Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Leasing operacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W opracowaniu przedstawiamy model wyceny wartości leasingu operacyjnego z uwzględnieniem korzyści podatkowych, wartości odzysku oraz prawa wypowiedzenia umowy leasingu zwanego dalej opcją rezygnacji. Dla potrzeb analizy przyjmujemy założenia o warunkach zbliżonych do warunków rynku doskonałego. (fragment tekstu)
Korzystanie z pozornie drogiego leasingu operacyjnego ma sens w dwóch przypadkach: jeżeli przedsiębiorstwo nie może otrzymać kredytu bankowego lub jeżeli tarcza podatkowa na podwyższonych ratach leasingowych z nadwyżką rekompensuje zwiększone koszty leasingu. Każdorazowo należy jednak przeprowadzić analizę problemu opartą na kompletnych prognozowanych przepływach przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
W Polsce wprowadzono leasing klasyczny, dotyczący jedynie pojazdów. Jest to leasing operacyjny, w którym wartość wykupu jest rynkowa, a nie szczątkowa, jak obecnie.
Dla potrzeb podatkowych w polskim prawie istnieją dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W pierwszym przypadku jest to świadczenie usług, w drugim dostawa towarów. Różnice występują także w przypadku odpisów amortyzacyjnych. Każda dziedzina prawa na własny użytek stworzyła swoją definicję leasingu. Odrębność ta najwyraźniej występuje, gdy porównamy definicje leasingu w prawie cywilnym, podatkowym i w Ustawie o rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
5
75%
Cel - Artykuł prezentuje wpływ podatku od towarów i usług (VAT) na wybór finansowania inwestycji leasingiem operacyjnym lub finansowym. Metodologia badania - Badanie oparto na analizie szeregów liczbowych w oparciu o case study, gdzie zmianie ulegają poszczególne parametry założonego modelu. Wynik - Podatek od towarów i usług determinuje wybór metody finansowania, wpływając na jej opłacalność dla przedsiębiorcy. Dotyczy to sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego ze względu na prowadzenie sprzedaży zwolnionej. W zależności od tzw. proporcji odliczenia podatku naliczonego i kosztu finansowania leasingiem, w określonych sytuacjach powinien być wybrany leasing finansowy jako korzystniejsza metoda finansowania inwestycji rzeczowych podatnika. Oryginalność/wartość - Dotychczas problematyka wpływu podatku obrotowego, w szczególności podatku od towarów i usług na wybór metody finansowania inwestycji rzeczowych nie była przedmiotem analizy w polskiej literaturze przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Fiskus
|
1997
|
nr 12
12-13
Zawierane przez firmy leasingowe umowy powinny dokładnie odzwierciedlać rodzaj uprawnień leasingobiorców i leasingodawców. Niedokładności mogą być przyczyną zakwalifikowania tych umów przez organy skarbowe jako sprzedaż na raty, jako umowy leasingu operacyjnego lub kapitałowego.
7
Content available remote Uproszczone podejście do umów leasingu - uwarunkowania i skutki stosowania
75%
Cel - analiza przypadku, w którym korzystający, stosując uproszczenie przewidziane przepisami ustawy o rachunkowości, klasyfikuje umowę na podstawie przepisów o podatku dochodowym jako leasing operacyjny, oraz ujmuje w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniach finansowych na podstawie KSR 5. Metodologia badania - analiza komparatystyczna i interpretacja regulacji. Wynik - opracowanie elementów procesu ujmowania umów leasingu w jednostkach gospodarczych, które są uprawnione do stosowania uproszczeń. Oryginalność/Wartość - określenie skutków księgowych i ekonomicznych wyboru uproszczonych rozwiązań w obszarze leasingu. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i ocena efektywności leasingu operacyjnego jako formy finansowania inwestycji w przedsiębiorstwie. Materiał źródłowy na potrzeby analizy pozyskano na polskim rynku finansowym.
