Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 556

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Food quality
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
Przystąpienie do Unii Europejskiej zobowiązało nowe kraje członkowskie do przestrzegania wspólnych reguł oraz przepisów. UE wprowadza wiele uregulowań prawnych, by chronić bezpieczeństwo i prawa wszystkich uczestników rynku. Regulacjami takimi zostały objęte również jakość, bezpieczeństwo oraz autentyczność żywności w całym łańcuchu dystrybucji, od gospodarstwa rolnego aż do konsumenta. Producenci żywności i pasz są odpowiedzialni za to, jakie produkty wprowadzają na rynek. Produkty niezgodne z wymaganiami unijnymi winny być wycofane z rynku. Regulacja 178/2002 wprowadza też analizę ryzyka (traceability) całej żywności, dodatków oraz pasz używanych w łańcuchu żywnościowym. Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority - EFSA) powołany został, aby czuwać nad ochroną konsumenta rynku unijnego. Do zadań EFSA należy ustalenie zasad monitoringu oraz procedur badania i analizowania danych i dodatkowych informacji w celu identyfikacji ryzyka a także opracowanie systemu szybkiego ostrzegania. EFSA zajmuje się też niezależną informacją naukowo-techniczną związaną z problematyką jakości żywności. (fragment tekstu)
Skrobia jest głównym składnikiem ziemniaka, stanowiącym ok. 17 ÷ 21 % masy świeżych bulw. Poza ilością, to struktura i skład, a w konsekwencji właściwości fizykochemiczne tego biopolimeru są ważnymi czynnikami określającymi kierunek jego zastosowań spożywczych i przemysłowych. Na wskaźniki te mają z kolei wpływ, oprócz genotypu, warunki środowiskowe i agrotechnika stosowana podczas uprawy roślin. Podstawą prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych i biochemicznych zachodzących w roślinie jest jej kompleksowe zaopatrzenie w łatwo dostępne składniki pokarmowe. Pełne odżywienie roślin ziemniaka decyduje bezpośrednio o ilości i jakości skrobi zawartej w bulwach. Zastosowanie odpowiedniego nawożenia (rodzaju oraz ilości stosowanego nawozu, jak również metody dozowania składników mineralnych i materii organicznej) wpływa m.in. na granulację ziaren polimeru, zawartość amylozy i fosforu, właściwości termiczne oraz proces kleikowania skrobi, np. zawartość skrobi w bulwach maleje przy niedostatecznej podaży potasu oraz przy zbyt dużych dawkach azotu. Mniejszy wpływ na ten parametr ma nawożenie fosforem. Zastosowanie doglebowo nawozów fosforowych i potasowych promuje formownie się dużych ziaren skrobi, podczas gdy nawożenie azotowe przynosi odwrotne skutki. Nawożenie roślin ziemniaka nie wpływa na strukturę krystalograficzną skrobi, jednak względna jej krystaliczność zwiększa się wraz ze wzrostem dawki potasu, a zmniejsza się w sytuacji większej podaży nawozu azotowego. Określenie wpływu nawożenia roślin na właściwości skrobi dostarcza przydatnych i ważnych informacji zarówno dla producentów ziemniaków, badaczy, jak i sektora przemysłowego, ponieważ stwarza możliwość kontroli warunków uprawy ziemniaka mających wpływ na uzyskanie skrobi natywnej o określonych właściwościach fizykochemicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie zagadnienia jakości produktów żywnościowych na tle literatury przedmiotu. Na wstępie omówiono więc współczesne pojmowanie jakości, a następnie przedstawiono opinię konsumentów i producentów na temat jakości żywności. (fragment tekstu)
