Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 184

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Instytucje publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Specyfika pozycji prawnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
100%
Analiza prawnych form działania i konstrukcji organizacyjnej ZUS oraz badanie jego usytuowania w strukturze ustrojowej państwa pozwalają dostrzec w nim specyficzne właściwości i postrzegać go jako wymykającą się ścisłemu sklasyfikowaniu instytucję publiczną, której szeroka działalność o charakterze społeczno-gospodarczym, mająca na celu wypełnianie zadań publicznych i wykonywana w głównej mierze w formach publicznoprawnych, przynależy do obszaru administracji publicznej. Czynione w niniejszym opracowaniu rozważania prowadzą do wniosku, że w całym swym bycie organizacyjnym i funkcjonalnym Zakład jest podmiotem o specjalnym statusie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na związku instytucji publicznych i efektywności. Podstawą rozważań są koncepcje efektywności opisane w literaturze. W tekście omówiono koncepcję skali efektywności, ponieważ jest ona blisko związana z sektorem publicznym. Rezultaty działania są określone przez przepisy prawa, natomiast nakładami na wejściu powinny sterować poszczególne instytucje. Jednakże obecnie nie są one motywowane do efektywności działania (w skrócie: efektywność jest stosunkiem nakładów i wyników). Głównym powodem takiej sytuacji jest to, że efektywność nie jest obliczana. W artykule zaproponowano sposób jej obliczania - Data Envelopment Analysis. Jest to test wielorakich danych, za pomocą którego można porównać kilka nakładów i kilka wyników. Funkcja produkcji jest zadana. Jej przekształcenie pozwala na otrzymanie funkcji efektywności. Artykuł pokazuje zastosowanie tej metody w odniesieniu do instytucji ochrony zdrowia. Zaprezentowano w nim i przedyskutowano rezultaty praktyczne. (abstrakt oryginalny)
Celem poniższego artykułu jest przedstawienie sztucznej inteligencji (SI) jako technologii, której wykorzystanie w instytucjach publicznych, m.in. instytucjach zabezpieczenia społecznego, umiejscawia ją w obszarze o znaczeniu strategicznym. Na podstawie analizy doświadczeń z zagranicy w tej dziedzinie, a także najbardziej prawdopodobnych scenariuszy wykorzystania sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości można stworzyć przypuszczalny kierunek rozwoju tej technologii w administracji publicznej. Zakres opracowania obejmuje opis uwarunkowań stosowania SI w instytucjach publicznych, analizę możliwych scenariuszy jej wykorzystania w tych instytucjach, wybrane problemy sztucznej inteligencji, a także wnioski. (fragment tekstu)
Wstęp: W artykule omówiono dostępność cyfrową, architektoniczną oraz informacyjno-komunikacyjną instytucji publicznej, jaką jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), dla osób z niepełnosprawnością. Cel: Przedstawienie stanu realizacji wdrażania w instytucji publicznej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami - na przykładzie ZUS. Materiały i metody: W analizach wykorzystano opracowania naukowe i badawcze (w tym własne - na podstawie opracowanych matryc diagnostycznych) oraz statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. Zastosowano również wtórną analizę danych zastanych. Wyniki: Wskazano, że dostępność jest kluczowym determinantem w zakresie świadczenia usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Natomiast wdrażanie oraz monitorowanie dostępności jest procesem, który z uwagi na zróżnicowanie obszarów (cyfrowego, architektonicznego oraz informacyjno-komunikacyjnego) wymaga długoterminowej strategii i zaangażowania zarówno kadry kierowniczej, jak i wszystkich pracowników.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie metod oceny zasadności zaangażowania podmiotów publicznych w partnerstwo publiczno-prywatne oraz przedstawienie przykładu przedsięwzięcia zrealizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, obrazującego współudział partnera prywatnego w kreowaniu ostatecznego kształtu inwestycji planowanej przez podmiot publiczny. Autor w artykule omawia genezę i przemiany partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce, korzyści i zagrożenia związane ze współpracą jednostek publicznych z partnerami prywatnymi, przedstawia i ocenia metody wyznaczania efektywności współpracy w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nowe ujęcie strategicznej karty wyników w realizacji strategii gminy
75%