Potrzeba przekształcenia leasingu operacyjnego w finansowy wynikła z przepisów prawa. Znowelizowana w 2000 roku ustawa o rachunkowości' weszła w życie I stycznia 2002 roku, z wyjątkiem art. 3, ust. 4, który miał być stosowany od 1 stycznia 2001 roku. Przepisy ustawy o rachunkowości precyzują tyle warunków, jakie ma spełnić umowa leasingu operacyjnego, że trudno nie zakwalifikować (przekwalifikować) go na finansowy. W przekształcaniu tym istotne znaczenie ma wycena, w której należy uwzględnić zmieniającą się wartość pieniądza w czasie. Jest to więc problem finansowy. W ustawie o rachunkowości nie definiuje się leasingu. Wyróżnia się natomiast przyjęcie do używania obcych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych na mocy umowy (art. 3, ust. 4) i określa warunki zaliczania powstałych stąd aktywów do majątku finansującego bądź korzystającego. Treść zapisów ustawy o rachunkowości natomiast pozwala mówić o leasingu operacyjnym i leasingu finansowym lub kapitałowym. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono istotę leasingu odnawialnego, jego zalety oraz skutki finansowe i pozafinansowe, wiążące się z wyborem tej formy finansowania inwestycji. Dokonano również rachunkowej analizy porównawczej opłacalności leasingu odnawialnego i standardowego leasingu operacyjnego, uwzględniając konkretny przedmiot leasingu, wartość inwestycji i sytuację ekonomiczną przedsiębiorcy.
Artykuł omawia zastosowanie leasingu operacyjnego do finansowania projektów wznoszenia wyciągów narciarskich z uwzględnieniem aspektów prawnych, a w szczególności podatkowych. W oparciu o te rozważania ukazuje trudności w zastosowaniu tego sposobu finansowania. W opracowaniu zaprezentowano również przykład projektu sfinansowanego w omawiany sposób. W części pierwszej przedstawione zostało prawne ujęcie charakterystyki wyciągu narciarskiego, zarówno w aspekcie technicznym, jak i prawno-podatkowym. W części tej wskazano również problemy prawne związane z finansowaniem tytułowych projektów leasingiem finansowym. W części drugiej zaprezentowano przykład zastosowanie omawianego sposobu finansowania w praktyce. (abstrakt oryginalny)
Leasing operacyjny jest uważany w polskich regulacjach prawnych za świadczenie usług, leasing finansowy zaś jako dostawa towarów. W zasadzie wszystkie czynności w leasingu operacyjnym i podatkowym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale umowa leasingowa jest traktowana na dwa sposoby dla potrzeb VAT-u – raz jak świadczenie usług, raz jak dostawa towarów. (abstrakt oryginalny)
Omowiono zasady stosowania leasingu finansowego i operacyjnego w polskim eksporcie oraz działalność niemieckich firm leasingowych.
14
Content available remote Rozwój i perspektywy rynku usług leasingowych w Polsce
63%
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny rozwoju rynku usług leasingowych w Polsce w latach 2000-2011 oraz określenia perspektyw na kolejne lata. Praca skalda się ze wstępu, charakterystyki leasingu i jego znaczenia jako źródła finansowania przedsiębiorstw i przeprowadzoną na podstawie dostępnych danych o rynku usług leasingowych w Polsce analizę funkcjonowania tego rynku w badanym okresie. W zakończeniu znalazły się wnioski. W badaniu wykorzystano dane GUS dotyczące przedsiębiorstw leasingowych w Polsce od pierwszej publikacji na ten temat w 2008 r. oraz dane pochodzące z raportów rocznych Związku Polskiego Leasingu w latach 2000-2011. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest ocena wpływu zmian w zakresie raportowania leasingu zgodnie z MSSF 16 na sytuację finansową i majątkową wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dla jego realizacji wykorzystano metody badawcze o charakterze jakościowym: analizę naukowej literatury przedmiotu oraz analizę międzynarodowych standardów sprawozdawczości dotyczących raportowania leasingu. W części empirycznej przeprowadzono badanie pilotażowe, którego celem była symulacja wpływu kapitalizacji leasingu operacyjnego na wybrane elementy bilansu oraz zmiany rentowności i zadłużenia czterech spółek notowanych na GPW w Warszawie. Wyniki badania wykazują wzrost wartości aktywów i zobowiązań, spadek wyniku finansowego, a także wzrost wskaźników rentowności i zadłużenia. Największe zmiany dotyczyły wskaźnika zadłużenia kapitału własnego oraz zadłużenia aktywów, co potwierdza, że stosowanie MSSF 16 uwidoczni zadłużenie przedsiębiorstw, zwiększając tym samym wiedzę inwestorów na temat rzeczywistego