W ostatnich latach duży nacisk jest kładziony na otrzymywanie produktów spożywczych o zredukowanej wilgotności z uwagi na zainteresowanie konsumentów produktami o małym stopniu przetworzenia. Usuwanie wilgoci jest bardzo ważną operacją jednostkową w przetwarzaniu żywności, ponieważ umożliwia stabilizację produktów spożywczych i poprawę ich jakości podczas przechowywania. Odwadnianie osmotyczne (OD) jest przydatną technologią do częściowego usuwania wody z artykułu spożywczego, jak owoce i warzywa, jako obróbka wstępna przed procesami takimi jak suszenie lub zamrażanie. Jednocześnie następuje przepływ substancji osmotycznej do tkanki. Niestety, błona komórkowa ma wysoką oporność na przepływ wody czy substancji osmotycznej, dlatego też OD jest bardzo długim procesem. Istnieje wiele operacji wstępnych, które można wykorzystać w celu przyspieszenia przepływu masy. Pulsacyjne pole elektryczne (PEF) zostało ostatnio zaproponowane jako alternatywna metoda wstępnej obróbki pozwalająca na uszkodzenie membran komórkowych przed OD, bez udziału wysokich temperatur. Aplikacja PEF prowadzi do elektroporacji błony komórkowej przez zastosowanie zewnętrznego pola elektrycznego, w postaci krótkich impulsów, na tkankę komórkową umieszczoną między dwiema elektrodami. Elektroporacja błon komórkowych może sprzyjać odwracalnemu lub nieodwracalnemu tworzeniu się porów i dezintegracji komórkowej, która zależy zarówno od natężenia zastosowanego pola elektrycznego, jak i charakterystyki surowców. Tworzenie się porów ułatwia usuwanie wody z tkanki. Ponadto, biorąc pod uwagę, iż PEF jest technologią nietermiczną, pozwala ona zachować wysoką jakość (kolor i wartość odżywcza) produktu końcowego.(abstrakt oryginalny)
5
100%
Cel podjętych badań wynika z potrzeby obniżenia pH produktów delikatesowych zawierających jaja w aspekcie ich jakości i bezpieczeństwa. Analizy skupiono na produkcji majonezu oraz sałatki i pasty jajecznej z majonezem. Aby obniżyć pH produktów delikatesowych, zastosowano składnik redukujący pH ("pH minus"), który dodawano w stężeniu 2 % (m/m) do fazy wodnej podczas produkcji dwóch rodzajów majonezu. Preparat "pH minus" to klarowny żółtawy roztwór o kwaśnym smaku i aromacie, otrzymany z soku z cytryny i olejku z cebuli. Majonez tradycyjny lub o obniżonym pH mieszano z sałatką lub pastą jajeczną. Otrzymane produkty analizowano pod względem jakości mikrobiologicznej oraz sensorycznej i porównywano z próbkami kontrolnymi oryginalnych produktów. Obydwa produkty delikatesowe (sałatki i pasty jajeczne) różniły się pod względem kwasowości w porównaniu z próbkami kontrolnymi. Kwasowość sałatki jajecznej i pasty jajecznej po dodaniu preparatu "pH minus" była średnio o 0,2 % wyższa w porównaniu z próbkami kontrolnymi. Natomiast pH próbek było o 0,2 ÷ 0,5 wartości niższe niż pH próbek kontrolnych obydwu rodzajów badanych produktów delikatesowych. Dodanie roztworu "pH minus" spowodowało redukcję liczby jednostek tworzących kolonie grzybów nitkowatych w próbkach średnio o 3×101 jtk·g-1. Pozostałe parametry mikrobiologiczne były porównywalne z próbkami kontrolnymi. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawiono dwie metody badania zdolności E. coli do regeneracji po uszkodzeniu promieniowaniem UV-C: metodę konwencjonalną do badania fotoreaktywacji oraz metodę naprawy systemem NER. Pierwszy rozdział niniejszej pracy dotyczy mechanizmu działania na komórki - głównie prokariotyczne - oraz skuteczności bójczej promieniowania UV-C 254 nm. W kolejnym rozdziale dokonano przeglądu literatury opisującej naprawę uszkodzeń DNA przez fotoreaktywację, natomiast ostatni dotyczy mechanizmu naprawy za pomocą wycięcia nukleotydów (NER). (fragment tekstu)
7
Content available remote Food Security and Self-Sufficiency in Europe
