Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 390

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Kwalifikacje zawodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
W artykule omówiono zagadnienia związane ze standaryzacją profesjonalnych kwalifikacji zawodowych. Standardy te mają coraz większe znaczenie w związku ze zniesieniem ograniczeń na rynku pracy w Unii Europejskiej i zwiększeniem migracji ludzi z Europy Środkowej i Wschodniej. W artykule przedstawiono również założenia projektu TEC TONIQ jako przykład rozwoju nowych narzędzi do oceny formalnej i nieformalnej kwalifikacji dla pracowników sezonowych i tymczasowych.
Omówiono program The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA). Obejmuje on: rachunkowość finansową, rachunek kosztów, rachunkowość zarządczą, analizę i projektowanie systemów, polskie prawo podatkowe, ocenę projektow inwestycyjnych, zarządzanie finansami, strategie zarządzania zasobami ludzkimi, metody wyceny akcji i udziałów.
Artykuł prezentuje znaczenie kwalifikacji i międzynarodowych uprawnień dyplomowanych rzeczoznawców oraz inżynierów różnych specjalności. Autor opisuje główne organizacje europejskie: brytyjski Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców (RICS) i francuski FEANI oraz możliwości uzyskania ich członkostwa przez polskich inżynierów i naukowców.
Celem opracowania jest wyjaśnienie wpływu poziomu wykształcenia i kwalifikacji pracowników na innowacyjność gospodarki. W literaturze często spotyka się pogląd, że wiedza przekłada się na innowacje. Wyższy poziom wykształcenia pracowników generuje większą liczbę innowacyjnych pomysłów, co powoduje wzrost poziomu innowacyjności. Zakres przestrzenny analizy obejmuje kraje Unii Europejskiej w latach 2004-2012. W artykule wyjaśniono znaczenie kapitału ludzkiego dla gospodarki, a szczególnie dla jej konkurencyjności i innowacyjności, przeprowadzono analizę porównawczą struktury pracowników pod względem poziomu wykształcenia i posiadanych kwalifikacji w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, a także podjęto próbę wyjaśnienia wpływu poziomu wykształcenia pracowników na innowacyjność gospodarek. Z przeprowadzonej analizy wynika, że poziom innowacyjności jest determinowany zarówno przez poziom wykształcenia, jak i kwalifikacje pracowników. Z punktu widzenia innowacyjności gospodarek ważny jest nie tylko poziom kwalifikacji, ale także specjalizacja. Specjalizacja kwalifikacji oznacza rodzaj koniecznej wiedzy czy umiejętności posługiwania się określonymi urządzeniami i narzędziami lub rodzaj stosowanych materiałów czy produkowanych wyrobów i usług. Kraje Unii Europejskiej, zaliczane do liderów innowacyjności, charakteryzują się wysokim udziałem pracowników z wysokimi kwalifikacjami w ogólnej liczbie pracowników. Ponadto udział zatrudnionych specjalistów jest tam również na bardzo wysokim poziomie. Jednak jest grupa państw, w których pomimo wysokiego udziału zatrudnionych specjalistów, innowacyjność pozostaje na niskim poziomie. Wydaje się, że wynika to z niskiej "jakości" zatrudnionych specjalistów. Z punktu widzenia innowacyjności gospodarki ważniejszy wydaje się udział pracowników z wysokimi kwalifikacjami w zatrudnieniu ogółem niż udział specjalistów. Wynika to z charakteru dzisiejszych innowacji, które wymagają współpracy pracowników z różnymi dyscyplin wiedzy i w ramach interdyscyplinarnych zespołów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono różnice między kompetencjami a kwalifikacjami, znaczenie i pochodzenie tych dwóch pojęć oraz opisano zależności zachodzące między nimi. Omówiono również system oraz proces zarządzania kompetencjami w organizacji.
