Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 498

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kraje rozwijające się
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Poor basic infrastructure and reliable electricity supply play a significant role in development of Information, Communication Technologies (ICT) industry and could eventually lead to attaining sustainable development, particularly in emerging economies. From research studies, quality electricity supply has been an integral part of economic, social and environmental development of society. The demand for electricity in both residential and industrial sectors of developing countries is most likely to increase as a result of growing increase in appetite for modern gadgets coming out of industrialization and increase in population and urbanization. Unfortunately, electricity delivery in the third countries is so much appalling due to limited electricity generating capacity, poor distribution networks, etc. which is hindering effective development including the ICT industry in these countries.(fragment of text)
W referacie podjęto próbę oceny dotychczasowej działalności GATT i WTO z punktu widzenia interesów krajów rozwijających się. W szczególności chodzi o odpowiedź na pytanie czy deklarowane przywileje i preferencje handlowe ze strony krajów rozwiniętych przyczyniły się do większej integracji krajów rozwijających się z rynkiem światowym i były im pomocne w przezwyciężaniu zacofania.
W artykule przedstawione zostały czynniki potrzebne do pojawienia się innowacji biznesowych w krajach rozwijających się, na podstawie reprezentatywnych danych z Global Entrepreneurship Monitor 2021. Opierając się na teoriach zaczerpniętych z literatury przedmiotu, Autorzy zakładają, że mechanizm oddziaływania rozwoju innowacji biznesowych w zaprezentowanym modelu ma charakter trójstronny. Z jednej strony model opiera się na efektach ze strony przedsiębiorcy, bazujących na klasycznej teorii Schumpetera, z drugiej - do modelu włączone są produkcyjne efekty przedsiębiorstw, a z trzeciej - model można zdefiniować jako wynik skutku makrokontekstu społeczno-ekonomicznego. Model jest testowany i analizowany przy użyciu metody cząstkowych najmniejszych kwadratów - modelowania rów- nań strukturalnych i analizy warunków koniecznych. Zaprezentowane w artykule wyniki pokazują, że tworzenie innowacji biznesowych nie opiera się wyłącznie na jednym czynniku, ale jest wynikiem ich kombinacji. System potrzebuje wizjonerskich przedsiębiorców, którzy potrafią stymulować innowacje zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju. Jednak dobrze prosperujące gospodarczo i ekonomicznie przedsiębiorstwo z międzynarodowymi powiązaniami, które postrzega wyzwania jako szanse, jest również ważnym czynnikiem, mogącym zapewnić odpowiednie ramy dla tworzenia nowych produktów i usług. Duże znaczenie ma jednak społeczno-ekonomiczny makrokontekst, który również przyczynia się do rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym do tworzenia innowacji przedsiębiorczych.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Motywy bezpośrednich inwestycji zagranicznych Chin w krajach rozwijających się
80%
Niniejszy artykuł bada motywy bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) z Chin w krajach rozwijających się. Analiza obejmuje dane z okresu 2003-2010 dla 20 krajów będących największymi odbiorcami chińskich BIZ w grupie krajów rozwijających się. Zmienne objaśniające wybrane zostały na podstawie ogólnych teorii BIZ i obejmują: PKB kraju goszczącego, otwartość na handel, handel z Chinami, bogactwo zasobów naturalnych i strategicznych aktywów, ryzyko polityczne i odległość od Chin. Estymacja danych panelowych dokonana została w oparciu o klasyczną metodę najmniejszych kwadratów. Badania empiryczne pokazują, że PKB, otwartość na handel i bogactwo zasobów naturalnych są dodatnio skorelowane z chińskim BIZ, podczas gdy pozostałe zmienne wykazują ujemną korelację.(abstrakt oryginalny)
