Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  International transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Celem niniejszego artykuły jest przedstawienie zmian, jakie zachodzą na rynku międzynarodowych drogowych przewozów towarów na terenie Unii Europejskiej. Silnie rozdrobniona i technologicznie opóźniona branża ma obecnie przed sobą perspektywę głębokich przeobrażeń. Dotychczasowa przewaga konkurencyjna przewoźników budowana była w dużej mierze w oparciu na niższych kosztach pracy, w szczególności w grupie kierowców pojazdów ciężarowych. Przy pogłębiającym się deficycie kadr i rosnących kosztach osobowych rozwijająca się w szybkim tempie technologia może umożliwić nie tylko istotne ograniczenie występujących w branży nieefektywności, ale również zmienić układ sił na rynku. Za wcześnie jest wyrokować, czy zmiany będą miały charakter rewolucyjny czy ewolucyjny. Niemniej jednak można się spodziewać, że ich charakter będzie istotny i wymusi na przedsiębiorstwach transportowych niezbędne działania dostosowawcze.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Koncepcje kompleksowych usług w transporcie międzynarodowym
80%
Uwarunkowania rozwoju kompleksowych usług w transporcie międzynarodowym Internacjonalizacja i globalizacja działalności gospodarczej wywołuje zapotrzebowanie na usługi podmiotów gospodarczych o dużej skali działania oraz dysponujących dużymi sieciami usługowymi. Globalny obrót towarowy wzrósł w okresie ostatniego 50-lecia ponad 10-krotnie, generując ogromne potrzeby transportowe. Obsługa klientów działających globalnie spowodowała konieczność właściwej adaptacji wyspecjalizowanych podmiotów funkcjonujących na rynku usług transportowych (spedytorów międzynarodowych i operatorów transportowych) do zmieniających się warunków rynku i podejmowania działalności globalnej. Ukształtowało się pojęcie "unikatowego klienta globalnego", wymagającego szczególnego typu usługi, którego wymagania jakościowe rosną. Mottem konkurencyjnym pośredników na rynku usług transportowych staje się: "oferuj kompleksowe usługi w dużym zakresie rodzajowym i przestrzennym, najlepiej globalne, dostosowując ich cechy do indywidualnych potrzeb klientów".(fragment tekstu)
Główne zmiany zachodzące zarówno w europejskich łańcuchach podaży, jak i systemach dystrybucji są związane z zanikiem granic pomiędzy gospodarkami poszczególnych krajów. Poszukiwane są przede wszystkim rozwiązania problemów transportowych na poziomie regionalnym lub transkontynentalnym, a nie lokalnym bądź krajowym. Warunkiem zaistnienia na rynku paneuropejskim jest integracja działań z partnerami. Zmiany w systemie społecznym i gospodarczym krajów Unii Europejskiej wymagają nowej kategorii pracowników zdolnych do podejmowania zadań, jakie wynikają z dokonujących się i już dokonanych przeobrażeń w gospodarce, szczególnie w przemyśle i obrocie towarowym, w którym transport spełnia podstawową rolę. W polityce transportowej UE podkreśla się wyraźnie, że jednym z najważniejszych zadań na najbliższe lata staje się wypracowanie takiego systemu kształcenia i doskonalenia kadr transportowych, który byłby adekwatny do standardów międzynarodowych i jednocześnie odpowiadałby oczekiwaniom praktyki gospodarczej. Ważne jest również, aby system ten był układem elastycznym, dostosowującym się do zmian zachodzących na międzynarodowym rynku transportowym. (fragment tekstu)
