Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Management staff
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pzeszło 70 z 260 firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych zmieniło prezesów lub całe zarządy. Na to nałożyła się fala bardziej i mniej spektakularnych roszad w spółkach skarbu państwa, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych.
Zatrudnienie na stanowisku kierowniczym często wymaga wykonywania pracy ponad ustawowe normy czasu pracy. Pracodawcy korzystają z możliwości, jakie daje kodeks pracy, i zobowiązują kadrę zarządzającą do świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia. W artykule zaprezentowano prawne aspekty zatrudniania w godzinach nadliczbowych kadry menedżerskiej.
Według najnowszego badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości "Diagnoza stanu HR w polskich przedsiębiorstwach", zrealizowanego przy współpracy firmy doradczej Aon Hewitt, szefowie polskich firm, jako swoją naczelną powinność wskazują dbałość o przetrwanie i dobre wyniki finansowe firmy, a także budowę fundamentów pod jej przyszłe sukcesy. Wyniki te wydają się oczywiste zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego. Warto jednak zwrócić uwagę, że polscy szefowie widzą przyszłość swojego biznesu w dość szczególny sposób. Polski szef postrzega firmę nie w kategoriach ludzi, którzy ją tworzą, ale zdaje się kultywować zasadę "firma to ja". Skąd taki wniosek? (fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe zależności pomiędzy cechami strukturalnymi instytucji a pożądanym typem osobowościowym i kwalifikacyjnym ludzi na stanowiskach kierowniczych. Analizę tych zależności przeprowadzono głównie w odniesieniu do średniego szczebla zarządzania instytucją. Wzięto przy tym pod uwagę ogólne kierunki zmian organizacyjnych wynikające z systemowej reformy gospodarczej w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono poszukiwanie kandydata na stanowisko regionalnego kierownika sprzedaży. Podano profil kandydata na stanowisko regionalnego kierownika sprzedaży. Przedstawiono rekrutacje wewnętrzną i zewnętrzną.
Do oceny poziomu zmian zatrudnienia personelu medycznego w publicznej opiece zdrowotnej w związku z prowadzoną restrukturyzacją niezbędne staje się uwzględnianie zmiennych mających charakter wielowymiarowy, gdyż ma to związek z ekonomicznym i społecznym aspektem zjawiska. Naprawa działalności finansowej sektora ochrony zdrowia jest od lat ważnym zadaniem władz publicznych, w związku z reżimem wprowadzonym przez ustawę finansów publicznych. Wybór czynników, które należy uwzględniać w polityce gospodarczej i społecznej kraju, powoduje, że poszukiwanie nowych metod ilościowych w analizach ekonomicznych dotyczących zagadnień zewnętrznych w sektorze ochrony zdrowia było i jest pożądane. Badanie prowadzone w tym zakresie stanowi nowoczesne narzędzie wykorzystane do rozwoju dziedziny zwanej statystyką przestrzenną ochrony zdrowia. (abstrakt oryginalny
W artykule przybliżono zadania, odpowiedzialności oraz uprawnienia przedstawiciela kierownictwa, zwanego często pełnomocnikiem. Zwrócono uwagę na czynności jakie musi on zapewnić oraz na raportowanie i współpracę ze stronami zainteresowanymi. Zaprezentowano rolę pełnomocnika w strukturze organizacyjnej oraz przy procesie zarządzania programem auditów i nadzorowania pracy auditorów zewnętrznych.
8
Content available remote Zmiany nastawień kierowniczych w latach 1992-2015
100%
Autorzy stawiają pytanie: Czy zmiany ustrojowe i realia gospodarcze wpłynęły istotnie na zmianę profilu nastawień kierowniczych? Badania były prowadzone od 1992 do 2015 roku wśród uczestników studiów podyplomowych. W badaniach wzięło udział 2158 osób. W okresie obejmującym lata 1992-2006 nie stwierdzono istotnych zmian profilu potencjalnych stylów kierowania. Istotne zmiany nastąpiły po 2006 roku. Większość badanych po 2006 roku to tzw. generacja "Y". Są to osoby urodzone w końcu lat 70. i w latach 80. XX wieku, mocno nastawione na sukces mający źródła w skutecznym realizowaniu zadań. Autorzy dochodzą także do wniosku, że im wyższy poziom nastawień kierowniczych na zadania i na ludzi, tym większa szansa, że dany kierownik będzie charakteryzował się wysokim poziomem elastycznego reagowania na sytuację. Szczególnie wyraźna jest zależność pomiędzy poziomem elastyczności kierowania a poziomem nastawień kierownika "na ludzi".(abstrakt oryginalny)
Przebieg procesu kierowania, jego skuteczność i wyniki zależą w dużej mierze od kierownika zespołu pracowniczego. Przedmiotem artykułu jest analiza cech jakimi powinien odznaczać się kierownik, a szczególnie te z nich które sprzyjają sukcesom kierowniczym.
