Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  LEADER Programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie perspektyw funkcjonowania programu LEADER w nowym okresie programowania 2014-2020. Wnioski i zalecenia na przyszłość sformułowano na podstawie badań lokalnych grup działania, funkcjonujących w województwie warmińsko-mazurskim. Podsumowując wstępne spostrzeżenia dotyczące funkcjonowania LGD w obecnym okresie programowania na Warmii i Mazurach, należy podkreślić, że ich wkład w rozwój obszarów wiejskich może być bardzo duży. Zmiany w nowym okresie programowania nie powinny więc dotyczyć tych o charakterze systemowym, ale głównie tych o charakterze porządkowym. Cechy podejścia LEADER wydają się bowiem słuszne, a główny problem stanowi ich prawidłowe wdrożenie.(abstrakt oryginalny)
2
80%
W pracy przeanalizowano rolę małych projektów w realizacji Osi 4 Leader na terenie Pojezierza Gostynińskiego. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła charakterystykę inicjatywy Wspólnoty Europejskiej LEADER, wprowadzonej na początku lat dziewięćdziesiątych jako eksperyment z zakresu rozwoju obszarów wiejskich. W części ogólnej opisała założenia Inicjatywy: cele, siedem głównych założeń priorytetowych, źródła i wielkość finansowania, ponadto w pierwszej części zaprezentowała najistotniejsze różnice między wybranymi aspektami ewoluujących edycji programu, dostosowujących się do nowych, zmieniających się warunków społeczno-gospodarczych. W drugiej części opracowania przedstawiła doświadczenia pięciu wybranych państw członkowskich Wspólnoty w realizacji programu z jednoczesnym wskazaniem problemów jakich Polska powinna uniknąć. Autorka przedstawiła również stanowisko Forum powstałego z organizacji pozarządowych, zajmującego się rozwojem obszarów wiejskich w Polsce, na temat wdrażania działań typu LEADER, które zostało zaprezentowane przedstawicielom Ministerstwa Rozwoju Wsi i Rolnictwa.
Osoby wybierane do pełnienia funkcji we władzach lokalnych w praktyce sprawują przywództwo polityczne dzięki zaangażowaniu w działania partnerskie oraz swemu statusowi na arenie współpracy lokalnej. Realizacja programu LEADER, w kategoriach doboru projektów, dowodzi, że to przywództwo polityczne przejmuje taki model rozwoju lokalnego, który jest postrzegany przez nie jako instrument służący unowocześnieniu urządzeń i usług socjalnych oraz jako źródło legitymizacji jego działania. Badanie konfiguracji lokalnych grup działania jest oparte na analizie członkostwa w partnerstwach oraz analizie sieci udziałowców, w której wykorzystywane są dane z badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł analizuje skład rad decyzyjnych lokalnych grup działania funkcjonujących w ramach tzw. Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w trzech województwach Polski opisywanych w literaturze jako różniące się znacznie pod względem uwarunkowań historyczno-kulturowych. Zgodnie z ideą współrządzenia wdrażaną w programach typu LEADER wpływy przedstawicieli poszczególnych sektorów gospodarki na decyzje lokalne powinny się równoważyć. Według zasad programu wspierającego, członkowie rady reprezentujący sektor publiczny nie powinni stanowić więcej niż 50% jej składu. Parytet ten ma gwarantować wpływ sektorów niepublicznych na podejmowane decyzje i jest zachowany w dokumentach formalnych LGD. W trzech badanych województwach rzeczywisty udział wójtów, urzędników i kadry kierowniczej sektora publicznego był od 15 do 21% wyższy niż wynika to z danych oficjalnych. W około jednej trzeciej badanych organizacji przekraczał 50% i zapewniał sektorowi publicznemu dominującą rolę przy podejmowaniu decyzji o wyborze dofinansowanych projektów. Proceder ten był bardzo podobny w badanych regionach i jest dyskutowany w kontekście koncepcji governance jako przykład tokenizmu. (abstrakt oryginalny)
Przedmiot i cel pracy: W ciągu ostatnich lat inkubatory kuchenne przykuły uwagę coraz większych i wyrafinowanych tytułów w prasie lokalnej i krajowej. Zrzeszeni lokalni producenci starają się na pozyskanie środków na tego rodzaju inwestycje. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie pojęcia inkubatora kuchennego, jego funkcjonowania oraz przedstawienie jego roli dla rozwoju lokalnego w produkcji żywności. Materiały i metody: Przestudiowano dostępną literaturę polską i zagraniczną dotyczącą podjętego problemu. Opracowanie powstało na podstawie analizy i obserwacji funkcjonujących już inkubatorów kuchennych. Wyniki: Przeprowadzone dociekania wykazują, że inkubatory kuchenne stanowią bardzo ważny element rozwoju gospodarki lokalnej. Wnioski: Należy monitorować działanie inkubatorów kuchennych i na tej podstawie usprawniać rozwój tych obiektów. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Lokalne grupy działania jako przejaw aktywności kapitału społecznego
