Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 144

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour market activation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Aktywizacja rynku pracy w powiecie koszalińskim i słupskim
100%
Polityka zatrudnienia oznacza działania władz państwowych i społecznych skierowane na rynek pracy w celu równoważenia popytu i podaży pracy. Stanowi istotny element łączący system ekonomiczny ze społecznym. Zajmuje się regulacją procesów gospodarowania czynnikiem ludzkim, stosując środki niezależnie od systemu funkcjonowania gospodarki1. W niektórych krajach polityka zatrudnienia utożsamiana jest z polityką przeciwdziałania bezrobociu, co oznacza, że głównym jej celem jest maksymalizacja poziomu zatrudnienia i przeciwdziałanie bezrobociu.(fragment tekstu)
Celem rozdziału jest prezentacja podstawowych problemów rynków pracy osób młodych i próba odpowiedzi na sformułowane wyżej pytania badawcze. Bazą do prowadzonych rozważań były zasoby literaturowe i bazy danych GUS. Odpowiedzi na pytania badawcze dostarczy analiza populacji osób młodych ze względu na aktywność zawodową. Analizie poddano również potencjalny popyt na usługi OHP. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą przede wszystkim z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności dla IV kwartałów poszczególnych lat. Okres analizy obejmuje lata 2006-2019. W rozdziale zastosowano następujące metody badawcze: studia literaturowe z zakresu rynku pracy osób młodych, analizę aktów prawnych, analizę porównawczo-opisową oraz syntezę.W pierwszej części rozdziału scharakteryzowano rynek pracy osób młodych wraz z przedstawieniem sytuacji tej grupy społecznej na polskim rynku pracy. W kolejnej części zaprezentowano problematykę Ochotniczych Hufców Pracy. W ostatniej części przedstawiono raport NIK na temat działalności tej instytucji(fragment tekstu)
Bezrobocie osób młodych należy aktualnie do najpoważniejszych problemów polskiego i unijnego rynku pracy. Na obydwu tych rynkach osoby młode stanowią blisko połowę ogółu bezrobotnych. Celem niniejszego opracowania jest określenie stopnia zainteresowania bezrobotnych młodych mieszkańców wsi aktywnymi programami rynku pracy oraz diagnoza najczęściej stosowanych przez te osoby metod poszukiwania zatrudnienia. Podstawowym źródłem informacji są wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w trzech powiatach ziemskich podregionu siedleckiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe kryteria definicyjne małych i średnich przedsiębiorstw. Przedstawiono definicyjne kryteria jakościowe, ilosciowe i mieszane oraz wybrane problemy z ich stosowaniem.
Artykuł ma na celu przedstawienie roli, jaką pełni kształcenie ustawiczne w tworzeniu nowego oblicza rynku pracy i pokonywaniu trudności, na jakie napotykają osoby znajdujące się na tym rynku. (fragment tekstu)
The essential feature of activation turn in labor market policy in Western European countries is reform of the labor administration, which affects the provision and delivery of the policy. The principles underlying governance reforms include decentralization and strengthened coordination, which help to reconcile local flexibility with the national ownership of the active labor market policy. However, few articles examine how these reforms are implemented in Central and Eastern European countries. The activation turn and territorial reforms there took place later than in Western European countries and possibly followed a different trajectory. Based on various materials, including legal acts, public employment services reports, expert releases, and others, the article traces the activation policies' reforms and their impacts on the organizational arrangements in Latvia, Hungary, and Poland. The findings show that some organizational arrangements of the national PES in countries covered in this study predate the accession to the EU. The critical governance characteristics seem to be affected by the general administration reforms. Public employment services in the three countries have different levels of vertical specialization, which determines the scope of reforms carried out in subsequent years. Further research should take into account the challenges of vertical coordination of the active labor market. (original abstract)
Tekst stanowi ogólną ocenę wdrażania polityki aktywizacji w Polsce. Wskazano podstawowe kierunki działania, idee przewodnie, które w ostatnich latach organizują polską politykę społeczną. Zasygnalizowano podstawowe wyzwania spójnej polityki społecznej.
