Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kulturowe uwarunkowania reklamy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przemysł motoryzacyjny jest największym reklamodawcą na świecie, a samochód idealnym przedmiotem reklamy. Zadaniem artykułu jest przedstawienie kulturowych uwarunkowań reklamy samochodów - jednego z głównych składników cywilizacji XX wieku. .
2
Content available remote Kulturowe uwarunkowania reklamy
84%
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie ważnego aspektu tworzenia i przystosowywania reklamy do zróżnicowanych środowisk kulturowych. Kultura odgrywa znaczącą rolę w procesie prawidłowego formułowania przekazów reklamowych, dlatego też jej najważniejsze aspekty i wykorzystanie w połączeniu z reklamą są tematem tej pracy. Spośród wielu tysięcy istniejących na ziemi różnych kultur scharakteryzowano te najbardziej znane i wyraźnie różniące się między sobą. Autorka przedstawia też składniki kultury - zaczynając od prezentacji wielości definicji kultury, a następnie przechodząc do takich elementów jak: język, religia czy system wartości, które mają znaczący wpływ na proces tworzenia przekazów reklamowych. W kolejnych częściach artykułu następuje analiza i specyfikacja poszczególnych orientacji kulturowych. Dzięki rozróżnieniu kultur można stworzyć wachlarze profili narodowych, co znacznie ułatwia przygotowywanie reklam dla poszczególnych kultur świata. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie postrzegania i oddziaływania niestereotypowych przekazów reklamowych z udziałem kobiet. Zdefiniowano i przedstawiono przykłady takich przekazów reklamowych oraz zaprezentowano badania na temat wizerunków kobiet w reklamach. Zidentyfikowano i poddano analizie opinie respondentów, reprezentujących współczesnych konsumentów, na temat niestereotypowych przekazów reklamowych. Wykorzystano metodę analizy poznawczo-krytycznej literatury przedmiotu i metodę badania ankietowego (ankieta audytoryjna). Wizerunek kobiety nowoczesnej (nietradycyjnej) był aprobowany przez niemal wszystkich badanych. Większość respondentów uznała, że przedsiębiorstwa powinny zrezygnować z reklam ze stereotypowymi rolami kobiet na rzecz reklam ukazujących kobiety w sposób niestereotypowy.(abstrakt oryginalny)
W artykule nakreślono problem wykorzystywania symboli tragedii w reklamie. Omówiono reklamę pakistańskich linii lotniczych, brazylijską reklamę dla organizacji ekologicznej WWF oraz holederską kampanię przeciwko używaniu środków pirotechnicznych. Symbole tragedii zakorzenione w społecznej świadomości stają się trwałymi archetypami, po które chętnie siągają twórcy reklam. W przypadku polskiej mitologii, zwłaszcza tragicznych wydarzeń z XX i XXI wieku, reklama wykorzystująca wątki martyrologiczne byłaby profanacją systemu wartości i budziłaby powszechnej akceptacji.
Cel artykułu: analiza wybranych opinii przedstawicieli agencji reklamowych oraz stowarzyszeń w branży komunikacji marketingowej na temat regulacji prawnych obowiązujących w Polsce oraz analiza postaw środowiska wobec ich przestrzegania. Rodzaj wykorzystanej metodologii badawczej: prezentowane w artykule opinie stanowią wybrane fragmenty raportu z badania jakościowego na temat uregulowań badań marketingowych i komunikacji marketingowej w Polsce, zrealizowanego przez zespół Katedry Rynku, Marketingu i Jakości SGH w Warszawie w okresie maj- wrzesień 2013 r. Główne wyniki badania: zawarte w artykule wyniki badania prezentują m.in.: skojarzenia przedstawicieli agencji reklamowych oraz stowarzyszeń branży komunikacji marketingowej w Polsce na temat regulacji prawnych dotyczących tej branży, racjonalne i emocjonalne motywy stosowania regulacji prawnych w komunikacji marketingowej, motywy naruszania regulacji prawnych odnoszących się do komunikacji marketingowej oraz konsekwencje nieprzestrzegania tych regulacji. Implikacje praktyczne: zwrócenie uwagi na prawne aspekty działania podmiotów realizujących komunikację marketingową w Polsce oraz ewentualne konsekwencje braku znajomości i nierespektowania uregulowań prawnych obowiązujących w branży. Implikacje społeczne: uwrażliwienie menadżerów reprezentujących środowisko komunikacji marketingowej na kwestie prawa i etyki, co w konsekwencji może przekładać się na wzrost znajomości i poszanowania praw konsumentów i innych uczestników rynku. Kategoria artykułu: badawczy. (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest wykazanie, że znajomość chińskich uwarunkować kulturowych w marketingu ma kluczowe znaczenie dla zagranicznych przedsiębiorców w odniesieniu sukcesu na chińskim rynku. Aby osiągnąć cel badawczy, autor posłużył się metodą opisową oraz analizą wybranych studiów przypadku. Należy zauważyć, że problematyka poruszona w tekście jest relatywnie nowa, co ma swoje odzwierciedlenie w niewielkiej liczbie publikacji naukowych na ten temat, szczególnie w języku polskim. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono komunikację marketingową jako proces społeczny i jego specyfikę w wymiarze międzynarodowym. Omówiono ograniczenia prawne komunikacji marketingowej na rynkach międzynarodowych. Przybliżono kulturowe uwarunkowania działań promocyjnych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych.
