Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Labour research
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The article presents a brief overview of the research so far and theoretical considerations on the differences that make an individual choose a non-traditional form of work. Some people deliberately choose alternative employment due to its flexibility, freedom and variety of tasks offered. Individuals preferring this type of employment mainly due to the said characteristics are referred to as voluntary employees. A coercive flexible employee is someone who perceives his/her employment as unattractive and undesirable, and it is only inability and lack of chances to find a permanent or a different type of employment that makes them choose this type of employment for a specified period of time or on short-term basis. Given the choice between a flexible form of employment and "permanent" job, assuming that conditions offered are acceptable, they do not hesitate to choose the latter. (original abstract)
2
Content available remote Sytuacja materialna tkaczek zatrudnionyoh w LZPB im. Obrońoów Pokoju
75%
W tkalni mechanicznej LZPB im. Obrońców Pokoju przeprowadzono badania mające na celu ustalenie ekonomicznych skutków zatrudnienia kobiet. Jednym z elementów tych badań była ankieta, którą w okresie lipiec-sierpień 1975 r. objęto 970 osób. Większość z nich, bo 97,6% (947 osób) stanowiły kobiety. Pytania zawarte w ankiecie pozwoliły uzyskać następujące informacje o badanej załodze: wiek, stan cywilny i rodzinny, liczba osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, liczba dzieci posiadanych i będących na utrzymaniu, wykształcenie tkaczy, staż pracy w zawodzie i zakładzie. Oprócz tych podstawowych, wymienionych wyżej informacji, ankieta dostarczyła również szeregu interesujących danych przydatnych dla badania ekonomicznych konsekwencji pracy zawodowej kobiet. Należą do nich między innymi te, które mówią o sytuacji materialnej tkaczek. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania w badaniach ergonomicznych doświadczeń i metodologii wypracowanej w dziedzinie analiz treści pracy. W oparciu o badania treści pracy przeprowadzone przez autora w przemyśle dziewiarskim przykładowo omówiono wpływ niektórych elementów organizacji pracy na ergonomiczne warunki pracy robotników. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane koncepcje cyklu działania organizatorskiego ze szczególnym uwzględnieniem sposobu postępowania stosowanego podczas badania i usprawniania pracy biurowej. Charakteryzując podobieństwa i różnice oraz wady i zalety procedur badawczych powszechnie stosowanych w organizacji pracy, zwrócono uwagę na diagnostyczną metodykę badania pracy biurowej, której podstawą jest ustalenie i ocena stanu faktycznego oraz jego przyczyn. (abstrakt oryginalny)
W pracy przeprowadzono badania , których celem było określenie metod tworzenia doraźnych zespołów pracowniczych w wybranych firmach. Badania przeprowadzono od października do grudnia 2002 r. w przedsiębiorstwach, którymi były: Zakład Energetyczny w Krakowie SA i Oddział Regionalny Banku PKO BP SA w Krakowie.
6
Content available remote Obserwacja ciągła - studium przypadku operatora frezarki
75%
W artykule przedstawiono charakterystykę obserwacji ciągłej, jednej z metod badania czasu pracy. Zaprezentowano studium przypadku wykorzystania tej metody na przykładzie stanowiska operatora frezarki CNC. Opisano całą procedurę realizacji obserwacji. W wyniku otrzymano pełny obraz przebiegu wszystkich czynności i przerw mających miejsce w trakcie procesu produkcyjnego. Obserwacja ciągła zilustrowała najczęściej powtarzające się problemy, głównie związane z organizacją pracy. Uzyskane dane z obserwacji poddano analizie. Oszacowano, że po-przez modyfikację sposobu pracy frezera oraz wprowadzenie usprawnień każdy operator może uzyskać wzrost produktywności nawet o ok. 2 wyroby więcej w ciągu zmiany roboczej. Wdrożenie zaproponowanych udoskonaleń może mieć znaczny wpływ na podwyższenie efektywności ekonomicznej całego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie zastosowania jednego z rodzajów wykresu yamazumi do doskonalenia procesu pracy. Diagram ten jest modyfikacją tradycyjnego wykresu yamazumi, zbudowanego z uwzględnieniem wartości dodanej czynności i analizy ABC. Metodyka badań: W ramach badań dokonano analizy i krytyki piśmiennictwa, a następnie na podstawie obserwacji w środowisku przemysłowym zaprezentowano opis prostego przypadku. Wyniki