Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 79

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Feeding model
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Zachowania żywieniowe pracowników restauracji sieci McDonald's
100%
Ilość i jakość spożywanych produktów ma bezpo- średni wpływ na zdrowie człowieka. Obecnie obserwuje się znaczny wzrost częstotliwości spożycia żywności typu fast food. Celem pracy była ocena sposobu żywienia wybranej grupy pracowników restauracji szybkiej obsługi, którzy na co dzień mają ułatwiony dostęp do żywności fast food. Badanie przeprowadzono na przełomie 2014 i 2015 roku wśród celowo dobranych 270 pracowników restauracji sieci McDonald's w Warszawie. Narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz. Do opracowania wyników wykorzystano program Statistica, obliczono współczynnik korelacji, przyjmując poziom istotności p < 0,05. Z przeprowadzonego badania wynika, że pracownicy popełniali wiele błędów żywieniowych, w tym mieli za długie przerwy między posiłkami oraz często spożywali produkty fast food. Dodatkowo zaobserwowano, że dłuższy staż pracy miał wpływ na preferencje żywieniowe - osoby te charakteryzowały się częstszym spożyciem produktów zakupionych w McDonald's. Stwierdzono, że miejsce pracy było czynnikiem determinującym wybory żywieniowe. Badani, którzy posiadali dłuższy staż pracy w McDonald's, deklarowali częstsze spożycie produktów zakupionych podczas pracy i korzystali z usług restauracji McDonald's. Mimo że blisko połowa ankietowanych była świadoma negatywnych skutków zdrowotnych spożywania produktów fast food, nie ograniczała ich konsumpcji. Istotna wydaje się edukacja badanej grupy dotycząca prawidłowego żywienia. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Znaczny odsetek osób starszych w Polsce doświadcza wysokiego ryzyka żywieniowego, które determinowane jest przez różne czynniki. Celem pracy była ocena związku czynników ryzyka żywieniowego, wybranych cech demograficznych oraz statusy socjo-ekonomicznego. Do identyfikacji czynników ryzyka żywieniowego zastosowano kwestionariusz SCREEN-14. W celu charakterystyki demograficznej zastosowano pytania dotyczące płci, wieku, regionu zamieszkania, miejsca zamieszkania oraz struktury osobowej gospodarstwa domowego. Status socjo-ekonomiczny oceniono na podstawie pytań dotyczących samooceny sytuacji materialnej, wykształcenia, aktywności społecznej oraz relacji rodzinnych. Na podstawie analizy skupień z wykorzystaniem hierarchicznej klasyfikacji zmiennych metodą Warda wyłoniono dwa skupienia czynników ryzyka żywieniowego. W celu weryfikacji różnic między zmiennymi zastosowano test Chi2. Do oceny związku między zmiennymi zastosowano analizę regresji logistycznej. Wyniki i wnioski. Wykazano, że osoby przynależne do skupienia 1, opisanego jako: "Przyrost masy ciała oraz niekorzystne przekonania i zachowania żywieniowe" częściej zamieszkiwały małe miasta, samotnie lub z partnerem, ale bez rodziny. Osoby przynależne do skupienia 2, opisanego jako "Utrata masy ciała i jej postrzeganie oraz ograniczenia funkcjonalne" częściej charakteryzowały się wysokim ryzykiem żywieniowym, częściej były w wieku 75 lat i więcej, zamieszkiwały samotnie lub z rodziną (z partnerem lub bez) Do tego skupienia przynależeli także badani z niskim statusem socjoekonomicznym. Decydenci w planowaniu polityki zdrowia publicznego powinni uwzględniać dane i wskaźniki dotyczące ryzyka żywieniowego i jego uwarunkowań, aby zwiększyć skuteczność działań mających na celu ograniczenie negatywnych zmian w zdrowiu i jakości życia osób starszych. (abstrakt oryginalny)
Autorka przeprowadziła analizę przemian zachodzących w poziomie i strukturze spożycia żywności podstawowych grup produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, w krajach UE i w Polsce, w latach 1988-1999. Omówiła także wzorce konsumpcji żywności (skandynawski, środkowoeuropejski, "wyspiarski", śródziemnomorski).
