Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Informatyzacja administracji państwowej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Elektroniczne rejestry publiczne są elementem elektronicznej administracji, który ułatwia wykonywanie zadań publicznych. Rejestry te są rodzajem środków komunikacji elektronicznej umożliwiającym gromadzenie oraz upowszechnianie informacji. Elektroniczne rejestry publiczne są prowadzone przez organy administracji publicznej lub przez inne podmioty realizujące zadania publiczne. Przepisy prawa znacząco różnicują sposób prowadzenia elektronicznych rejestrów publicznych. W opracowaniu przedstawiono model tych rejestrów, który może być przydatny przy innych badaniach naukowych nad elektroniczną administracją. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono wybrane zagadnienia związane z realizacją projektu "Przyjazna administracja". Szczególny nacisk zostanie położony na aspekty informatyzacji rejestrów publicznych, które uważamy za problemy kluczowe w naszej drodze do budowy tego projektu. Pragniemy tu przedstawić przesłanki interoperacyjnego wykorzystania rejestrów publicznych w procesie realizacji zadań publicznych drogą elektroniczną. Konsekwencją proponowanych kierunków działań powinna być taka transformacja tradycyjnej administracji publicznej, która pozwoli na poprawę jakości obsługi społeczeństwa przez jej organy. Jakość tę można mierzyć poprzez minimalizację kosztów społecznych mierzonych kryterium oszczędności czasu obsługi obywateli. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie stopnia informatyzacji powiatowych urzędów pracy województwa mazowieckiego w zakresie: stopnia komputeryzacji oraz wykorzystania Internetu przez urzędy, stosowanych systemów informatycznych oraz usług realizowanych przez urzędy, a udostępnianych przez Internet. (fragment tekstu)
W artykule omówiono wpływ rozwoju nowych technologii w komunikacji obywateli z urzędem poprzez kanał tzw. elektronicznej administracji publicznej. Przedstawiono korzyści i obawy płynące z rozwiązań e-administracji w Polsce. Przeprowadzono także analizę wyników badań empirycznych w Polsce i własnych badań ankietowych (w woj. podkarpackim) dotyczących aspektów wykorzystania e-usług w kontaktach obywateli z administracją publiczną. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę ukazania zmian, jakie zachodzą w obszarze administracji publicznej na rzecz sprawniejszego i efektywniejszego jej funkcjonowania. Zastosowanie technologii teleinformatycznych i telekomunikacyjnych w urzędach administracyjnych powinno nie tylko wspomagać pracę administracji, ale i podnosić jakość obsługi i załatwiania spraw mieszkańców oraz przedsiębiorców. Korzyści z tego tytułu można odnieść do poziomu jakości świadczonych usług administracyjnych (a szerzej publicznych) - w relatywnie krótkim czasie, a w dłuższym - do wskaźników finansowych i ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono kierunek doskonalenia usług administracji samorządowej na przykładzie Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przybliżono infrastrukturę informatyczną oraz stosowane narzędzia informatyczne w Urzędzie. Zwrócono uwagę na istotę podejścia procesowego w tak złożonym środowisku, jakim jest duża instytucja administracji publicznej.
W artykule zamieszczono przegląd systemów informatycznych administracji celnej oraz harmonogram prac wdrażania nowych systemów celnych w polskiej administracji celnej. Stwierdzono, że e-zarządzanie w administracji celnej może stać się faktem w perspektywie najbliższych kilku lat.
W najbliższym czasie polityka rządu w zakresie informatyzacji powinna zmierzać do tego, żeby podstawowa rola systemu ewidencji ludności przypisywana mu w teorii miała swoje rzeczywiste odzwierciedlenie w praktyce. Istnieją plany zintegrowania z systemem PESEL kilku modułów programowych, które z czasem staną się jego tematycznymi podsystemami. Zamierzenia te dotyczą następujących ewidencji:- paszportów (częściowo już zintegrowanej),- praw jazdy,- skazanych i tymczasowo aresztowanych.Taka konstrukcja systemu pozwoli w przyszłości na utworzenie metabazy danych o obywatelach, integrując wszystkie informacje pochodzące z wielu systemów cząstkowych istotne z punktu widzenia podejmowania decyzji strategicznych. Zarządzanie taką metabazą danych powinno być realizowane poprzez utworzone w ramach administracji publicznej Rządowe Centrum Teleinformatyki. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wybrane informacje o sukcesach i porażkach informatyzacji administracji publicznej w Polsce w ostatnim roku. Dane zebrano na podstawie artykułów prasowych oraz raportów i rankingów polskich, europejskich i światowych, m.in. Eurostatu i World Economic Forum. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote E-administracja w Polsce
75%
E-administrację definiuje się jako wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w administracji publicznej w powiązaniu ze zmianą organizacyjną oraz nowymi umiejętnościami w celu udoskonalenia usług publicznych i procesów demokratycznych, a także wzmocnienia wsparcia dla polityki publicznej. E-administrację uznaje się za czynnik umożliwiający realizację lepszej i skuteczniejszej administracji, poprzez doskonalenie rozwoju i wdrożenia polityki publicznej oraz wsparcie sektora publicznego w świadczeniu większej liczby lepszych usług przy mniejszych zasobach. Ponadto umożliwia sektorowi publicznemu podtrzymanie i wzmocnienie sprawowania rządów w gospodarce opartej na wiedzy. Priorytetowym celem e-administracji jest modernizacja i innowacja w sektorze publicznym.