100%
The submitted scientific paper deals with food security and self-sufficiency in Europe in EU-15 and EU-13 countries. The objective of this paper was to evaluate upon the basis of the Global Food Security Index, the overall food security situation in the European Union states. The countries are divided into two groups. The first is composed of fourteen selected states from the EU -15 and the second group is six selected states from the EU-13. In addition to the Food Security Index, the Food Affordability, Food Availability, and the Food Quality and Safety Indexes were also analyzed. The research data were obtained from the authors' own research based on the Global Food Security Index Report, and from FAO. (original abstract)
Celem opracowania było określenie zmian w poziomie jakości zdrowotnej żywności po roku 2000 na podstawie danych instytucji powołanych do nadzoru nad bezpieczeństwem żywności. Z uwagi na rangę tego zagadnienia rządy krajów dążą do stworzenia systemu instytucji, które regulowałyby sprawy żywności. Szczególne znaczenie mają w tym zakresie przepisy prawa oraz instytucje powołane do nadzoru nad ich wykonaniem. W Polsce realizacją postanowień ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia zajmują się przede wszystkim Państwowa Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Weterynaryjna. Istotną rolę w zakresie bezpieczeństwa żywności spełnia także Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Przeprowadzona analiza dowodzi, że jakość produktów żywnościowych w Polsce jest zróżnicowana i nie ma stałej tendencji do poprawy. Wskazuje to na konieczność ciągłego nadzoru nad procesem produkcji i dystrybucji żywności. (abstrakt oryginalny)
Badano właściwości reologiczne gumy ksantanowej, gumy guar i ich mieszanin. Stwierdzono występowanie najsilniejszych synergistycznych interakcji pomiędzy gumami przy ich wzajemnym stosunku 1:1 w roztworze wodnym. Dodatek NaCl powyżej 0,005M wyraźnie ograniczał występowanie interakcji. Roztwory mieszanin gum ksantanowej i guar w wodzie destylowanej charakteryzowały się również właściwościami tiksotropowymi, przy czym najwyższym współczynnikiem tiksotropii (KT = 2,6); cechował się roztwór, w którym stosunek tych polisacharydów wynosił 3:7. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań lepkości pozornej wodnych zawiesin całoziarnowej mąki owsianej. Mąki całoziarnowe otrzymano z przemiału 6 odmian owsa o zróżnicowanej zawartości błonnika pokarmowego i jego składników, w szczególności frakcji rozpuszczalnej SDF, w tym (1-3) (1-4) ß-D-glukanów. W badaniach reologicznych użyto 10 i 15 % zawiesin mąki owsianej, zastosowano zmienny czas stabilizacji zawiesin (0,5 - 2 h), po którym dokonywano pomiaru, oraz zmienny gradient prędkości ścinania (200 - 1200 s-1). Pomiary lepkości pozornej wykonano, wykorzystując reometr rotacyjny o współosiowym układzie cylindrów - RM 180 Mettler Rheomat. Stwierdzono niestabilność lepkości pozornej badanych zawiesin mąki owsianej w czasie ich stabilizacji (0,5 - 2 h). Nastąpił znaczny wzrost lepkości wraz z upływem czasu stabilizacji zawiesin. Wykazano zmienny wpływ gradientu prędkości ścinania na lepkość pozorną zawiesin zależny od stosowanego czasu stabilizacji. Analiza korelacji (Pearsona, p < 0,05) pomiędzy zawartością poszczególnych frakcji błonnika pokarmowego a lepkością pozorną zawiesin wykazała, że lepkość zawiesin była w największym stopniu skorelowana z zawartością (1-3) (1-4) ß-D-glukanów. (abstrakt oryginalny)