W artykule zaprezentowano wyniki ogólnopolskich badań ankietowych dotyczących wpływu czynników demograficznych i ekonomicznych na zwyczaje spożywania, rozważanych w aspekcie częstotliwość spożywania wybranych produktów zbożowych, tj. makaronu, kaszy, płatków zbożowych i kukurydzianych oraz muesli. (oryg. streszcz.)
W oparciu o wyniki badań ankietowych dokonano oceny częstotliwości spożycia słodyczy oraz produktów typu "fast food" przez dzieci i młodzież z Wrocławia oraz podregionu wrocławskiego. Wskazano, iż płeć, wiek, miejsce zamieszkania oraz źródła utrzymania rodziny badanych mają wpływ na częstotliwość spożycia tych produktów. (oryg. streszcz.)
Kierowcy zawodowi zgodnie z obowiązującymi przepisami klasyfikowani są do grupy pracowników fizycznych. Kierowca wykonuje pracę siedzącą, w warunkach komfortu termicznego. Klasyfikacja pracowników - kierowców zawodowych jako osoby wykonujące pracę ciężką jest błędna, powodująca wiele problemów żywieniowych. Obserwujemy narastający problem z otyłością wśród tej grupy zawodowej oraz zwiększoną zachorowalność na choroby sercowo-naczyniowe. Zużycie energii przy wykonywaniu pracy - prowadzenie samochodu wynosi średnio 120 kcal/60 min. Zapotrzebowanie energetyczne klasyfikuje kierowcę do grupy wykonującej pracę lekką. Zużycie energii przy pracy biurowej siedzącej - praca przy komputerze wynosi średnio 136 kcal/60 min. Osoby pracujące w biurze przy komputerze również wykonują pracę lekką. Należy zadbać o urozmaicenie posiłków kierowcy i odpowiednią do zapotrzebowania ich wartość energetyczną. Dodatkowym problemem, który zgłaszają kierowcy na długich trasach jest przechowywanie żywności. Dieta kierowcy nie powinna odbiegać od ustalonych norm dla zdrowego, dorosłego człowieka wykonującego pracę lekką. Powinna być urozmaicona, czyli powinna zawierać wszystkie produkty żywnościowe w odpowiednich proporcjach i ilościach, tak aby dostarczała niezbędnej ilości energii. Nie ma powodu zwiększania podaży energii. Zachowanie podstawowych zasad zdrowego żywienia może zdecydowanie wpłynąć na stan zdrowia i możliwość wykonywania pracy zawodowej przez wiele lat. (fragment tekstu)
Celem badań była ocena: prawidłowości komponowania racji pokarmowych, stanu odżywienia na podstawie wybranych parametrów antropometrycznych oraz wydolności fizycznej grupy studentów poznańskich uczelni. Badania przeprowadzono z udziałem 62 studentów w wieku od 19 do 26 lat. Średnia masa ciała mężczyzn wyniosła 79,0 ± 15,0 kg, a wskaźnik BMI kształtował się na poziomie 24,4 ± 4,7 kg/m2. Wszyscy badani deklarowali umiarkowaną aktywność fizyczną oraz dobry ogólny stan zdrowia. Sposób żywienia studentów określono metodą 24-godzinnego wywiadu żywieniowego, przeprowadzonego trzykrotnie. Ocena stanu odżywienia obejmowała pomiary antropometryczne (BMI, WHR, grubość fałdów tłuszczowo-skórnych) oraz analizę składu ciała (tkankę tłuszczową - FM [%] i beztłuszczową masę ciała - FFM [%]) przeprowadzoną metodą impedancji bioelektrycznej, bioanalizatorem typu BIA 101S, AKERN-RJL. Wydolność fizyczną mężczyzn określono za pomocą testu Fitness, z wykorzystaniem miernika pracy serca Polar Sport Tester S-610. Na podstawie analizy rozkładu poziomów wskaźnika BMI, przeprowadzonej zgodnie z klasyfikacją podaną przez WHO, stwierdzono, że blisko 1/3 młodych mężczyzn charakteryzowała nadwaga lub otyłość. Zawartość tłuszczu w ciele (FM) studentów kształtowała się na poziomie 19,7 ± 8,7%, natomiast beztłuszczowa masa ciała (FFM) wyniosła 60,1 ± 7,0 kg. Ocena wydolności fizycznej z wykorzystaniem testu Fitness (FT) dowiodła, że mężczyźni prezentowali przeciętny poziom wydolności fizycznej (FT: 43,0 ± 8,7), który jednocześnie korelował z zawartością FFM w ciele (r = 0,58, p < 0,001). Dzienne racje pokarmowe studentów były niezbilansowane w odniesieniu do podaży tłuszczu, błonnika pokarmowego, cholesterolu, białka oraz proporcji Ca : P. Podaż tłuszczu w diecie korelowała ze wskaźnikami: BMI (r = 0,64, p < 0,001), WHR (r = 0,56, p < 0,001), udziałem tłuszczu (FM) w ciele (r = 0,60, p < 0,001) oraz średnią grubością fałdów tłuszczowo-skórnych (r = 0,52, p < 0,05). (abstrakt oryginalny)
