Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 462

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Municipal transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
W artykule scharakteryzowano podstawowe cechy i parametry miejskiej komunikacji autobusowej w Tarnowie. W nawiązaniu do linii tramwajowej oraz pierwszej linii autobusowej uruchomionej w okresie międzywojennym, krótko przedstawiono aktualną komunikację miejską organizowaną przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Tarnowie.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przewidywanie jako metoda zapobiegania stanom zagrożeń komunikacyjnych
100%
W referacie przyjęto tezę, że zagrożenia nie powoduje pojedyńczy uczestnik ruchu drogowego, lecz zależności między elementami systemu komunikacyjnego, a przede wszystkim relacje między kierującymi pojazdami. Celem referatu jest rozwinięcie przyjętej tezy na podstawie analizy literatury poprzez: - wskazanie na ograniczone możliwości wykorzystania klasycznych metod prognozowania w zapobieganiu niebezpiecznym stanom komunikacyjnym, - podkreślenie konieczności opracowania modelu działania kierowcy (i innych użytkowników) z uwzględnieniem jego cech psychologicznych i aspektów socjalnych, - pokazanie możliwości i zalet zastosowania formalizmu teorii gier jako modelu badania relacji między uczestnikami ruchu drogowego, w projektowaniu procesów zapobiegania stanom zagrożeń komunikacyjnych.(fragment tekstu)
Globalna polityka zrównoważonego wykorzystywania konwencjonalnych źródeł energii powoduje ciągły wzrost cen podstawowych surowców energetycznych takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny [4]. Ze względu na powyższy fakt operatorzy komunikacyjni największych aglomeracji miejskich oczekują od producentów pojazdów produktów, które cechować ma małe przebiegowe zużycie paliwa i mała emisja spalin. Spełnienie tych kryteriów w wielu przypadkach wymaga optymalnego dopasowania charakterystyki pracy spalinowych jednostek napędowych do warunków eksploatacji. W tym celu za zasadne uznaje się wyznaczenie reprezentatywnych cykli jezdnych danej aglomeracji, które posłużą do oceny właściwości eksploatacyjnych autobusów. W artykule przedstawiono główne cykle jezdne pojazdów komunikacji miejskiej wykorzystywane w wielu pracach naukowo-badawczych, m.in. testy SORT czy Braunschweig Cycle. Następnie na podstawie przeprowadzonych badań autobusów w rzeczywistych warunkach ruchu wyznaczono przykładowe cykle jezdne dla aglomeracji poznańskiej w odniesieniu do warunków otoczenia i bezpośrednio do pojazdu.(abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich kilkunastu lat rola komunikacji miejskiej w polskich miastach zmieniła się w sposób diametralny. Zmieniło się niegdysiejsze rozumienie tej usługi jako świadczenia socjalnego, będącego - wobec niewielkiego rozwoju motoryzacji - jedyną możliwością dowozu pracowników do zakładów pracy. W dzisiejszych realiach samochody stały się dużo bardziej dostępne, zaś komunikacja miejska musi walczyć o klientów, przede wszystkim w cclu realizacji lokalnych polityk, które mają na celu zmniejszanie kosztów zewnętrznych transportu, związanych m.in. z budową i eksploatacją dróg, zajętością terenu, hałasem, emisją zanieczyszczeń, wypadkami itd. Stąd też - mimo kłopotów finansowych samorządów -już w pierwszej połowic lat dziewięćdziesiątych wiele miast rozpoczęło modernizację swoich sicci komunikacji zbiorowej, wprowadzając bardziej przyjazne taryfy (m.in. niedrogie bilety sieciowe, przesiadkowe, na okaziciela), dostosowując rozkłady jazdy i układy tras, a także stopniowo odnawiając tabor i rozbudowując infrastrukturę, czego przykładem jest budowa warszawskiego metra i Poznańskiego Szybkiego Tramwaju oraz zakupy zachodniego taboru (np. fabrycznie nowe autobusy Scania, nabyte przez MPK w Krakowie już w 1992 roku). (fragment tekstu)
6
Content available remote W poszukiwaniu oceny wartości usługi w miejskiej komunikacji zbiorowej
100%
W artykule podjęto próbę wykorzystania pojęć i kategorii z tzw. nowej gospodarki do problematyki związanej z postawionymi wyżej pytaniami. W nowej gospodarce uznaje się, że innowacja, rozwój, elastyczność działania, udoskonalenie produktów, pozyskiwanie nowych klientów i powiększenie udziału w rynku zależne są nie tyle od kapitału fizycznego i dysponowanego majątku, co od wartości niematerialnych.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie roli rządu i samorządu w kształtowaniu zrównoważonej mobilności w polskich aglomeracjach. Przedstawiono główne kierunki polityki Unii Europejskiej (UE) w zakresie mobilności. Na poziomie krajowym zdefiniowano bariery w rozwoju mobilności determinowane przez obecny porządek prawny. Na poziomie samorządów wskazano na kluczowe działania pozwalające efektywniej zarządzać mobilnością. W podsumowaniu zawarto rekomendacje, które przyczyniłyby się do bardziej zrównoważonego rozwoju mobilności w polskich aglomeracjach.(fragment tekstu)