Dostarczanie używanych przedmiotów użytku domowego pomiędzy krajami wymaga szeregu specyficznych działań przed i po samym procesie transportu, co sprawia, że jest to działalność jedyna swego rodzaju z własnymi wyzwaniami logistycznymi. Niektóre z nich wydają się podobne do tych w innych obszarach logistyki, lecz większość ma cechy szczególne dla tej dziedziny gospodarki. Wyraźna sezonowość, wymóg szczególnych kwalifikacji, istota przewożonych przedmiotów, trudny do nich dostęp to kilka ze szczególnych wyzwań. Rozwiązanie jednego z nich jest już wystarczającym wyzwaniem, problem pojawia się kiedy mamy do czynienia z kilkoma jednocześnie. Wymóg szczególnych umiejętności nie byłby wyjątkowy, gdyby popyt na usługi rozkładał się równomiernie w ciągu całego roku. Podobnie duże zróżnicowanie sezonowe nie byłoby takim problemem, gdyby nie wymóg specjalistycznych i rzadkich umiejętności. Będąc jedną z mniej znanych dziedzin usług logistycznych, sektor międzynarodowych przeprowadzek wymaga badań jego cech specyficznych i wyzwań jakie stwarza. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Szanse i zagrożenia międzynarodowego transportu drogowego w Polsce
80%
Wspierając rozwój i modernizację polskiej infrastruktury transportowej funduszami Unii Europejskiej, zauważono rozbieżności między inwestycjami w nową infrastrukturę oraz rewitalizacją i utrzymaniem istniejącej. Zaniechanie wprowadzenia zmian spowoduje, że stan infrastruktury może ulec znacznemu pogorszeniu, uniemożliwiając dalszy rozwój ekonomiczny oraz generując znacznie większe koszty utrzymania. Próbując dokonać podsumowania, należy stwierdzić, że nie sprawdziły się wcześniejsze prognozy zakładające koncentrację i konsolidację rynku. Nawet w latach kryzysu przybyło nowych przewoźników, w większości posiadających jeden pojazd. Pozytywnym zjawiskiem był wzrost liczy firm posiadających ponad 50 pojazdów. Taki rozwój sytuacji tłumaczyć można stosunkowo niskimi kosztami dostępu do rynku w transporcie drogowym. Nie sprawdziły się także prognozy przewidujące, że spowolnienie gospodarcze potrwa przynajmniej dwa lata. W Polsce spowolnienie gospodarcze trwało zaledwie rok i oczekiwania, że korzystny dla eksporterów kurs złotego w stosunku do euro utrzyma się przez dłuższy czas, były błędne. (fragment tekstu)
W ostatnich latach wpływ systemów sąsiednich na pracę systemu polskiego stał się znaczący. Wynika to głównie z silnego wzrostu nieplanowych międzysystemowych przepływów mocy czynnej, które stają się istotnym problemem dla polskiego operatora systemu przesyłowego, ale także dla operatorów systemów Czech, Słowacji i Węgier. Jednym z możliwych sposobów pozwalających na ograniczenie tego zjawiska jest zastosowanie przesuwników fazowych. Są to transformatory specjalnej konstrukcji, które służą do regulacji kąta obciążenia (fazy napięcia) i tym samym do regulacji przepływu mocy czynnej w sieci przesyłowej. Artykuł przedstawia wybrane wyniki badań dotyczących wpływy przesuwników fazowych instalowanych na granicy Polska - Niemcy i Czechy - Niemcy na transgraniczne przepływy mocy, w tym na możliwości ograniczenia przepływów nieplanowych w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Analizy zostały przeprowadzone dla różnych stanów pracy systemu połączonego.(abstrakt oryginalny)
Istnieje kilka wskaźników, które pozwalają określać rolę i znaczenie danego działu w gospodarce narodowej badanego kraju. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu wskaźników jest udział analizowanego działu w tworzeniu dochodu narodowego lub w nomenklaturze krajów kapitalistycznych- produktu krajowego brutto (GDP). Nas interesuje zmiana roli transportu w gospodarce narodowej Norwegii w latach 1970-1984 ze szczególnym uwzględnieniem lat osiemdziesiątych. Zainteresowanie nasze tym zagadnieniem wynika z faktu, że w latach sześćdziesiątych Norwegia była - krajem o najwyższym udziale transportu w tworzeniu GDP, znacznie wyprzedzającym wszystkie inne kraje pod tym względem. Związane to było przede wszystkim z dużym znaczeniem dobrze rozwiniętej żeglugi morskiej w gospodarce narodowej tego kraju. (fragment tekstu)
Omówiono kształtowanie się przewozów wewnętrznych i międzynarodowych w Polsce w stosunku do wybranych państw Europy Środkowowschodniej. Autor zaprezentował prognozę przewozów do 2010 r. Dodatkowo opisano wybrane kierunki działań zwiększających konkurencyjność polskich przewoźników na Jednolitym Europejskim Rynku Transportowym.