Wzrost poziomu aktywności i jakości życia człowieka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest bezpieczeństwo i wysoka jakość dostarczanej żywności. Postęp, jaki dokonał się w obszarze technologii, technik pomiarowych i narzędzi przetwarzania danych, umożliwił rozwój innowacyjnych metod inżynieryjnych dających gwarancję wysokiej skuteczności kontroli jakości żywności i zdrowia publicznego. W artykule przedstawiono analizę spektralną bliskiej podczerwieni i akwapotomikę jako nieinwazyjne i szybkie metody oceny jakości żywności przez obserwację pasm absorpcji wody. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pojęcie jakości żywności, uwypuklając znaczenie jakości zdrowotnej. Przedstawiono też najnowsze fakty z zakresu zarządzania bezpieczeństwem żywności w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej. Podjęto próbę analizy głównych uwarunkowań jakości żywności, w tym uwarunkowań formalno-prawnych, potencjału produkcyjnego polskiego agrobiznesu oraz stosowanej metody produkcji. Stosunkowo dużo miejsca poświęcono w pracy rolnictwu ekologicznemu, gdyż ze wszystkich współczesnych systemów produkcji rolnej, zagadnienia jakości i bezpieczeństwa żywności najsilniej dotyczą produkcji ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Celem autorów pracy jest przedstawienie możliwości zastosowania metody przypadku w realizacji przedmiotów z zakresu technologii żywności i żywienia oraz nauk o jakości przez studentów studiów I i II stopnia na UE we Wrocławiu. Studenci studiów I stopnia mieli zaprezentować w formie eseju przykład z własnego doświadczenia, umożliwiający udoskonalenie procesu w oparciu o wykorzystanie analizy przyczyn i skutków błędów FMEA. Studenci studiów II stopnia mieli ukazać w formie eseju i prezentacji nieuczciwość producentów żywności i afery, które zachwiały wiarę konsumentów w bezpieczeństwo żywności. Zastosowanie metody przypadku skutkowało tym, że osoby ją stosujące mogły w praktycznym aspekcie zastosować analizę FMEA, przedstawić nieprawidłowości oraz wskazać na działania zapobiegawcze i doskonalące. Metoda przypadku jest kształcąca zarówno dla studentów, jak i dla prowadzącego, zmusza go bowiem do poszukiwania takich rozwiązań dydaktycznych, aby teoria mogła znaleźć zastosowanie w praktyce.(abstrakt oryginalny)
14
76%
Artykuł prezentuje wyniki oceny sensorycznej jaj kurzych pochodzących z ekologicznej i konwencjonalnej hodowli dostępnych na rynku Trójmiasta. Przeprowadzono analizę sensoryczną na 85-osobowej grupie konsumentów z zastosowaniem pięciopunktowej skali jakości wyróżników jakościowych. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że wyższą atrakcyjnością sensoryczną charakteryzują się jaja ekologiczne (średnia ocena 4,14±0,13) w stosunku do jaj z chowu klatkowego - 3,99±0,14. Nie stwierdzono uchybień w zakresie znakowania jaj. Zbadano treść jaja po wybiciu, oceniając wygląd białka i żółtka, stan skorupki i zapach treści jaj oraz analogiczne parametry w jajach ugotowanych. Wszystkie parametry poddano analizie statystycznej. Na podstawie wyników badań uzyskanych w niniejszej pracy można wnioskować, iż grupa badanych konsumentów wyżej oceniła jaja ekologiczne pochodzące od zielononóżek kuropatwianych, co było statystycznie istotne w przypadku dwóch badanych parametrów (żółtko w jajach po wybiciu oraz białko w jajach ugotowanych). (abstrakt oryginalny)