Procesy globalizacji prowadzą do zmian w rozwoju społeczno-gospodarczym państw. Jedną z nich jest transfer kapitału. Przedsiębiorstwa podejmują decyzje o rozpoczęciu lub przeniesieniu działalności gospodarczej poza granice kraju, najczęściej w celu minimalizacji kosztów produkcji. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być "eksport zanieczyszczeń", czyli przeniesienie produkcji do państw rozwijających się, gdzie wymogi prawne w zakresie ochrony środowiska są znacznie niższe niż w krajach rozwiniętych. Jeśli te restrykcje prawne są celowo utrzymywane na niskim poziomie po to, aby przyciągnąć inwestorów z zagranicy, to takie kraje są "rajami" lub "azylami dla zanieczyszczeń" (pollution haven). Celem artykułu jest próba (w oparciu o badania literaturowe) prezentacji i usystematyzowania wiedzy dotyczącej hipotezy rajów dla zanieczyszczeń (PHH).(abstrakt oryginalny)
Research background: Economic relations between countries members of the EU and EU candidates are very strong. Germany and France have the leading economies of the EU, are in the top ten economies worldwide, and drivers of EU development. Serbia has strong economic relations with Germany and France, especially with Germany. Therefore, it is necessary to examine whether Germany and France impact the development of Serbia. Purpose: The purpose of the study is to determine if there is a positive influence of a developed country on a developing country. The aim of the paper is to determine whether there is a long- and short-term positive relationship between Germany and France (EU members) and the Serbian economy (EU candidate). Research methodology: A Vector Error Correction Model is used to analyze quarterly data from 2002Q2 to 2018Q2. Results: The results showed a statistically significant long-term relationship between Germany and France and Serbia's real GDPs, so EU members have a long-term positive impact on the economy of EU candidates. In the case of the French, there is a short-run positive impact on the Serbian economy. For Germany, it is not the case. Novelty: This paper fills the literature gap about the influence of a developed country on a developing country. Recommendations for policymakers in EU candidates could be that if they want to motivate people to accept the process of access to the EU, they must provide them with more information about long-run economic benefits from the association to the EU. (original abstract)
Współczesna gospodarka światowa to przede wszystkim zróżnicowanie rozwojowe mające wiele wyznaczników, wśród których najważniejsze to nie tylko udział w światowym dochodzie czy wysokości PKB na 1 mieszkańca, ale także udział w światowej produkcji oraz udział w handlu międzynarodowym. Te kraje, które odnotowują w tych dziedzinach lepsze wyniki, charakteryzują się także wyższym poziomem rozwoju (fragment tekstu)
Stosunki Unii Europejskiej (UE) z grupą państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) są przykładem wyjątkowo rozbudowanego modelu współpracy UE z państwami rozwijającymi się. W 60-letnim okresie był on regulowany wieloma umowami ustanawiającymi szczególne formy stosunków między stronami, tworząc własny system instytucjonalny tych relacji, mechanizmy wsparcia finansowego oraz wymiany handlowej. Aktualnie wzajemne stosunki są prowadzone 290 KATARZYNA KOŁODZIEJCZYK na podstawie Umowy o partnerstwie, zawartej 23 czerwca 2000 r. w Cotonou. Jej założenia wygasają jednak 29 lutego 2020 r., a zbliżający się koniec obowiązywania umowy z Cotonou zachęca do zadawania pytań o przyszłość relacji między UE i grupą AKP. Artykuł niniejszy koncentruje się po pierwsze na omówieniu aktualnego stanu realizacji założeń umowy z Cotonou, w szczególności w wymiarze współpracy handlowej i gospodarczej, gdyż to ona będzie w największym stopniu determinowała przyszłe negocjacje między UE i grupą AKP. Po drugie, założeniem opracowania jest analiza nieoficjalnych stanowisk negocjacyjnych zarówno UE i grupy AKP, których odrębność jest na tyle istotna, że nie wróży łatwych rozmów mających zacząć się w 2018 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w podejściu do małych firm w pracach teoretycznych oraz programach rządowych i projektach organizacji międzynarodowych. Uwzględniono publikacje i nurty badań o kluczowym znaczeniu dla problematyki drobnego przemysłu w gospodarce słabo rozwiniętej.
W artykule autor stwierdza, że środki zagranicznej pomocy finansowej muszą służyć przede wszystkim przyciąganiu kapitału prywatnego i poprawie warunków dla komercyjnych inwestycji.