Zadania współczesnego controllera zależą od zmieniających się uwarunkowań toczącej się gry rynkowej. Artykuł ten został poświęcony przeglądowi wymagań stawianych przed współczesnym controllerem.
W erze globalizacji pojawiła się potrzeba przejrzystości pracowniczych kwalifikacji. Komisja Europejska przygląda się ramom kwalifikacyjnym państw trzecich, takich jak Australia i nowym, zorientowanym na przygotowanie zawodowe (Chiny). Takie rozwiązania wprowadzano na bazie niemieckiego systemu dualnego. Nie zawsze kraje wdrażające używają obowiązujących standardów. Może to przyczynić się do stworzenia słabych jakościowo systemów, a w szerszej perspektywie pogorszyć wizerunek przygotowania zawodowego (bez odpowiednich standardów system nie będzie w stanie zwalczać bezrobocia młodych). W artykule pokazano porównanie wśród państw trzecich modernizujących swoje systemy edukacji zawodowej. Rezultaty wskazały na duży wpływ tradycji kulturowych na tworzone systemy (Egipt). Wspólnym wyzwaniem stał się słaby obraz kształcenia zawodowego i niedostatecznie rozwinięte doradztwo zawodowe. Konkluzje te powinny pomóc w dyskusjach nad rozwojem "naszego" przygotowania zawodowego. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny poziomu wykształcenia rolniczego ludności rolniczej w latach 2002-2007. Rolnictwo jest działem gospodarki o najmniej wykwalifikowanej sile roboczej, aczkolwiek w ostatnich latach nastąpiły korzystne zmiany w strukturze wykształcenia wiejskiej ludności rolniczej. Z przeprowadzonej analizy wynika, że jakość zasobów ludzkich w rolnictwie zarówno w zakresie wykształcenia ogólnego, jak i rolniczego systematycznie ulega poprawie. Nadal jednak poziom wykształcenia ludności rolniczej jest niski. W 2007 r. co czwarty właściciel gospodarstwa indywidualnego posiadał wykształcenie tylko podstawowe i niepełne podstawowe. Wykształcenie rolnicze posiadało prawie 40% kierujących gospodarstwami. Największą grupę stanowili kierownicy posiadający ukończony kurs rolniczy. (abstrakt oryginalny)
Coraz więcej studentów, zwłaszcza z mniejszych miasteczek i miast, stoi przed wyborem, czy po ukończeniu nauki powrócić do rodzinnych stron, czy zostać tam gdzie studiują, a może wyjechać za granicę i tam znaleźć pracę? Celem artykułu jest analiza mobilności kwalifikacyjnej i przestrzennej przyszłych absolwentów na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w 2003 roku wśród studentów dziennych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Wyniki te trudno uogólnić na całą populację studentów, ale z pewnością obrazują pewne tendencje i prawidłowości zachowań przyszłych absolwentów szkół wyższych na rynku pracy oraz są początkiem badań o zasięgu krajowym autora artykułu. (fragment tekstu)
10
Content available remote Ethical Problems of the Sociologists Profession : Polish Perspective
76%
The sociologists professional ethics defines the rules of the sociologists professional activities. Observing moral standards is an expression of care not only for the sociologists common good, but also for the society common good as the society is examined by the sociologists and the society uses and benefits from the research results. Society expects that sociologists will be highly qualified, will perfect their skills and improve their expertise as well as keep high ethical standards. The basic duty of every sociologist is not to harm the participants, but to protect their rights, interests, sensitivity and privacy. Coming across different people and social groups, a sociologist should rely on ethical rules as they guarantee the observance of civil and human rights. The researchers cannot use their authority to support particular people, political parties or groups, because such researchers will be seen as uncritical apologists of particular groups of power or interest. Sociologists who conduct research are under an obligation to carry it out in a way that does not raise either reservations or suspicions of impartiality. Only solid research conducted by reliable sociologists deserve to be acknowledged, and if such sociologists opinions are unbiased, they will be accepted and positively appraised. The article is an analysis of the subcject with using available literature. (original abstract)
