Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 82

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Historia bankowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Opracowanie poświęcono historii polskiej bankowości centralnej. Omówiono dyskusję z końca XVIII w. o potrzebie założenia banku publicznego. Przybliżono działalność pierwszego w dziejach Polski banku centralnego - Banku Polskiego (1828-1885), Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej (1918-1924), Banku Polskiego SA (1924-1951) oraz Narodowego Banku Polskiego w okresie 1945-1989.
Pierwsze lata modernizacji Japonii rozpoczętej w 1868 r., charakteryzowały się wysoką inflacją. Dopiero w latach 80. XIX wieku zaczęto stabilizować system pieniężny i kredytowy. W 1882 r. powstał Bank Japonii. Mimo że jego założyciele odwoływali się do europejskich wzorów, m.in. w zakresie niezależności banku centralnego, w praktyce Bank Japonii pozostawał zależny od rządu. Dopiero kryzys lat 90. XX wieku ponownie postawił niezależności na porządku dziennym.
W artykule przedstawiono historię funkcjonowania bankomatów od końca lat 80., kiedy to pojawił się pierwszy bankomat Wetzela. Obecnie w Polsce (wg danych NBP) jest zainstalowanych 8263 bankomaty.
Artykuł omawia historię powstania Banku PKO w 1919 r., historię powojenną, włączenie w struktury NBP, nowy statut od 1992 r., działalność banku w latach 90. Scharakteryzowano sytuację finansową banku na koniec 2000 r. oraz nową strategię działań organizacyjnych i strukturalnych, zmierzających do podniesienia wartości banku.
W latach I Wojny Światowej powstała instytucja emisyjna Polska Krajowa Kasa Pożyczkowa. W Galicji istniał już Bank Krajowy i powstały dwa nowe publiczne banki. Omówiono sytuację w pozostałych zaborach.
Przedstawiono rozwój bankowości od czasów późnego średniowiecza, poprzez "montes pietatis" - banki organizowane przez Kościół. Dalej wielkich bankierów Epoki Stanisławowskiej, takich jak: Adam Zimman, rodzina Tepperów czy Antoni Prot Potocki. Także pierwsze polskie doświadczenia w zakresie emisji pieniądza papierowego - Dyrekcję Biletów Skarbowych z czasów Powstania Kościuszkowskiego.
W wyniku wojny instytucje finansowe w Polsce poniosły duże straty, także w kwestiach walutowych. Po zakończeniu działań wojennych powstał Bank Emisyjny jako nowy bank centralny. W Generalnej Guberni zaś Urząd Nadzoru Bankowego.
W 1815 r. na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego utworzone zostało Królestwo Polskie, połączone z Rosją unią personalną. Królestwo było państwem konstytucyjnym. Miało własny sejm, rząd i wojsko, szkolnictwo, sądownictwo oraz skarb i pieniądz. Królestwo było realizacją planów, które Aleksander I żywił już w okresie napoleońskim - odbudowania Polski w oparciu o Rosję. Początkowo Polacy wiązali z planami cara duże nadzieje. Z czasem jednak mnożyć się zaczęły rozczarowania. W 1828 roku powstał w Warszawie Bank Polski. To właśnie rocznicę jego powstania obchodzimy jako datę, od której zaczynają się dzieje polskiej bankowości centralnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono osiemdziesięcioletnią działalność banku Powszechna Kasa Oszczędności. Przedstawiono także strategię banku na lata 2003-2005.
Bank Polski SA powstał w 1924 roku w ramach reform stabilizacyjnych Władysława Grabskiego. Zgodnie z zaleceniami międzynarodowej konferencji finansowej, która odbyła się w Genui w 1922 roku Bank Polski SA był spółką akcyjną. W okresie międzywojennym tak właśnie próbowano zabezpieczyć niezależność banków centralnych. W następnych latach Bank Polski pełnił funkcje emisyjne, natomiast rolę "ostatecznego źródła kredytu" dzielił z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Losy banku podczas II wojny światowej przypominały scenariusz filmu akcji. Po wojnie repatriowany do kraju, został zlikwidowany w 1951 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba analizy rozwoju usług bankowości inwestycyjnej na tle ewolucji system finansowego. Jego teza brzmi następująco: obecny poziom rozwoju bankowości inwestycyjnej w USA wynika przede wszystkim z uwarunkowań historycznych. Jest on zdeterminowany systemem ekonomicznym, dominującym w państwie, oraz jest integralną częścią ogólnego procesu społecznego, a nie jego wyizolowaną częścią. (fragment tekstu)