Artykuł poświęcony jest e-usługom publicznym. Omówiono w nim ewolucję idei e-administracji na świecie i w Polsce, przywołano modele dojrzałości usług świadczonych przez e-administrację oraz scharakteryzowano stan zaawansowania e-usług publicznych. Podstawą analiz oprócz literatury przedmiotu były informacje zgromadzone na stronach internetowych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz urzędów gmin i starostw powiatowych. Stan zaawansowania e-usług publicznych w Polsce uznano za niezadowalający. Po czternastu latach od podjęcia działań na rzecz wdrożenia e-usług zrealizowano około 39% zaplanowanych usług, a dysproporcje pomiędzy poszczególnymi obszarami ich świadczenia są duże, np. stopień zaawansowania e-usług wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa wynosi 73%, podczas gdy w ochronie zdrowia wynosi on 11%. Ten stan jest najprawdopodobniej konsekwencją braku kompleksowego, wielowymiarowego i perspektywicznego podejścia do e-usług publicznych. Podjęto decyzje o wdrożeniu licznych rozwiązań dziedzinowych, obsługujących poszczególne obszary działania administracji publicznej, funkcjonujących w praktycznej izolacji od systemów, które wymagają współpracy. (abstrakt oryginalny)
W jednostkach administracji publicznej coraz powszechniejsze staje się istnienie dokumentów strategii informatyzacji, traktowanych jako opis strategii funkcjonalnej powiązanej z całościową ogólną strategią organizacji. W celu zapewnienia czytelności dokumentu dla osób zarządzających organizacją wskazane jest zastosowanie podejścia procesowego, co wpisuje się w aktualne trendy w teorii i praktyce zarządzania. W niniejszym artykule na podstawie doświadczeń związanych z organem administracji rządowej przedstawiono wybrane problemy dotyczące opracowywania dokumentów strategii. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Proces informatyzacji dotyka rozmaitych sfer funkcjonowania podmiotów publicznych, pociągając za sobą usprawnienie pracy urzędników organów administracji publicznej oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości. Swoimi ramami obejmuje również płaszczyznę związaną z udzielaniem zamówień publicznych. Co istotne zawartość ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień Publicznych determinuje znaczenie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (Prezesa UZP) w procesie informatyzacji działalności związanej z udzielaniem zamówienia na realizację usługi, dostawy, czy też roboty budowlanej. Określeniu elementów wskazujących na rolę Prezesa UZP w przedmiotowym procesie poświęcone jest poniższe opracowanie. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Aspekty finansowe informatyzacji administracji samorządowej
75%
Sprawnie działający samorząd lokalny powinien wykorzystywać różnorodne narzędzia mogące wspierać działalność i aktywność mieszkańców oraz w pełni zaspokajać ich potrzeby. Jednym z takich narzędzi jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych umożliwiających sprawne zarządzanie jednostkami administracyjnymi oraz zwiększenie jakości usług publicznych. Doświadczenia europejskie wskazują na to, iż wdrożenie nowoczesnych technologii informacyjnych usprawnia pracę administracji lokalnej oraz wpływa na obniżenie kosztów jej funkcjonowania. Ponoszone przez samorządy wydatki inwestycyjne na cele informatyzacji nie przynoszą jeszcze widocznej poprawy w zakresie świadczenia usług e-administracji. Obecnie urzędy gmin udostępniają on-line średnio dwie usługi.
Branża informatyczna w Polsce rośnie szybciej niż cała gospodarka, ale wciąż daleko jej do 20 proc. dynamiki z lat dziewięćdziesiątych. W 2004 roku może nastąpić jej wzrost. Ruszą wtedy projekty związane z offsetem i informatyzacją urzędów publicznych za pieniądze Unii Europejskiej.
