Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Funkcja Cobba-Douglasa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Programowanie geometryczne stanowi wygodną metodę szukania ekstremów funkcji. Jest często bardziej elastyczne i wygodniejsze w użyciu od tradycyjnych metod. Dobrze opisuje niektóre zagadnienia związane z naukami ekonomicznymi, których odpowiednie funkcje po prostych przekształceniach da się sprowadzić do pozymianów. Oprócz funkcji opisanej wyżej dość łatwo podać przykłady funkcji, które łatwo byłoby minimalizować lub maksymalizować za pomocą programowania geometrycznego (np. minimalizacja funkcji kosztów).Podsumowując, uważam więc, że jest to technika, którą warto poznać i stosować do obliczeń związanych z różnymi aspektami nauk ekonomicznych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie zgodności dopasowania kilku zagregowanych funkcji produkcji, w tym funkcji Cobba-Douglasa, modelu Mankiwa, Romera i Weila czy specyfikacji Mincera dla zestawu 30 krajów europejskich w okresie 2006-2015. Zmienną zależną był wynik gospodarczy wyrażony realnym PKB, natomiast zbiór zmiennych niezależnych obejmował siłę roboczą, kapitał fizyczny, kapitał ludzki, wydajność pracy czy poziom technologii. Głównym odkryciem artykułu jest stwierdzenie, że wszystkie wyżej wymienione zagregowane funkcje produkcji były wyjątkowo dobrze dopasowane do danych empirycznych, przy skorygowanych współczynnikach determinacji powyżej 0,95. Stwierdzono również, że włączenie innych zmiennych makroekonomicznych, takich jak wydajność pracy, kapitał ludzki lub poziom technologii do dwuskładnikowej funkcji Cobba-Douglasa, nie spowodowało znaczącej poprawy zgodności dopasowania. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę zastosowania klasycznego narzędzia, jakim jest funkcja Cobba-Douglasa do analizy wpływu dwóch podstawowych czynników produkcji na jej wielkość w wybranych branżach polskiej gospodarki. Statystyczną weryfikację dopasowania tej funkcji poprzedzono sprawdzeniem dopasowania funkcji liniowej. Istotną różnicą w stosunku do klasycznego podejścia jest odmienne zdefiniowanie zmiennych objaśniających.
Funkcja produkcji wyraża zależność między nakładami pracy żywej i uprzedmiotowionej a ilością otrzymanego z tych nakładów produktu. Stosuje się ją w przedsiębiorstwie, w skali gałęzi lub działu gospodarki narodowej, a nawet w badaniach dotyczących całej gospodarki narodowej. W celu oszacowania parametrów modelu Cobba-Douglasa wykorzystano klasyczną metodę najmniejszych kwadratów. Omówiono również szczególne przypadki funkcji produkcji.
W artykule opisujemy, w jaki sposób zwykle stosowane funkcje użyteczności można, przez operację "obcięcia", doprowadzić do funkcji wyrównanej. Konkretny przykład dotyczy funkcji Cobba-Douglasa. Wprowadzamy też, jak się wydaje, nową klasę funkcji, nazwanych przez nas funkcjami eliptycznymi, które z definicji są funkcjami wyrównanymi. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę estymacji opartą na regresji grzbietowej, która ma zastosowanie, gdy zmienne objaśniające są silnie skorelowane i równocześnie nie jest możliwa redukcja modelu. Taka sytuacja ma często miejsce podczas próby oceny udziału poszczególnych nakładów w produkcji całkowitej. Rozważania teoretyczne zilustrowano estymując udziały czterech podstawowych nakładów, tj. ziemi, kapitału obrotowego, kapitału trwałego i pracy, w produkcji rolniczej Francji i Wielkiej Brytanii na podstawie danych statystycznych za okres 1973-2003.
