Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Market mechanism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Rosnące koszty opieki zdrowotnej, jak i potrzeby zdrowotne starzejących się społeczeństw skłaniają ekonomistów i polityków do poszukiwań sposobów racjonalizacji funkcjonowania sfery ochrony zdrowia. W coraz powszechniejszej retoryce prorynkowej należy mieć na uwadze zawodność mechanizmu rynkowego w opiece zdrowotnej przejawiającą się w niespełnieniu założeń standardowych. Niniejszy artykuł omawia podstawowe elementy niesprawności rynku w opiece zdrowotnej, tj.: niedoskonałość informacji o produkcie, cenach i o przyszłości, niedoskonałość konkurencji i efekty zewnętrzne. W swych rozważaniach autorka odwołuje się do ekonomii dobrobytu. Konkluzją tekstu jest stwierdzenie, że dominująca pozycja profesji i silna potrzeba bezpieczeństwa artykułowana szczególnie przez słabsze grupy społeczne przemawiają za koniecznością monitorowania sfery usług zdrowotnych pod kątem ich dostępności i jakości, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości - za podjęciem interwencji.
Ochrona środowiska jest istotną częścią zrównoważonego rozwoju. Zastosowanie mechanizmów rynkowych jest kompatybilne z zasadami gospodarki rynkowej. Mechanizmy rynkowe nie powstają samoistnie, wymagają wielu decyzji o charakterze politycznym. Mechanizmy te określają formy, zakres oraz kolejność działań związanych z zadaniami na rzecz ochrony środowiska. Artykuł przedstawia istotę mechanizmów rynkowych wykorzystywanych w procesie redukcji gazów cieplarnianych w UE. W artykule wymienia się mechanizmy rynkowe wspomagające realizację postanowień Protokołu z Kioto: mechanizm wspólnych wdrożeń - JI, mechanizm czystego rozwoju - CDM, mechanizm handlu emisjami - ET. Mechanizmy te dają możliwość obniżenia emisji gazów cieplarnianych i pozwalają osiągnąć pożądaną redukcję emisji tych gazów w skali globalnej.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Dwuokresowy model dochodu jako mechanizm ekonomiczny w ujęciu Hurwicza
75%
Celem artykułu jest analiza dwuokresowego modelu wymiany, w wersji modelu dochodu, jako mechanizmu ekonomicznego w rozumieniu teorii mechanizmów ekonomicznych Hurwicza. W tym kontekście wyróżniono i porównano dwa mechanizmy, cenowo-portfelowy i cenowo-konsumpcyjny, oparte na kryterium wymiaru zbioru informacji, uwzględniające liczbę istotnych sygnałów, które nie powielają zatwierdzonych wiadomości. Realizują one zarazem tę samą korespondencję celu, przypisując konsumentom zbiór równowag. W konsekwencji, w przypadku rynku zupełnego dowiedziono, że preferowany jest mechanizm cenowo-konsumpcyjny, umożliwiający osiągnięcie w sposób prostszy położenia równowagi. (abstrakt oryginalny)
Wdrażane w Polsce i w innych krajach socjalistycznych /Węgry, Jugosławia/ reformy gospodarcze przewidywały wykorzystanie mechanizmu rynkowego w procesie równoważenia jeśli nie całej gospodarki, to przynajmniej rynku dóbr i usług konsumpcyjnych. Wykorzystanie adaptacyjnej funkcji rynku w tym procesie wymaga jednak konfrontacji klasycznych prawideł funkcjonowania tego mechanizmu z regułami, jakie dopiero wykształcają się w warunkach występowania na dużą skalę procesów i zjawisk inflacyjnych. Sformułowaniu tych nowych /lub zmodyfikowanych/ reguł będących in statu nascendi poświęca się rozważania w tym paragrafie z pełną świadomością, iż są to dopiero lepiej lub gorzej uprawdopodobnione hipotezy wymagające jeszcze dalszych empirycznych weryfikacji, a być może i zmiany teoretycznych założeń leżących u podstaw ich formułowania. Studia w tym zakresie prowadzi S. Mynarski z zespołem pracowników Akademii Ekonomicznej w Krakowie. (fragment tekstu)
