Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Measurement and valuation in accounting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Koncepcja ostrożnej wyceny w rachunkowości
100%
Artykuł jest streszczeniem rozprawy doktorskiej pt: "Koncepcja ostrożnej wyceny w rachunkowości" obronionej na Uniwersytecie Szczecińskim. Celem pracy doktorskiej było opracowanie koncepcji ostrożnej wyceny w rachunkowości, uwzględniając zarówno teorie bilansowe jak i aktualne potrzeby informacyjne użytkowników sprawozdań finansowych.
2
Content available remote Płaszczyzny identyfikacji i pomiaru rachunkowości
100%
Identyfikacja i pomiar w rachunkowości są podstawą komunikowania informacji zarówno dla użytkowników wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Identyfikacja odbywa się na podstawie charakterystyk składników działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Pomiar stanowi istotę rachunkowości. Bez pomiaru nie jest bowiem możliwa realizacja podstawowych funkcji rachunkowości, do których tradycyjnie zalicza się funkcje informacyjną, kontrolną, analityczną . Wiele definicji traktuje rachunkowość jako system, którego centralny element stanowi pomiar. R. Mattessich twierdzi, że rachunkowość stanowi model podwójnej klasyfikacji wartości służący do kwantytatywnego opisu i analizy strumieni dochodu oraz zagregowanych wielkości majątku i kapitału, zależny od wielu warunków. Określenie "kwantytatywny opis" oznacza tu pomiar w szerokim sensie (tj. wraz z klasyfikacją). (...) Celem niniejszego opracowania jest rozpoznanie istoty pojęcia "dokonania" oraz terminów bliskoznacznych, a także zakresu pomiaru dokonań w ujęciu rachunkowości zarządczej. (fragment tekstu)
Obecnie w większości firm rachunkowość zdominowana jest przez problemy podatkowe i dlatego podejście do polityki rachunkowości jest czysto formalne. Najchętniej pozostawia się rozwiązanie problemu do decyzji księgowego i to on odpowiada za ostateczny kształt przyjętej polityki. Takie umiejscowienie ośrodka odpowiedzialności za politykę rachunkowości powoduje, że zbyt mało uwagi poświęca się możliwościom wykorzystania jej dla celów realizacji przyjętej strategii przedsiębiorstwa, a co za tym idzie nie jest ona właściwie opracowywana i nie spełnia oczekiwań kierownictwa jednostki. Ważne, aby wykorzystać szansę ukierunkowania polityki rachunkowości na wspomaganie procesów podejmowania decyzji w podmiotach gospodarczych i aby(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, jak stosowanie tych szczególnych zasad, dotyczących zwłaszcza wyceny aktywów, wpływa na prezentowany w bilansach obraz sytuacji majątkowej i finansowej jednostek sektora samorządowego.
Rachunkowość jest nauką, która identyfikuje zdarzenia gospodarcze, dokonuje ich pomiaru oraz prezentuje ekonomiczne efekty działania jednostek gospodarczych. Obowiązujące obecnie normy prawne nie zobowiązują przedsiębiorstw do ujawniania informacji w sprawozdaniach finansowych o działaniach związanych z ochroną środowiska. W artykule zwrócono uwagę na niepełny ekonomiczny obraz jednostki w związku z istniejącą luką informacyjną związaną z działalnością ekologiczną oraz konieczność harmonizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska z prawem bilansowym. (abstrakt oryginalny)
Rozważania prezentowane w niniejszym artykule dotyczą jednej z głównych kategorii miar działalności jednostki, jaką jest przychód. Dziś, gdy IASB wprowadza nową koncepcję wyniku (ang. comprehensive income), problem stał się jeszcze ważniejszy zarówno w praktyce, jak i teorii rachunkowości. W artykule zostały przeanalizowane definicja przychodu, jego klasyfikacja oraz zasady wyceny. W końcowej części zaprezentowano kilka nowych rozwiązań związanych z identyfikacją przychodów, zasadami ich klasyfikacji i uznawania w rachunkowości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę wartości godziwej i jej zawartość informacyjną. Podstawą do przeprowadzonych rozważań były zmiany w obowiązującym prawie bilansowym, którego ostatnia nowelizacja dopuściła wycenę przedmiotów materialnych i niematerialnych w wartości godziwej. Umożliwiało to wykorzystanie technik : eksperckich, porównawczych, modelowych i dyskontowych.
Artykuł omawia istotę i rodzaje wyceny w rachunkowości. Skupiono się tutaj głównie na wycenie instrumentów pochodnych. omówiono trzy modele wykorzystywane do ich wyceny tj: model cost-ofcarry, model DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych), model wyceny opcji.
10
Content available remote Wybrane zagadnienia pomiaru dokonań
75%
Pomiar dokonań jest istotnym elementem funkcjonowania jednostek gospodarczych. Jego znaczenie rośnie wraz z dynamiką zmian zachodzących w otoczeniu gospodarczym jednostek. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie wybranych zagadnień z zakresu pomiaru wyników dokonywanego przez rachunkowość, jakimi są cele systemów pomiaru dokonań wraz z pełnionymi przez nie funkcjami, ich miejsce w systemie informacji przedsiębiorstwa, historia oraz etapy budowy, przez jakie musi przejść przedsiębiorstwo, by stworzony przez nie system pomiaru zapewniał miarodajne wyniki.(abstrakt oryginalny)
Dużą rolę w poznawaniu przyczyn i skutków zjawisk ekonomicznych mających wpływ na działalność gospodarczą posiada rachunkowość. Wykorzystuje ona dorobek teorii poznania i teorii pomiaru. W pracy podkreślono nierozerwalność związku rachunkowości z pomiarem. Przedstawiono opinie polskich i zagranicznych teoretyków i praktyków rachunkowości. Omówiono ekonomiczne i metodyczne warunki mające wpływ na pomiar wyniku finansowego.
