Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Enterprise operation philosophy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Filozoficzny namysł nad każdą dziedziną empirii skłania do rozpoczynania badań od analizy treści i uporządkowania relacji w świecie pojęć dla niej zasadniczych. Tak też postąpił J. M. Bocheński w odniesieniu do pojęcia "systemu" i "celu". Terminy "system" oraz "cel" i związane z nimi zagadnienia są w rzeczywistości o wiele bogatsze niż te tylko aspekty, które miały znaczenie dla teorii przedsiębiorstwa. Nie znane jest do końca znaczenie, jakie ma "system" lub mógłby mieć w rozwoju współczesnej nauki, zwłaszcza jej kierunków interdyscyplinarnych. "Cel" z kolei został w nauce zaniedbany i zdyskredytowany, co ze szczególną szkodą odbiło się na naukach społecznych, które bez obecności tego pojęcia nie mogą się rozwijać. W najświeższych pracach J. M. Bocheński istotnie wzbogacił badania nad "systemami", postulując nawet awansowanie tego pojęcia do rzędu kategorii filozoficznych, jak również opracował bardzo interesującą własną koncepcję teorii celów o walorach ogólnego zastosowania. (fragment tekstu)
Przedstawiono założenia i definicję przedsiębiorstwa fraktalnego, a także filozoficzne zasady organizacji fraktalnej.
W artykule postawiono tezę na temat możliwości wykorzystania filozofii zrównoważonego rozwoju w etyce biznesu. W części pierwszej scharakteryzowano etykę biznesu i filozofię zrównoważonego rozwoju jako subdyscypliny filozofii praktycznej. Filozofię zrównoważonego rozwoju zrekonstruowano na podstawie Raportu Brundtland. W części drugiej opisano interpretację problemu odpowiedzialności w filozofii zrównoważonego rozwoju i ukazano przydatność tej interpretacji w etyce biznesu.(abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na sterowaniu zapasami tworzonymi dla zaspokojenia tzw. popytu niezależnego (independent demand), tj. powstającego na rynku ze strony końcowego klienta. Popyt ten jest więc wynikiem chęci zaspokojenia potrzeb w sytuacji swobody wyboru dokonywanego przez konsumenta. (fragment tekstu)
Koncepcja KAIZEN wywodzi się z japońskiej filozofii zarządzania organizacją. Jest to termin, który składa się z dwóch wyrazów japońskich: Kai - 'zmiana' oraz zen - 'dobry'. W myśl tej filozofii wszyscy pracownicy organizacji, niezależnie od szczebla i zajmowanego stanowiska, powinni myśleć i poszukiwać pomysłów na udoskonalenie, poprawienie i ulepszenie jej działania, ponieważ są to procesy ciągłe, nie mające końca - tak jak tęcza. (fragment tekstu)
6
Content available remote Niektóre uwarunkowania interpretacji celu przedsiębiorstwa
75%
Dla poszczególnych podmiotów gospodarujących atrakcyjne na ogół jest to, co stwarza najlepsze możliwości realizacji zakładanych przez nie celów: etycznych, estetycznych, ekonomicznych itd. Atrakcyjność rynku z punktu widzenia firmy związana jest oczywiście ze stopniem realizacji celu, zysku. Inne podmioty gospodarujące mają inne cele, których nie można nie doceniać, zarówno w teorii, jak i praktyce, i to na różnych szczeblach. Powstaje bowiem kwestia interpretacji celu, w zależności od wielkości firmy, własności, horyzontu planistycznego itp. oraz wzajemnych, różnorodnych powiązań. (abstrakt oryginalny)
Współczesne spory naukowe na temat kapitalizmu i socjalizmu zakładają analizę przedsiębiorstwa przemysłowego, liczącą sobie już prawie dwa stulecia. Analiza ta pomija nie tylko dzisiejszą sytuację, lecz jest ona ponadto bardzo jednostronna. Skutek tego jest taki, że wiele dzisiejszych dyskusji obraca się wokół błędnie formułowanej problematyki. Niniejsze opracowanie może stanowić propozycję nowej analizy przedsiębiorstwa przemysłowego, którą jest do dzisiejszych okoliczności lepiej dostosowana i pojęciowo pełniejsza. Chodzi tu o analizę filozoficzną, a więc w istocie logiczną. Otóż logika jest, jak wiadomo, nauką, dzięki której można się np. przekonać, że "pada lub nie pada" i że "jeżeli pada, to właśnie pada". Toteż niniejsza analiza, będzie robić na niejednym wrażenie wysoce banalnej. Jednakże, zanim ją ktoś jako taką odrzuci, powinien wziąć pod uwagę, że jej wyniki są propozycją całkowitego przemyślenia na nowo tej problematyki. (fragment tekstu)