10
Content available remote Barriers for Empowerment in Organisations on the Basis of Surveys
84%
The objective of the paper is to present the results of investigation regarding barriers for empowerment in the context of organisational problems of companies, their application in the search for solutions, and adequate implementation in order to increase the efficiency of the processes of decision-making. (original abstract)
11
Content available remote Certain Conditions of the Motivation Process
84%
The article contains a presentation of the results of analyses of studies relating to investing in the personnel of modern organizations. Conclusions from these analyses were related to the need to improve competences by the personnel of logistics companies. The conditions of their functioning and the resulting need to improve or acquire new knowledge and qualifications by employees were emphasized. The role of managers in the process of influencing personnel was highlighted, mainly in the context of creating work teams and striving for their high efficiency(original abstract)
W artykule podjęto tematykę barier skutecznego wdrażania strategii oraz - w tym kontekście - znaczenia strategicznego przywództwa w zarządzaniu współczesną organizacją. Skupiono się na relacji pomiędzy menedżerami najwyższego szczebla (top management - TM) a menedżerami średniego szczebla (middle management - MM). Podkreślono znaczenie interakcji zachodzących między TMT i MM na proces zarządzania strategicznego. Do napisania artykułu wykorzystano analizę literatury i wyniki badań wtórnych.(abstrakt oryginalny)
Cykl artykułów "Przewodnik dla dyrektora personalnego" jest skierowany do osób wchodzących w rolę szefa w firmie. Rozpoczyna się od momentu podjęcia pracy przez pracownika. Od procesu zapoznania się ze strukturą organizacyjną firmy, zaplanowania formalno-prawnych podstaw zatrudniania pracowników, budżetu.
Tło badań. Zorientowanie na Rynek Wewnętrzny stanowi filozofię, która ma stwarzać bezproblemowy związek pomiędzy różnymi obszarami funkcjonalnymi w organizacji, mając na uwadze osiągnięcie lepszych wyników organizacji. Prowadzona jest jednak ciągła debata, oparta na teorii wyższego szczebla, w odniesieniu do tego, w jaki sposób charakterystyka wykształcenia liderów wpływa na wyniki; chociaż ma to ograniczone empiryczne wsparcie. Cel badań. W niniejszej pracy poszukuje się oceny związku pomiędzy kompetencjami związanymi z wykształceniem marketingowym personelu kierowniczego a Zorientowaniem na Rynek Wewnętrzny, w kontekście sektora publicznego. Metodologia. Dane z badań ankietowych zostały zebrane od personelu kierowniczego sektora publicznego Ghany i objęły one 111 organizacji; przy zastosowaniu kwestionariusza strukturalnego. Przyjęta hipoteza o związkach pomiędzy kompetencjami związanymi z wykształceniem marketingowym a podstawowymi wymiarami Zorientowania na Rynek Wewnętrzny została zbadana poprzez analizę korelacji liniowej Pearsona. Kluczowe wnioski. Analizy danych ujawniają brak wsparcia dla przyjętej hipotezy o związkach kompetencji związanych z wykształceniem marketingowym a podstawowymi wymiarami Zorientowania na Rynek Wewnętrzny. Badania zapewniają jednak empiryczne wsparcie dla toczącego się dyskursu na temat charakterystyki kierownictwa i wyników firmy, w kontekście sektora publicznego; gdzie badania nad Wewnętrznym Marketingiem są ograniczone. Ponadto udoskonalają one te dyskusje zarówno z perspektywy gospodarek spoza Zachodu, jak i krajów rozwijających się. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest analizą wyników badań przeprowadzonych w latach 2003-2004 wśród kadry kierowniczej przedsiębiorstw wielonarodowych w obrębie województwa wielkopolskiego i mazowieckiego. Przeprowadzono analizę cech charakteru kierownika, jego umiejętności i zdolności, motywacji do pracy w warunkach międzynarodowych oraz ukierunkowania na ludzi w otoczeniu międzynarodowym – dało to możliwość stworzenia profilu polskiego kierownika.