Stwierdzono, że spożycie energii i podstawowych składników odżywczych przez dzieci żywione w sposób tradycyjny i wegetariański było porównywalne, chociaż różne były źródła tych składników. Podobne były również stwierdzone w dietach obu grup żywieniowych niedobory witamin B6, PP, wapnia i cynku, przy czym w grupie dzieci żywionych w sposób tradycyjny, z uwagi na zbyt niskie spożycie warzyw i owoców, były one większe i dotyczyły dodatkowo witamin E, B1, C, fosforu i żelaza. Wzrost i masa ciała, będące w tym okresie życia miernikami prawidłowości żywienia, w obu badanych grupach dzieci mieściły się w granicach norm. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwuje się w Polsce wzrost zainteresowania alternatywnymi sposobami żywienia, zwłaszcza wegetarianizmem. Jeśli dieta wegetariańska jest dobrze zbilansowana, to dostarcza wszystkich składników odżywczych. W przeciwnym przypadku mogą wystąpić niedobory niektórych składników pokarmowych, w szczególności składników mineralnych i witamin. W niniejszej pracy oszacowano spożycie składników mineralnych w całodziennych racjach pokarmowych (CRP) wegetarian i grupy kontrolnej. Dane dotyczące sposobu żywienia się obu grup zebrano wykorzystując metodę wywiadu 24-godzinnego. Na podstawie uzyskanych wyników oszacowano wartość odżywczą całodziennych racji pokarmowych oraz określono, w jakim stopniu pokrywają one zalecaną normę wyżywienia na poszczególne składniki. Stwierdzono, że w porównaniu z grupą kontrolną, całodzienne racje pokarmowe wegetarian dostarczyły istotnie więcej fosforu, żelaza i magnezu, przekraczając nawet w tym zakresie zalecane normy. W CPR wegetarian więcej było także miedzi, lecz analizowane diety nie pokrywały w pełni dziennego zapotrzebowania na ten mikroelement. Natomiast podaż wapnia i cynku, porównywalna w obu grupach, była zbyt niska i nie zaspakajała w całości normy zalecanej dla wieku i płci. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Diety eliminacyjne w alergiach pokarmowych
75%
W czasie zdobywania nowych terenów w Europie i Azji po ostatnim zlodowaceniu, ludzie swoją dietę opierali głównie na mięsie, a w drugiej kolejności na zbożach. Człowiek przez miliony lat odżywiał się głównie pokarmem pochodzenia zwierzęcego. Wynikało to z potrzeby dostarczenia organizmowi składników odżywczych i energii. Z czasem ludzie opanowali hodowlę zwierząt, najpóźniej bydła i stosunkowo późno nauczyli się rolnictwa. Krótki czas przystosowania do nowych produktów żywieniowych, spowodował pojawienie się nietolerancji na mleko u ludzi, którzy nie zetknęli się z hodowlą i nietolerancję glutenu zawartego w zbożach: jęczmieniu i pszenicy. Nietolerancje powodują konieczność stosowania diet eliminacyjnych w żywieniu dzieci i dorosłych. Rodząca się moda na dietę bezglutenową jest, co najmniej nieracjonalna dla ludzi zdrowych, ale w sumie spowodowała obniżenie cen specyficznej żywności bezglutenowej z uwagi na dużą wielkość produkcji i związany z tym spadek cen. (abstrakt oryginalny)
Artukuł ma na celu ukazanie aspektów zdrowotnych spożywania żywności pochodzenia zwierzęcego.