8
100%
Celem badań była analiza i ocena potencjału i wykorzystania komunikacji miejskiej w północnych dzielnicach Gdyni, w kontekście perspektyw rozwoju Szybkiej Kolei Miejskiej. Może ona pełnić rolę alternatywnego środka transportu publicznego mającego zmniejszyć obciążenie obecnie wykorzystywanej infrastruktury drogowej. Jest to szczególnie ważne zagadnienie z uwagi na dużą wrażliwość głównego ciągu komunikacyjnego niniejszych dzielnic na wszelkie utrudnienia ruchu, która prowadzi do powstawania kongestii na znacznym obszarze, przy jednoczesnym braku alternatywnych tras przemieszczania się oraz środków transportu niewrażliwych na to zjawisko. W artykule przedstawiono istniejący stan zagospodarowania oraz dostępności komunikacyjnej północnych dzielnic Gdyni wraz z analizą i oceną bieżącej dostępności tych dzielnic, przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Polityka transportowa Słupska i Ustki w kontekście koncepcji Dwumiasta
100%
W artykule omówiono problem realizacji polityki transportowej Słupska i Ustki w świetle założeń porozumienia w sprawie Dwumiasta. Zostało ono podpisane przez władze samorządowe obu miast w 2003 roku. Jednym z zapisanych w nim postanowień jest prowadzenie wspólnej polityki transportowej oraz poprawa komunikacji. Oprócz przedstawienia sytuacji transportowej przeprowadzono również analizę wybranych dokumentów strategicznych, dotyczących rozwoju obu miast pod kątem projektów i inwestycji związanych z polityką transportową Dwumiasta. Zaprezentowano też koncepcje dotyczące perspektyw rozwoju transportu w województwie pomorskim oraz w kraju, które mogą wpłynąć na sytuację komunikacyjną w Słupsku i Ustce. Na zakończenie podjęto próbę wskazania najistotniejszych przedsięwzięć wykonanych w tym zakresie w obu miastach przez 14 lat funkcjonowania Dwumiasta, a także tych kluczowych inwestycji, które wciąż oczekują na realizację. (abstrakt oryginalny)
Funkcjonowanie transportu miejskiego jest dosyć problematycznym zagadnieniem, szczególnie jeżeli chodzi o duże miasta, a do takich należy Warszawa. Ostatnie lata funkcjonowania komunikacji miejskiej w Warszawie to okres zmian spowodowanych nie tylko rozwojem gospodarczym Polski ale również zwiększającymi się potrzebami przewozowymi mieszkańców zarówno w ujęciu ilościowym jak też jakościowym. Artykuł przedstawia analizę rozwoju wybranych elementów komunikacji miejskiej w Warszawie na przestrzeni ostatnich 20 lat. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono krótką historię komunikacji tramwajowej w Tarnowie, genezę powstania oraz dane z pierwszego okresu jej funkcjonowania. Podano także nieznane wydarzenia związane z próbą budowy nowych linii w Tarnowie.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza opinii pasażerów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji w Tychach, na temat jakości świadczonych usług związanych z komunikacją miejską. Odpowiedzi uzyskano dzięki udostępnieniu podróżnym kwestionariusza ankietowego. Zebrano sumarycznie 1432 opinie o różnych aspektach funkcjonowania przedsiębiorstw. W badaniu najlepiej wypadło PKM Jaworzno, a najgorzej KZK GOP, jednak każdy ze wspomnianych przewoźników ma słabsze aspekty funkcjonowania, które omówiono w artykule.(abstrakt autora)
13
Content available remote Znaczenie jakości w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej
100%
Funkcjonowanie komunikacji miejskiej jest nieodłącznym elementem systemu transportowego miasta. Świadczenie usług przez przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej wymaga zaspokojenia potrzeb przewozowych potencjalnych klientów, co wiąże się również z koniecznością ciągłego podnoszenia jakości tych usług. Przedsiębiorstwa przewozowe funkcjonujące w Europie Zachodniej w dużym stopniu realizują wymagania klientów w odniesieniu do jakości usług. W Polsce, w tym w Szczecinie, są prowadzone działania, których celem jest podnoszenie komfortu podróży środkami komunikacji publicznej - autor opisuje je w artykule. Ważnym elementem jest również pomiar jakości świadczonych usług, do czego służą wybrane rodzaje badań, które również są przedstawione w pracy. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie badań 10-ciu stacji metra w Singapurze omówiono zagadnienie dojść pieszych do przystanków komunikacji zbiorowej. Zaprezentowano nowa metodę oceny dostępności pieszej obszaru obsługi stacji metra przy pomocy wskaźnika dostępności pieszej WAI.