12
75%
Jednym z głównych nurtów w rozwoju teorii i praktyki rachunkowości jest poszukiwanie nowych koncepcji pomiaru ekonomicznego oraz obejmowanie pomiarem dziedzin do tej pory nie objętych systemem rachunkowości. Wymaga to opracowania odpowiedniego modelu teoretycznego i praktycznego. Głównym paradygmatem w teorii rachunkowości jest dualne postrzeganie majątku - jako zasobów i finansujących je kapitałów. W aspekcie praktycznym rachunkowość przejawia się poprzez prowadzenie systemu pomiaru wielkości ekonomicznych, który działa w konkretnym podmiocie gospodarczym. Cechą rachunkowości jest jej elastyczność i umiejętność dostosowania się do potrzeb informacyjnych odbiorców informacji. Oznacza to możliwość modelowania w ramach rachunkowości - czyli tworzenia modeli pomiaru wielkości ekonomicznych w dziedzinach nie objętych systemem rachunkowości, przy respektowaniu paradygmatów teoretycznych. W artykule zagadnienie modelowania w rachunkowości zostało zobrazowane na przykładzie modelu rachunkowości opracowanego dla małych firm, modelu pomiaru kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa oraz systemu rachunkowości trójwymiarowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono koncepcje pomiaru wartości w rachunkowości: statyczną wycenę aktywów i dynamiczną wycenę procesów gospodarczych. Omówiono metody pomiaru wartości w rachunkowości przedstawiając wyceny według: kosztu historycznego (ceny historyczne), kosztu bieżącego (ceny bieżące), wartości sprzedaży (wartości realizacji) i wartości bieżącej.
Wartość godziwa już od wielu lat budzi silne emocje w związku z zasadnością jej wykorzystania na potrzeby wyceny. Ma ona wielu zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Artykuł jest próbą oceny obowiązujących regulacji rachunkowości w zakresie wartości godziwej. Autorki przeanalizowały argumenty za i przeciw jej stosowaniu, a następnie oceniły, w jaki sposób Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) nr 13 "Wycena w wartości godziwej" może eliminować wady przypisywane tej metodzie wyceny. Uzupełnieniem treści teoretycznych są wyniki badań empirycznych, których głównym celem była ocena zastosowania MSSF nr 13 przez polskie spółki giełdowe. Przeprowadzone badania literaturowe i empiryczne pozwoliły na postawienie tezy, że wartość godziwa może być wiarygodną metodą wyceny przy założeniu, że do jej ustalenia zastosowano odpowiednie techniki i dane wejściowe. Z kolei odpowiednia prezentacja informacji na jej temat może znacznie podnieść wartość informacyjną sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie wprowadza w tematykę transakcji opartych na akcjach oraz prezentuje regulacje rachunkowe tego typu transakcji przyjęte przez amerykańską Financial Accounting Standards Board (FASB) w standardzie nr 123: Accounting for Stock – Based Compensation oraz proponowane unormowania Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.
W referacie pragniemy zasygnalizować skomplikowany aparat definicyjny, normatywny, matematyczny, społeczny i rynkowy, współpracujący przy wycenie składników jednostki w rozmaitych sytuacjach gospodarczych. (fragment tekstu)
Podstawowym zadaniem rachunkowości, jako pragmatycznego systemu informacyjno-kontrolnego (a także systemu pomiaru ekonomicznego), jest tworzenie wiarygodnego obrazu działalności jednostki gospodarczej prezentowanego w postaci sprawozdania finansowego oraz ocen i opinii z nim związanych. Jest to jednak problem złożony, jeżeli uwzględni się wszystkie możliwości, jakie mogą wystąpić, mogą go wywołać lub o nim świadczyć. W historycznym rozwoju rachunkowości obserwuje się nieustanną walkę w obronie cech jakościowych, wobec coraz mocniej stawianych, a wynikających z rozwijających się szybko stosunków gospodarczych, postulatów uproszczeń. Nie bez znaczenia jest też konieczność określenia językiem rachunkowości nowych zagadnień, wynikających głównie z jej zbliżenia do problematyki dynamicznie rozwijającego się rynku kapitałowego. Szczególne znaczenie w procesie istotnych przemian światowej i polskiej rachunkowości ma przedstawienie aspektów tej ewolucji. (fragment tekstu)
Autor podjął próbę określenia głównych powodów pojawienia się różniących się wzajemnie wyjaśnień pojęcia "rachunkowość", oraz naświetlenia znaczenia pomiaru wartości ekonomicznych w teorii rachunkowości.
Przedmiotem artykułu są podejścia i metody kompleksowego pomiaru wartości w procesie wyceny przedsiębiorstwa. Autor zaprezentował zakres przedmiotowy pomiaru ekonomicznego i procedurę procesu wyceny.
In the majority of countries, also in Poland, accrual and cash measurements are adopted in public sector accounting in various dimensions. The postulate of the total change from cash accounting into accruals accounting has been put forward by various international organisations that support the standardisation of budgetary accounting. The adopted thesis of the study is: an increase in the scope of the accruals principle in the accounting of public finance sector entities raises the credibility and comparability of these entities on an international scale. The chapter adapted literature studies, review of legal acts, as well as reasoning as the research methods. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.