Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 378

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ludność
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
The article considers the factors influencing the formation of the modern migration situation in Transnistria, the trends of its development and socio-economic costs. Particular attention is given to the problems of the migration registration system in Transnistria. Also are presented the possible ways to optimize migration accounting in the region(original abstract)
The text focuses on the migration in the European Union and in Poland at the begging of the 21st century. It aims to prove that even if the reasons and consequences of migration are varied, they have significantly shaped the development of human civilization and have been a part of human socialization. Furthermore, this text points out that the phenomena of globalization and democratization have affected the population movement and caused new patterns of contemporary migration. The European Union is a great example of cooperation between different countries in order to realize the principle of free population movement, which was put to the test over past years. Additionally, this article characterizes the Polish migration, especially the inflow of immigrants to Poland. Poland has become an emigration and an attractive immigration country. This text revels also the consequences of migration in modern Europe.(original abstract)
W niniejszym artykule omówiono kontrowersje wokół pojęcia polityki finansowej państwa. Ustalono kryteria oceny polityki finansowej państwa wobec ludności.
4
Content available remote Tradycyjne i alternatywne mierniki poziomu życia ludności w ujęciu teoretycznym
100%
W ciągu ostatnich kilku dekad osiągnięto bardzo duży postęp w rozwoju metodologii pomiaru poziomu życia ludności. Stosowanie wskaźników obiektywnych i subiektywnych, cząstkowych i syntetycznych stało się bezsporne. Mimo to wciąż istnieje wyraźne zapotrzebowanie na nowe, uzupełniające narzędzia pomiaru. Grupę takich narzędzi stanowią między innymi biologiczne i antropometryczne miary dobrobytu. Przedstawiają one postępy w wielu niezbadanych przy użyciu tradycyjnych miar obszarach życia (zwłaszcza w sferze zdrowia), zachowując przy tym obiektywny charakter pomiaru.(abstrakt autora)
W niniejszym opracowaniu przeprowadzono analizę zmian w rozwoju ludnościowym regionu jeleniogórskiego w latach 1995-2008. Badaniem objęto zmiany liczby i struktury ludności według płci i wieku oraz czynniki rozwoju ludnościowego, tj.: przyrost naturalny oraz ruch wędrówkowy wewnętrzny i zagraniczny wyrażający się w saldzie migracji. Przeprowadzone badania wyraźnie wskazują na występowanie w regionie jeleniogórskim nowych zjawisk urbanizacyjnych charakterystycznych dla współczesnych miast. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Zmiany w procesach i strukturach ludnościowych w wybranych krajach UE
100%
Celem opracowania jest porównanie zmian w strukturze ludności według wieku oraz zmian w podstawowych procesach demograficznych w wybranych krajach UE. Badaniem objęto kraje nadbałtyckie, tj. Danię, Finlandię, Niemcy i Szwecję wchodzące w skład tzw. starej Unii oraz Estonię, Litwę, Łotwę i Polskę - nowych członków Wspólnoty. W przebiegu procesów demograficznych zwrócono szczególną uwagę na problem nadumieralności mężczyzn oraz zmiany wzorca umieralności i płodności. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem rozdziału jest analiza i ocena zmian w poziomie potencjałów życiowych mężczyzn i kobiet w Polsce w latach 1995-2019 z wykorzystaniem miar demografii potencjalnej. Twórcą demografii potencjalnej jest L. Hersch [1942], a wzory przybliżone podał J. Bourgeois-Pichat [1951]. Pierwsza w Polsce monografia, autorstwa E. Vielrosego, dotycząca demo-grafii potencjalnej ukazała się w 1958 r., choć wcześniej ukazywały się już pewne jego artykuły. W literaturze polskiej wykorzystanie metod demografii potencjalnej można znaleźć m.in. w pracach M. Rószkiewicz [1987], I. Kuropki [2002], M. Gazińskiej [2003a, 2003b], E. Sojki [2007], M. Murkowskiego [2012]. Wspomniane metody mogą być wykorzystane również w analizach do porównań pomiędzy państwami, tak jak to na początku wykorzystywał L. Hersch, porównując Belgię z Holandią [1940]. Współcześnie również inni badacze [Blangiardo, 2012; Blangiardo, Rimoldi, 2013] nawiązują bezpośrednio do metod zaproponowanych przez Herscha, próbując ocenić m.in. wkład imigrantów w demograficzny potencjał Włoch czy szacując potencjał życiowy poszczególnych państw Unii Europejskiej (fragment tekstu)