15
100%
Użytkownicy transportu wielokrotnie stają przed dylematem maksymalizacji użyteczności z wykorzystania dwóch zasobów - czasu i pieniędzy w odniesieniu do usługi transportowej. Postrzegana wartość usługi transportowej dla pasażera jest rezultatem tego, co otrzymał, w konfrontacji z pełnymi kosztami zaspokojenia potrzeby transportowej. Wyraża je pojęcie uogólnionego kosztu podróży (generalized cost), które obejmuje koszty finansowe, koszty czasu, dyskomfortu i inne elementy, które mogą być postrzegane przez użytkownika jako koszty. W artykule przedstawione zostały uogólnione koszty podróży na przykładzie wyboru samochodu osobowego i komunikacji miejskiej. Użytkownicy samochodów osobowych, porównując możliwość przemieszczania się samochodem osobowym i środkami komunikacji miejskiej, często nie uwzględniają pełnych kosztów eksploatacji samochodu osobowego. O ile w transporcie miejskim funkcjonują jednorodne stawki zróżnicowane pod kątem przyjętej taryfy, o tyle w przypadku motoryzacji indywidualnej koszt nie ogranicza się wyłącznie do zużytego paliwa. W artykule przedstawiono pojęcie kosztu uogólnionego na podstawie badań rynkowych zrealizowanych w Szczecinie oraz zaproponowano metodę liczenia tego kosztu w komunikacji miejskiej.(abstrakt autora)
System rowerów miejskich pozwala na wypożyczenie roweru z dowolnej stacji i jego zwrot. Celem badań było poznanie opinii użytkowników na temat aplikacji wspomagających ten system. Zakres badania dotyczył korzystania z systemu w Łodzi i oceny wybranych cech aplikacji. (abstrakt oryginalny)
W referacie przedstawiono działania MPK Sp. z o.o. w zakresie promowania komunikacji zbiorowej we Wrocławiu oraz poprawy jakości świadczonych usług poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania ruchem.
18
100%
Road networks within cities are a vital component of the socio-economic development processes. Many countries have sought to examine and evaluate the efficiency of road networks within urban areas because of the increasing demand for transportation. Thus, networks should be evaluated to guide the development of transport systems and infrastructure within cities. This study evaluates the connectivity level of the road network parts in Fayoum city, Egypt, through the application of some indicators of connectivity measurement, such as Beta, Alpha, Gamma, Connectivity degree, and the density of edges and nodes. The study follows a new method for evaluation; it does not apply the indicators on the network as a whole; however, it divides the city into zones and calculates the indicators of each zone using the Arc GIS 10.2.1 program. The authors applied the map Algebra method to map the results of the six indicators in one index called the Total Connectivity Index (TCI). The TCI gives more consistent results than other indices, and it is more related to different spatial patterns of roads. According to this indicator, most of the city road network seem to have a good connectivity level, whereas the city marginal areas prove to have a poor connectivity level. Therefore, any efforts to develop or construct new roads should be in the marginal areas of the city. (original abstract)
Artykuł ukazuje dylematy związane ze sposobem kalkulacji rekompensaty za świadczenie usług komunikacji miejskiej, zawartym w rozporządzeniu (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. W artykule wykazano, że istniejące uregulowania prawne, dotyczące ustalania wartości rekompensaty, posiadają wady zarówno w obszarze aplikacyjnym, jak i w zakresie ich zasadności ekonomicznej. Funkcjonujący w Polsce od 2009 r. model finansowania usług komunikacji nie wyzwala zachowań konkurencyjnych u operatorów, czyli zachowań prowadzących do efektywniejszego wykorzystania środków publicznych. Wśród najistotniejszych wad tego systemu wymieniono: stosowanie formuły cenowej "koszt plus", zagwarantowanie stałej stopy zwrotu z kapitału, brak konfrontacji wartości rekompensaty z cenami rynkowymi świadczonych usług, brak systemu kontroli efektywności i poziomu wykorzystywania zasobów przez operatorów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.