Celem badań była próba oceny efektywności gospodarowania przez pryzmat zmian zachodzących we współczesnym życiu gospodarczym. Oprócz efektywności rozumianej jako relacja efektów nakładów, wyodrębniono i zdefiniowano m.in. takie pojęcia, jak: racjonalność, gospodarowanie, celowość, sprawność, skuteczność, korzystność, ekonomiczność. Mechanizmy rynkowe oprócz swoich zalet mają wiele wad, które utrudniają efektywną alokację zasobów. Są to naturalne zawodności rynku, tj.: efekty zewnętrzne, dobra publiczne, rosnące przychody oraz asymetria informacji. Powodują one, że w analizie efektywności należy rozważać problem wzrostu przez pryzmat racjonalizacji kosztów oraz uwzględnianie okresów szybkiego i powolnego wzrostu gospodarczego. Konieczne staje się doskonalenie mechanizmu rynkowego i wykorzystywanie w jego ocenie różnych kategorii efektywności gospodarowania. W ocenie podmiotów gospodarczych funkcjonujących w warunkach konkurencji doskonałej mogą być wykorzystywane wszystkie kategorie efektywności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie i ocena miejsca rynku i mechanizmów rynkowych w tworzeniu polityki zrównoważonego rozwoju. Idea zrównoważonego rozwoju była reakcją na błędy rynku. Dokumenty i deklaracje międzynarodowe nie wskazują na rolę rynku w zrównoważonym rozwoju. Rynek jest środowiskiem wszystkich działań kształtujących rozwój. Odpowiednio ukształtowany rynek oraz mechanizmy i instrumenty rynkowe mogą sprzyjać wdrażaniu zrównoważonego rozwoju. Tworzona przez państwo ogólna polityka zrównoważonego rozwoju nie wykorzystuje rynku i mechanizmów rynkowych. Właściwym dla nich miejscem są trzy polityki o charakterze horyzontalnym: gospodarcza, społeczna i ekologiczna. W artykule wskazano działania i ograniczenia dla ich rynkowej orientacji na rozwój zrównoważony. Wyznacznikiem urynkowienia polityki jest też zakres zastosowania w niej instrumentów rynkowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Efektywny obliczeniowo algorytm dla parametrycznej reguły wyceny
75%
W tej pracy proponujemy efektywnie obliczeniowo algorytm, którego wynikiem są ceny, takie jak ceny wyznaczone przez parametryczną regułę wyceny. Algorytm ten wymaga tylko jednego wykonania optymalizacji matematycznego modelu alokacji, tak więc jest szybszy w porównaniu do oryginalnego algorytmu parametrycznej reguły wyceny. W pracy przedstawimy ten algorytm wraz z wynikami badań jego efektywności. (fragment tekstu)
Zainteresowanie bezrobociem w kontekście jego źródeł i możliwości ograniczania lub likwidacji trwa nieprzerwanie od momentu pojawienia się tego zjawiska, jednak bardziej pogłębione analizy przeprowadzono dopiero w XX w. Celem niniejszej pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, co kształtuje poziom bezrobocia, a także w jakim stopniu wybrane regulacje rynku pracy wpływają na jego wielkość. (fragment tekstu)
Opierając się na teorii modernizacji podniesiono kwestię wdrożenia na Ukrainie mechanizmów polityki regionalnej UE oraz jej składowej - regionalnej polityki strukturalnej. Na podstawie analizy porównawczej przedstawiono założenia i czynniki determinujące politykę strukturalną UE i Ukrainy. Przedstawiono ryzyka (geoekonomiczne, gospodarcze, energetyczne, demograficzne), które są związane ze strukturalnymi deformacjami i mogą negatywnie wpłynąć na integrację Ukrainy z UE. Oceniono mechanizmy regionalnej polityki strukturalnej i określono problemy ich modernizacji na Ukrainie. Sformułowano wniosek o potrzebie radykalnych rozwiązań instytucjonalnych na Ukrainie, m.in. opracowanie selektywnych programów strukturalnej korekty ekonomii regionalnej. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Uwarunkowania i mechanizmy koordynacji sieci
75%