Nieplanowe przepływy mocy od systemu niemieckiego są istotnym problemem w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), ponieważ prowadzą one do zagrożenia przekroczenia dopuszczalnych obciążalności elementów sieci przesyłowej, a w skrajnych przypadkach niedotrzymania warunków bezpieczeństwa pracy systemu. W celu uniknięcia negatywnego wpływu przepływów nieplanowych, polski operator systemu przesyłowego podejmuje odpowiednie środki zaradcze. W artykule przedstawiono wyniki analiz obrazujących efektywność stosowanych obecnie metod sterowania transgranicznymi przepływami mocy jako remedia w odpowiedzi na przepływy nieplanowe.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono ważniejsze dokumenty stosowane w organizacji i funkcjonowaniu transportu drogowego. Omówiono główne regulacje zawarte w dokumencie Prawo drogowe, a także zaprezentowano Konwencję o umowie międzynarodowej przewozu drogowego towarów (CMR), ja też elementy Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR).(abstrakt oryginalny)
Centrum Logistyczne Trójmiasto (CLT) będzie spełniało przede wszystkim funkcje logistyczne związane z obsługą transportową towarów przemieszczanych w relacjach międzynarodowych (obsługa handlu morskiego Polski i partnerów tranzytowych) oraz w relacjach krajowych. CLT będzie także świadczyło wszelkie inne standardowe usługi logistyczne, takie jak składowanie towarów czy kompletacja zamówień oraz usługi uzupełniające manipulacyjno-uszlachetniające, pakowania, usługi naprawcze, zabezpieczenia jakości, obróbka towarów i inne. Potencjalnymi podmiotami gospodarczymi korzystającymi z usług logistycznych w CLT będą przede wszystkim eksporterzy i importerzy towarów, ich gestorzy, a także przewoźnicy lądowi i morscy, spedytorzy, operatorzy transportu multimodalnego, instytucje rzeczoznawstwa i kontroli ładunków itp. W CLT znajdą także swoją lokalizację firmy zajmujące się obsługą informacyjną wszystkich procesów logistycznych oraz podmioty gospodarcze świadczące różnorodne usługi na rzecz ładunków przemieszczanych w relacjach krajowych. (fragment tekstu)
Celem podjętych w artykule rozważań jest ukazanie czy i jak we współczesnych warunkach gospodarczych rozwija się na świecie transport - niezbędne narzędzie międzynarodowej wymiany towarowej. Podstawą realną owych zmian rozwojowych w transporcie stały się korytarze transportowe. Są one współcześnie najnowszą, najbardziej technicznie, organizacyjnie i przede wszystkim ekonomicznie obiecującą egzemplifikacją głównego kierunku przemian w transporcie światowym. W artykule rozważa się ich rozbudowę i rozwój na kontynencie Eurazji. Wybór tej właśnie przestrzeni gospodarczej uzasadniony jest tym, że to w jej obrębie zachodzą najszybciej i w sposób najbardziej dynamiczny przeobrażenia w tym zakresie. Inspiracją do podjęcia rozważań nad stanem i kierunkami rozwoju euroazjatyckich korytarzy transportowych jest to, iż zarówno planowanie ich przebiegu w przestrzeni tego kontynentu, jak i realny proces ich budowy odbywają się w warunkach postępującej globalizacji. Ta zaś, będąc procesem ze swej natury gospodarczym, i w przekonaniu wielu (zarówno uczonych, jak i praktyków) nieuchronnym, niesie ze sobą, obok rozwiązań pozytywnych, pewne trudności. To właśnie z tych względów zwrócono uwagę na główne źródła ich powstania. Są nimi: z jednej strony niezwykłe dynamiczny proces przemian w realiach politycznych, a stąd także i w gospodarczych na świecie, za którym nie wszystkie gospodarki i nie wszyscy przedsiębiorcy nadążają, utrzymujące się trudności wynikające z zasadniczej różnicy zdań i poglądów w środowisku uczonych, głównie ekonomistów, co do samej natury globalizacji i jej gospodarczych skutków. Stanowiska i poglądy na korzyści z globalizacji jej zwolenników oraz stanowisko i argumenty zdecydowanych jej przeciwników zostały w rozważaniach również zwięźle zarysowane. Na takim poszerzonym i pogłębionym tle w zasadniczej części rozważań czytelnik