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji europejskich klastrów przemysłowych ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki, wielkości i struktury zatrudnienia w sieciach na tle ogólnej sytuacji, w wybranych branżach oraz na terytorialnych obszarach funkcjonowania klastrów. Do realizacji celu badawczego posłużono się analizą opisową i porównawczą przeprowadzoną na podstawie krajowych i międzynarodowych sprawozdań i raportów z zakresu klasteringu oraz publikacji unijnych. (fragment tekstu)
9
Content available remote Rynek pracy dla osób 50+
75%
Starzenie się społeczeństwa i jego wpływ na kształtowanie gospodarki jest w dzisiejszych czasach jednym z priorytetowych tematów do rozważań politycznych. Tendencja wzrostu populacji 50+ w ogólnej liczbie ludności, zauważalna jest w większości wysoko rozwiniętych krajów europejskich. Sytuacja ta skłania państwa o zmieniającej się strukturze demograficznej do wprowadzania rozwiązań, które doprowadzą do wydłużonej aktywności osób w wieku niemobilnym na rynku pracy. Najlepszym tego przykładem są Niemcy, gdzie po wprowadzeniu strukturalnych reform rynku pracy, poziom zatrudnienia w grupie 55+ wzrósł w ciągu 10 lat o 20%. Sprawne zarządzanie zasobami ludzi starszych jest konieczne dla zachowania równowagi w funkcjonowaniu gospodarki. Liczne przykłady dobrych praktyk z wybranych krajów europejskich wskazują na ogromną rolę edukacji jako instrumentu wykorzystywanego do ułatwiania funkcjonowania osobom starszym na rynku pracy oraz do uświadamiania pracodawców o konieczności zmian w ich przedsiębiorstwach. Kolejnym wykorzystywanym narzędziem są formy nietypowego zatrudnienia pozwalające na dostosowywanie czasu, miejsca pracy, form zatrudnienia, zakresu obowiązków i sposobu rozliczania wynagrodzenia. Działania te, aby były skuteczne, powinny być poparte odpowiednimi regulacjami prawnymi. (abstrakt oryginalny)
Determinantów rejestracji w urzędzie pracy jest tak wiele, jak wiele jest indywidualnych sytuacji życiowych osób pozostających bez zatrudnienia. Istnieją również liczne bariery aktywizacji zawodowej w poszczególnych grupach osób bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy. Bariery aktywizacji zawodowej badanych grup osób bezrobotnych można podzielić na trzy kategorie: społeczne, prawne i ekonomiczne. Celem niniejszego opracowania jest zaprezentowanie interdyscyplinarnego spojrzenia na złożoną problematykę aktywizacji zawodowej i barier podjęcia pracy wybranych grup bezrobotnych w ujęciu społecznym, prawnym i ekonomicznym. Niniejszy artykuł został oparty na wieloletnich badaniach empirycznych, prowadzonych w urzędach pracy. (abstrakt oryginalny)
Współczesny rynek pracy stawia przed absolwentami poszukującymi pracy nowe wyzwania. Wymaga się od nich większej aktywności w podejmowaniu działań, mających na celu zwiększenie szans na znalezienie pierwszej pracy. Konieczne zatem staje się upowszechnianie przez szkoły i uczelnie, ale także zakłady pracy i instytucje pozarządowe, wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. Przedstawiono wybrane wyniki badań dotyczące gotowości studentów do założenia własnej działalności gospodarczej. Ukazano również obawy związane z prowadzeniem firmy i czynniki, które skłoniłyby przyszłych absolwentów do podjęcia takiej działalności. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Dobór uczestników aktywnych programów rynku pracy a bezrobocie w Polsce
75%
Aktywne programy rynku pracy (APRP) to obok dostępności do elastycznych form zatrudnienia, systemu uczenia się przez całe Zycie i nowoczesnego systemu zabezpieczenia społecznego jeden z głównych komponentów modelu flexicurity. Ich zadaniem jest skuteczna pomoc ludziom w okresach bezrobocia i przechodzenia do nowej pracy. Oddziaływanie APRP na rynek pracy jest bardzo złożone, a uzyskiwane efekty w dużej mierze zależne od doboru uczestników. (fragment tekstu)
Artykuł jest próbą przeanalizowania konkurencyjności polskiego rynku pracy w sytuacji pojawienia się nowych problemów, takich jak: bezrobocie, niesprawność systemów zabezpieczenia społecznego, nieefektywność procesu kształcenia, czy ingerencja państwa. Przedstawiono także propozycje zmian na polskim rynku pracy wzorowane na doświadczeniach państw zachodnich.
