Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 59

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Employment agency
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W opracowaniu podjęto rozważania nad badaniem rynku pracy w Galicji na przełomie XIX i XX wieku. Tematem pracy jest charakterystyka różnych form pośrednictwa pracy.
Komercyjne pośrednictwo pracy ma stać się jednym ze sposobów walki z bezrobociem - zapowiada minister pracy i polityki socjalnej Jerzy Hausner. Znalezienie odpowiedzi, na czym ma ten pomysł polegać, nie jest jednak łatwe. Pośrednictwo pracy, z definicji, nie jest działalnością nastawioną na zysk. Kto więc i na czym ma tu zarobić?
4
Content available remote Współczesne aspekty zarządzania pośrednictwem pracy
80%
W niniejszej publikacji autor podejmuje niezwykle ważki problem, jakim jest zarządzanie pośrednictwem pracy. Sprawne pośrednictwo pracy warunkowane jest sprawnym zarządzaniem. To zarządzanie ma swoje specyficzne cechy i funkcje, które wynikają z uregulowań prawnych, jakie nakłada na urzędy zatrudnienia ustawodawca. Autor, jako długoletni pracownik urzędu zatrudnienia, omawia podstawowe zadania, kompetencje i obowiązki osób zarządzających pośrednictwem pracy, wskazując na różne modele pośrednictwa i stwierdzając, iż we właściwym zarządzaniu pośrednictwem pracy najistotniejsze są kompetencje zawodowe zatrudnionych w służbach publicznych.(abstrakt oryginalny)
Treść art. 18 ust. 1 pkt 1 oraz art. 18c ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z uwagi na ich daleko idącą niedookreśloność, rodzi pytanie o to, jaka jest wzajemna relacja obu tych regulacji, w szczególności, czy usługi wymienione w art. 18c ust. 2 pkt 4 wskazanej ustawy mieszczą się w zakresie pojęciowym pośrednictwa pracy czy też przeciwnie, stanowią one usługi, których nie można zakwalifikować jako pośrednictwo pracy. W artykule szczegółowo przeanalizowano regulacje związane z gromadzeniem (w postaci dokumentu elektronicznego) i udostępnianiem informacji o wolnych i poszukiwanych miejscach pracy za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Ukazano różnicę między biernym i czynnym pośrednictwem pracy, a także podjęto próbę wskazania reżimu prawnego umowy o świadczenie usług wymienionych w art. 18c ust. 2 pkt 4 wskazanej wyżej ustawy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano receptę na udana współpracę z agencją rekrutacyjną. Omówiono specyfikę współpracy pracodawcy z agencją rekrutacyjną. Przedstawiono zasady współpracy oraz elementy gwarantujące jej efektywność.
Pośrednictwo pracy jest jednym z instrumentów służących przeciwdziałaniu bezrobociu. Jako zorganizowana działalność ma na celu umożliwienie kontaktu między pracodawcami oferującymi zatrudnienie a osobami poszukującymi pracy. Niedostateczna przejrzystość rynku pracy oraz ograniczona ruchliwość przestrzenna i zawodowa siły roboczej uniemożliwiają lub utrudniają powiązanie popytu na siłę roboczą z jej podażą. Zadaniem pośrednictwa pracy jest równoważenie rynku pracy, podnoszenie jego przejrzystości oraz zwiększanie ruchliwości siły roboczej. Szybkie i w odpowiedni sposób przeprowadzone pośrednictwo pracy znacznie zwiększa szanse bezrobotnych na trwały powrót do życia zawodowego. W Polsce wciąż utrzymuje się bardzo wysoka stopa bezrobocia, a pośrednictwo pracy, zarówno to publiczne, jak i prywatne, wydaje się nie spełniać do końca swojego zadania. Warto w związku z tym przyjrzeć się poczynaniom innych krajów, gdzie istniejące bezrobocie wymusza konieczność podejmowania nowych działań w dziedzinie polityki rynku pracy. Jednym z takich krajów jest Republika Federalna Niemiec. (fragment tekstu)
Artykuł ma na celu przedstawienie następujących aspektów funkcjonowania pośrednictwa pracy w krajach gospodarki rynkowej: miejsca wśród innych instrumentów polityki rynku pracy, podmiotów i zasad, funkcji i zadań, procedur i metod działania oraz efektywności działania.
Rozważono intensywność zjawisk patologicznych, takich jak migracja personelu, brak dyscypliny pracy, wysoka absencja itp., które miały miejsce w przedsiębiorstwach z regionu tzw. Ziem Odzyskanych.
W niniejszym artykule omówiono ruchliwość pracowniczą.(zagadnienia wstępne). Przedstawiono politykę personalną przedsiębiorstw a ruchliwość pracowniczą, a także ruchliwość pracowniczą na lokalnym rynku pracy. Na koniec przedstawiono rozważania prawno-administracyjne i instytucje pośrednictwa pracy.