Celem artykułu jest przedstawienie stanu wiedzy o koordynacji sieciowej (network governance). W pierwszej części przedstawiono mechanizmy składowe koordynacji sieciowej, bowiem w literaturze panuje zgodność zarówno co do jej złożoności, jak i elementarnych składników. W drugiej części zwrócono uwagę na dynamikę relacji mechanizmów koordynacji, wynikającą z elastyczności sieci. Ostatnia część zamyka rozważania, wskazując na problem roli podmiotów w sieci, a także procesów dostosowawczych niezbędnych dla sprawnego współdziałania. (fragment tekstu)
Związki pomiędzy problematyką mechanizmu rynkowego i jego roli w gospodarce a koncepcją społecznej gospodarki rynkowej nie wydają się oczywiste. Odniesienie obu kwestii do kontekstu transformacji gospodarczej ułatwia nieco ich wydobycie. Jednakże, sięgając do teoretycznego podłoża społecznej gospodarki rynkowej, możemy odnaleźć wątki wskazujące, jak ważną, choć nie zawsze eksponowaną całościowo kategorią jest tam mechanizm rynkowy. Kluczowym składnikiem proponowanego przez szkołę fryburską ładu wolnokonkurencyjnego jest mechanizm cenowy, w którym ceny odzwierciedlają rzeczywistą rzadkość dóbr i czynników produkcji. Społeczna gospodarka rynkowa zakłada prywatną własność podmiotów gospodarczych, opowiadając się za nią nie tylko dlatego, że ta gwarantuje racjonalność zachowań ekonomicznych, ale i dlatego, że odsuwa państwo od bezpośredniego uczestnictwa w grze rynkowej. Kwestia ładu dekoncentracyjnego przewija się przez pisma ordoliberalnych ekonomistów, najczęściej była bodaj podnoszona przez W. Röpkego. Gwoli ścisłości trzeba przyznać, że ordoliberalna argumentacja na rzecz dekoncentracji struktury podmiotowej gospodarki różni się od tej, którą byłbym skłonny użyć, traktując dekoncentrację jako jeden z warunków sprawności funkcjonowania rynkowego mechanizmu alokacji zasobów gospodarczych. Ropke, Erhard i ich kontynuatorzy podkreślali wpływ dekoncentracji na urzeczywistnienie wolności gospodarczej jednostki i na szanse upodmiotowienia obywateli. Z przyjmowanego przeze mnie punktu widzenia, zgadzając się z argumentacją ordoliberałów, za ważniejszą konsekwencję dekoncentracji uznałbym zdolność i skłonność małych i średnich przedsiębiorstw do szybkiego i elastycznego reagowania na sygnały rynku.(fragment tekstu)
W artykule poddano teoretycznej analizie możliwości uruchomienia i funkcjonowania mechanizmów: rynkowego i konkurencji w gospodarce upaństwowionej i rynkowej z dominacją własności prywatnej. Przeprowadzona analiza wskazuje, że w gospodarce upaństwowionej mechanizm rynkowy nie może funkcjonować, natomiast mechanizm konkurencji przyjmuje specyficzną, zdeformowana postać. Jedynie w gospodarce zdominowanej przez własność prywatną oba mechanizmy mogą prawidłowo funkcjonować. W ostatniej części artykułu zajęto się problemem niepełnej prywatyzacji jako rezultatem stosowania różnych metod przekształceń własnościowych. Dokonano także analizy wpływu niepełnej prywatyzacji na funkcjonowanie mechanizmu rynkowego i mechanizmu konkurencji na różnych typach rynków cząstkowych. (abstrakt oryginalny)
Praktycznie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, od ponad dziesięciu lat, trwa gorąca debata dotycząca ambitnego projektu rozwoju zintegrowanego, wspólnego rynku energii, projektowania i wdrażania mechanizmów wynagradzania mocy wytwórczych oraz aktualnej sytuacji w sektorze wytwarzania energii elektrycznej, w kontekście adekwatności zasobów. Według Agencji Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) oraz Komisji Europejskiej, około 11 państw członkowskich Unii Europejskiej rozważa lub już wprowadziło pewną formę mechanizmu wynagradzania mocy wytwórczych. W świetle niedawnej debaty na temat ewentualnej reformy rynku energii elektrycznej oraz wdrożenia w Polsce rynku mocy, w artykule (1) przedstawiono dwa podstawowe typy rynkowych mechanizmów zdolności wytwórczych funkcjonujących w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii oraz (2) przeanalizowano jak w ramach tych modeli rynków uwzględniona została energetyka przemysłowa. Ponadto, w artykule zaproponowano szereg zaleceń (na podstawie wniosków wyciągniętych z funkcjonowania rynków mocy w USA i Wielkiej Brytanii), których celem jest zminimalizowanie niepewności regulacyjnych związanych z wprowadzeniem mechanizmu aukcyjnego w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Polskie firmy będą mogły skutecznie konkurować na rynku europejskim i globalnym, ale warunkiem jest zmiana ich postaw w stosunku do otoczenia globalnego. (fragment tekstu)