BSC mimo iż jest koncepcją powstałą na gruncie przedsiębiorstw może być także z powodzeniem zaimplementowana w obszarze instytucji publicznych do których należy także gmina. Ze względu na dość istotą różnicę w rozłożeniu akcentów w odniesieniu do celów funkcjonowania przedsiębiorstwa i gminy BSC w tradycyjnym ujęciu wymaga pewnych udoskonaleń. Artykuł jest swoistą próbą przedstawienia jednego z możliwych rozwiązań zagadnienia przeniesienia idei BSC z gruntu przedsiębiorstwa w obszar instytucji publicznych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie warunków efektywnego zarządzania projektami informacyjnymi w instytucjach publicznych warunków, które są uniwersalne zarówno dla instytucji, które rozpoczęty proces informatyzacji, jak i tych, które mają za sobą wiele lat doświadczeń w korzystaniu z narzędzi informatycznych. Co więcej, standardy zarządzania projektami informacyjnymi w sektorze publicznym są zbliżone do tych obowiązujących w sektorze prywatnym. W istocie mamy bowiem do czynienia z tą samą techniką informacyjną, podporządkowaną tym samym celom organizacyjnym (skuteczność, efektywność, jakość), tyle że służącą osiągnięciu odmiennych celów podstawowych. Dla instytucji publicznych takim celem podstawowym jest maksymalizacja korzyści dla jak największej liczby odbiorców ich usług. (fragment tekstu)
Opisano rolę infrastruktury społecznej w procesie zaspokajania potrzeb. Przedstawiono rozmieszczenie przestrzenne infrastruktury społecznej w województwie śląskim. Podano wskaźniki zróżnicowania w infrastrukturze społecznej w tym województwie.
Artykuł omawia zalety oprogramowania Open Source. Oprogramowanie to jest systematycznie wdrażane w wielu instytucjach publicznych w krajach UE. Autorzy analizują przykład Włoch i Hiszpanii. Ponadto charakteryzują ebXML - standard wymiany informacji biznesowych, przyjęty i rekomendowany przez normę ISO.
10
Content available remote A Comparison of Innovations in Management in Austrian and Polish Universities
75%
The aim of the article was to compare innovations in management in Austrian and Polish universities, as well as an attempt to identify stimulants and barriers to these innovations. The research problem was the characteristics of innovation in university management, the identification of determinants and barriers to innovation in university management and the determination of their impact on management efficiency. The research methods that were used to solve the problem were an analysis related to the study of Polish and foreign literature as well as the analysis and evaluation of information obtained as a result of surveys. The research was of a pilot nature and the aim was to verify the research problem: that is to check whether there are innovations in management in universities in Austria and Poland. A questionnaire was used as a research tool. The main conclusions that have been drawn are that a new view of management is neither visible in Austrian nor Polish universities. The main barriers to innovation in the management of Polish and Austrian universities are the lack of open communication, leadership, and support for creativity. Among the stimulants in the examined institutions were indicated: teamwork, awareness of joint accomplishments, building an atmosphere conducive to new solutions, defining the areas of change. Innovations in university management affect the efficiency of the investigated institutions. There is a need to model the innovation in university management and to develop methods for measuring innovation in university management. (original abstract)
11
75%
Niniejsze opracowanie analizuje współpracę między firmami zaawansowanych technologii z instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorstw funkcjonującymi na rynkach wschodzących. W badaniach wykorzystano metody jakościowe - studium przypadku. Analizę empiryczną prowadzono w 26 przedsiębiorstwach zaawansowanych technologii funkcjonujących na jednym z rynków wschodzących: w Polsce. Niniejsze opracowanie bada wsparcie instytucji oraz współpracę między firmami i instytucjami publicznymi z perspektywy kierowniczej. W wyniku analizy materiału empirycznego zidentyfikowano główne problemy i przeszkody stojące przed przedsiębiorstwami oraz sposoby rozwiązania problemów. Prezentowane wyniki badań poszerzają dostępną wiedzę, dostarczając empirycznych danych o firmach high-tech na jednym z rynków wschodzących w Europie. (abstrakt oryginalny)
W artykule pt. "Dlaczego demokracja jest niedoskonała?" wskazano na wyniki badań dotyczących zaufania obywateli do demokratycznych instytucji, uznając, iż warto poddać analizie ten problem. (fragment tekstu)
13
Content available remote Realizacja strategii w instytucji publicznej
75%