8
Content available remote Agile research - badania marketingowe według filozofii zwinnego marketingu
75%
W artykule zaprezentowano koncepcję zwinnego programowania, a następnie przedstawiono rozważania dotyczące możliwości implementacji zasad Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania na gruncie marketingu oraz badań marketingowych. Prowadzenie badań marketingowych według filozofii agile nie zostało dotychczas jednoznacznie sprecyzowane i między innymi dlatego w artykule podjęto próbę wskazania, jakie konsekwencje dla działalności badawczej niesie idea zwinnego marketingu. Wdrożenie tej koncepcji oznacza konieczność ciągłego monitorowania trafności podejmowanych przez przedsiębiorstwo decyzji, poprzez mierzenie ich rezultatów. Ocena bezpośrednich rynkowych efektów działań marketingowych przedsiębiorstwa, pozwala na ich weryfikację i modyfikowanie. Badania prowadzone zgodnie z koncepcją zwinnego marketingu ukierunkowane będą zatem, na pozyskiwanie szybko i sprawnie informacji zwrotnej z rynku oraz błyskawiczne jej przełożenie na decyzje w zakresie działań marketingowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zarysowano różne aspekty problematyki kultury przedsiębiorstwa, wyróżniając dwa zasadnicze: wyznaczniki dalekosiężne (przewodnie) i wyznaczniki bieżące (doraźne). Poruszono problem tworzenia i kształtowania kultury przedsiębiorstwa w powiązaniu z filozofią organizacji. Zwrócono również uwagę na wartości członków organizacji,które określają co jest ważne i cenne dla człowieka, stanowiąc jednocześnie motywację jego działania i wskazówkę w postępowaniu. W końcowej części artykułu podano przykłady kultury przedsiębiorstwa, odwołując się również do polskiej rzeczywistości.
Artykuł omawia kulturę organizacyjną firmy Leroy Merlin opartą na filozofii podziału, która zakłada, że ludzie stanowią największe bogactwo przedsiębiorstwa. Filozofia ta opiera się na dzieleniu się: wiedzą, władzą, wynikami i własnym wyobrażeniem o przedsiębiorstwie.
Choć niektórzy myśliciele ogłosili już schyłek idei umowy społecznej autorce wydaje się dalece przedwczesne wysłanie jej do lamusa historii. Powraca zatem do idei umowy społecznej i stara się ją odczytać na nowo. Do jej odczytania wykorzystuje współczesną ideę społecznej odpowiedzialności biznesu. W wyniku porównań koncepcji umowy społecznej z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu autorka wskazuje na wiele podobieństw pomiędzy nimi, ale też i istotnych różnic, ostatecznie dochodząc do przekonania, że idea społecznej odpowiedzialności biznesu wydaje się dopełnieniem wcześniej przyjętej umowy, jakimś nowym podejściem, pozwalającym udoskonalić wersję historyczną, ze względu na jej niewystarczającą przystawalność do coraz szybciej zmieniającej się rzeczywistości. Idea społecznej odpowiedzialności biznesu wydaje się zatem współczesną próbą udoskonalenia umowy społecznej. (abstrakt autora)
Opisano logistyczną obsługę klienta w przedsiębiorstwie przemysłowym z uwzględnieniem fazy przedtransakcyjnej, transakcyjnej oraz fazy potransakcyjnej. Wskazano na konieczność zmiany organizacji procesów biznesowych oraz mentalności i przyzwyczajeń pracowników w celu orientacji przedsiębiorstwa na klienta. Wyodrębniono trzy standardy obsługi klienta w zależności od znaczenia danego klienta dla przedsiębiorstwa i charakteru zgłaszanych przez niego zamówień. Przedstawiono czynności logistyczne w produkcji wpływające na poziom obsługi klienta.
Zatrudnieni w Leroy Merlin mają obowiązek dzielić się między sobą wiedzą, władzą i wynikami. Taki system pozwala na budowanie współodpowiedzialności za losy firmy. Żaden system motywacyjny, który nagradza wyniki jednostkowe, nie przyniósłby takich rezultatów.