W latach 2006-2010 w ramach zajęć z mikroekonomii II w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie autorki niniejszego artykułu wielokrotnie przeprowadzały grę ekonomiczną "dobro publiczne". Gra opierała się na eksperymentach należących do głównego nurtu ekonomii eksperymentalnej, wykonywanych już od lat 70. XX wieku1. Celem zajęć było zaprezentowanie studentom ograniczeń działania mechanizmów rynkowych na przykładzie problemu finansowania dóbr publicznych. Uczestnictwo w grze pozwala doświadczyć zjawiska zachodzącego w gospodarce realnej, wynikającego z tzw. dylematu więźnia z udziałem wielu graczy. Doświadczenie oparte jest na konflikcie pomiędzy indywidualną pokusą "jazdy na gapę" i świadomością społeczną, która każe uczestniczyć w tworzeniu dobra wspólnego. Autorki przeprowadzały grę w bardzo prostych warunkach - w sali ćwiczeniowej, bez środków finansowych. Okoliczności te nie pozwalają nadać jej rangi pełnoprawnego eksperymentu. Nagromadzone przez lata wyniki gier po przeanalizowaniu pozwalają jednak na wyciągnięcie interesujących wniosków dotyczących zarówno metod badawczych, jak i potwierdzalności tez ekonomii eksperymentalnej.(abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe środowisko finansowe to dzisiejszy światowy system finansowy, tworzący ład monetarny, a także globalny rynek finansowy, umożliwiający wolny przepływ kapitałów oraz towarzyszących im inwestycji. W praktycznym ujęciu, częścią tego środowiska są wyspecjalizowane publiczne międzynarodowe organizacje finansowe, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz grupa Banku Światowego, banki centralne oraz zinstytucjonalizowane formy koordynacji działań krajowych systemów finansowych, G-7 i inne tego rodzaju struktury. (fragment tekstu)
17
75%
Ocena cyklu życia (LCA) jest metodą umożliwiającą badanie wpływu produktów na środowisko w wyniku prześledzenia całego cyklu życia produktu, począwszy od wytworzenia, poprzez użytkowanie, aż do powstania i zagospodarowania odpadu. Wyniki ekologicznej oceny LCA są wykorzystywane w etapie projektowania produktów do wyboru rozwiązań korzystnych dla środowiska. Jednak ocena systemów wielofunkcyjnych jest utrudniona ze względu na niespójności zidentyfikowane w metodyce alokacji obciążeń środowiskowych. W artykule zaproponowano jednolitą metodykę rozwiązań stosowanych w ocenie cyklu życia systemów wielofunkcyjnych: alokacji w oparciu o współczynniki fizyczne lub socjoekonomiczne oraz poszerzenia systemu, które wymaga identyfikacji technologii marginalnych z uwzględnieniem mechanizmów rynkowych(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rynek versus państwo w świetle dyskusji o path dependence
75%
Zaproponowanie w latach 80. minionego stulecia przez B. Arthura i P. Davida aparatu pojęciowego pozwalającego na uchwycenie na gruncie teorii ekonomicznej zjawiska path dependency ("zależność od ścieżki rozwoju", "trajektorie rozwojowe") otworzyło trwającą po dziś dzień dyskusję na temat zarówno samego zjawiska, jak i przedstawionej przez wskazanych badaczy koncepcji. Jedną z najbardziej poruszających i najczęściej komentowanych kwestii okazał się problem konsekwencji path dependency dla funkcjonowania rynku. Arthur i David skierowali bowiem uwagę ekonomistów na marginalizowaną, a częstokroć po prostu