W opracowaniu dokonano analizy porównawczej rentowności gospodarstw rolnych zróżnicowanych pod względem ich ekonomicznej wielkości. Wykorzystano w niej model funkcji dochodowej typu Cobb-Douglasa. Odniesiono się również do przydatności modelu pięciu sił M.E. Portera do analizy rentowności w rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Problemy analizy wymiarowej w ekonomii
75%
Ekonomia głównego nurtu (a zwłaszcza ekonomia neoklasyczna) uznaje fizykę za swój metodologiczny wzorzec. Jeśli tak, to ekonomiści głównego nurtu, wykorzystując formalizm matematyczny do opisu zjawisk gospodarczych, powinni też przestrzegać analizy wymiarowej (czyli dokonywać tzw. rachunku mian). Dlaczego zatem ekonomiści tak bardzo stronią od analizy wymiarowej? Artykuł ten jest kontynuacją dyskusji na temat analizy wymiarowej w ekonomii, jaka toczyła się na łamach "Studiów Ekonomicznych" w 2006 roku. Po przedstawieniu problemów ze stosowaniem analizy wymiarowej w ekonomii dokonano krytycznej analizy tekstów polskich ekonomistów o analizie wymiarowej opublikowanych w latach 2006 i 2007 w "Studiach Ekonomicznych". W trzeciej części artykułu opisano oryginalne wyniki prac Charlesa Wigginsa Cobba i Paula Howarda Douglasa z 1928 roku. Pokazano tam, jak bardzo obecne stosowanie funkcji Cobba-Douglasa we współczesnej literaturze i w podręcznikach ekonomii różni się od oryginalnej propozycji jej autorów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była identyfikacja i porównanie wpływu podstawowych kategorii ekonomicznych (przychody, koszty, subsydia) na rachunek dochodów w rolnictwie poszczególnych krajów Unii Europejskiej (UE) oraz identyfikacja relacji między czynnikami kształtującymi poziom przychodów i wydajności pracy. Posłużono się modelami regresji panelowej oraz funkcjami potęgowymi, w szczególności funkcją typu Cobba-Douglasa. Okres badań obejmował lata 1998-2013. Zależności odniesiono do koncepcji występowania kieratu technologicznego w rolnictwie. Przychody mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu dochodów, szczególnie w odniesieniu do tzw. nowych krajów członkowskich UE. W ujęciu funkcji produkcji przychody najsilniej reagują na zmiany kapitału. Rosnące znaczenie czynnika kapitału zaznacza się szczególnie w krajach tzw. nowej UE. Fundamentem wzrostu produkcji na zatrudnionego (wydajności pracy) jest poprawa relacji między czynnikami produkcji, a więc wzrost technicznego uzbrojenia pracy oraz ilości ziemi przypadającej na zatrudnionego. W krajach UE-15 kapitałochłonna ścieżka wzrostu wydajności okazuje się mniej skuteczna. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie zmian, które zaszły pomiędzy nakładami a produktem w produkcji żywca brojlerów w Polsce. Materiał badawczy stanowiły dane dotyczące poniesionych nakładów oraz uzyskanej wielkości produkcji w latach 1994-2013 w trzech fermach brojlerów położonych w województwach opolskim i śląskim. Do określenia relacji nakłady-produkt zastosowano funkcję produkcji Cobba-Douglasa. Decydujący wpływ na wielkość produkcji miały nakłady kapitału obrotowego. Produktywność kapitału obrotowego w latach 1994-2013 wzrosła o ponad 30%, co oznacza w dłuższym okresie obniżenie kosztów produkcji. Było ono głównie efektem zachodzącego ogólnego postępu rolniczego. W latach 1994-2003 nastąpił znaczny wzrost nakładów kapitału trwałego związany ze zmianą technologii produkcji i modernizacją ferm. Zachodzące zmiany wpłynęły na ograniczenie nakładów pracy żywej, której produktywność w analizowanym okresie wzrosła dwukrotnie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie przyczyn ograniczonego wykorzystania przez podmioty ekonomiczne funkcji produkcji. Podjęto próbę scharakteryzowania warunków i charakterystyk pozwalających na prawidłowy dobór postaci funkcji, umożliwiający - wbrew przytoczonym wątpliwościom - jej praktyczne wykorzystanie.
W niniejszym artykule przedstawiono funkcję Cobba-Douglasa, która jest wykorzystywana do oceny efektywności wzrostu gospodarczego oraz jego prognozowania.
W artykule przedstawiono pewną koncepcję wykorzystania funkcji produkcji do analizy efektywności gospodarowania. Koncepcja ta umożliwia odróżnienie efektów substytucji czynników od pozostałych efektów gospodarowania. Analizę przeprowadzono opierając się na modelach konstruowanych na podstawie szeregów czasowych. Tezy zawarte w części teoretycznej artykułu zilustrowano wynikami analizy efektywności gospodarowania polskiego przemysłu w latach 1961 - 1985. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pozkazanie, jaki sens ekonomiczny może miec parametr A, występujący w typowym wzorze funkcji produkcji Cobba-Douglasa D=AZ β K1-β, gdzie D oznacza wielkość produkcji, Z - nakłady pracy ludzkiej, K - zasób kapitału zaś A i β są parametrami funkcji.
Artykuł poświęcono problemowi funkcji produkcji, czyli matematycznej zależności między nakładami na produkcję a produkcją. Omówiono niektóre własności dwuczynnikowej funkcji produkcji typu Cobba-Douglasa oraz zagadnienia analizy efektywności i analizy efektów związane z wykorzystaniem funkcji produkcji w działalności przedsiębiorstwa.