11
Content available remote Powszechny system preferencji celnych UE - w kierunku nowych rozwiązań
80%
Powszechny system preferencji celnych UE jest jednym z najstarszych i największych systemów preferencji handlowych, regulujących zasady handlu pomiędzy krajami rozwiniętymi (UE) i rozwijającymi się. Rozwijany od początku lat 70. ulegał w ostatnich dekadach zmianom dostosowującym go do zmieniającej się sytuacji gospodarczej na świecie i warunków panujących w krajach korzystających z samego systemu. W 2011 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian w funkcjonowaniu powszechnego systemu preferencji, które mają obowiązywać od 2014 r. Wśród najważniejszych zmian znalazły się: ograniczenie liczby państw korzystających z GSP, nowe zasady wyłączania państw z systemu preferencji czy bardziej elastyczne definiowanie zasad włączania i korzystania z systemu GSP+. Nowe regulacje przewidują przy tym utrzymanie, z pewnymi modyfikacjami, dotychczas obowiązującego systemu pozytywnej motywacji w postaci GSP+ oraz inicjatywy EBA, kierowanej do państw najsłabiej rozwiniętych. Nowe propozycje są także wyrazem obserwowanej w UE zmiany w filozofii kształtowania relacji handlowych UE z krajami rozwijającymi się, zgodnie z którą jednostronne preferencje mają być zastępowane dwustronnymi umowami, zabezpieczającymi w większym stopniu interesy państw UE.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie działań prowadzonych przez WTO w ramach inicjatywy pod nazwą Aid for Trade wspierającej handel w krajach rozwijających się. Ponadto dokonana zostanie analiza przebiegu tych działań od 2002 r., ze szczególnym uwzględnieniem państw oraz kwot, które zostały im przekazane w ramach programu pomocowego. Średnioroczna wielkość środków przekazywanych przez kraje nazywane darczyńcami w latach 2002-2005 wyniosła ponad 21 mld dol. W roku 2006 liczba ta wzrosła do poziomu 23,5 mld dol., a w roku 2007 o kolejne 8%. Pod względem regionalnym największym beneficjentem środków w ramach wsparcia organizowanego przez WTO są kraje azjatyckie, a szczególnie Indie, Wietnam, Afganistan i Irak. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Standardy ładu korporacyjnego w krajach Europy rozwijającej się
80%
Niniejsza praca analizuje standardy ładu korporacyjnego w krajach Europy wschodzącej i rozwijającej się. W tym celu porównano 11 krajów Europy rozwijającej się (Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Węgry, Macedonia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia i Turcja) i dla nich porównano 7 składowych indeksu globalnej konkurencyjności (Global Competitiveness Index), do których należą: prawo własności, nieprawidłowe płatności i łapówki, etyczne zachowanie firm, standardy audytu i raportowania, ochrona interesu akcjonariuszy mniejszościowych i efektywność polityki antymonopolowej. Celem artykułu jest weryfikacja, czy nastąpiła poprawa w postrzeganiu przez ekspertów standardów ładu korporacyjnego w rozwijających się gospodarkach. Przeprowadzone badania pokazały, że w opinii ekspertów World Economic Forum, Macedonia była krajem, w którym nastąpił największy wzrost jakości standardów ładu korporacyjnego.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote The IEA is Challenging to Create its Future
80%
Międzynarodowe Stowarzyszenie Ergonomiczne (IEA) rozpoczęło nową kadencję w sierpniu 2015 r. Wszyscy członkowie Komitetu Wykonawczego dołożą wszelkich starań, aby nadać IEA nowej siły. Między innymi zajmujemy się (1) zrozumieniem potrzeb społeczeństw członkowskich, (2) promowaniem ergonomii w krajach rozwijających się przemysłowo, oraz (3) zrozumieniem, że wkład ergonomiczny w zaawansowane technologie ma duże znaczenie. Pomimo tego, że zawsze były to główne interesy IEA, zmieniające się warunki wymagają, aby IEA wdrożyła nowe działania: sytuacje w społeczeństwach członkowskich stają się coraz bardziej zróżnicowane. Zapotrzebowanie na ergonomię w krajach rozwijających się w przemyśle wzrasta z niespotykaną prędkością. Istnieją nowe technologie, które mogą wpływać na życie ludzi dobrze lub źle. Wkład ergonomii w najnowocześniejszych technologiach należy rozumieć w sposób proaktywny. W tym krótkim artykule podsumowano prezentację autora na 29 Międzynarodowym Sympozjum Ergonomii, która odbyła się w czerwcu 2016 roku w Polsce. Prezentowane opinie są poglądami autora, a niekoniecznie oficjalnie zatwierdzonymi opiniami IEA. (abstrakt oryginalny)
Omówiono motywy pomocy rozwojowej prowadzonej przez Unię Europejską. Przedstawiono obecną i przyszła politykę Polski wobec krajów rozwijających się.