12
Content available remote Woda jako niezbędny składnik pokarmowy w żywieniu osób w podeszłym wieku
75%
Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym i dlatego musi być stale dostarczana do organizmu w celu zapewnienia jego prawidłowego funkcjonowania. Niedostateczne spożycie wody w stosunku do zapotrzebowania może doprowadzić do zachwiania homeostazy, a w konsekwencji do zaburzeń stanu zdrowia. Odwodnienie obniża wydolność fizyczną, a także powoduje zaburzenia funkcji poznawczych i nastroju. Zwiększone ryzyko odwodnienia występuje m.in. u osób starszych, czego przyczyną jest zmniejszone odczucie pragnienia, zmniejszone spożycie wody oraz mniejsza sprawność resorpcji wody i niektórych składników mineralnych. Odwodnienie jest problemem zdrowia publicznego i zasługuje na większą uwagę nie tylko ze strony wykwalifikowanego personelu medycznego. Dbałość osób starszych oraz ich opiekunów o odpowiednie spożycie wody przyczyni się do obniżenia chorobowości i śmiertelności w tej grupie wiekowej. Celem niniejszej pracy było zebranie i przedstawienie informacji dotyczących zapotrzebowania na wodę, czynników ryzyka odwodnienia u osób po 65 roku życia oraz strategii diagnostycznych i terapeutycznych. Realizację celu oparto na analizie piśmiennictwa dotyczącego nawodnienia i żywienia osób starszych(abstrakt oryginalny)
Cel artykułu: w pracy przedstawiono wyniki badań jakościowych dotyczących komponentów poznawczego, emocjonalnego oraz behawioralnego postaw dzieci w wieku szkolnym względem żywności i żywienia. Rodzaj wykorzystanej metodologii badawczej: w celu poznania sposobu myślenia, oceniania i reagowania dzieci na zagadnienia związane z żywnością i żywieniem zastosowano metody jakościowe, z wykorzystaniem zogniskowanych wywiadów grupowych. Główne wyniki badań: stwierdzono, że dzieci potrafią prawidłowo zidentyfikować produkty spożywcze korzystne dla ich zdrowia, jak również poprawnie wskazać żywność, której spożywanie należy ograniczyć, jednakże wykazano trudności we wprowadzeniu tej wiedzy w codzienne zachowania dzieci. Implikacje praktyczne: potrzeba zmian zachowań dzieci w wieku szkolnym przez opracowanie propozycji działań, które uwzględnią złożoność ich postaw i zachowań wobec żywności i żywienia, a także potrzeby zarówno te emocjonalne, jak i żywieniowe. Implikacje społeczne: zrozumienie sposobu postrzegania i znaczenia prawidłowego żywienia dla dzieci w wieku szkolnym może pomóc w opracowaniu działań, które spowodują, że żywność o wysokich walorach zdrowotnych będzie bardziej dostępna dla dzieci, postrzegana jako bardziej atrakcyjna, a jej spożywanie traktowane jako norma w grupie rówieśniczej. (abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzono na 3 grupach szczurów doświadczalnych (n = 13) żywionych: grupa I - paszą standard (Labofeed B), zawierającą m.in. pełne ziarna pszenicy i kukurydzy; grupa II - paszą zmodyfikowaną, w której około 84 % pełnych ziaren pszenicy zastąpiono mąką pszenną typu 500, a 50 % obecnej w niej kukurydzy - sacharozą w stosunku do paszy standard; grupa III - paszą zmodyfikowaną, uzupełnianą Ca, Mg, Zn i Cr w ilościach wyrównujących powstałe po zamianie składników różnice. Udział pozostałych makroskładników w obu paszach był identyczny. Stwierdzono, że