W artykule omówiono znacznie metodologii etnograficznej dla badań dotyczących reklamy, na przykładzie kilkudniowej obserwacji i badania fokusowego w warunkach naturalnych oraz obserwacji w miejscu zakupu. Zaletą takiego podejścia jest kontekstowość, naturalność i pozyskanie informacji od dużej liczby osób.
Przedstawiono zakres pojęcia "kultura". Dokonano przeglądu poszczególnych elementów kultury i ich znaczenia dla działań reklamowych. Podkreślono, że nieuwzględnienie uwarunkowań kulturowych wpływa na skuteczność reklamy i może prowadzić do wysokich strat.
Według badań GfK "Shoping Monitor 2019" zdecydowanie najważniejszym źródłem informacji o promocjach w sieciach handlowych wciąż pozostają gazetki reklamowe. Niemal 60% nabywców deklaruje, iż robi zakupy bazując na tego rodzaju przekazach. Nie musi to stać w kolizji z elektroniczną reklamą. Jednak aby idea omnichannel działała sprawnie, konieczna jest równowaga pomiędzy mediami online i offline. Nie należy jednak zapominać, iż w dobie wszechobecnej cyfryzacji papier daje oczywistą możliwość dotknięcia reklamy a reklamowe gazetki oddziaływują silnie na nasze zmysły. (abstrakt autora)
Artykuł to spojrzenie autora na niemal trzy dekady polskiej reklamy i marketingu - od końca komunizmu, poprzez inwazję kolorowych produktów z Zachodu i pierwszych reklam, głównie telewizyjnych po roku 1989. Niemniej w materiale podkreślono, iż wbrew pozorom nie jest to pełna historia polskiego marketingu w pigułce. Zaczęła się ona przecież w czasie dwudziestolecia międzywojennego. A prawdziwymi ojcami - założycielami tego sektora byli Stanisław Zenon Zakrzewski i Tadeusz Krzyżewski. Obaj byli autorami przedwojennych podręczników reklamowych a Zakrzewski był szefem ówczesnego giganta reklamowego, jakim była Polska Agencja Telegraficzna i redaktorem naczelnym kwartalnika "Reklama". (abstrakt autora)
Rozwijający się rynek gier komputerowych, wideo i mobilnych oraz coraz większa moc zakupowa milenialsów wymuszają zweryfikowanie strategii marketingowych i uwzględnienie w nich także uczestników gier. Jednakże marketer myśląc o graczu, nie powinien widzieć tylko jednej osoby przed komputerem, ale całą widownię. Ta widownia to tysiące osób, które trochę same grają, a głównie kibicują innym graczom w ich zmaganiach. Do tej widowni można i trzeba dotrzeć z komunikatem reklamowym. (abstrakt autora)
Wolny czas jest dobrem, którego potrzebuje każdy człowiek. Zwykle wszyscy mamy go za mało a wiele marek o niego konkuruje. Odwoływanie się wprost do tego aspektu naszego życia w komunikacji może w sposób istotny zwiększyć lub zmniejszyć skuteczność działań marketingowych. Wiele marek np. w swoich działaniach komunikacyjnych odwołuje się do czasu wolnego i kreśli obraz sielankowej ucieczki od nużących, mało lubianych obowiązków. Tymczasem metodę tę należy stosować ostrożnie i z umiarem a każdy spot reklamowy w tym obszarze powinien być dokładnie przemyślany. (abstrakt autora)
To, jak postrzegają nas inni sprawia, że zachowujemy się w określony sposób, starając się też patrzeć oczyma drugiej osoby. Te i podobne sytuacje wzięte wprost z życia mają też konkretne przełożenie na świat reklamy i niełatwej sztuki komunikowania. Gdyby uważniej wsłuchiwać się w głosy klientów, inspiracji i argumentów przemawiających do naszej wyobraźni w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości oraz zbijających opinie życzliwych inaczej, byłoby znacznie więcej. (abstrakt autora)