ryzyka, którym spółka jest obarczona. Walorem artykułu jest oryginalność przeprowadzonych badań pilotażowych. Według wiedzy autorów są to pierwsze w Polsce praktyczne pomiary wpływu kapitalizacji leasingu operacyjnego na zmianę rentowności i zadłużenia raportujących podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Szerokie zastosowanie leasingu w praktyce gospodarczej pociągnęło za sobą konieczność opracowania rozwiązań regulujących zasady księgowego i sprawozdawczego ujęcia skutków umów leasingowych, w tym (między innymi) w MSSF/MSR [Kuzior, 2018, s. 229]. Ze względu na postępującą globalizację, szybki rozwój stosunków rynkowych, dynamicznie zmieniające się warunki działania przedsiębiorstw, pojawianie się coraz nowszych rodzajów transakcji, trwające procesy harmonizacji i standaryzacji rachunkowości oraz spowodowany kryzysem zaufania do informacji pochodzących z rachunkowości wzrost potrzeb informacyjnych użytkowników sprawozdawczości finansowej standardy te (w tym te odnoszące się do zasad rachunkowości leasingu) podlegają permanentnemu procesowi ewolucji. Najbardziej doniosłą i rewolucyjną zmianą w międzynarodowych regulacjach odnoszących się do zasad rozliczania i ewidencjonowania skutków zawartych umów leasingowych jest wprowadzenie nowego MSSF 16 "Leasing". MSSF 16 zaczyna obowiązywać wszystkie spółki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z MSSF/MSR w odniesieniu do okresów rocznych zaczynających się 1 stycznia 2019 roku. Nowe wymagania wprowadzają jeden model rozliczania skutków umów leasingu u korzystającego i tym samym konieczność ujmowania w bilansie wszystkich aktywów użytkowanych na podstawie tego typu umów i odnośnych zobowiązań do zapłaty czynszu. W wielu opracowaniach dotyczących implikacji zastosowania takiego podejścia wskazuje się, że będzie to miało znaczący wpływ na zmianę podstawy kalkulacji powszechnie używanych wskaźników finansowych, takich jak wskaźniki zadłużenia czy też EBITDA [MSSF 16: Zmiana standardu..., 2016]. Ponadto wdrożenie zasad wynikających z MSSF 16 wpłynie również na kwestie związane z podatkami, w tym przede wszystkim z podatkiem dochodowym. Pomimo tego, że wpływ ten może być istotny, oraz faktu, że podatki są wrażliwym tematem dla przedsiębiorstw, a analiza ich kształtowania się jest jednym z kluczowych elementów zarządzania finansami, to ani w komentarzach IASB do standardu, ani w publikacjach naukowych nie poświęcono temu zagadnieniu należnej uwagi. Wydaje się zatem, że podjęcie tego tematu i dokonanie szerszej analizy zagadnień z nim związanych jest zasadne. W związku z powyższym celami artykułu są syntetyczne przedstawienie zasad rachunkowości leasingu u korzystającego wynikających z MSSF 16 oraz wskazanie możliwych podatkowych konsekwencji ich wdrożenia do praktyki gospodarczej. Przygotowując artykuł, przeprowadzono analizę odpowiednich aktów prawnych, literatury przedmiotu oraz polskich i za-granicznych broszur informacyjnych opracowanych przez światowe firmy audytorskie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono założenia kształtujące przepływy finansowe związane z kredytem i leasingiem, przeprowadzono obliczenia uwzględniające korzyści finansowe wynikające z analizowanych źródeł finansowania oraz dokonano porównania wartości zdyskontowanych przepływów pieniężnych celem wskazania najbardziej korzystnego sposobu finansowania inwestycji.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Leasing operacyjny i finansowy - nowe podejście
63%
Projekt równego traktowania leasingu finansowego i operacyjnego został przygotowany wspólnie przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachun-kowości (IASB) oraz Amerykańską Radę Standardów Rachunkowości Finansowej (FASB). Dotychczas opublikowano dwa dokumenty: w marcu 2009 r. Wstępne założenia do standardu (Leases-Preliminary Views) oraz w sierpniu 2010 r. Projekt standardu (Exposure Draft). Przyjęty harmonogram prac zakłada: a) opublikowanie ostatecznej wersji standardu w drugiej połowie 2011 r., b) wdrażanie standardu (okres przejściowy) do końca 2013 r., c) wejście standardu w życie- styczeń 2014 r. Celem artykułu jest przedstawienie głównej idei nowego podejścia w rachunkowości do leasingu.(fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na rozwój rynku leasingu nieruchomości. Omówiono korzyści tej formy leasingu. Przedstawiono zagadnienie opodatkowania transakcji.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.