uzupełnianie paszy powodowało mniejsze jej spożycie, a tym samym mniejsze spożycie składników mineralnych. Pomimo tego przyrosty masy ciała zwierząt tej grupy były większe, większe było też gromadzenie wisceralnej tkanki tłuszczowej. W grupie tej istotnie (p ≤ 0,01) wzrosła zawartość tłuszczu i istotnie (p ≤ 0,01) zmniejszyła się zawartość białka w tkance mięśniowej. Nie stwierdzono istotnego wpływu zastosowanego uzupełniania paszy na stężenie badanych składników mineralnych w surowicy krwi i ich zawartość w tkance mięśniowej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Badania zwyczajów żywieniowych studentów polskich i belgijskich
75%
Znajomość preferencji dotyczących różnych grup produktów spożywczych, jak również określenie czynników je warunkujących, jest bardzo istotna zarówno z punktu widzenia oceny sposobu żywienia, jak i stanowi ważne źródło informacji dla producentów i handlowców. Celem pracy było porównanie wybranych zwyczajów żywieniowych dotyczących spożycia mięsa, warzyw, ryb oraz używek wśród polskich i belgijskich studentów. Ciekawym jest, że większość studentów obu krajów oceniła swój sposób odżywiania się jako poprawny. Polscy studenci istotnie częściej deklarowali spożycie kawy i herbaty, natomiast belgijscy warzyw oraz potraw zagranicznych kuchni. Respondenci z Polski zdecydowanie preferowali obróbkę termiczną, zarówno mięsa jak i ryb, związaną ze smażeniem, podczas gdy Belgowie najchętniej jadali potrawy pieczone. (abstrakt oryginalny)
Żywienie jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój dzieci. W żywieniu przedszkolnym powinno być realizowane 75% całodziennej racji pokarmowej. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej posiłków serwowanych w stołówce przedszkolnej w oparciu o teoretyczną analizę jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dieta 4D. Obliczono wartość energetyczną, zawartość: białka, tłuszczu, węglowodanów; witamin A i C oraz składników mineralnych: Ca i Fe dla 40 całodziennych jadłospisów przedszkolnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. W badanych racjach pokarmowych uwidoczniły się nieprawidłowości związane ze zbyt dużym spożyciem energii, tłuszczów oraz węglowodanów w stosunku do normy. Poniżej normy w analizowanych jadłospisach przedszkolnych była zawartość wapnia i witaminy C. Powyżej normy w badanych racjach pokarmowych kształtowała się zawartość witaminy A. Sugeruje to konieczność edukacji pracowników przedszkola w zakresie prawidłowego żywienia dzieci.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była analiza porównawcza zachowań żywieniowych młodzieży akademickiej, jako elementu stylu życia na przykładzie różnych grup studenckich. Do przygotowania tej analizy autorka przeprowadziła badanie ankietowe, w którym zwróciła uwagę na następujące czynniki opisujące zachowania żywieniowe: źródła i wysokość dochodów, struktura wydatków, zakupy żywności, miejsca zakupów, miejsca spożywania posiłków, struktura spożywanych artykułów żywnościowych oraz korzystanie z używek. Badaniem objęci zostali studenci następujących uczelni: Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Prezentowane przez autorkę opracowanie, stanowi część większego badania dotyczącego analizy stylu życia młodzieży akademickiej.