Współcześnie zawód lobbysta mocno jest powiązany ze sferą biznesu, do której przynależy. Jednym z podstawowych zadań lobbysty jest doradzanie klientom, mogą to być; grupy interesu, konsumentów, podmioty gospodarcze, przedsiębiorstwa krajowe oraz zagraniczne. Ze względu na szeroki wachlarz świadczonych usług lobbysta powinien być kompetentny i świadomy odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Opracowanie ma na celu analizę zawodu lobbysta w świetle standardów kwalifikacji zawodowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera wyniki empirycznej analizy mobilności kwalifikacyjnej w Polsce. Wyniki oparte są na danych zebranych za pomocą badania CAWI na próbie 16 119 osób w wieku 18-65 lat. Wkładem autorów jest ocena wpływu determinant socjoekonomicznych oraz zbadanie, jak na mobilność kwalifikacyjną wpływa poziom i kierunek wykształcenia oraz posiadane umiejętności. Modelowanie przeprowadzono przy użyciu modelu logitowego. Wyniki wskazują, że do czynników, które w głównej mierze różnicują mobilność kwalifikacyjną, należą płeć, wiek, poziom wykształcenia, sektor zatrudnienia, kwalifikacje zdobywane w ramach kursów zawodowych. Osoby posiadające niektóre kompetencje również są bardziej skłonne do zmiany kwalifikacji, np. rozumienie i wykorzystywanie wskazówek niewerbalnych i procesu samodoskonalenia.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Nauczyciel : wyzwania, nowy profil kwalifikacji zawodowych
76%
Warto podjąć próbę zmierzenia się z rzeczywistością w kontekście realiów przyjętych norm etycznych i ekologicznych biorąc pod uwagę wyposażenie nauczyciela w nowy profil kwalifikacji zawodowych. Obecne wyzwania, które zostają skutecznie wdrażane w edukację, budzą obawy przed potencjalnym zagrożeniem, ale też wyzwalają pewne nadzieje. Daje się zaobserwować, że ówczesna praca pedagogiczna instrumentalizuje często młodego człowieka, stawiającego pierwsze kroki w roli nauczyciela-przedmiotowca, wychowawcy, do osiągnięcia konkretnych celów politycznych, ekonomicznych oraz pełnienia specjalnych wytyczonych zadań.(abstrakt oryginalny)
Od grudnia 1999 do maja 2001 r. zespół badawczy Centrum Studiów Zarządzania w WSPiZ im. L. Koźmińskiego realizował badania w ramach międzynarodowego projektu pn. Projektowanie Instrumentów: Zarządzanie jakością a kwalifikacje zawodowe. (PlnZJKZ) Projekt był realizowany w ramach Programu Leonardo da Vinci i dofinansowany przez Unię Europejską. (fragment tekstu)
Młodzi ludzie, podejmując decyzję o studiach, w większości zdają sobie sprawę, iż wyższe wykształcenie jest istotnym, ale niewystarczającym warunkiem udanego startu na rynku pracy. Równie ważne są dodatkowe umiejętności, kwalifikacje i kompetencje. Jedną z możliwości ich uzyskania są praktyki zawodowe. Od 2008 roku mają one obligatoryjny charakter dla studentów II roku studiów I stopnia. Celem autorki artykułu jest próba oceny systemu obowiązkowych praktyk przede wszystkim z punktu widzenia ich efektów, na podstawie zebranych w badaniach ankietowych opinii studentów kierunków ekonomicznych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. (abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzono w 2002 roku wśród rolników prowadzących działalność gospodarczą w rejonie Kotliny Kłodzkiej. O przydatności poszczególnych ludzi w procesach wytwórczych decydują, poza sprawnością fizyczną, przygotowanie fachowe, zdolności organizatorskie oraz umiejętność ekonomicznego myślenia. Czynnikami różnicującymi są: kwalifikacje zawodowe, wyniki ekonomiczno-produkcyjne, formy organizacji procesów wytwórczych. (oryg. streszcz.)