8
Content available remote Rozwój ludności województwa śląskiego w okresie transformacji systemowej
100%
Rozwój demograficzny w Polsce i województwie śląskim, w latach 90. ubiegłego wieku uległ wyraźnemu zahamowaniu oraz poważnym przeobrażeniom w porównaniu do poprzednich lat. Nastąpiło gwałtowne obniżenie się tempa przyrostu ludności wskutek zmian płodności, małżeńskości i kierunków migracji. Było to spowodowane m.in. procesem transformacji systemowej, zapoczątkowanej w 1989 r., która przyczyniła się do zmian gospodarczych (przejście od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej) i społecznych. Głównym celem opracowania jest zasygnalizowanie istotnych przemian demograficznych i społecznych, jakie zaszły na obszarze województwa śląskiego od 1990 r. Aby dokładnie zobrazować przemiany demograficzne w okresie przemian ustrojowych autor wyodrębnił okres transformacji systemowej w Polsce, który z punktu widzenia wydarzeń społecznych, gospodarczych i politycznych można podzielić na dwa okresy: lata 1990-2004, a także okres akcesji Polski do Wspólnoty Europejskiej. W opracowaniu zawarto wyniki analizy demograficznej, obejmującej m.in. ruch naturalny ludności i syntetyczne miary reprodukcji ludności. (fragment tekstu)
Omówiono tendencje zmian liczby ludności oraz gęstość zaludnienia. Przedstawiono analizę zmian struktury wiekowej ludności.
W tym opracowaniu podchodzimy do problemu oszacowania pełnej struktury populacji z perspektywy problemu brakujących danych. W tym celu stosujemy model latentnych klas w analizie tabel kontyngencji, w którym niektóre komórki tabeli są obserwowalne jedynie dla niektórych podgrup z populacji. W efekcie niektóre zmienne tworzące tabelę kontyngencji są zmiennymi latentnymi (brakującymi) dla niektórych grup obserwacji i są zmiennymi obserwowalnymi dla pozostałych grup. Zaproponowane podejście jest teoretycznie uzasadnione i praktycznie implementowalne. Model latentnych klas może być oszacowany za pomocą estymatora największej wiarygodności, z wykorzystaniem jednego z szeroko dostępnych pakietów statystycznych umożliwiających analizę wielogrupową. (fragment tekstu)
Szczegółowo scharakteryzowano dane dotyczące stanu i struktury ludności Zachełmia (wieś niedaleko Jeleniej Góry) w 1852 r.
W niniejszym badaniu podjęto próbę identyfikacji wahań cyklicznych w procesie urodzeń - wskazując na cechy morfologiczne cykli i korzystając z dorobku metodologicznego badaczy koniunktury gospodarczej, dostosowując go do potrzeb własnych badań. Główna teza badawcza pracy została sformułowana następująco: fluktuacje obserwowane w długich okresach występują w procesach demograficznych, w tym w procesie urodzeń. Cykliczność tego ostatniego procesu nie jest dotąd dostatecznie poznana, a jej zidentyfikowanie jest ważne zarówno dla prowadzenia poprawnych analiz, jak i prognozowania rozrodczości. Celem pracy jest stwierdzenie cykliczności procesu urodzeń, będącej prawidłowością o charakterze uniwersalnym, tj. występującej w przeszłości i współcześ- nie oraz na różnych obszarach geograficznych, a także pomiar własności owej prawidłowości i wskazanie sposobów wykorzystania odkrytych cech cykliczno- ści w analizach i prognozach. Głównym celem badawczym, który będzie realizowany poprzez obserwację licznych i długich szeregów czasowych za pomocą odpowiednich narzędzi statystycznych, jest identyfikacja wahań cyklicznych, określenie ich własności, a także sprawdzenie trwałości tych własności w czasie. Wstęp 13 Postawiono następujące hipotezy badawcze: • wahania cykliczne zjawisk demograficznych można identyfikować i mierzyć podobnymi metodami jak stosowane w badaniach cykli gospodarczych, • wahaniom cyklicznym podlegają zjawiska opisane za pomocą mierników o charakterze absolutnym i relatywnym; utrzymanie tej hipotezy wzmocni wnioskowanie o istnieniu wahań, a także pozwoli na wskazanie podobieństw i różnic własności fluktuacji zjawisk obserwowanych za pomocą różnych mierników(fragment tekstu)