16
75%
Badanie poziomu oraz tempa zmian poziomu produktywności poszczególnych sektorów umożliwia ocenę efektywności wykorzystywanych zasobów oraz identyfikację źródeł wzrostu produkcji. Obrazuje, w jakim stopniu poziom zmian w danej branży zależy od czynników pracy oraz kapitału. Celem opracowania jest określenie efektywności wykorzystania czynników produkcji w branży przetwórstwa rybnego w Polsce w latach 2005-2016. Do ustalenia tempa zmian efektywności czynników wytwórczych wykorzystano wskaźniki oparte na produkcji, zatrudnieniu oraz wartości brutto środków trwałych. Zaprezentowane badania wykazały, iż w branży przetwórstwa rybnego występowała generalna tendencja wzrostu produktywności pracy. Jednocześnie można było zaobserwować niekorzystne zmiany produktywności kapitału. Przeprowadzone badania wskazują, iż większy wpływ na poziom produkcji ma czynnik kapitału aniżeli poziom zatrudnienia. Ponadto wartość produkcji wzrastała w tempie szybszym niż łączne nakłady czynników ją kształtujących. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to analyse the impact of foreign direct investments net inflows on changes in GDP value in Poland in the period between 1994 and 2012 with the use of the Cobb-Douglas production function. The paper consist of five parts. Parts I and II present some aspects of the FDI influence on economic growth from the theoretical and empirical point of view. Part III defines conditions indispensable for the positive FDI impact on the economy of the host country. Part IV outlines changes of FDI flows in Poland in the period of 1994-2012. Part V includes the main assumptions of the Cobb-Douglas production function and an estimate of changes in GDP value for Poland in the period 1994-2012 with the use of the VECM. The factors significant for economic growth are also identified, including the significance of the net FDI inflows. Eventually, the effect of gross fixed capital formation, employment, FDI net inflows, exports and R&D on changes in the GDP value are determined. (original abstract)
18
Content available remote Trwałość w modelu wzrostu Solowa. Analiza krytyczna
63%
Trwałość wzrostu gospodarczego jest obecnie przedmiotem intensywnej debaty wśród ekonomistów. Jak dotąd nie wypracowano w tym względzie jednej teorii. Istnieje wiele podejść do analizy wybranych czynników istotnych z punktu widzenia trwałości wzrostu, takich jak np. wykorzystanie zasobów lub emisja zanieczyszczeń środowiska. Istniejące modele wzrostu gospodarczego wymagają modyfikacji, tak aby uwzględniały czynniki decydujące o trwałości. Ze względu na prostotę, jako podstawę rozważań wybrano ogólny model wzrostu Solowa z neoklasyczną funkcją produkcji Cobba-Douglasa, a następnie rozszerzono ten model o wybrany czynnik warunkujący trwałość wzrostu gospodarczego - ziemię i zasoby nieodnawialne w relacji do wielkości emisji zanieczyszczeń. Na skutek prawa malejących przychodów ograniczone zasoby ziemi oraz nieodnawialne zasoby są czynnikami spowalniającymi wzrost produkcji, tym samym mogą się przyczynić do obniżenia całkowitej emisji zanieczyszczeń w warunkach egzogenicznie malejącej emisyjności produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była ocena zmian produktywności całkowitej, przeciętnej i krańcowej czynnika pracy ludzkiej w towarowych gospodarstwach rolnych w Polsce w pierwszych latach integracji z Unią Europejską, tj. w roku 2004 i 2005 oraz po pięciu latach członkostwa - w 2009 roku. Badania przeprowadzono na podstawie jednostkowych danych empirycznych monitoringu polskiego FADN. Do badań wykorzystano metodę funkcji produkcji typu Cobba-Douglasa. Z badań wynika, że w towarowych gospodarstwach rolnych po pięciu latach członkostwa Polski w UE nastąpił wzrost produktywności nakładów pracy ludzkiej. (abstrakt oryginalny)
Problematyka występowania niekorzystnych zmian środowiska przyrodniczego jest istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestycyjne. Analiza ich wpływu na decyzje o inwestowaniu w nieruchomości mieszkaniowe wymaga przede wszystkim identyfikacji efektu zewnętrznego oraz jego kwantyfikacji. W artykule przedstawiono kwestię wpływu niekorzystnych zmian na zamieszkiwanie w obszarach zurbanizowanych. Każdy podmiot gospodarczy jest zobowiązany do obrony ekologicznej czystości na obszarach zamieszkanych. W publikacji podjęto także zagadnienie możliwości optymalizacji negatywnego efektu zewnętrznego w aspekcie ekonomicznym. Zaprezentowano wybrane narzędzia umożliwiające skwantyfikowanie efektu zewnętrznego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.