Artykuł wyjaśnia rolę, jaką może odegrać etyka przedsiębiorstwa w przyszłości integracji nowoczesnego społeczeństwa. Autor zwraca uwagę, że koncepcja odpowiedzialności przedsiębiorstwa, która skupia się wokół idei pozwolenia na funkcjonowanie przedsiębiorstwa na rynku i zwiększenia zysków powinna być rozumiana z zastrzeżeniem pokoju w społeczeństwie i pomiędzy społeczeństwami. Oznacza to, że strategie przedsiębiorstw należy rozpatrywać na podstawie ich wkładu w zyski przedsiębiorstw ale również pod względem odpowiedzialności za spowodowanie konfliktów społecznych. Uniknięcie lub pokojowe rozwiązanie takich konfliktów powinno być postrzegane jako niezbędny element odpowiedzialności przedsiębiorstwa. W ten sposób etyka przedsiębiorstwa może wspierać prawo w jego głównym założeniu, jakim jest zapewnienie pokoju w społeczeństwie.
Sport jako zjawisko społeczne podlega stałym systematycznym zmianom wynikającym z rozwoju cywilizacji i zmian społecznych, kulturowych, technologicznych, a także ekonomicznych. Rozwija się rynek sportu, który zyskuje charakter w coraz większym stopniu globalny. Kluby sportowe przekształcają się ze stowarzyszeń sportowych w spółki kapitałowe, które muszą się kierować zasadą ekonomiczności działania. Dodatkowo państwo zmienia swe funkcje i następuje reorientacja systemów finansowania sportu. Dokonana w niniejszym artykule charakterystyka rynku sportu i prowadzonych na nim działań gospodarczych potwierdza przedstawioną w nim tezę, że rynek sportu jest silnie zróżnicowany i różni się istotnie od rynku, na którym są sprzedawane produkty konsumpcyjne. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł prezentuje filozofię Toyota Way i jej praktyczne zastosowanie w centrum logistycznym zajmującym się logistyczną obsługą towarów przeznaczonych na rynek odzieżowy. Przedstawiono w nim definicje dotyczące cen­trum logistycznego i charakterystykę filozofii Toyota Way. W dalszej części artykułu omówiono, jak praktyczne zas­tosowanie kilku zasad filozofii Toyota Way może przyczynić się do usprawnienia procesów zachodzących w centrum logistycznym. (abstrakt oryginalny)
W procesie integracji wyraźnie dominuje aspekt ilościowy integracji, to znaczy aspekt celu, natomiast w mniejszym zakresie aspekt przyczynowy. Zgodnie z poglądem D.M. Armstronga działanie celowe jest zachowaniem, która ma przyczynę celową. Przyczynę, która obok celu stanowi o sile integracji, a przede wszystkim przeciwdziała dezintegracji, zakłóceniom. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto próbę wskazania dotychczasowych etapów rozwoju systemów zarządzania przedsiębiorstwami i przedstawienia charakterystyki nowego etapu - interfuzji. Interfuzję uznaje się za alternatywę marketingu, choć nie brakuje obrońców marketingowego sposobu zarządzania jako najbardziej skutecznego na współczesnym rynku. Nie rozstrzygając zasadności wyodrębnienia interfuzji jako nowej filozofii zarządzania, w opracowaniu wskazano na niezbędne zmiany w zachowaniu się przedsiębiorstw pod wpływem nowych cech rynku i konsumentów. (fragment z tekstu)
20
Content available remote Perspektywa behawioralna orientacji rynkowej
63%
Orientacja rynkowa to interdyscyplinarna koncepcja, którą można traktować jako podejście do kultury organizacyjnej, jako zestaw zachowań organizacyjnych, wynikających z ukształtowanej w danej organizacji filozofii prowadzenia biznesu, ale przede wszystkim jest to zbiór działań ukierunkowanych na skuteczność w gromadzeniu i rozpowszechnianiu informacji niezbędnych do osiągnięcia długoterminowej rentowności i pozyskania rynku nowych odbiorców. Wdrożenie orientacji rynkowej w organizacji wymaga zarówno czasu, jak i zmiany kultury organizacyjnej oraz wdrożenia procesu zmian, które obejmują wszystkie obszary funkcjonalne, a także pracowników wszystkich szczebli.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.