17
Content available remote Ocena rynku pracy przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych
76%
Niniejszy artykuł poświęcony jest ocenie rynku pracy przez uczniów szkół ponad-gimnazjalnych. Artykuł ma charakter przeglądowy i przedstawia problem rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami ludzi młodych niebędących pracownikami (i niezwiązanych trwale z rynkiem pracy) a oczekiwaniami pracodawców na tle danych opisujących rynek pracy. Jednym ze źródeł wykorzystanych do przedstawienia oceny rynku pracy przez młodych ludzi jest raport Regionalnego Obserwatorium Łódzkiego Rynku Pracy pt. "Świadomość wyboru zawodu wśród uczniów szkół w województwie łódzkim". Grupę badaną stanowili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Dane zaczerpnięte z przeprowadzonych badań pozwoliły zaprezentować oczekiwania uczniów względem rynku pracy oraz poznać, jak objęta badaniem grupa respondentów postrzega rynek pracy. Wyniki badań przedstawiono na tle danych o bezrobociu w Polsce i województwie łódzkim ukazujących sytuację młodych ludzi na rynku pracy. Zestawienie takie pokazuje spore rozbieżności. Wiedza o nich może pomóc w rozwiązywaniu aktualnego problemu niedopasowania kwalifikacyjnego osób młodych do wymagań pracodawców.(abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to analyse human capital problems faced by entrepreneurs, on the example of Świętokrzyskie Voivodeship. Both theoretical and empirical methods of analysis are used. The descriptive method of research is used to conduct a survey of the literature on the topic. The notion of human capital is presented, as well as the structure thereof in the individual dimension. Next, the paper includes the methodological premises of the empirical research and defines the research sample. It also discusses the results of qualitative research, which used the research method of a focus group. Finally, research conclusions are drawn, and recommendations are made regarding the possible ways of solving human capital issues faced by Świętokrzyskie entrepreneurs. (original abstract)
Obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych powszechnie uważany jest jedynie za powinność, której niewypełnienie nie rodzi dla pracodawcy żadnych negatywnych skutków. Autor stara się wykazać na podstawie przepisów kodeksu pracy, iż w niektórych sytuacjach naruszenie powyższego obowiązku może skutkować powstaniem po stronie pracownika określonych roszczeń względem pracodawcy. Zalicza do nich możliwość rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia oraz żądanie odpowiedniego odszkodowania z tego tytułu. Ten nieco kontrowersyjny pogląd może stanowić wstęp do szerszej dyskusji dotyczącej ewentualnych zmian legislacyjnych mających na celu dostosowanie obowiązków pracodawcy do realiów gospodarki wolnorynkowej. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie perspektyw zmian zapotrzebowania na zawody i kwalifikacje zawodowe w obliczu przemian gospodarczych w kierunku gospodarki opartej na wiedzy. W pierwszej części omówiono przemiany gospodarcze towarzyszące procesowi przechodzenia do gospodarki opartej na wiedzy oraz przeanalizowano zmiany struktury sektorowej gospodarki w Polsce z uwzględnieniem sektorów zaawansowanych technologicznie oraz wiedzochłonnych. W drugiej części ukazano zmiany zachodzące w treści pracy, sposobie wykonywania zadań zawodowych i niezbędnych do ich realizacji umiejętności, wywołane postępem technicznym i wzrostem zaangażowania wiedzy w gospodarce. Trzecią część poświęcono analizie zjawiska zanikania i pojawiania się nowych zawodów na polskim rynku pracy oraz analizie zmian w strukturze zawodowo-kwalifikacyjnej pracujących w Polsce w latach 1995-2015 i prezentacji prognoz zatrudnienia w przekroju grup zawodów do 2022 r.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.