Autor artykułu porusza mało dotychczas eksplorowany w literaturze naukowej temat etnobiznesu. W proponowanym ujęciu pod kategorią tą rozumie szeroki wachlarz praktyk i zachowań związanych z umyślnym wykorzystywaniem - przekraczającym intencje prawodawców - obowiązujących praw, gwarantujących przywileje kulturowo-polityczne mniejszościom narodowym i etnicznym. Różnego rodzaju działacze, liderzy i aktywiści skupieniu wokół etnicznych organizacji i współtworzący omawiane zjawisko mają najczęściej na celu realizację własnych interesów materialnych lub politycznych. Etnobiznes jest jednak ściśle związany z wypracowanym rumuńskim prawodawstwem w dziedzinie mniejszości narodowych. Autor zarówno wskazuje źródła omawianego zjawiska, przybliżając czytelnikowi obowiązujące w Rumunii rozwiązania prawne dotyczące mniejszości, jak i sygnalizuje jego społeczne konsekwencje. Dopełnieniu analizy i zobrazowaniu omawianego problemu służą przedstawione przykłady tego typu zachowań, zaobserwowane przez autora w trakcie jego długoterminowych i intensywnych etnograficznych badań terenowych realizowanych na pograniczu rumuńsko- -ukraińskim w latach 2009-2010. Choć projekt badawczy koncentrował się na aspektach tożsamości etnicznej i narodowej społeczności słowiańskojęzycznej z regionu Marmarosz, to w trakcie badań autorowi udało się zaobserwować szereg zachowań, które można interpretować przez pryzmat etnobiznesu. Ubogacenie tekstu etnograficznymi przykładami z badań służy pokazaniu, jak funkcjonujące w Rumunii prawa związane z ochroną mniejszości narodowych mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach i przez różne osoby posiadające stosowną wiedzę o uprawnieniach przysługujących mniejszościom narodowym.(abstrakt oryginalny)
Omówiono politykę wojskowej administracji radzieckiej we Wrocławiu, a następnie polskiej cywilnej administracji wobec pozostałych tam Niemców w okresie 1945-1946, a także ich sytuację społeczną i majątkową.
16
Content available remote Podregiony województwa śląskiego w perspektywie demograficznej 2013-2050
100%
W opracowaniu przedstawiono zmiany w stanie liczebnym oraz strukturze demograficznej ludności województwa śląskiego ogółem, jak i w poszczególnych jego podregionach w latach 2013-2050. W perspektywie 2050 r. demograficzny regres w województwie śląskim będzie się pogłębiał, o czym świadczy ujemny przyrost naturalny łącznie z ubytkiem migracyjnym ludności. Zmianie ulegnie typ zaludnienia w podregionach bielskim i tyskim, w którym ujemny przyrost naturalny nie będzie rekompensowany przez dodatnie saldo migracji. Malejąca liczba ludności, malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym oraz rosnąca liczba osób w wieku poprodukcyjnym oznacza dla całego województwa śląskiego znaczne osłabienie potencjału ludzkiego. (abstrakt oryginalny)
Autorzy prezentują kierunki rozwoju badań jakościowych oraz ich wykorzystania przy prawidłowym konstruowaniu badań o charakterze ilościowym. Skupiają się przede wszystkim na problematyce prawidłowego określania populacji w badaniach marketingowych. Ukazują, jak wyniki badań jakościowych przyczyniają się do weryfikowania wstępnie zadeklarowanych opisów populacji. Prezentują wyniki wywiadów fokusowych w kontekście ustalania populacji prowadzonego przez nich badania ilościowego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia próby wyeliminowania języka niemieckiego wśród ludności na przyłączonych do Polski po II wojnie światowej terenach. Zalecenia co do używania wyłącznie języka polskiego, wypływały zarówno ze szczebla centralnego, jak i od polskich władz lokalnych.
W artykule podjęto próbę określenia zmian przyrostu rzeczywistego ludności w Nadrenii Północnej-Westfalii w latach 1980-2001 na podstawie klasyfikacji J. Webba. Metoda ta umożliwia wskazanie czynnika powodującego przemiany ludnościowe danego obszaru.
20
Content available remote Ludność rdzenna - Aborygeni australijscy
100%
Artykuł poświęcony jest jednej z grup ludności rdzennej - Aborygenom australijskim. Jego celem jest wykazanie odmienności kulturowych, demograficznych i ekonomicznych tej społeczności. Dodatkowo porównane zostaną różne relacje "państwowa większość - rdzenna mniejszość" oraz sposoby ich ustalania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.