Wprowadzenie. Normy żywieniowe zalecają spożywanie ryb co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na zawarte w nich cenne składniki odżywcze. Najważniejszymi z nich są długołańcuchowe, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, makro- i mikroelementy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (głównie D3), aminokwasy i łatwo przyswajalne białko. Niestety ryby przebywające w zanieczyszczonym środowisku mogą gromadzić toksyczne związki, do których należą polichlorowane dibenzo-p-dioksyny (PCDD), polichlorowane dibenzofurany (PCDF) i polichlorowane bifenyle (PCB). Celem badań było określenie aktualnego stanu zanieczyszczenia toksycznymi związkami PCDD, PCDF, PCB, importowanych do Polski ryb morskich oraz ocena ryzyka dla konsumentów z uwzględnieniem tolerowanej tygodniowej dawki (TWI) 2 pg WHO-TEQ/kg masy ciała (m.c.). Badaniom poddano 6 gatunków ryb daleko-morskich: turbot, makrela, łosoś atlantycki, tuńczyk, mintaj i morszczuk. W badaniach wykorzystano technikę spektrometrii mas rozcieńczenia izotopowego (IDMS) z wysokorozdzielczą chromatografią gazową sprzężoną z wysokorozdzielczą spektrometrią mas (HRGC-HRMS). Wyniki i wnioski. Najwyższe stężenia dla sumy PCDD/F i dioksynopodobnych PCB (dl-PCB) oznaczano w mięśniach turbota 1,25 pg WHO-TEQ/g świeżej masy (ś.m.), a najniższe odpowiednio w mięśniach mintaja, morszczuka i tuńczyka 0,02, 0,03, 0,04 pg WHO-TEQ/g ś.m. Mimo że badane ryby zawierały niskie w stosunku do dopuszczalnych limitów stężenia PCDD/F/PCB, spożycie rekomendowanych dwóch porcji najbardziej zanieczyszczonych gatunków powoduje nawet sześciokrotne w przypadku dzieci i dwukrotne dla dorosłych przekroczenia dawki TWI. Importowane turboty, łososie i makrele stanowią znaczące źródło dioksyn i PCB dla konsumentów ryb. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań ankietowych dotyczących zachowań żywieniowych młodzieży gimnazjalnej pochodzącej z Warszawy. Zbadano wpływ wybranych cech charakteryzujących środowisko rodzinne (wykształcenie i aktywność zawodowa rodziców, ocena sytuacji finansowej rodziny, liczba osób w rodzinie) na niektóre zachowania żywieniowe młodzieży. Analiza potwierdziła, iż szczególnie wykształcenie matek oraz ocena sytuacji finansowej rodziny miała istotny wpływ na zachowania żywieniowe młodzieży. Podkreślono także, że w sposobie żywienia nastolatków występuje wiele nieprawidłowości.
20
Content available remote Zmiany nawyków żywieniowych w zachowaniach dekonsumpcyjnych
63%
Celem artykułu jest analiza zmian w nawykach żywieniowych w kontekście stosowania diet eliminacyjnych związanych z dekonsumpcją jako jednego z ważniejszych trendów współczesnych zachowań konsumenckich. W artykule wykorzystano wyniki badań przeprowadzonych pod kierunkiem autorki dotyczące rozpoznania przyczyn związanych ze stosowaniem diet wegetariańskich oraz struktury konsumpcji wśród wrocławskich wegetarian. W badaniach metodą sondażu diagnostycznego dokonano prób określenia pozyskiwania źródeł informacji o żywności wegetariańskiej, a także struktury produktów pojawiających się w diecie wegetarian. Specyfika konsumpcji wśród wrocławskich wegetarian została odniesiona do zmian żywieniowych Polaków i znaczenia zdrowego odżywiania, związanego ze stosowaniem przez nich diet, wskazanych w ogólnopolskich badaniach CBOS-u. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.