Włączenie Banku Krajowego dla Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Xięstwem Krakowskim i jego następcy, Banku Gospodarstwa Krajowego do cyklu poświęconego polskiej bankowości centralnej może budzić wątpliwości. Instytucje te nigdy nie były bankami emisyjnymi. Były natomiast, po pierwsze, bankami publicznymi, centralnymi elementami państwowego sektora w bankowości. Po drugie – w okresach kryzysów spełniały wobec banków komercyjnych funkcję ostatecznego źródła kredytu i to właśnie z ich strony, a nie ze strony banków emisyjnych, banki komercyjne oczekiwały odsieczy. Pełniły zatem pewne funkcje banków centralnych. To, że II Rzeczpospolita naśladowała w tej sprawie model austro-węgierski było dowodem wpływów, jakie finansiści galicyjscy zdobyli w II Rzeczpospolitej. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Bank Spółdzielczy w Kielcach w poszukiwaniu swojego miejsca w regionie
75%
Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie wydarzeń związanych z ruchem spółdzielczym z okazji 115 rocznicy Banku Spółdzielczego w Kielcach. Bagaż doświadczeń Banku zapisanych na przestrzeni lat potwierdza, że jest to instytucja finansowa stojąca bardzo blisko lokalnych społeczności. Udziałowcami Banku są mieszkańcy Kielc oraz osoby z terenu województwa świętokrzyskiego: rolnicy, rzemieślnicy, przedsiębiorcy, naukowcy, urzędnicy oraz ludzie wykonujący wolne zawody, dla których rozwój regionu nie jest obojętny. Dzięki ich poświęceniu i oddaniu Bank do dnia dzisiejszego funkcjonuje w dobrej kondycji ekonomicznej i świętuje kolejną 115 rocznicę swej działalności. Historia bankowości spółdzielczej pokazuje, że instytucje te gwarantują stabilność i ochronę lokalnego systemu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Spółdzielczość bankowa jest ważnym elementem systemów bankowych w Europie i istotnym czynnikiem kształtującym oblicze ekonomiczne naszego kontynentu. Podstawą tworzenia i funkcjonowania banków spółdzielczych w wielu krajach europejskich były koncepcje działania kas kredytowych opracowane przez dwóch wybitnych niemieckich działaczy społecznych: Fryderyka Wilhelma Raiffeisena (1818-1880) i Franza Hermana Schultze z Delitzsch (1808-1889). Głównym celem powoływania do życia kas kredytowych było przezwyciężenie niedorozwoju i biedy w środowiskach wiejskich oraz umożliwienie kupcom, rzemieślnikom i drobnym producentom z miast uniezależnienia się od lichwiarskich pożyczek. Liczba banków spółdzielczych w Europie szczególnie szybko wzrastała na początku XX wieku. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisano sposób adaptacji koncepcji marketingu w instytucjach bankowych w gospodarkach zachodnich. Dokonano tego w oparciu o najbardziej znane modele: model Philipa Kotlera oraz model Paula D. Clarke'a.
W przyszłym roku obchodzona będzie 160. rocznica wybuchu wojny o niepodległość Węgier, kojarzona z Wiosną Ludów i ze znaczącym udziałem Polaków w tej wojnie. Właśnie wtedy to generał Józef Bem stał się wspólnym bohaterem Polski i Węgier. Znamy to wszyscy z nauki historii w szkołach, natomiast mniej znane są aspekty finansowe towarzyszące tym kardynalnym wydarzeniom w dziejach Węgier. Tematowi temu poświęcony jest poniższy szkic. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono historię Narodowego Banku Polskiego od jego powstania w styczniu 1945 r. do roku 1989. Zamieszczono wykaz prezesów NBP w latach 1945-1989 oraz dane dotyczące rocznej stopy inflacji w latach 1946-1989.
Omówiono reformę bankową przygotowaną przez Ministerstwo Skarbu dostosowującą system bankowy do gospodarki planowej. Utworzono sześć banków państwowych. Narodowy Bank Polski określono jako państwowy organ kontroli finansowej i centralę rozrachunku finansowego. Oprócz funkcji banku emisyjnego ma on obsługiwać Skarb Państwa. Poza bankami utworzono spółdzielnie kredytowe, nad którymi sprawowały one nadzór. W 1953 roku NBP przejął od Banku Rolnego kredyty obrotowe i nadzór nad gminnymi kasami spółdzielczymi. Dalej, w latach 1963-1964 Bank Handlowy w Warszawie przejął od NBP obsługę obrotów zagranicznych. Dalszą koncentrację działalności banków przeprowadzono w latach 1970-1975. W roku 1986, rozpoczęto decentralizację, aż do momentu wprowadzenia Ustawy z 31 stycznia 1989 roku - Prawo Bankowe i o NBP.
Artykuł jest 10 odcinkiem historii bankowości w Polsce. Obejmuje powstanie Narodowego Banku Polskiego, politykę państwa wobec banków, która doprowadziła w 1946 roku do podjęcia uchwały o cofnięciu koncesji i następnie likwidacji 16 przedsiębiorstw bankowych.
W ostatnich 20 latach banki spółdzielcze dokonały bezprecedensowej dla całego sektora bankowego modernizacji. W artykule omówiono najważniejsze zmiany, jakie dokonały się w sektorze bankowości spółdzielczej.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.