Artykuł dotyczy zróżnicowania polityki wobec rynku pracy w regionie Polski północno-zachodniej oraz możliwości wsparcia bezrobotnych. Celem artykułu jest ocena skuteczności wybranych form wsparcia aktywizacji zawodowej. Problem badawczy stanowi następujące pytanie: Jak wygląda zróżnicowanie województw Polski północno-zachodniej pod względem skuteczności aktywizacji zawodowej? W części teoretycznej zaprezentowano podstawy prawno-instytucjonalne polityki rynku pracy oraz instrumenty stosowane na rynku pracy w Polsce. W części empirycznej przeprowadzono natomiast analizę efektów osiąganych w ramach polityki aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo. W artykule korzystano z metody analizy dokumentów instytucjonalno-prawnych, analizy statystycznej oraz analizy porównawczej. Inferencja odbywała się drogą dedukcji. Wykazano, że najpopularniejszymi formami wsparcia były staże oraz szkolenia. Najwięcej osób zostało zatrudnionych po realizacji staży oraz uzyskaniu środków finansowych na założenie działalności gospodarczej. Najskuteczniejsza była Wielkopolska. (abstrakt oryginalny)
The COVID-19 pandemic has significantly altered the way the global labor market works. Labor activity during the pandemic is increasingly moving into the field of digitalization and electronic lifestyles. This trend has led to significant changes in the quality of the population's life, as well as in the economic activities of manufacturers and sellers. This demonstrates the need for a more detailed study of trends in the development of the labor market and potential changes in the employment of labor resources. Some of the main structural components affecting the state of the country's economy in a pandemic are highlighted. For the analysis, this includes the level of employment and the change in the profile of labor resources, as well as the income and losses of the country's enterprises, and the GDP dynamics. This choice is due to the fact that labor resources are the productive force of the enterprise, which affects the efficiency of activities and profitability. In the existing conditions, the search for opportunities to improve the current order of labor organization is becoming relevant. The purpose of the article is to determine the main trends in the development of the Ukrainian economy, taking into account the negative impact of the pandemic, to identify the dynamics in the composition of the country's labor resources, and to propose possible ways to reduce the negative consequences of lockdowns and production interruptions. The factor of profitability of the production spheres, which determines the socio-economic development of the state, is also considered. Depending on this factor, disproportions are formed at the levels of socio-economic development. Based on the data of state statistics and using the methods of empirical and mathematical research, the analysis of the dynamics of the main indicators has been carried out. Based on the data obtained on the sphere of work and financial performance of enterprises for 2020, an economic diagnostics of their unprofitableness was carried out. The method of horizontal and vertical analysis revealed a decrease in the employed population of the country, an increase in the unemployment rate, and a decrease in GDP. Calculations of the dynamics and structure of incomes and losses of Ukrainian enterprises made it possible to identify the most unprofitable sectors of the economy. In most cases, a change in the organization of work leads to the adaptation of the activities of the enterprise, taking into account certain conditions. The transfer of part of the workforce to work using remote methods allows not to stop production and support the country's economy with the introduction of quarantine (lockdown). This serves as an adequate alternative compared to the prospect of dismissal of workers, which will affect not only the financial security of the population, but also the profitability of production spheres. In a pandemic, filling the budget is extremely important. This will allow funding to support entrepreneurship, vaccinations and social security for most of the population. Digitalization and remote work are a promising area that will take a significant place in the organization of work in the future. The main task of the state should be to create algorithms and standards for the social protection of people, as well as state support of enterprises. (original abstract)
The article discusses socio-economic transformations that influence local social policy. The key processes mentioned include aging population and the corresponding changes in households, like the caring function of a family. Furthermore, the text describes the consequences of decentralization as well as conditions for a successful local social policy. The analysis of the new challenges for local authorities results in several conclusions, one of them suggesting an increasing role of prevention and activation. Factors blocking this transition are also described, like the lack of adequate measuring tools for social activation initiatives, which leads to the dominance of employment activation solutions. Potential gains are discussed as well, such as the most effective use of funding on the local level. (original abstract)
Współcześnie wielu specjalistów zajmujących się polityką społeczną dostrzega pogorszenie sytuacji samorządów lokalnych. (...) W tekście wskazujemy na niektóre zmiany w strukturze demograficznej społeczeństwa i wybrane uwarunkowania ekonomiczne, które wpływają z jednej strony na wzrost znaczenia lokalnej polityki społecznej, a z drugiej na nasilenie problemów związanych z efektywnym jej funkcjonowaniem. Pokrótce omawiamy również koncepcję aktywnej polityki społecznej (APS), jak i bariery w jej implementacji w Polsce. Zwracamy także uwagę na konieczność zmiany perspektywy oceny działań z zakresu APS, w tym przede wszystkim wydłużenie perspektywy oceniania jej efektów. (fragment tekstu)
Praca jest istotnym elementem w tyciu każdego człowieka, również niepełnosprawnego. W sytuacji osób niepełnosprawnych staje się nie tylko źródłem utrzymania, ale również stwarza szansę rozwoju osobowości człowieka, wzmacnia jego aktywność i rozwija kontakt z osobami sprawnymi. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego w warunkach dostępności wielu form wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich pracodawców, tak wiele osób niepełnosprawnych to osoby bierne zawodowo. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano nowe tendencje i sposoby działania w zakresie aktywizacji i integracji długotrwale bezrobotnych, jakie podejmuje się w różnych krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Szczególny nacisk położono na wskazanie mocnych i słabych stron dwóch konkurujących ze sobą podejść train- i work first, które stosuje się do zwalczania długotrwałego bezrobocia. Na podstawie doświadczeń opisywanych krajów podjęto również próbę nakreślenia głównych kierunków działań zmierzających do budowy skutecznej strategii aktywizacji długotrwale bezrobotnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę porównania koncepcji profilowania bezrobotnych wykorzystywanej w Polsce do podejścia funkcjonującego w Niemczech i opracowania na tej podstawie rekomendacji odnośnie do pożądanych kierunków modyfikacji rozwiązania polskiego. Obecnie stosowana w Polsce metoda profilowania opracowana została w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Do praktyki urzędów pracy wprowadzona została na podstawie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 14 marca 2014 r. W publicznej dyskusji podkreśla się, że procedura ta powinna być dalej doskonalona. Na podstawie wyników przeprowadzonych analiz autorzy postulują, aby dalszy rozwój systemu profilowania bezrobotnych w Polsce nawiązywał do niemieckich dobrych praktyk i doświadczeń w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.