Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 71

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing information system (MIS)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
2
100%
Orientacja marketingowa to wiedza na temat zasad prowadzenia biznesu wdrażana skutecznie od lat 60. XX wieku, w której domeną działań jest koncentracja na kliencie. To innowacyjne jak na owe czasy założenie służyło przede wszystkim generowaniu zysku w wyniku zrealizowania jak największej liczby transakcji ze zdefiniowanym i zbadanym segmentem klientów. W latach 60. orientacja ta identyfikowana była z tzw. marketingiem transakcji, w którym problemem do rozwiązania dla menedżera ds. marketingu była odpowiedź na pytanie: jak zdobyć jak najwięcej klientów? Odpowiedzi tej szukano w wynikach badań marketingowych, gromadzonych w Systemie Informacji Marketingowej. Miały one służyć określeniu optymalnych parametrów oczekiwanej przez klienta całkowitej wartości oferty. Współcześnie prowadzenie biznesu wymaga koncentracji na odpowiedzi: jak utrzymać lojalnego klienta? Odpowiedzią marketingu jest konieczność skoncentrowania uwagi specjalisty ds. marketingu w danym czasie na jednym kliencie, w celu budowania z nim unikalnej architektury relacji. W latach 80. XX wieku Don Peppers i Marta Rogers nazwali tę filozofię działań biznesowych marketingiem 1:1 [Peppers, Rogers 2002, s. 13]. Celem opracowania jest analiza zakresu przedmiotowego gromadzenia danych o kliencie z wykorzystaniem Systemu Informacji Marketingowej w warunkach realizacji założeń marketingu transakcji oraz z wykorzystaniem założeń marketingu 1:1. W opracowaniu przyjęto założenie, że polityka rozwoju przedsiębiorstwa determinuje zakres przedmiotowy gromadzenia, analizowania i korzystania z danych o kliencie.(fragment tekstu)
Efektywność i skuteczność działań prowadzonych w ramach marketingu zależy w dużej mierze od wartości skatalogowanej i zestrukturyzowanej informacji umieszczonej w systemach bazodanowych przedsiębiorstwa, w większości przypadków zwanego systemem informacji marketingowej przedsiębiorstwa, w skrócie SIM. Celem referatu jest przedstawienie struktury systemu informacji marketingowej wzbogaconego przez implementację ostatnich osiągnięć nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej, mediów interaktywnych i społecznościowych oraz komputerowych systemów zarządzania wiedzą. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zakres potrzeb informacyjnych marketingu, metody analizy potrzeb informacyjnych marketingu w przedsiębiorstwie, systemy informacyjne marketingu oraz kierunki ewolucji i rozwoju współczesnych systemów informacji marketingowych.
Artykuł jest kontynuacją rozważań w artykule pióra Janiny Harasim pt. "Tworzenie systemu informacji marketingowej. Badania marketingowe w działalności banku" (BANK 1995 nr 9). Podstawowym celem pierwotnych badań marketingowych w banku (wywiady osobiste, wywiady telefoniczne, ankiety) jest uzyskanie spontanicznych opinii na temat oferty i jakości usług danego banku oraz banków komercyjnych.
W artykule przedstawiono przykład budowy bankowego systemu informacji marketingowej. Wyszczególnione dane wskazują na konieczność prowadzenia badań marketingowych w następujących przekrojach: 1) gromadzenie i analiza danych o klientach (indywidualnych i podmiotach gospodarczych), 2) analiza sytuacji ekonomiczno-finansowej banku, stosowanych przezeń instrumentów marketingowych oraz skuteczności ich oddziaływania, 3) analiza obszaru działania banku, 4) analiza konkurencji, 5) analiza otoczenia rynkowego.
W artykule przedstawiono tradycyjne i współczesne koncepcje marketingowego systemu informacyjnego (SIM). Ukazano podstawowe funkcje SIM i korzyści wynikające z implementacji tej klasy systemów. Wskazano na decydujące znaczenie rewolucji internetowej w globalizacji funkcji marketingowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę środowiska komputerowego wspomagania. Głównie autor skoncentrował się na systemie informacyjnym zarządzania, który jest centralnym elementem tego środowiska. Elastyczność tego środowiska jest jedną z podstawowych jego właściwości.
Celem artykułu jest przedstawienie zarysu metodyki tworzenia systemu informacji marketingowej (SIM) oraz omówienie założeń poszczególnych etapów tego procesu.
Przedstawiono koncepcję systemu informacji marketingowej (SIM) oraz jej rozwój. Omówiono kryteria skuteczności SIM, skuteczność SIM w wybranych firmach polskich i zagranicznych.
Artykuł jest próbą identyfikacji problematyki badań marketingowych w kontekście informacji. Podkreślono znaczenie informacji uzyskanej w badaniach jako ważny zasób wiedzy, dzięki któremu decyzje mogą być bardziej efektywne.
W opracowaniu omówiono zasady i korzyści wprowadzania technik "database marketing". W pierwszej części skupiono się na identyfikacji okoliczności inicjowania i tworzenia baz danych. W części drugiej zaprezentowano korzyści osiągane poprzez stosowanie marketingu baz danych m. in.: identyfikacja i pozyskiwanie najlepszych klientów, wpływ na decyzje zakupu u klientów i zwiększanie skuteczności działań promocyjnych.