Celem artykułu jest przedstawienie strategii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-2020, omówienie kierunku wprowadzanych przez ZUS zmian, opisanie sposobu doboru narzędzi do wprowadzenia i realizacji przekształceń, a także relacji w sprawie przyjętej metody do realizacji strategii w postaci Zrównoważonej Karty Wyników. Badaniu podlegała trafność przyjętych w strategii założeń oraz jakie skutki wystąpiły po osiągnięciu zamierzonych celów. Analizę zagadnień przeprowadzono z wykorzystaniem literatury przedmiotu dokumentów utworzonych przez ośrodki badań opinii społecznej, a także z wykorzystaniem własnych wieloletnich doświadczeń w problematyce realizacji strategii. Przyjęte przez ZUS założenia zostały zrealizowane, co potwierdzają przeprowadzone badania. Należy też zauważyć, że już samo ustanowienie strategii z założenia prowadzi do rozwoju w wieloletniej perspektywie(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Finansowe sukcesy publicznych instytucji kultury w kampaniach crowdfundingowych
75%
Jednym z ważniejszych problemów dotyczących rozwoju instytucji kultury w Polsce jest dostęp do źródeł finansowania. Fundusze są szczególnie potrzebne przy realizacji projektu, a ich brak często uniemożliwia wprowadzenie pomysłu w fazę realizacji. Niekiedy też wpływa negatywnie na jakość przedsięwzięcia. Instytucje kultury otwierają się na pozyskiwanie nowych źródeł finansowania, inicjując m.in. kampanie crowdfundingowe. Wymaga to jednak od instytucji pewnych kompetencji i podejmowania świadomych decyzji. Celem artykułu jest analiza zrealizowanych kampanii inicjowanych przez publiczne instytucje kultury i próba odpowiedzi na pytanie: czy na tym polu instytucje mogą pochwalić się jakimiś sukcesami? Autorka przybliża obszary wykorzystania crowdfundingu w instytucjach kultury, bazując na wybranych serwisach internetowych w Polsce (PolakPotrafi.pl i WspieramKulture.pl), charakteryzuje adaptowane modele finansowania społecznościowego, omawia rodzaje inicjowanych projektów i ocenia ich skuteczność. (abstrakt oryginalny)
Surveys performed among the residents of Zabrze indicate that in 2021 the majority of respondents (67%), wishing to use public services provided by the local government, still preferred to visit the office in person. Residents noticed negative aspects of direct service, such as queues of people waiting for the case to be completed (26%), excessive bureaucracy (24%) or lack of parking spaces (18%). However, they counted on help in completing the necessary formalities by officials who should be: professional (20%), communicative (18%) and kind (17%). The use of the digital platform (ePUAP) dedicated to customer service was reported by 32% of respondents. At the same time, as much as 40% of the respondents, in order to save time and to simplify procedures, declared their will to use innovative methods of remote contact with public administration (e.g. via social media). The COVID-19 pandemic showed that it was possible to increase (even by 250%) the number of cases handled remotely, which with over 90% of households in Poland with access to a computer network creates opportunities for integrated development as part of the Smart City idea. The aim of the paper was to identify the residents' expectations related to the provision of public services by local administration. Precise determination of the ways of perception of both direct and remote customer service has not only an application value. It also allows for further research study on the management of local government, including the organization of management control, as well as social communication of local governments. (original abstract)
16
Content available remote The levels of trust in the pension system: a Polish perspective
75%
Public discussions on the Polish pension system clearly indicate the need for further reforms. Numerous studies show that the majority of Poles negatively assess the entire pension system and the activities of individual entities associated with it. With a low level of acceptance of the rules of the pension system and a lack of trust in it, it is dif- ficult to count on the tendency to save citizens for the post-production period, which in the case of the ubiquitous demographic crisis seems to be a priority task for the authorities of all European Union countries. Changes to the pension system should be implemented in conditions of strengthening trust, which can be achieved, interalia, by building trust in individual institutions, products and the entire system. The aim of the article was to analyse the levels of trust in the Polish pension system. An attempt was made to systematise the determinants shaping trust based on the analysis of Polish conditions. The article was prepared on the basis of a literature review on trust and the pension system.(original abstract)