Wstęp: Producenci i naukowcy zwracają uwagę nie tylko na zabezpieczeniem opakowania przed wnikaniem tlenu, ale również na zapewnieniu konsumentom odpowiedniej jakości żywności. W związku z tym na dużą skalę prowadzone są badania i wdrażanie opakowań inteligentnych. Działanie opakowań inteligentnych opiera sie na zastosowaniu interaktywnych wskaźników, które poprzez zmianę barwy pozwalają ocenić jakość zapakowanego produktu Metody: W artykule opisano inteligentne technologie pakowania żywności oraz przedstawiono badania nad różnego rodzaju wskaźnikami tlenu. Wyniki i podsumowanie: Wskaźniki do wykrywania obecności tlenu dają konsumentowi informację o przydatności produktu do spożycia. Poza tym, są prostym narzędziem, które pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z wycofywaniem przeterminowanych produktów. Budowa wskaźnika umieszczanego w opakowaniu jest związana z konkretnym produktem i kontrolowanym parametrem. (abstrakt oryginalny)
W dojrzałym miodzie wykrywa się niewielką liczbę mikroorganizmów, stąd celem pracy było określenie najskuteczniejszej metody oceny mikrobiologicznej tego produktu. Analizy przeprowadzono trzema metodami: klasyczną powierzchniową i klasyczną wgłębną oraz metodą posiewu spiralnego. Do badań użyto dwóch odmian miodu: akacjowego i lipowego. Zakres prac obejmował wykonanie analiz mikrobiologicznych w kierunku ogólnej liczby mezofilnych drobnoustrojów tlenowych, drożdży i pleśni oraz mezofilnych przetrwalników bakterii Bacillus spp. Ponadto oznaczono wartość pH, zawartość wody i aktywność wody. W przypadku miodu lipowego wyniki uzyskane trzema metodami nie różniły się statystycznie istotnie pod względem ogólnej liczby mezofilnych drobnoustrojów tlenowych i bakterii przetrwalnikujących Bacillus spp. Natomiast w przypadku miodu akacjowego uzyskano statystycznie istotnie wyższe wyniki ogólnej liczby mezofilnych drobnoustrojów tlenowych metodą posiewu spiralnego, a bakterii przetrwalnikujących Bacillus spp. - metodą posiewu wgłębnego. Wszystkie badane próbki miodu akacjowego i dwie próbki miodu lipowego (S7 i S5) przekroczyły limit 5 × 102 jtk/g w przypadku bakterii przetrwalnikujących Bacillus spp. Wyniki uzyskane metodą wgłębną były statystycznie istotnie wyższe niż wyniki uzyskane metodami posiewu powierzchniowego w przypadku analizy drożdży i pleśni. W żadnej z analizowanych próbek miodu akacjowego i lipowego nie został przekroczony limit 5 × 102 jtk/g produktu. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że ocenę jakości mikrobiologicznej miodów w kierunku ogólnej liczby drobnoustrojów mezofilnych tlenowych można przeprowadzać dowolną metodą, natomiast do analizy drożdży i pleśni oraz bakterii Bacillus spp. zaleca się stosowanie metody posiewu wgłębnego. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zbadanie, jak zmieniał się poziom bezpieczeństwa i jakości żywności w Polsce po akcesji do Unii Europejskiej. Akcesja Polski do UE wprowadziła wiele zmian gospodarczych, rynkowych oraz środowiskowych. Jednym z bardziej istotnych obszarów tych zmian jest sektor produkcji żywności oraz zaopatrzenia konsumentów. W badaniach wykorzystano wyniki kontroli głównych instytucji urzędowej kontroli żywności w Polsce. Podstawowym obszarem badawczym były kategoria jakości żywności oraz skala nieprawidłowości ujawnionych przez instytucje kontrolne, prowadzących do zmian poziomu bezpieczeństwa żywności w zakresie zagrożeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa ekonomicznego konsumentów w następstwie fałszowania żywności. Badania wykazały, że po akcesji Polski do UE następowały i w dalszym ciągu następują znaczne i wielokierunkowe zmiany w powyższym zakresie. Jednocześnie wykazały, że ewolucja zachodzących procesów i zjawisk nie zawsze była i jest korzystna dla polskiego konsumenta. Pomimo wykazanej obecności żywności o niewłaściwym stanie sanitarnym, polski konsument nie ma powodów do obaw w tym zakresie. Zdecydowanie gorsza sytuacja istnieje w zakresie bezpieczeństwa ekonomicznego i jakości handlowej żywności. Skala nieprawidłowości w tym zakresie jest znacząca, a jak wykazują dane, po 2015 roku powiększa się zakres zjawiska zaniżania jakości żywności oraz jej fałszowania(abstrakt oryginalny)