badań: Wynikiem pracy jest przegląd literatury z analizowanego zakresu wraz z prostym przykładem zastosowania. Należy uznać, że zmodyfikowany wykres yamazumi jest efektywnym i nieskomplikowanym narzędziem usprawniania procesów pracy. Wnioski: Wykres yamazumi to interesujące narzędzie usprawniania procesów, a jego połączenie z analizą wartości dodanej oraz wykorzystaniem podejścia charakterystycznego dla metody ABC pozwala na nowatorskie spojrzenie na usprawnianie procesów pracy. Nowatorstwo wykresu yamazumi polega na oderwaniu się od chronologii procesu i skupieniu się na czasach wykonania i znaczeniu wartości dodanej. Wkład w rozwój dyscypliny: Tradycyjne podejście do analizy procesu (od początku lub od końca) zostaje uzupełnione o narzędzie badawcze, w którym rezygnuje się z chronologii. Możliwe staje się spojrzenie na proces w inny sposób niż powszechnie przyjęty. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto rozważania na temat zmian zachodzących w pracy. Celem jest identyfikacja przemian w wykonywaniu obowiązków zawodowych przez współczesnych pracowników i ukazanie właściwości pracy. Podstawą dociekań jest refleksja teoretyczna uzupełniona wynikami badań własnych autorki. Dokonana charakterystyka pracy może stanowić punkt wyjścia do opracowywania skutecznych programów eliminujących negatywne skutki zachodzących przeobrażeń w pracy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy procesu transformacji pracy ujętej jako wzajemne zazębianie zmian dokonujących się w dominujących instytucjonalnych formach przymusu pracy z formami organizacyjnymi jej realizacji. Analizując obecną fazę transformacji pracy, zwrócono uwagę nie tylko na zmiany techniczno-organizacyjne, związane z postępującą cyfryzacją i algorytmizacją pracy, ale i konsekwencjami społecznymi, takimi jak np. konieczność dalszych zmian systemów zabezpieczenia społecznego. Wskazano na zmianę znaczenia ekonomicznego pracy w funkcjonowaniu społeczeństwa na rzecz zwiększenia jej roli jako wyrazu świadomości znaczenia więzi społecznej w warunkach zbliżającego się coraz szerszego wykorzystywania sztucznej inteligencji i postępującej robotyzacji w sferze usług. (abstrakt oryginalny)
Tło badań: W związku ze wzrostem złożoności i dynamizmu otoczenia organizacji coraz większego znaczenia nabiera praca zespołowa. Aby jednak była ona efektywna, a zespół osiągał zamierzone cele, muszą istnieć możliwości określania kluczowych aktywności menedżera zespołu oraz jego członków. Niestety obecne metody badawcze w naukach o zarządzaniu nie dają możliwości wyciągnięcia w pełni obiektywnych wniosków i uzyskania precyzyjnych odpowiedzi na pytania badawcze dotyczące pracy zespołowej. Cele badań. Cele artykułu to (1) przedstawienie autorskiej metody badania zarządzania zespołem i pracy członków zespołu na podstawie koncepcji metodologicznej układu wielkości organizacyjnych oraz (2) zaprezentowanie części wyników obserwacji nieuczestniczącej z wykorzystaniem narzędzi menedżerskich online jako narzędzi badawczych w zakresie pracy zespołowej. Metodologia. W procesie konstruowania koncepcji metodologicznej, jaką jest układ wielkości organizacyjnych, wykorzystano obszerną literaturę przedmiotu z zakresu nauk o zarządzaniu, filozofii, logiki i informatyki. Obserwacja nieuczestnicząca została przeprowadzona z udziałem 41 studentów zarządzania, mających przygotować zadany projekt podczas pracy zespołowej. W ten sposób uzyskano dane weryfikujące przydatność prezentowanej metody badawczej. Kluczowe wnioski. Prezentowana metoda badawcza pozwala w pewnym stopniu na rozwiązanie problemów metodologicznych w naukach o zarządzaniu w zakresie badania pracy zespołowej, a także stanowi krok w kierunku ustalania wzorców pracy menedżerów zespołów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono genezę i skutki regulacji emerytur pomostowych w zakresie roli, jaką posiada w sferze ich funkcjonowania Państwowa Inspekcja Pracy. Do kluczowych zagadnień w tym zakresie należy zagadnienie kompetencji organów Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądów powszechnych i administracyjnych. W pracy przedstawiono kierunki orzekania sądów, ale także wady legislacyjne uchwalonej regulacji prawne. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę, rodzaje i badanie poziomu partycypacji bezpośredniej. Autor skoncentrował się na przedstawieniu technik przydatnych do jej diagnozy, oraz na potrzebach szkoleniowych w dziedzinie doskonalenia komunikacji wewnętrznej przedsiębiorstwa.