Zmiany w logistyce spowodowały konieczność wprowadzenia nowoczesnych systemów informatycznych. Przyjętym rozwiązaniem jest Zintegrowany Wieloszczeblowy System Informatyczny Resortu Obrony Narodowej (ZWSI RON). Artykuł prezentuje jego genezę, charakteryzuje proces wdrażania i definiuje warunki funkcjonalno - organizacyjne niezbędne do jego implementacji. Wprowadzenie tego systemu we wszystkich strukturach logistycznych zagwarantuje sprawną realizację przebiegu procesu łańcucha dostaw na miarę profesjonalnej armii. (abstrakt oryginalny)
Obecnie rozwój polskich systemów e-government zależy od ostatecznej, a skutecznej realizacji istniejących od lat sektorowych i ponadsektorowych projektów. Ostateczne (tzn. niepolegające jedynie na zmianie nazwy) wdrożenie tych programów ma umożliwić firmom i członkom społeczeństwa w miarę łatwą, tzn. czynioną drogą elektroniczną, rejestrację działalności gospodarczej, przesyłanie dokumentów, różnych rodzajów obowiązkowych płatności, czy deklaracji podatkowych. (...) To właśnie przejście systemów informatycznych z funkcji jedynie informacyjnej do funkcji pełnej, zdalnej obsługi klienta indywidualnego i instytucjonalnego wydaje się dziś najważniejszym celem wdrażania systemów opartych na technologiach sieciowych w administracji publicznej i samorządowej. Identyfikacja miejsca Polski w tym procesie na tle krajów europejskich jest celem niniejszego opracowania. (fragment tekstu)
Urzeczywistnianie prawa do dobrej administracji nie jest już możliwe bez informatyzacji. Przyjmuje się, że istotą informatyki jest efektywne przetwarzanie danych, oparte na algorytmach, programach i urządzeniach, w których programy są realizowane. Przy takim ujęciu informatyzacji technologiczno-prawnym problemem do rozwiązania jest zwiększanie efektywności przetwarzania danych w realizacji zadań publicznych administracji. Takie efektywne przetwarzanie danych jest potrzebne, aby sprostać wymogom społeczeństwa informacyjnego i gospodarki informacyjnej oraz przeciwdziałać "elektronicznemu wykluczeniu" (e-ekskluzji) w stosunkach społecznych i gospodarczych. (fragment tekstu)
Nowy plan "e-Europe 2005", przyjęty na szczycie europejskim w Sewilli, zakłada szybki rozwój rządowych usług elektornicznych i stworzenie stabilnych ram prawnych dla zbudowania społeczeństwa informacyjnego w Europie. Niestety proces informatyzacji polskich urzędów to jeden z najsłabiej rozwiniętych obszarów. Przyspieszenie prac widoczne jest jedynie w obszarze elektornicznej wymiany informacji, wymuszonej obowiązującą ustawą o dostępie do informacji publicznej.
Z postępującą informatyzacją różnych sfer życia gospodarczego wiąże się również informatyzacja administracji publicznej. Umożliwienie obywatelowi elektronicznego kontaktu z jednostkami administracji lokalnej i państwowej wynika nie tylko z chęci pójścia z duchem czasu i dorównania krajom wyżej rozwiniętym ale jest także wymogiem nałożonym na nasz kraj jako członka Unii Europejskiej, na spełnienie którego urzędy mają ograniczony czas. Polskie urzędy muszą dostosować standardy współpracy z obywatelami i organizacjami do tych, które obowiązują w Unii Europejskiej. Na szczycie europejskim w Sewilli przyjęto plan e-Europe 2005, który zakłada szybki rozwój rządowych usług elektronicznych i stworzenie stabilnych ram prawnych dla zbudowania społeczeństwa informacyjnego w Europie. Zgodnie z postanowieniami unijnymi, do końca 2004 r. kraje członkowskie, w tym oczywiście Polska, powinny zapewnić elektroniczny dostęp do podstawowych usług administracji publicznej i samorządowej, co oznacza, że osoby z zewnątrz mają mieć możliwość zgłaszania do urzędu spraw, podań, zażaleń i pytań oraz powinny mieć udostępnione narzędzia, które przez Internet pozwolą im śledzić, jaki jest stan sprawy wniesionej przez nich do urzędu. Spełnienie tych postulatów musi wiązać się z modernizacją narzędzi informatycznych urzędów lub nawet z koniecznością wdrożenia infrastruktury informatycznej od podstaw. Mamy już rok 2005 a jest jeszcze dużo do zrobienia, bo jak wynika z badań Unii Europejskiej, tylko 2% usług publicznych można w Polsce załatwić przez Internet, co jest jednym z najgorszych rezultatów w Unii [WWW]. Jednakże z osiągnięciem celu jakim jest elektroniczna administracja wiąże się szereg problemów, na które należy zwrócić uwagę i które wymagają rozwiązania. Ogólnie można podzielić je na dwie grupy: jedną z nich stanowią problemy leżące po stronie administracji, drugą - problemy leżące po stronie społeczeństwa. Problemy te, jak również propozycje dotyczące możliwości ich rozwiązania, omówione zostaną w kolejnych punktach niniejszej pracy.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.