61%
Intensyfikacja produkcji rolnej spowodowała brak rozwoju lokalnego obszarów wiejskich Unii Europejskiej. Próbą złagodzenia tych problemów była wprowadzona na początku lat dziewięćdziesiątych Inicjatywa Wspólnotowa Leader. Program opiera się na nowatorskim podejściu polegającym na zaangażowaniu się społeczności wiejskiej w działania na rzecz rozwoju zamieszkiwanych przez nią terenów. Lokalne Grupy Działania jako trójsektorowe porozumienie pomiędzy sektorem publicznym, prywatnym i społecznym miały dokonać oceny możliwości rozwoju obszarów wiejskich i wdrożyć lokalne strategie rozwoju tych obszarów. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest wskazanie możliwości wspierania rozwoju obszarów wiejskich przez lokalne grupy działania (LGD), na przykładzie grup Leadera z woj. warmińsko-mazurskiego. W pracy przedstawiono wyniki analizy dostępnych dokumentów opisujących warunki realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 (NSRO) w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Następnie, na przykładzie LGD z woj. warmińsko-mazurskiego, przedstawiono plany wydatkowania dostępnych środków na realizację lokalnych strategii rozwoju (LSR). W podsumowaniu stwierdzono, że suma środków przeznaczonych na realizację LSR jest wręcz symboliczna wobec lokalnych potrzeb. LGD, dzięki aktywnemu poszukiwaniu innych niż PROW źródeł finansowania realizacji celów LSR, może stanowić ważny czynnik wsparcia rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto tematykę efektów aktywizacji lokalnych zasobów na obszarach wiejskich z punktu widzenia oceny zaawansowania realizacji programu Leader w Wielkopolsce. Szczególną uwagę zwrócono na efekty programu w odniesieniu do wielkości wydatków i zakresu działań zrealizowanych przez lokalne grupy działania (LGD). Dokonano przeglądu budżetów LGD w województwie wielkopolskim, omawiając je w podziale na poszczególne działania i lata. Uzyskane wyniki wskazują na stopień zaawansowania wykorzystania budżetów przez LGD, co pozwala wnioskować o poziomie realizacji programu Leader i jego efektach, związanych z rozwojem obszarów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Jedną z przesłanek uruchomienia w Polsce programu LEADER było przyczynienie się do wzrostu kapitału społecznego wiejskich społeczności. W dokumentach programowych można znaleźć odniesienia wprost do tych założeń. Najpierw w 2004 r., bezpośrednio po przystąpieniu do Unii Europejskiej, w jednym z programów wspierających rolnictwo pojawiło się działanie pilotażowe, o którym napisano: "Pilotażowy Program LEADER+" ma na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów wiejskich (SPO 2004-2006). W unijnym okresie programowania 2007-2013 znalazły się jeszcze bardziej bezpośrednie odniesienia do kapitału społecznego: Celem Osi czwartej LEADER jest przede wszystkim aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich poprzez budowanie kapitału społecznego na wsi, a także polepszenie zarządzania lokalnymi zasobami i ich waloryzacja (PROW 2007-20132). Czy jednak program LEADER spełnia te oczekiwania? Czy przenoszony z krajów Europy Zachodniej biurokratyczny mechanizm oddziaływania na wspólnoty lokalne może przyczynić się do zmian społecznych na polskiej wsi? Po sześciu latach od nominalnego rozpoczęcia wdrażania tego programu (faktyczne nastąpiło to 2 lata później) w Polsce można pokusić się już o pierwsze oceny. Niniejszy tekst jest próbą odpowiedzi na powyższe pytania i osadzenia programu oraz podejścia LEADER w kontekście polskiej wsi. (fragment tekstu)