CSR odnosi się do wszystkich dobrowolnych działań przedsiębiorstw zmierzających do rozwiązania społecznie istotnych problemów. Ma to szczególne znaczenie w kontekście funkcjonowania firm w krajach rozwijających się. Indie są przykładem państwa zmagającego się z wieloma problemami rozwojowymi. Sytuacja ta implikuje szereg trudności, z którymi muszą się zmagać tamtejsze przedsiębiorstwa, chcące działać w sposób zrównoważony. Zasadniczym celem artykułu było określenie wyzwań w obszarze CSR funkcjonujących w Indiach. Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza z nich stanowi teoretyczne wprowadzenie do problematyki społecznej odpowiedzialności organizacji, natomiast w części drugiej omówiono wybrane aspekty funkcjonowania CSR w Indiach oraz wskazano na wyzwania w tym obszarze. W artykule określono ponadto działania służące wzmocnieniu pozytywnych skutków z wdrożenia programów CSR w przedsiębiorstwach indyjskich.(abstrakt oryginalny)
Centrum gospodarki światowej przez długi okres w dziejach ludzkości znajdowało się poza trzema obecnie największymi gospodarkami świata (tj. USA, UE, Japonią). W 1750 roku Chiny dostarczały ok. 1/3 światowej produkcji, a kolejne 25% wytwarzały Indie. Jeszcze w 1820 roku kraje Azji reprezentowały 59% światowego PKB, w tym Indie 18%, a Chiny aż 32,9%. W tym samym roku Francja wytwarzała 5,5% światowego produktu krajowego brutto, Wielka Brytania 5,2%, a dwie największe obecnie gospodarki świata jeszcze mniej: Japonia 3%, a USA zaledwie 1,8% PKB świata. Struktura ta zaczęła ulegać zmianie w drugiej połowie XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu, przemianami społecznymi, gospodarczymi oraz politycznymi zachodzącymi na świecie. W ich efekcie pojawiła się trójbiegunowa struktura gospodarki światowej. Jednak współcześnie zakres oraz tempo przemian, jakich doświadcza świat, pozwala na postawienie pytania, czy struktura ta nie ulega przeobrażeniom. Wydawać się bowiem może, że centrum globalnej gospodarki ulega przesunięciu do innych regionów oraz państw świata. Celem opracowania jest przedstawienie perspektyw rozwoju do 2050 roku czterech dynamicznie rozwijających się gospodarek: Brazylii, Rosji, Indii oraz Chin, łącznie określanych mianem BRIC. Termin BRIC, jako akronim nazw państw: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, stworzył Jim O'Neill, ekonomista amerykańskiego banku inwestycyjnego Global Sachs w raporcie z 2001 roku pt. Building Better Global Economic BRIC11. Koncepcja ta powstała w wyniku wyodrębnienia najbardziej obiecujących w perspektywie kolejnych dziesięciu lat państw rozwijających się z punktu widzenia ich potencjału ekonomicznego i demograficznego oraz tempa wzrostu gospodarczego. Kraje BRIC odpowiadają dziś za 12,8% PKB świata , tworząc średnio ok. 22 min nowych miejsc pracy rocznie. (fragment tekstu)
Powszechny system preferencji celnych UE jest jednym z najstarszych i największych systemów preferencji handlowych, regulujących zasady handlu pomiędzy krajami rozwiniętymi (UE) i rozwijającymi się. W październiku 2012 r. Rada Unii Europejskiej wraz z Parlamentem Europejskim przyjęły rozporządzenie regulujące zasady funkcjonowania powszechnego systemu preferencji celnych UE po 1 stycznia 2014 r. Nowy system wprowadził szereg zmian w stosunku do wcześniejszych rozwiązań, wśród których znalazły się przede wszystkim: znaczące ograniczenie liczby państw korzystających z GSP, nowe zasady wyłączania państw z systemu preferencji oraz bardziej elastyczne definiowanie zasad włączania i korzystania z systemu GSP+. Nowe regulacje przewidują przy tym utrzymanie dotychczas funkcjonującej w ramach GSP inicjatywy EBA, kierowanej do państw najsłabiej rozwiniętych.(abstrakt oryginalny)
The article is aimed at the modelling of wood production with the emphasis on population increasing. Paper deals with influence of population explosion during last half of 20th century on production of roundwood, fuelwood and industrial roundwood. Based on the Statistical Databases of FAO development of timber production in the World and base on the 2004 Revision Population Database of UN Population Division in years 1961-2004 models are designed(original abstract)
Przedstawiono w syntetycznej formie najważniejsze założenia "polityki niemieckiej", koncentrując uwagę na przesłankach i etapach jej urzeczywistniania w państwach Trzeciego Świata.
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.