Motivation: Trust plays an important role in the functioning of individuals at every level and research confirms that it is linked to economic development. As the levels of trust differ across the countries it is crucial to explore the reasons for such variation and to identify determinants of trust. Trust is often used in research to operationalise informal institutions, however, it can also reflect the quality of formal institutions. Therefore, it is vital to investigate whether trust is to a large extent a deeply rooted attitude, which does not lend itself to intentional shaping or it can be generated by better institutional performance. It remains unclear how institutional performance influences trust, there are many doubts concerning for example the diversion of this relation. The evidence on the relationships between generalised and institutional trust also persists mixed. Aim: The paper aims to investigate the relationship between generalised and institutional trust with the quality of formal institutions. Results: The research confirms the positive relationship between generalised and institutional trust for the total group of 22 European countries. Similarly, higher levels of both kinds of trust are related to better institutional performance. However, when the countries are analysed separately as capitalist and post-socialist, the results differ. The aforementioned relationships are confirmed for capitalist countries. Post-socialist countries are characterized by a lower level of trust and lower quality of institutions. Nevertheless, for this group, there is no evidence for the relationship between generalised and institutional trust, and only partial evidence for the relationship between institutional trust and institutional performance. The results support the concepts underlining the influence of institutions' quality on trust but some observations are inclined to concepts suggesting that trust is culturally determined and regardless of institutional performance decades are needed for its development.(original abstract)
Niniejszy artykuł stanowi część II szerszego opracowania dotyczącego efektywności funkcjonowania banków centralnych, w której autor dokonuje przeglądu i porównania pod kątem efektywności najbardziej znanych w praktyce i literaturze struktur organizacyjnych na przykładzie wybranych europejskich banków centralnych. Należy przypomnieć, że w części I autor dokonał przeglądu teorii nowej ekonomii instytucjonalnej oraz zdefiniowania szeregu pojęć z tym związanych, takich jak strategia, struktura organizacyjna, proces biznesowy i efektywność, a także omówił ustanowione kryteria oceny efektywności struktur organizacyjnych w bankach centralnych wykorzystane do ich oceny w niniejszym artykule. (fragment tekstu)
Jednym z celów odnowy wsi jest włączanie mieszkańców w proces jej przeobrażeń. Do jego realizacji mogą przyczynić się nie tylko projekty finansowane (w ostatnich latach) ze środków poszczególnych Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, lecz także inne, w tym te, które można określić mianem innowacji społecznych. Celem artykułu było ukazanie związku między wdrażaniem przez wiejskie instytucje publiczne innowacji społecznych a realizacją tak określonego celu odnowy wsi. W tekście zaprezentowano wybrane rezultaty badania przeprowadzonego na losowej próbie 330 instytucji publicznych z gmin wiejskich. Postawiono w nim dwa pytania. Czy te instytucje, które wdrażały innowacje społeczne, wyróżniały się wyższym poziomem włączania mieszkańców w realizację działań podejmowanych na rzecz rozwiązywania dotykających ich problemów społecznych? Na czym polegało ich włączanie we wdrażanie innowacji społecznych? Poddano analizie dane empiryczne pozyskane dzięki realizacji ankiety internetowej oraz dwa przykłady innowacji społecznych (zidentyfikowane dzięki przeprowadzonym wywiadom swobodnym z przedstawicielami instytucji publicznych). Instytucje, które wdrażały innowacje społeczne, cechowały się wyższym poziomem włączania mieszkańców gminy w działania na rzecz rozwiązywania dotykających ich problemów społecznych. Angażowały mieszkańców w różne etapy wprowadzania innowacji, wykraczając poza schemat, w którym dostarczają usługę, a mieszkańcy wyłącznie są jej odbiorcami. Innowacje społeczne przyczyniały się do realizacji celu odnowy wsi, jakim jest włączanie mieszkańców w proces rozwiązywania problemów społecznych.(abstrakt oryginalny)
Historia administracji jako element historii państwa wskazuje na ewolucję poglądów dotyczących interesu publicznego jako podstawy działania administracji. Wskazuje także na trudności w określaniu granic interesu publicznego, znaczenia tej dyrektywy w zakresie działania administracji i granic kontroli jej zachowań powołując się na interes publiczny. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.