Klucz do skuteczności reklamowych nagłówków leży w doborze słów. Nie mogą one być zbyt bombastyczne, bo automatycznie będą wydawać się zbyt przesadzone. Nie mogą też być zbyt stonowane, bo nie oddadzą właściwego ducha przekazu. Tym niemniej treści zawarte w nagłówku powinny wywoływać emocje. Natomiast przygotowanie nagłówka w wersji perswazyjnej wymaga już sporych umiejętności, być może też wielu nieudanych prób. I z całą pewnością daru szybkich, błyskotliwych skojarzeń oraz finezji. (abstrakt autora)
Serial "Rojst" to bez wątpienia najgłośniejsza premiera sezonu. Fabuła, muzyka i wyjątkowy klimat serialu wymagały niebanalnej oprawy podczas eventu promocyjno - premierowego. Koncepcję eventu oparto na wykorzystaniu znaków rozpoznawczych tego dzieła, tzn. mrocznego bagiennego lasu i skojarzeń z okresem PRL. Współpraca Firmy Showmax - współtwórcy serialu, z Agencją Emlab przyniosła nieoczekiwany i spektakularny sukces. Efekt ten osiągnięto m.in. dzięki wypożyczeniu z planu zdjęciowego szeregu autentycznych akcesoriów. (abstrakt autora)
Twórcy wizerunkowego spotu TVN reklamującego nową ramówkę na jesień 2018 r. postawili na utwór muzyczny w wykonaniu piosenkarki Rosalie. Okazuje się, iż muzyka jako nie tylko swoiste tło reklam zawsze miała i ma nadal duże znaczenie w prezentacjach dotyczących promocji produktów w wielu branżach. Reklama taka dobrze skonfigurowana z muzyką niemal na pewno zostanie zauważona. A przecież właśnie taki efekt jest celem wielu marketerów. (abstrakt autora)
Wszechobecność motywów sportowych w mediach pozornie obniża potencjał do wymyślania kreatywnych dalszych pomysłów, gdyż wydaje się, iż wszystkie dobre koncepcje zostały już wykorzystane. Jednak nie do końca jest to prawdą. Kreatywne użycie wątków z futbolu wciąż jest możliwe, ale to zadanie dla marketerów na poziomie zaawansowanym. Sport oraz sportowe gwiazdy i reklamy promujące marki to wprost niewyczerpalne źródło różnorodnych konfiguracji, które w sposób umiejętny mogą i powinny być użyte w reklamach. (abstrakt autora)
Letni czas festiwali - muzycznych, literackich, filmowych czy kulinarnych to okazja również do promocji marek. Już w ciągu minionej dekady wiele z nich zaczęło inwestować w działania marketingowe podczas plenerowych wydarzeń. Spotkanie z konsumentami w chwilach, które kojarzą im się bardzo pozytywnie, na pewno wzmacnia marketingowy przekaz, rozmach zaś festiwali pozwala na testowanie nowych aktywności i technicznych nowinek. (abstrakt autora)
Gdy wchodzimy do sklepu, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z faktu, iż co rusz natrafiamy na marki z nazwami eponimicznymi. To marki wywodzące się od nazwisk i imion słynnych postaci, rzadziej od zwierząt lub przedmiotów. Są nimi pierniki Kopernika, lody Grycana, a nawet ciągniki Ursus. Jednak ten kierunek tworzenia nazw oprócz plusów ma i swoje ujemne cechy. W artykule niniejszym dokonano analizy i siły oddziaływania niektórych nazw eponimicznych, używanych przez marki. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.