Wzrost potencjału społeczno-gospodarczego regionu wiąże się z poprawą jego konkurencyjności, co z kolei przekłada się na jakość życia jego mieszkańców. W procesie rozwoju obszarów wiejskich istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe o wymiarze lokalnym, które dopełniają działania instytucji sektora publicznego, jednocześnie pobudzając zaangażowanie społeczeństwa wiejskiego w poprawę atrakcyjności określonej przestrzeni. W opracowaniu odniesiono się do partnerstwa terytorialnego, które realizowane było w ramach osi 4 LEADER przyjętej w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody wywiadu bezpośredniego, w którym narzędziem badawczym był autorski kwestionariusz ankietowy. Jego celem była ocena poziomu satysfakcji mieszkańców wsi z przedsięwzięć współfinansowanych przez PROW w zakresie realizacji przyjętych celów funkcjonowania LGD Stowarzyszenie "Południowa Warmia". Społeczność lokalna pozytywnie ocenia działanie stowarzyszenia, które przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest charakterystyka funkcjonowania lokalnych grup działania (LGD) w perspektywie 2014-2020 i ocena skali i zakresu oddziaływania LGD poprzez politykę włączenia społecznego na społeczności obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich województwa lubelskiego. Cel został zrealizowany dzięki analizie literatury przedmiotu i dokumentów regulujących funkcjonowanie wszystkich 22 LGD z województwa lubelskiego oraz desk research. Zebrany materiał poddano analizie statystycznej z zastosowaniem statystki opisowej oraz testu istotności różnic. Wykazano, że przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w różnych jego wymiarach i obszarach zawarto w celach statutowych i strategiach rozwoju wszystkich LGD. Wśród nich wyodrębniono grupę szczególnie aktywnie realizujących politykę włączenia, jednak wykazano niską aktywność badanych LGD na rzecz rozwoju działań postulowanych w Krajowym Programie Rozwoju Ekonomii Społecznej.(abstrakt oryginalny)
W artykule skupiamy się na pytaniach i doświadczeniach, które były dla nas inspiracją do podejmowania interdyscyplinarnej współpracy i badań. Robimy to w nadziei, że nasze analizy będą pomocne w rozwijaniu zasobów społecznych, a nam samym pozwolą zwiększać kompetencje i umacniać współpracę. Cele, jakie postawiliśmy przed sobą, przygotowując niniejszy tekst, to: - wskazanie na znaczenie udziału jednostki w społeczności i organizacji dla wzmacniania kompetencji społecznych; - sformułowanie pytań i problemów dotyczących roli środowiska społecznego i organizacyjnego w zwiększaniu zasobów i kompetencji; - opisanie głównych zjawisk i mechanizmów działania Lokalnych Grup Działania (LGD) istotnych dla kompetencji społecznych oraz wskazanie potrzeb LGD w tym zakresie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu było przedstawienie roli, jaką odgrywają Lokalne Grupy Działania oraz Lokalne Grupy Rybackie we wdrażaniu podejścia LEADER. Podejście LEADER polega na powierzeniu oddolnie tworzonym partnerstwom - lokalnym grupom działania - opracowania i bezpośredniego wdrażania lokalnych strategii rozwoju (LSR). Podstawowe cechy podejścia LEADER to: lokalne strategie rozwoju dla danego obszaru, lokalne partnerstwo publiczno-prywatne, oddolne podejście, zintegrowane podejście, innowacyjność, tworzenie sieci partnerstw lokalnych, współpraca. W artykule krótko przedstawiono praktyczne aspekty wdrażania podejścia LEADER w obecnym okresie jego funkcjonowania oraz ukazano perspektywy jego rozwoju na lata 2014-2020. Wnioski sformułowano na podstawie badań ankietowych Lokalnych Grup Działania (LGD) i Lokalnych Grup Rybackich (LGR) funkcjonujących na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Zastosowany w ramach badania zestaw metod badawczych miał charakter komplementarny. Wykorzystano badania typu desk research, ankiety e-mailowe wysyłane do wszystkich LGR i LGD funkcjonujących w województwie, badania ilościowe z użyciem kwestionariusza internetowego, wywiady przeprowadzone na miejscu w biurach LGR i LGD w województwie, wywiady pogłębione z przedstawicielami instytucji zaangażowanych w zarządzanie osią 4 programu i jej wdrażanie.(abstrakt oryginalny)
Wysoka jakość życia mieszkańców obszarów wiejskich województwa opolskiego, przy zapewnieniu odpowiedniej jakości infrastruktury technicznej i społecznej oraz zachowaniu tradycyjnych wartości życia wiejskiego i atrakcyjności środowiskowej, to zadanie, które wpisuje się w politykę rozwoju obszarów wiejskich UE i politykę spójności. Realizacja tego zadania była ściśle związana ze środkami pomocowymi z UE. W ramach PROW 2007-2013 samorządy województw mogły wdrażać działania związane z rozwojem obszarów wiejskich, wpisane w cztery osie priorytetowe. Podejście Leader to metoda, dzięki której można efektywnie wykorzystywać wszystkie dostępne środki, a tym samym podejmować działania związane z rozwojem obszarów wiejskich. Celem opracowania jest ocena roli i znaczenia Leader w rozwoju obszarów wiejskich i zaspokajaniu lokalnych potrzeb ludności wiejskiej województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