otrzymuje charakterystykę aktualnego stanu rozwoju korytarzy transportowych w Eurazji oraz fizycznej ich rozbudowy i przebiegu w przestrzeni tego kontynentu. Rozważania te są uzupełnione i pogłębione o analizę gospodarczych oraz (dość jeszcze wyraźnie widocznych - szczególnie w odniesieniu do krajów azjatyckiej części kontynentu) przyczyn politycznych wyznaczania konkretnych kierunków przebiegu tych korytarzy. Całość rozważań oraz wynikające z nich uogólnienia i oceny zostały zebrane w części końcowej artykułu. Te można sprowadzić do stwierdzenia, że proces budowy korytarzy transportowych w gospodarczej przestrzeni Eurazji rozwija się dynamicznie. Siłą sprawczą owego dynamizmu, zarówno w procesie ich kreowania, jak i następnie fizycznej budowy i rozbudowy, stało się otwieranie się krajów na współpracę gospodarczą. Proces ten jest wyraźnie widoczny w Azji, gdzie zanikają również polityczne przeszkody w otwieraniu się gospodarek, wzmacniane wyraźnie nieuchronnym procesem globalizacji. (abstrakt oryginalny)
Ostatnie dziesięciolecia stworzyły nowe szanse rozwoju międzynarodowych współzależności ekonomicznych. Bodźcem sprzyjającym temu rozwojowi były postępujące procesy integracyjne znoszące polityczne i ekonomiczne bariery współpracy, natomiast czynnikiem ograniczającym intensyfikację współpracy są istniejące zaniedbania, najbardziej widoczne w zakresie infrastruktury transportowej. Infrastrukturę charakteryzują odmienne zasady rozwojowe niż w sferze bezpośrednio produkcyjnej. Znaczna jej część cechuje się mniejszą efektywnością i długim okresem kształtowania. Wymaga pozostawienia rezerw, aby zaspokoić, zmienne w czasie, potrzeby. Kolejną cechą infrastruktury jest jej ciągłość, dlatego sieć transportowa powinna stanowić spójny system zarówno w wymiarze międzynarodowym, krajowym, jak również regionalnym. Elementem systemu europejskiej, a jednocześnie polskiej sieci dróg transportowych jest trasa Via Baltica, łącząca Polskę z krajami bałtyckimi. Umożliwia ona powiązanie tych krajów z systemem komunikacji europejskiej, a także połączenie wschodnich obszarów Polski z resztą kraju i Europy. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie, że Via Baltica stanowi kluczowy czynnik rozwoju gospodarczego dla wielu obszarów, które łączy. Postępujący proces integracji i związane z tym zmiany w natężeniu ruchu transportowego pokazują, że trasa ta nabiera istotnego znaczenia w całej sieci połączeń krajowych i międzynarodowych. Jednocześnie należy mieć na uwadze oddziaływanie na środowisko naturalne, gdyż na obecnym etapie rozwoju cywilizacji niedopuszczalne jest propagowanie rozwiązań niekorzystnych dla środowiska. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące wymiany międzynarodowej. Pokazano głównych partnerów Polski w handlu zagranicznym oraz kształtowanie się obrotów w ostatnich latach. Dokonano analizy międzynarodowych przewozów ładunków realizowanych transportem samochodowym i kolejowym oraz przedstawiono obciążenie poszczególnych przejść granicznych na wschodniej granicy Polski w tych przewozach. Opisano także znaczenie polskich portów lotniczych w międzynarodowej wymianie towarowej. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost wymiany handlowej pomiędzy Azją i Europą. W szczególności dotyczy to towarów wysoko przetworzonych, co spowodowało zwiększenie przewozów kontenerowych. Główną przyczyną zwiększenia obrotów handlowych jest dynamiczny rozwój państw Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności Chin. Na ten kraj przypada ponad 4% globalnego handlu światowego, a w zakresie przewozów kontenerowych 20-25% światowego importu i eksportu. W realizacji tak dużych przewozów ogromną rolę powinny odegrać transeuropejskie korytarze transportowe. Na kierunku wschód-zachód na terytorium Rosji istotne znaczenie ma Magistrala Transsyberyjska. Stanowi ona północne odgałęzienie transazjatyckiej magistrali kolejowej i jest naturalnym przedłużeniem transeuropejskiego