Tempo zmian w otoczeniu ekonomicznym rodzi potrzebę uwzględnienia w sposób bezpośredni temporalnego aspektu tego otoczenia. Dlatego widzimy potrzebę budowy temporalnych systemów inteligentnych, które byłyby pomocne w takich zadaniach, jak: dostarczenie odpowiedniego opisu różnych aspektów otoczenia, uwzględniając ich temporalną charakterystykę, unifikacja tych opisów, celem umożliwienia dalszego, bardziej ogólnego wnioskowania, analiza historyczna zmian w otoczeniu, diagnoza stanu bieżącego oraz prognozowanie. Zdajemy sobie sprawę, że zbudowanie takiego systemu to zadanie skomplikowane i cały proces budowy winien przebiegać według ściśle określonej "ścieżki". Jesteśmy więc przekonani, że potrzebna jest metodyka budowy takich systemów. Zaproponowaliśmy metodykę R-I-W (Reprezentacja-Integracja-Wnioskowanie) budowy temporalnego systemu inteligentnego. Mimo licznych zalet, takich jak np. uwzględnienie explicite aspektów temporalnych otoczenia, oraz założenie o korzystaniu przez system z heterogenicznych źródeł wiedzy (co pozwala w pełniejszy sposób opisać otoczenie), metodyka ta nie jest pozbawiona wad. Za najpoważniejszą z nich uznać należy brak możliwości szczegółowego wnioskowania dotyczącego poszczególnych opisów elementów otoczenia. W artykule rozważymy kwestię, czy proste zamienienie kolejności kroków w metodyce - dzięki czemu powstanie metodyka typu R-W-I (Reprezentacja-Wnioskowanie-Integracja) wystarczy do usunięcia wspomnianej wady.(fragment tekstu)
Autorka podkreśla rolę informacji marketingowej w procesie zarządzania przedsiębiorstwem. Jej zdaniem, skutecznym działaniem marketingowym firm jest audit marketingowy, który przyczynia się w wielkim stopniu do dostarczenia firmie wiedzy o przedsięwzięciu, trendach na rynku, postępach konkurentów, a więc bazy dla ustalenia celów i strategii.
W artykule przedstawiono elementy systemu informacyjnego przedsiębiorstwa (SIP), budowę i zasady działania systemu informacji marketingowej (SIM) opartego na bazach danych (database marketing) oraz metodę drążenia danych (data mining), jako nowoczesną technikę wyszukiwania informacji.
Prace dotychczas publikowane w Polsce badały SIM w przedsiębiorstwach w sposób fragmentaryczny, koncentrując się na wybranych podsystemach funkcjonujących najczęściej w firmach działających na pograniczu różnych branż i w wybranym regionie geograficznym. Niniejszy artykuł prezentuje natomiast wyniki badania, które obejmuje zakresem tematycznym całość podsystemów systemu informacji marketingowej w przedsiębiorstwach jednej branży na rynku polskim i zawiera liczne elementy analizy porównawczej przedsiębiorstw z udziałem zagranicznym i podmiotów polskich. (fragment tekstu)
Modele scoringowe, kojarzone zwykle z kredytami, znajdują zastosowanie jako precyzyjne narzędzia selekcji danych, zapewniające wysokie wskaźniki skuteczności. Dobór rekordów metodą scoringową bazuje na sprawdzonym założeniu, iż podobni ludzie zachowują się podobnie. W odróżnieniu od selekcji tradycyjnej opartej na filtrowaniu rekordów według ustalonych cech i kategorii, selekcja scoringowa określa cechy osób posiadających już wybrany produkt i wyszukuje w bazie rekordy, które tym cechom odpowiadają. Istnieje bowiem duża szansa, że wybrane osoby też skorzystają z tego produktu.
Zmiany dokonujące się w otoczeniu przedsiębiorstw potęgują stany niepewności i są źródłem potencjalnego ryzyka. Osiągnięcie długofalowego i trwałego sukcesu w obecnych czasach przez przedsiębiorstwo niezależnie od jego wielkości wymaga odpowiedniego Systemu Informacji Marketingowej. Temu systemowi przypisuje się szczególną rolę w ograniczaniu niepewności i ryzyka i stanowi on ważną podstawę sprawnego i skutecznego zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem. Wprowadza on bowiem odpowiednie procedury, które służą gromadzeniu, przetwarzaniu, analizowaniu, ocenie i udostępnianiu potrzebnych, aktualnych i dokładnych informacji dla osób podejmujących decyzje marketingowe. Jednakże zasadniczym elementem SIM nowoczesnych przedsiębiorstw jest podsystem badań marketingowych. Potrzeba dysponowania przez menedżerów szerokimi i różnorodnymi informacjami wynika z faktu: opracowywania konkurencyjnych strategii, umożliwiających budowanie silnej pozycji rynkowej oraz konieczności szybkiego podejmowania decyzji. Celem opracowania jest analiza aktywności wybranych przedsiębiorstw sektora MŚP w stosowaniu Systemu Informacji Marketingowej oraz takich jego elementów jak: opracowywanie prognoz sprzedaży, wykorzystanie internetu jako źródła informacji oraz jako formy reklamy. Cel ten został zrealizowany na podstawie literatury przedmiotu oraz wyników badań własnych. Badanie przeprowadzono w 2018 roku metodą ankietową, techniką kwestionariuszową. Badaniami objęto kadrę kierowniczą 208 przedsiębiorstw województwa podkarpackiego. Dla potrzeb niniejszego opracowania w celu rozszerzenia bazy porównawczej uwzględniono w badaniach także firmy duże. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.