Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda odsetek rynkowych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest kontynuacją analizy zapoczątkowanej w "Banku" nr 12/2000 i odnosi się do problemów związanych ze specyfiką kalkulacji pojedynczych transakcji bankowych na polskim rynku finansowym. Podkreślono, że pomimo specyficznej sytuacji polskiego rynku finansowego, możliwe jest wprowadzenie podstaw zarządzania bankiem, opartych na metodzie odsetek rynkowych.
Artykuł dotyczy dwóch zagadnień związanych ze skutkami dochodzenia zabezpieczeń rzeczowych i osobistych w scenariuszu upadłościowym. Pierwszym z nich jest problem konkurencji o środki z masy upadłości między poręczycielem uprawnionych do regresu a wierzycielem głównym uprawnionym do niezaspokojonej części wierzytelności. Autor analizuje w tym kontekście m.in. relację między art. 518 § 3 Kodeksu cywilnego oraz art. 355 Prawa upadłościowego, które odmiennie rozstrzygają ten problem, i przedstawia postulaty modyfikacji tego ostatniego. Drugim zagadnieniem jest kwestia kolejności, w jakiej zabezpieczony rzeczowo wierzyciel może alokować uzyskane wpłaty na poczet odsetek i kosztów, co wpływa na zakres jego zaspokojenia. Autor analizuje m.in. różnice i ich konsekwencje w uregulowaniu tego zagadnienia w postępowaniu egzekucyjnym i upadłościowym. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na konieczność wzmocnienia samodzielności pracowników polskich banków zajmujących się sprzedażą produktów bankowych i związany z tym problem budowy centrów zysku, czyli jednostek organizacyjnych, które są oceniane poprzez wysokość wypracowanego zysku netto. Przedstawiono podstawy szeroko stosowanej na Zachodzie metody odsetek rynkowych. Służy ona jako instrument kalkulacji ex-ante i ex-post na poziomie pojedynczych transakcji. Pokazano użyteczność tej metody i problemy przy jej zastosowaniu w warunkach polskiego rynku finansowego.
Controlling jest systemem ułatwiającym kadrze kierowniczej zintegrowanie procesu zarządzania bankiem. W artykule skupiono się na jednym z zakresów funkcjonowania controllingu w banku - rachunku efektywności banku. Celem przeprowadzania przez controllerów rachunku efektywności jest wyznaczenie wielkości kosztów generowanych przez bank i porównanie ich z osiągniętymi przychodami. Ocena obejmuje analizę efektywności produktów, klientów oraz jednostek organizacyjnych.
Omówiono metody, które można zastosować w ocenie efektywności nie tylko banków, ale i całych holdingów finansowych. Podzielono je na trzy grupy: metody służące pomiarowi efektywności działania z uwzględnieniem kosztu kapitału własnego (EVA - ekonomiczna wartość dodana i SVA - wartość dodana dla akcjonariuszy); metody służące pomiarowi efektywności operacji mających wpływ na bilans banku (metoda odsetek rynkowych), ze szczególnym uwzględnieniem operacji aktywnych (RORAC), oraz wyznaczaniu ich cen; metody służące pomiarowi i racjonalizacji kosztów działania oraz wyznaczaniu cen produktów nieodsetkowych (ABC - rachunek kosztów działań).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.