Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 192

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Industrial restructuring
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł omawia ośmioletnie doświadczenia Agencji Rozwoju Przemysłu SA w obszarze restrukturyzacji i prywatyzacji przemysłu.
Perspektywa integracji gospodarki Polski z Unią Europejską stwarza konieczność przeprowadzenia w polskiej gospodarce odpowiednich procesów dostosowawczych do wymogów istniejących w krajach Unii. W rozwiniętej gospodarce rynkowej, do której zmierza gospodarka Polski w wyniku procesu transformacji rozpoczętego po 1989 r., swoją pozycję na rynku mogą utrzymać te przedsiębiorstwa, które wdrażają odpowiedni kierunek postępu technicznego, zwłaszcza nowoczesny postęp techniczny. Wdrażanie tego postępu powinno być treścią procesu restrukturyzacji całej gospodarki, a szczególnie restrukturyzacji przemysłu.
Procesowi restrukturyzacji podlegały w szczególności większe zakłady i całe gałęzie przemysłu w największym okręgu przemysłowym Polski, tj. w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Celem opracowania jest więc ukazanie na tle zmian wielkości potencjału produkcyjnego GOP-u mechanizmów, zakresów i zaawansowania procesu restrukturyzacji, w szczególności wiodących w tym okręgu działów i gałęzi przemysłu surowcowego.(fragment tekstu)
Omówiono sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu stoczniowego w latach 90. Przedstawiono etapy restrukturyzacji przemysłu stoczniowego. Na koniec zamieszczono ocenę polityki restrukturyzacji przemysłu stoczniowego.
Restrukturyzacja sektora hutniczego ma istotny wpływ na sytuację ekonomiczną Regionu Górnośląskiego, gdyż największe firmy Regionu należą do tego sektora. Są to nie tylko huty, ale również firmy zajmujące się sprzedażą wyrobów stalowych. Celem podjętej restrukturyzacji jest m.in. dostosowanie struktury produkcji do potrzeb, poprawa międzynarodowej konkurencyjności wyrobów, zmniejszenie zużycia paliw i energii oraz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko.
Przestawiono etapy ewolucji polityki restrukturyzacji przemysłu w Wielkiej Brytanii u drugiej połowie XX wieku. Autorka uważa, że doświadczenia brytyjskie na polu przemian strukturalnych mogą być przydatne w realizacji polskiej polityki restrukturyzacji przemysłu, zwłaszcza w odniesieniu do sektorów wrażliwych (problemowych), takich jak: górnictwo węgla kamiennego, hutnictwo żelaza i stali czy przemysł stoczniowy.
Celem artykułu jest analiza przemian struktury przestrzenno-gałęziowej przemysłu Słupska ze szczególnym uwzględnieniem lat 1995-2003. Ważnym elementem jest również próba przedstawienia form zagospodarowania majątku największych zakładów przemysłowych, które poddane zostały procesowi restrukturyzacji oraz przemian w użytkowaniu terenów przemysłowych Słupska.(abstrakt autora)
Z analizy struktury funkcjonalnej w miastach woj. kujawsko-pomorskiego wynika, iż przemysł jest ustępującym sektorem gospodarki. Nie należy jednak traktować przemysłu jako dziedziny schyłkowej, lecz skoncentrować działania legislacyjne i inwestycyjne na jego restrukturyzacji jakościowej. Chcąc konkurować na rynku lokalnym, krajowym i europejskim, przemysł musi poddać się transformacji strukturalnej od przemysłów prostych opartych na surowcach do przemysłów konkurencyjnych - wysokiej techniki. W omawianym regionie przejawem otwartości na działania proinnowacyjne jest utworzenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Bydgoszczy oraz Centrum Transferu Technologii w Toruniu. Jednostki te mają być platformą współpracy między nauką a przemysłem, sprowadzić do regionu nowoczesne know-how, dać nowe miejsca pracy, a w konsekwencji podnieść pozycję miast i regionu na arenie gospodarczej.(fragment tekstu)
Artykuł omawia proces restrukturyzacyjny przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego. Analiza przedsięwzięć restrukturyzacyjnych wskazuje, że głównym obszarem zmian patrząc z poziomu przedsiębiorstw będzie restrukturyzacja produkcyjno-rynkowa. W dalszej części omówiono jeszcze kilka etapów procesu restrukturyzacji tj. zakresu działania, organizacji, finansowo-własnościowa.