W okresie programowania 2007‒2013 wiele instytucji było zaangażowanych w rozwiązywanie różnorodnych problemów obszarów wiejskich. Na poziomie lokalnym do najważniejszych należały samorządy gmin oraz lokalne grupy działania. Ich współpraca stymulowała przekształcenia wsi. Były jednak w Polsce obszary, na których podejście LEADER nie było realizowane. Znajdowały się one głównie w województwach łódzkim i śląskim. Celem artykułu jest rozpoznanie przyczyn takiego stanu rzeczy na przykładzie województwa łódzkiego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena stopnia zaangażowania poszczególnych sektorów (w ramach partnerstwa trójsektorowego) w zakresie wnioskowania o dofinansowanie projektów w ramach wdrażania podejścia LEADER na przykładzie tzw. "małych projektów" składanych w lokalnych grupach działania (LGD) na terenie województwa śląskiego w ramach działania pn. "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Badaniem objęto 3161 projektów zgłoszonych przez wnioskodawców we wszystkich 15 lokalnych grupach działania województwa śląskiego w latach 2007-2014. Pozwoliło ono na uzyskanie trzech głównych wniosków. Po pierwsze, wydaje się, że istnieje zależność między poziomem zaangażowania poszczególnych sektorów a poziomem i potencjałem rozwojowym danego obszaru wiejskiego w ujęciu mikroregionalnym. Po drugie, we wszystkich LGD zaobserwowano względnie duże zaangażowanie sektora społecznego, co jest niewątpliwym sukcesem dotychczasowego wdrażania podejścia LEADER w województwie śląskim. Po trzecie, potwierdzono odnotowywane także w innych badaniach bardzo duże zaangażowanie sektora publicznego, które z jednej strony można oceniać jako realną barierę harmonijnego rozwoju partnerstw trójsektorowych w przyszłości, a z drugiej jako okoliczność pozytywną, która czyniła oddziaływanie podejścia LEADERa w ogóle możliwym tam, gdzie liczne bariery dostępu do wsparcia ograniczały możliwości wnioskowania przez podmioty sektora społecznego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia analizę finansowania działalności lokalnych grup działania (LGD) województwa mazowieckiego w ramach programu LEADER. Analiza obejmuje możliwości i wykorzystanie wsparcia LGD ze źródeł programu LEADER w latach 2007-2013. Na obszarze województwa mazowieckiego działało 35 LGD, które miały do dyspozycji 337 mln zł. Można zauważyć, że województwo mazowieckie jest liderem w liczbie złożonych wniosków i podpisany kontakty. Równocześnie obserwuje się zróżnicowanie w limitach wykorzystanych środków między lokalnymi grupami działania z tego obszaru. (abstrakt oryginalny)
Program LEADER, wprowadzony w 1991 roku i włączony do europejskiej polityki rozwoju obszarów wiejskich, jest najistotniejszym elementem działań lokalnych na terenie Europy. Oparty na lokalnych partnerstwach skupiających przedsiębiorców, obieralnych przedstawicieli władz oraz osoby współpracujące na zasadach dobrowolności, LEADER będzie przykładem zasad współdziałania i subsydiarności, przyczyniając się do wzmacniania lokalnej demokracji. Badacze oraz praktycy rozwoju są zgodni co do jego innowacyjnego charakteru oraz potencjału "przenośności" wynikającego z faktu, iż program daje każdemu krajowi pewną swobodę w zakresie jego stosowania. Każdy z krajów Unii Europejskiej może realizować cele zgodnie z obranymi priorytetami i ma dużą swobodę w alokacji środków finansowych oraz doborze sposobów implementacji programu. W niniejszym artykule skupiamy się na sposobach przenoszenia programu LEADER (2007-2013) do wszystkich 27 państw członkowskich UE, zwracając szczególną uwagę na terytorialne skutki warunków jego transferu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja zaangażowania małych miast województwa śląskiego we wdrażanie metody Leader oraz - za jej pośrednictwem - ich wpływu na rozwój lokalny. Założono, iż małe miasta posiadają potencjał instytucjonalno-organizacyjny pozwalający na aktywne angażowanie się w inicjatywy pobudzenia rozwoju lokalnego, także we współpracy z obszarami wiejskimi. W artykule zbadano zaangażowanie podmiotów miejskich w struktury LGD, lokalizację biura LGD oraz tematykę i beneficjentów projektów składanych w ramach Leadera w latach 2009-2013. Wyniki badań wskazały na dość ograniczone zaangażowanie małych miast w Leadera, a tym samym podały w wątpliwość jakość posiadanego przez nie potencjału instytucjonalnego.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.