu i oszczędności środków. Przestrzeganie tej zasady to dążenie do takiego gospodarowania "...żeby przy danym nakładzie środków otrzymać maksymalny stopień realizacji celu, albo ... przy danym stopniu realizacji celu użyć minimalnego nakładu środków" . Stosowanie zasady racjonalnego gospodarowania polega więc na optymalnym wykorzystaniu posiadanych środków z wyłączeniem ich marnotrawstwa. W działalności każdego podmiotu gospodarczego konieczna jest zatem realizacja zasady racjonalnego gospodarowania, bowiem efektywność działalności gospodarczej to jej zgodność z omawianą zasadą.(fragment tekstu)
Outsourcing jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem w systemach zarządzania zarówno organizacji produkcyjnych, jak i usługowych. Obecnie stosowany jest w odniesieniu do podstawowych, często skomplikowanych procesów stanowiących istotę działalności operacyjnej organizacji. Nie należy jednak zapominać, że w większości przypadków wydzieleniu podlegają procesy wspomagające działalność podstawową, a poprawa ich skuteczności jest zasadniczym kryterium decyzyjnym w tym zakresie. Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań towarzyszących wydzieleniu jednego z procesów pomocniczych - gospodarki odzieżą roboczą oraz wpływu tego rozwiązania na poprawę skuteczności procesu w wymiarze ekonomicznym oraz satysfakcji odpowiednich osób zainteresowanych. (abstrakt oryginalny)
15
75%
Gminny zasób nieruchomości odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu gminy. Jednak efektywność gospodarowania tym zasobem nie jest zadowalająca. Rodzi to konieczność podejmowania działań prowadzących do podnoszenia efektywności gospodarki nieruchomościami gmin. W artykule zaproponowano szereg środków mogących podnieść poziom efektywności gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości. Wśród nich wskazano na racjonalizację instrumentów gospodarowania nieruchomościami oraz wykorzystanie nadzoru właścicielskiego.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ocena efektywności gospodarowania zakładu opieki zdrowotnej
75%
Celem artykułu jest ocena efektywności zakładu opieki zdrowotnej z wykorzystaniem analizy przyczynowej wyniku finansowego w celu ustalenia czynników, które najsilniej oddziałują na wynik finansowy. W analizie przyczynowej wyniku finansowego zastosowano metodę czteroczynnikową.
Dla prowadzenia działalności inwestycyjnej istotne znaczenie posiada problem dokonania wyboru spośród wielu możliwych do realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych takich, które cechuje wysoka ich efektywność w określonych warunkach. Wykorzystuje się w tym względzie przeważnie metody dynamiczne. Najczęściej kwestie dotyczące tych metod skupiają się na znalezieniu odpowiedzi, przy wykorzystaniu którego kryterium dokonać oceny efektywności projektu inwestycyjnego. Całość przedstawionej w tym względzie problematyki odnosi się jednak do obszaru budowania izolowanych modeli wielookresowych, natomiast bardziej istotnym jest zwrócenie uwagi na modele zintegrowane, które rozpatrują zależności występujące pomiędzy poszczególnymi projektami inwestycyjnymi, jak również między efektywnością inwestycji a efektywnością różnych sfer działalności przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwem jako całością, aż do wpływu na jego wartość. (fragment tekstu)
18
Content available remote Decentralizacja a efektywność sektora publicznego
75%
Auto stawia tezę, iż pomimo wielu wad, zdecentralizowany model sprawowania władzy jest zdecydowanie bardziej efektywny od modelu scentralizowanego. W opracowaniu podjęto próbę przedstawienie problemów jakie towarzyszą procesom decentralizacji, oraz próbę ich analizy na podstawie powszechnie znanych koncepcji teoretycznych: efektywności Pareto, modelu Tiebouta i agregacji preferencji. Przytoczono również przykłady decyzji i uwarunkowań wypaczających istotę omawianego modelu. (fragment wstępu)
Przedstawiono teoretyczne rozważania na temat istoty i pomiaru efektywności gospodarowania przedsiębiorstw. Omówiono czynniki kształtujące zmiany efektywnego gospodarowania przedsiębiorstw należących do działu produkcji mebli. W wyniku przeprowadzonych badań autor stwierdza, że do głównych determinantów efektywności należy zaliczyć: rodzaj produkowanych mebli, marka, znak towarowy, dostosowanie się do otoczenia, popyt na produkty przedsiębiorstwa. Autor podkreśla, że "przedsiębiorstwa optymalizowały strukturę swojego majątku, dostosowując ją do prognozowanych wielkości produkcji, w odniesieniu do przewidywanego popytu".
Podstawowym celem przemian w systemie gospodarowania, w oparciu o zdecentralizowany model zarządzania gospodarką jest racjonalność mikroekonomiczna. Stawia to przed rachunkowością jakościowo nowe zadania. Wiele jest objawów zbliżającego się zasadniczego przełomu w naszej rachunkowości. Wydaje się, iż o znaczeniu i głębokości tego przełomu świadczą podjęte w opracowaniu jako przykładowe problemy. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.