Aby sprostać wymaganiom globalnej konkurencji, Unia Europejska (UE) kładzie szczególny nacisk na rozwój opartych na wiedzy, innowacyjnych branż. Przemysł farmaceutyczny, jako dział produkcji zaawansowanych technologii, ma w Europie długą tradycję. Jednak rozkład zatrudnienia i wartości dodanej w przemyśle farmaceutycznym nie jest równomierny w obrębie Unii, a jego rozwój w czasie jest również zróżnicowany. W niniejszym artykule dokonano analizy zmian struktury przemysłu farmaceutycznego w Unii Europejskiej w oparciu o grupy państw. Porównano rozwój zatrudnienia w branży farmaceutycznej w latach 2000-2018 w trzech grupach państw. Użyto prostej metody dekompozycji, aby oddzielić wpływ wzrostu sektora i zmiany wydajności pracy na zmiany zatrudnienia w przemyśle farmaceutycznym, aby dowiedzieć się, do jakiego stopnia podobnie ewoluowała ta branża w różnych grupach państw. Z analizy wynika, że o ile w 12 państwach będących członkami UE przed 2004 r. (Core EU) zatrudnienie nieznacznie wzrosło jednocześnie ze znacznym wzrostem wartości dodanej, to dziewięć państw postsocjalistycznych (PS9) osiągnęło łącznie nieco większy wzrost wartości dodanej przy znacznym wzroście zatrudnienia. W międzyczasie cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) osiągnęły wzrost wartości dodanej podobny do PS9, ale jeszcze większy wzrost zatrudnienia. Wskazuje to na koncentrację części przemysłu farmaceutycznego o wyższej produktywności pracy w państwach Core UE, podczas gdy w słabiej rozwiniętych państwach postsocjalistycznych rozwija się część przemysłu farmaceutycznego o niższej wydajności pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano doświadczenia i podstawowe problemy funkcjonowania filii już istniejących. Wskazano ponadto na cele, którym podporządkowany powinien zostać obecnie proces tworzenia filii, ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką mogą one odegrać w dokonującym się procesie restrukturyzacji przemysłu. (fragment tekstu)
Restrukturyzacja przemysłu stalowego Wspólnoty Europejskiej, rozpoczęta w końcu lat 70-ych jest w dalszym ciągu kontynuowana. Jej zasadniczym celem jest poprawa konkurencyjności produkcji i ograniczenie mocy produkcyjnych wspólnotowego przemysłu. Poniżej omówimy zasady subsydiowania przemysłu stalowego w Unii Europejskiej oraz podstawowe założenia i środki realizacji aktualnego planu jego restrukturyzacji. Skuteczna realizacja tego planu może mieć dla polskiego przemysłu istotne znaczenie, albowiem z licznych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej i Komitetu Doradczego Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) można wywnioskować, że fiasko zamierzonej restrukturyzacji może oznaczać konieczność ograniczenia importu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest syntezą ekspertyzy poświęconej polityce zmian struktury wytwórczej województwa katowickiego. Wyróżnić można warstwę metodyczną oraz propozycje rozwiązań praktycznych. Od strony metodycznej zawiera ono elementy całościowego podejścia do restrukturyzacji przemysłu w regionie. Natomiast w części rozwiązań praktycznych proponuje regionalną politykę przemysłową, na którą składa się zbiór przedsięwzięć i instrumentów. Służą one realizacji celów restrukturyzacji.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zmiany w poziomie zatrudnienia w tzw. przemyśle konsumpcyjnym w Polsce w latach 1989-2003 r. Analiza obejmuje grupę 54 branż zaliczanych powszechnie do przemysłu konsumpcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem tych o najwyższym wzroście zatrudnienia w badanym okresie, zagrożonych bezrobociem oraz o najsilniejszej orientacji proeksportowej. Przedstawione wyniki porównywane są także z odpowiednimi tendencjami, które można zaobserwować w Unii Europejskiej. Jak wynika z opracowania, zatrudnienie w przemyśle konsumpcyjnym w latach 1993-2003 spadło, ale w stopniu mniejszym niż w przemyśle ogółem. Gwałtowny spadek zatrudnienia dotyczył przemysłu lekkiego oraz dóbr trwałego użytku. Na podkreślenie natomiast zasługuje rozwój przemysłu poligraficznego, meblarskiego oraz produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
Outside metropolitan areas, regional differentiation under post-socialism is heavily influenced by the uneven distribution of industry. The core-periphery differences of service- and industry-based competitiveness underscore the relevance of reindustrialization policies, particularly under the economic crisis. These policies bear different implications across different time horizons, and can be understood as the development of advantageous investment locations to achieve re-specialization, as well as a strong local factor supply. With institutional weaknesses, the path-dependency of restructuring and the lack of domestic capital, there is a need for bridging institutions to articulate diffuse interests and undertake strategic intervention within the local economy. (original abstract)
W ostatnich latach przedsiębiorstwa polskiego przemysłu obronnego wdrażały głębokie i wieloaspektowe zmiany o charakterze restrukturyzacyjnym, które obejmowały: restrukturyzację zakresu działania, restrukturyzację finansową i organizacyjną. Celem artykułu jest identyfikacja i analiza kluczowych czynników zewnętrznych determinujących restrukturyzację przedsiębiorstw sektora w latach 1990-2005. Szczególną uwagę poświęcono roli administracji rządowej i grup kapitałowych w restrukturyzacji przedsiębiorstw, wykorzystaniu offsetu i źródłom finansowania działań restrukturyzacyjnych. Podstawą dociekań naukowych były badania empiryczne (ankiety oraz analiza przypadków), przeprowadzone w spółkach przemysłowego potencjału obronnego. (oryginalne streszczenie)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.