Intensywny rozwój nauki i badań prowadzonych w zakresie bezpieczeństwa żywności sprawia, że bezpieczeństwo żywności staje się interdyscyplinarną sferą nauki, która łączy wiedzę z bardzo licznych dziedzin i dyscyplin naukowych. W artykule opisano podstawowe cele, kierunki badawcze i elementy składowe inżynierii bezpieczeństwa żywności, jako nieformalnie i samoistnie wyodrębnionej dyscypliny naukowej. Wskazano także na konieczność podjęcia działań dotyczących kształcenia specjalistów - inżynierów bezpieczeństwa żywności. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Colorants in Foods - from Past to Present
76%
Oczekiwania konsumentów wobec produktów spożywczych zmieniają się z powodu rozwoju przemysłu spożywczego i nowych technologii. Rosnąca wiedza w dziedzinie wpływu na zdrowie naturalnych i sztucznych barwników dodawanych do żywności skutkuje wzbudzeniem zainteresowania naturalnymi barwnikami wśród badaczy, producentów i konsumentów. Kolor żywności ma zasadniczą rolę w identyfikacji jakości żywności, gdyż jest wiązany z jakością sensoryczną produktów spożywczych. W niniejszym artykule opisano różne rodzaje barwników, metody ich produkcji oraz ewolucję tych metod.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Selected Quality Signs of Food Products in Poland, Legal And Economic Aspects
76%
Celem badań jest wskazanie, czy i w jakim stopniu wybrane znaki jakości gwarantują bezpieczeństwo żywności, rozumiane w szerszym znaczeniu jako gwarancja szczególnych cech jakościowych, oraz czy wymogi prawne regulujące ich funkcjonowanie mają wpływ na ich stosowanie przez producentów żywności. Szczegółowo przeanalizowano tu następujące znaki i systemy jakości spotykane na polskim rynku żywności: Poznaj Dobrą Żywność (PDŻ), Jakość Tradycja (J&T), Lista Produktów Tradycyjnych (LPT) oraz Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Pochodzenie Geografi czne (ChPG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Szczególną uwagę poświęcono ich wymogom prawnym w odniesieniu do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności, bo jako czynnik otoczenia gospodarczego istotnie wpływają one na działalność w agrobiznesie. W badaniach wykorzystano metodę dogmatyczną oraz metodę dokumentacyjną do zebrania danych wtórnych. Wyniki zostały opracowane i przedstawione metodą opisową oraz technikami graficznymi. Przeprowadzone badania wykazały, że najmniej na polskim rynku występuje znaków chronionych prawem unijnym (9ChNP, 19 ChOG, 9 GTS), co niewątpliwie wiąże się z wysokimi wymogami prawnymi ich stosowania. Spośród wszystkich analizowanych znaków najbardziej popularna jest "Lista Produktów Tradycyjnych" (1347 produktów zarejestrowanych na koniec 2014 r.), do czego zapewne przyczynił się brak jakiejkolwiek weryfikacji ex post i ex ante spełnienia ustawowych wymogów co do jakości umieszczonych na niej produktów. Rozważania mogą posłużyć jako podstawa do dalszych badań, zwłaszcza w odniesieniu do zaproponowania instrumentów prawnych i ekonomicznych oraz ulepszenia tych istniejących pod kątem pomocy producentom w spełnieniu wysokich wymagań prawnych omówionych znaków jakości. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 28 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.