niedostrzeganą wcześniej możliwość rozpowszechnienia się w gospodarce wolnorynkowej gorszych, mniej efektywnych rozwiązań (technologii), czego klasyczny już dziś przykład stanowi zdominowanie rynku maszyn do pisania przez egzemplarze wyposażone w klawiatury typu QWERTY. Brak eliminowania tego rodzaju przypadków uznano za ułomność rynku, a sama koncepcja stworzyła tym samym wyzwanie dla ekonomistów i polityków gospodarczych będących zwolennikami oparcia życia gospodarczego na zasadch wolnorynkowych. Wstępnym celem opracowania jest sprecyzowanie warunków, w jakich zjawisko path dependency prowadzi do podważenia skuteczności rynku. Naturalny punkt wyjścia stanowi tu analiza i ocena argumentów przywoływanych przez uczestników dyskusji na temat idei Arthura i Davida. Ewentualność obniżenia efektywności rynkowego mechanizmu alokacyjnego skłania zaś do rozważenia możliwości zminimalizowania negatywnych konsekwencji path dependency przez państwo. Wydaje się jednak, że rola państwa pozostaje w przypadku tego rodzaju sytuacji ograniczona, co z jednej strony wynika z charakteru samego zjawiska (trudność przewidzenia dalekosiężnych skutków wyboru określonych rozwiązań), a z drugiej - wiąże się ze znacznymi kosztami stworzenia systemu monitorowania rozwoju i wdrażania technologii. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Unijne wyłączenia sektorowe a konkurencja w sektorze ubezpieczeń
75%
Polityka konkurencji należy do głównych i najwcześniej uzgodnionych polityk wspólnotowych. Zasadność i konieczność jej prowadzenia wiąże się bezpośrednio z jednym z głównych celów Wspólnot Europejskich, jakim było stworzenie wspólnego rynku państw członkowskich. Polityka konkurencji ma dać gwarancje, że bariery zniesione w handlu wewnętrznym, w ramach wspólnego rynku, nie zostaną zastąpione innymi działaniami ze strony przedsiębiorstw lub rządów, prowadzącymi do zniekształcenia konkurencji. Wprowadzenie wyłączeń sektorowych w poszczególnych sektorach gospodarki ma istotne znaczenie w polityce gospodarczej Unii Europejskiej poprzez zapewnienie konsumentom łatwego dostępu do dóbr i usług oferowanych na poszczególnych rynkach po maksymalnie zbliżonych cenach. W artykule zasygnalizowano problematykę wpływu wyłączeń sektorowych na wybrane mechanizmy rynkowe. Dla celów empirycznych posłużono się studium przypadku, koncentrując swoje rozważania na sektorze ubezpieczeniowym. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Sovetskaâ èkonomika : ogosudarstvlenie i deficit
75%
Czy gospodarka radziecka w obecnym czasie jest chora, czy obecny stan jest jej normalnym stanem? Takie pytania stawiają autorzy artykułu i w rezultacie przeprowadzonej analizy dochodzi do wniosku, że gospodarka radziecka jest chora. Głównymi chorobami są nadmierne upaństwowienie i deficyt. Nadmierne upaństwowienie prowadzi do monopolizacji władzy ekonomicznej, powstania mało efektywnego, nie otwartego na postęp naukowo-techniczny system\i, który w dziedzinie politycznej prowadzi do państwowo-biurokratycenego socjalizmu. Jednym ze skutków nadmiernego upaństwowienia gospodarki jest rozszerzająca się naturalizacja, prowadząca do obniienia efektywności i pojawienia się deficytu w różnych formach. Autorzy analizuję róine formy deficytu (bezwzględny i względny), ich wzajemny związek, oceniają jego skutki. Deficytowa gospodarka powstaje, zdaniem autorów, w rezultacie odrzucenia mechanizmu rynkowego cenotwórstwa, odrzucenia rynku jako instrumentu dopasowania popytu społecznego do podaży. Wyjście z zaistniałej sytuacji widzą autorzy w likwidacji państwowo-biurokratycznego socjalizmu, w przejściu na zasadniczo inny - rynkowy system formowania się związków między podmiotami ekonomicznymi, z włączaniem w system rynkowy elementów państwowego regulowania. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.