W teorii ekonomii i praktyce gospodarczej coraz częściej wskazuje się na to, że efektywność kapitału ludzkiego jak i całej gospodarki uzależniona jest nie tylko od niezbędnych nakładów ale również od etycznego postępowania podmiotów gospodarczych. Działalność przedsiębiorstw bowiem, podobnie jak i zatrudnionych tam ludzi, przełożonych i podwładnych - zawsze podlega ocenom moralnym. W artykule autor poddał weryfikacji i analizie kwestię zarządzania personelem od strony etycznej, w dobie transformacji ustrojowej.
W działalności gospodarczej o uzyskaniu przewagi rynkowej nad konkurencją coraz częściej decyduje potencjał kadrowy. Zatrudnienie przez firmę właściwego menedżera lub fachowca może być dla niej punktem zwrotnym i dać początek marszowi w kierunku sukcesu rynkowego.
18
84%
Funkcjonowanie organizacji pozarządowych, niezależnie od ich formy prawnej, wielkości oraz zasobności zależy przede wszystkim od tzw. kapitału społecznego, czyli tworzących je ludzi. Do tego grona zaliczani są zarówno pracownicy etatowi, osoby związane z organizacją umowami cywilnoprawnymi, jak i nieodpłatnie poświęcający swój wolny czas wolontariusze. Ich praca decyduje o istnieniu organizacji pozarządowych i rozległości podejmowanych działań. Trzeci sektor należy postrzegać również jako część rynku pracy, gdyż organizacje pozarządowe są miejscem, gdzie wiele osób spełnia się nie tylko w roli działaczy społecznych, ale także zawodowo, kiedy praca w organizacjach tego rodzaju stanowi ich główne źródło utrzymania. Funkcjonowanie trzeciego sektora należy zatem rozpatrywać również w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi, warunków pracy, kwalifikacji pracowników, kreowania strategii działania określających politykę zatrudnienia [Schimanek 2005, s. 13]. Wydaje się, że organizacje pozarządowe są podmiotami, w których dominuje zarządzanie humanistyczne, w którym naturalna jest preferencja dla paradygmatów stawiających człowieka w centrum [Kociatkiewicz, Kostera 2013, s. 12]. Można przyjąć, iż podmioty trzeciego sektora są wolne od tyranii intelektualnej, którą J. Hendry przedstawił jako "ekonomiczny sposób myślenia, zakorzeniony w ideologii kultury rynkowej, kultywujący zasadę indywidualnego interesu jednostki, wynoszący własność prywatną nad dobro wspólne, a transakcje rynkowe nad relacje międzyludzkie" [Prawelska-Skrzypek, Lenartowicz 2013, s. 51]. Celem niniejszych rozważań jest przedstawienie skali sektora pozarządowego, podmiotów, dla których kwestie ekonomiczne często odgrywają drugorzędną rolę oraz aspektów związanych z zarządzaniem organizacjami pozarządowymi, świadomością organizacji pozarządowych na temat wagi i znaczenia procesów zarządzania dla ich funkcjonowania. Do realizacji tego celu wykorzystano m.in. wyniki ogólnopolskich badań organizacji pozarządowych oraz badań prowadzonych przez autorkę21.(fragment tekstu)
Reengineering jest szybką zmianą, a właściwie systemem szybkich i radykalnych zmian zarządzania i organizacji w przedsiębiorstwie, mających na celu obniżenie kosztów i zwiększenie tempa działania tego przedsiębiorstwa.
Awans na stanowisko dyrektora generalnego (CEO) był dotychczas uznawany za kolejny szczebel w karierze dyrektora finansowego (CFO). Wielu obserwatorów uważa pozycję CFO za istotny punkt ścieżki zawodowej, ale nie za ostateczny jej cel. Tymczasem Globalny Barometr Dyrektorów Finansowych opracowany przez firmę Michael Page pozwala nakreślić zgoła odmienny obraz tego stanowiska. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.