W opracowaniu autor wskazuje na znaczenie metod S. Shingo dla japońskiej teorii ulepszania procesów pracy. Omawia metodologiczne zasady leżące u podstaw tego systemu, prezentuje uproszczony diagram systemu S. Shingo, a także przedstawia zasady i procedury użyte podczas wdrażania tego systemu.
Zmiany środowiskowe wymuszają w przedsiębiorstwach ciągłe modernizacje, zarówno technologiczne, organizacyjne, jak i produktowe. Kładziony jest nacisk na eliminację marnotrawstwa jako przejaw zarządzania świadomego i zrównoważonego. Dąży się więc do eliminacji nadmiernych kosztów, czasu i wysiłku pracowników. Jedną z metod weryfikacji i analizy procesów jest metoda obserwacji migawkowej. Pozwala ona zbadać strukturę czasu pracy pracowników lub urządzeń, a na podstawie wyników analizy zaproponować rekomendacje dla przedsiębiorstwa. Dzięki wykorzystaniu metody obserwacji migawkowej, możliwe było określenie struktury czasu pracy operatorów linii sortującej, a następnie przedstawienie propozycji usprawnień procesu. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie oceny pracowników w kosztowych ośrodkach odpowiedzialności. Szczegółowo przedstawiono dwie oceny efektów pracy: indywidualnych i zespołowych. Opisano kryteria i mierniki oceny kosztowych ośrodków odpowiedzialności. Wśród opisanych mierników charakterystyce poddano mierniki ilościowe, do których należą: mierniki rzeczowe, sprawnościowe i kosztowe.
W artykule omówiono efekty wprowadzenia nowych technologii produkcyjnych na rynek pracy. Zaprezentowano także wyniki badań empirycznych dotyczących rynku pracy, prowadzonych przez kraje należące do OECD, oraz przez inne państwa.
W artykule przybliżono sylwetkę i dorobek doktora Frederica W. Taylora. Był jednym z pierwszych, prawdziwych pionierów zarządzania dzięki naukowym badaniom pracy.
Zadowolenie z pracy jest ważnym tematem, poruszanym zarówno przez teoretyków, jak i praktyków zajmujących się funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Literatura przedmiotu dostarcza danych na temat dwóch grup czynników warunkujących satysfakcję zawodową. Są to odpowiednio czynniki dyspozycyjne, związane z osobą pracownika, jak również czynniki środowiskowe, związane między innymi z treścią wykonywanej pracy i jej formą. Jedną z najbardziej znanych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej podmiotu jest koncepcja JCM Hackmana i Oldhama (należąca do nurtu work - design, wskazująca na środowiskowe uwarunkowania satysfakcji zawodowej). W niniejszym artykule zaprezentowany został model JCM wraz z podstawowymi przesłankami. Dodatkowo autor dokonał przeglądu literatury dotyczącej telepracy - nowego zjawiska na rynku pracy. Jedną z postulowanych konsekwencji wykonywania pracy w sposób niestandardowy, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, jest zwiększony poziom zadowolenia wśród pracowników, choć badania w tym obszarze są niejednoznaczne i nadal nie wiadomo, czy i dlaczego telepracownicy są bardziej zadowoleni od swoich kolegów, wykonujących pracę w sposób standardowy i od czego de facto zależy zadowolenie pracowników wykonujących zadania za pośrednictwem telepracy. Model JCM Hackmana i Oldhama jest odpowiednią podstawą do badania mechanizmów warunkujących zadowolenie z pracy wśród telepracowników (abstrakt oryginalny)
Omówiono wyniki badań ankietowych dotyczących zakresu i możliwości automatyzacji prac administracyjno-biurowych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.