Migracje zarobkowe stały się stałym elementem powiązań Polski z innymi krajami. Polacy mogą podejmować pracę u zagranicznych pracodawców na zasadach obowiązujących w kraju zatrudnienia na podstawie umów indywidualnych, bądź też za pośrednictwem upoważnionych do tego organizacji lub instytucji.
Większość działań rejonowych biur pracy sprowadza się do czynności rejestracyjnych i wypłacania zasiłków dla bezrobotnych. Tak ostra ocena może być jednak złagodzona opisem niebywale trudnych warunków kadrowych i materialnych działalności biur. Na problemy te warto zwrócić uwagę w dalszych badaniach. Można bowiem postawić tezę, że warunki działalności i zasady funkcjonowania biur pracy są wyraźnym odbiciem instytucjonalnych czynników przeprowadzanej restrukturyzacji gospodarki, która wymusza także większą mobilność zawodową i przestrzenną zasobów pracy, co z kolei powinno się "rozgrywać'' w dużej mierze na poziomie właśnie lokalnych rynków pracy.
Przedstawiono istotę Europejskiego Funduszu Społecznego, scharakteryzowano formy aktywizacji bezrobotnych w województwie łódzkim, w tym jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej jako atrakcyjną formę wsparcia.
15
Content available remote Publiczne służby zatrudnienia - w uwarunkowaniach rynku pracy
51%
Aktywność ludzi skutkuje sukcesami w życiu codziennym. Człowiek jest kreatorem osiągnięć. Tylko on jest ich twórcą. Dlatego rozwój człowieka jest istotny zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa. Podmiotami realizującymi zadanie na rynku pracy są instytucje rynku pracy. Wśród nich wiodącą rolę pełnią publiczne służby zatrudnienia. Tworzą je organy zatrudnienia wraz z powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy. Ta forma jest determinowana trzema składnikami, aktywizującymi ich wdrażanie. Są nimi: podejmowanie działań, wyznaczanie celów oraz konstruowanie strategii przedsięwzięć. Wciąż podstawową formą działalności jest praca, w trakcie jej przebiegu ludzie przetwarzają zasoby i siły przyrody, przystosowując je do swoich potrzeb, koniecznych dla społecznej egzystencji a także swojego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje pracy są uprawnione do kierowania osób do pracy u pracodawców zagranicznych. W tym celu agencja zobowiązana jest do zawarcia z wybranym kandydatem oraz z zainteresowanym pracodawcą umowy, w formie pisemnej, obejmującej informację o szeroko rozumianych warunkach zatrudnienia. Praktyka pokazuje jednak, że gdy pracodawcą zagranicznym jest agencja pracy tymczasowej, to realizacja ustawowego wymogu jest trudna albo wręcz niemożliwa. Ze względu na duże zainteresowanie podejmowaniem pracy za granicą problem ten ma dużą doniosłość praktyczną. Celem artykułu jest zaproponowanie takich rozwiązań, które mogą doprowadzić do racjonalizacji obecnego stanu prawnego, przy jednoczesnym zachowaniu należytego poziomu ochrony osób kierowanych do pracy u pracodawców zagranicznych oraz rozwoju usług transgranicznego pośrednictwa w zatrudnieniu. (abstrakt oryginalny)
W Polsce procesy decentralizacji obserwowane są od lat 90. XX w. Stały się one elementem zmian systemowych, które przeprowadzono ze względu na cele polityczne i ekonomiczne. Dotyczyły one również polityki rynku pracy. W artykule podjęto próbę wyjaśnienia procesu decentralizacji w obszarze polityki rynku pracy. W tym celu dokonano analizy realizacji zasady decentralizacji w wymiarze administracyjnym, która polegała na podziale kompetencji pomiędzy poszczególne poziomy władzy (rządowej i samorządowej). Badaniem objęto również wymiar ekonomiczny decentralizacji, który dotyczył przekazywania zadań z obszaru rynku pracy do sektora prywatnego i pozarządowego. Artykuł powstał na bazie studiów dostępnej literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Od czasu uzyskania niepodległości i wprowadzenia gospodarki rynkowej na Litwie państwo to boryka się z problem bezrobocia. Rolę amortyzatora w sytuacjach konfliktowych, doradcy i pośrednika w poszukiwaniu zatrudnienia pełnią tzw. Komisje Trójstronne, których funkcje podobne są do polskich Rad ds. Zatrudnienia.
Materiał niniejszy jest rezultatem badań socjologicznych na temat opinii o działalności i funkcjonowaniu Rejonowych Urzędów Pracy w opolskiem, wyrażanych przez podmioty gospodarcze tamtego regionu.
W artykule przedstawiono istotę działań Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze. Mając na uwadze zmieniającą się sytuację na rynku pracy wywołaną negatywnymi skutkami spowolnienia gospodarczego, Powiatowy Urząd Pracy podjął działania polegające na łagodzeniu skutków zjawiska bezrobocia, przywracaniu osób bezrobotnych i poszukujących pracy do trwałego włączenia się do rynku pracy. PUP w Jeleniej Górze aktywnie uczestniczył w aktywizacji lokalnego rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.