korytarza transportowego nr 2 (Berlin- -Warszawa-Mińsk-Moskwa-Niżnyj Nowgorod). Magistrala TRANSSIB łączy również przez Moskwę rosyjskie porty bałtyckie i porty Finlandii z portami Dalekiego Wschodu (Władywostok, Nachodka, Wostocznyj, Posiet), a przez stacje graniczne Nauszki, Zabajkalsk, Grodekowo i Chasan zapewnia połączenie z siecią kolei Mongolii, Chin, Korei Północnej oraz przez Chabarowsk-Komsomolsk nad Amurem-Wanino i dalej promem przez Chełmsk na wyspę Sachalin. Tak więc można stwierdzić, że Kolej Transsyberyjska jest podstawowym lądowym pomostem transportowym łączącym kraje Azji, w szczególności Chiny, Japonię i Koreę z Europą. (fragment tekstu)
Transport międzynarodowy, a szczególnie drogowy, podlega wielu regulacjom prawnym. Umowy i konwencje międzynarodowe mają za zadanie ujednolicenie warunków świadczenia usług. Jednak w teorii ekonomiki transportu więcej uwagi poświęca się problematyce kosztów aniżeli przychodów. Zasady sporządzania rachunków ekonomicznych są takie jak w przypadku innych działalności. Występują jedynie specyficzne koszty paliwa, ogumienia, amortyzacji środków transportu, opłat i podatków transportowych. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że transport z Polski w kierunku wschodnim był bardziej opłacalny niż na zachód Europy. Głównym czynnikiem różnicującym kosztochłonność działalności była cena paliwa. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Niedoskonałości w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowych łańcuchów dostaw
61%
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza niedoskonałości w zakresie bezpieczeństwa oraz określenie ich znaczenia dla eksporterów i importerów, będących ogniwami międzynarodowych łańcuchów dostaw. Wnioski przedstawione w artykule zostały zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych z przedstawicielami polskich przedsiębiorstw zajmujących się eksportem lub importem towarów. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Transport intermodalny w obsłudze handlu zagranicznego na szlaku euroazjatyckim
61%
Przewozy intermodalne rozwijały się wraz z takimi uwarunkowaniami gospodarczymi jak: globalizacja, realokacja produkcji z Europy do krajów azjatyckich i wzrost międzynarodowej wymiany handlowej [Rydzkowski 2015, s. 70]. Transport intermodalny sprzyja też zrównoważonemu rozwojowi, ograniczaniu energochłonności gospodarki i kosztów zewnętrznych takich jak: kongestia, wypadkowość i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Celem artykułu jest analiza roli transportu intermodalnego w przewozach towarowych, w obsłudze handlu zagranicznego na szlaku euroazjatyckim oraz perspektyw dalszego rozwoju. Zakresem opracowania objęto głównie wymianę towarową między Chinami i Unią Europejską w latach 2003-2016 ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski jako istotnego ogniwa transportowego łańcucha logistycznego. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje, na przykładzie powiązań grupy miast pełniących rolę stolic regionów w Polsce i graniczących z nimi regionów zagranicznych, różnice pomiędzy powiązaniami infrastrukturalnymi a ofertą przewozową dostępną w transporcie kolejowym. Analiza poszczególnych relacji pozwala na porównanie potencjalnych i rzeczywistych możliwości realizacji podróży. Pierwsza część pracy opisuje metodę badań i wykorzystywane źródła oraz zawiera analizę potencjału infrastrukturalnego oraz rzeczywistej oferty przewozowej. Druga część przedstawia uporządkowane zestawienie parametrów połączeń realizowanych między miastami wojewódzkimi a stolicami sąsiadujących państw i regionów zagranicznych. W części trzeciej zaprezentowana została ocena i opis stopnia wykorzystania potencjału infrastrukturalnego. Całość zamyka podsumowanie, wskazujące na niską, w wielu przypadkach nieuzasadnioną uwarunkowaniami zewnętrznymi, jakość kolejowych powiązań międzynarodowych polskich regionów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.