Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 468

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Nierówności społeczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
Wspólnota Europejska zaczęła przywiązywać coraz większą wagę do zagadnień walki z rasizmem i ksenofobią. Potrzeba bardziej aktywnego badania zjawisk dyskryminacji w Europie przyczyniła się do powołania Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii (EUMC). Oficjalne otwarcie Centrum nastąpiło 7-8 kwietnia 2000 r. Centrum dysponuje przede wszystkim prerogatywami związanymi ze zbieraniem oraz udostępnianiem na rzecz Wspólnot i ich państw członkowskich obiektywnych i rzetelnych danych porównawczych odnoszących się do zjawisk rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu na poziomie europejskim. Zadaniem Centrum jest także gromadzenie, opracowywanie i analizowanie informacji nt. tzw. dobrych praktyk pojawiających się w krajach Piętnastki odnośnie skutecznego przeciwdziałania się dyskryminacji rasowej, etnicznej i religijnej
W przeprowadzonym w 1997 r. przez Światową Organizację Zdrowia - jedynym globalnym badaniu dotyczącym jakości funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej - wykorzystano do pomiaru wskaźniki: równości przeżycia dzieci ECS (Equalitity of child survival) i sprawiedliwości wkładu finansowego FFC (Fairness in financial contribution). W ogólnym rankingu, od najlepiej funkcjonującej służby zdrowia do najgorzej funkcjonującej, na 191 państw - Polska zajęła 37 miejsce, tj. ze względu na nierówność zdrowotną 5 miejsce; niestety, ze względu na sprawiedliwość w finansowaniu opieki zdrowotnej - 150 miejsce.(fragment tekstu)
Prof. W. Morawski i jego zespół badawczy mają duży wkład w badania na temat sprawiedliwości i nierówności społecznych w Polsce. Badania te uwaŻam za bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że przywiązuję dużą wagę do znaczenia kwestii sprawiedliwości w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. (abstrakt autora)
Książka Grzegorza Lissowskiego, rozpatrywana od strony tematycznej, dotyczy pomiaru nierówności. Stwierdzenie to powinno się uściślić, podkreślając, że jest to studium z dziedziny metodologii. Chodzi o dostarczenie informacji dotyczących narzędzi opisu różnych aspektów nierówności społecznych w wymiernej postaci, a dokładniej - przy pomocy wskaźników dostosowanych do analizowanego problemu. Ponieważ nierówności społeczne utożsamiane są na ogół ze zróżnicowaniem przybierającym postać hierarchii, należy dodać, że w książce Lissowskiego nierówności ujmowane są szerzej.(fragment tekstu)
Istotnym aspektem analizy zmian w rozkładzie dochodu jest określenie wpływu tych zmian na sytuację poszczególnych grup społecznych, w szczególności osób ubogich. Analizy tego typu mają na celu udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy obserwowane zmiany w rozkładzie dochodu są korzystne dla danej grupy osób. Odpowiedź na to pytanie zależy jednak nie tylko od zmian w rozkładzie dochodu, ale również od rodzaju miernika, zastosowanego do oceny wzorca zmian. W artykule porównane zostaną dwa sposoby oceny wzorca zmian - oparte na koncepcji dominacji stochastycznej odpowiednio I i II rzędu. Przedstawiona analiza pozwoli na wskazanie różnic w konstrukcji obydwu miar oraz na określenie, na ile wprowadzenie kompensacji jest w stanie doprowadzić do jednoznaczności uzyskanego wyniku. Empiryczna część artykułu przygotowana została na podstawie danych pochodzących z badania budżetów gospodarstw domowych za lata 1998-2008. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto rozważania nad problemem gender w ekonomii. Analiza została przeprowadzona na trzech poziomach. Pierwszy dotyczy przeglądu teorii ekonomii w nawiązaniu do pojęcia gender. Drugi to analiza polityki Unii Europejskiej w zakresie równości płci. Trzeci poziom obejmuje analizę indeksów równościowych w krajach Unii Europejskiej. Uzyskane w pracy wyniki potwierdziły istnienie nierówności społecznej ze względu na płeć w krajach europejskich. Indeksy oceniające równość płci w poszczególnych państwach Unii Europejskiej pokazują, iż najbardziej rozwinięte pod względem równości kobiet i mężczyzn są kraje skandynawskie: Szwecja, Finlandia oraz Dania. Krajom tym udało się zlikwidować większość nierówności ze względu na płeć w różnych sferach życia. Na dole rankingu znalazła się Rumunia, Bułgaria, ale także Węgry i Cypr. Kraje te potrzebują systematycznego niwelowania dysproporcji w pozycji kobiet i mężczyzn. Polska w ogólnych rankingach równości płci znajduje się na poziomie poniżej średniej unijnej(abstrakt oryginalny)
In this paper we provide evidence on the cross-country and intertemporal dynamics of aggregate welfare. Firstly, we apply and compare alternative inequality indexes to have an insight on the actual within-country income distribution. The same measures, combined with information on average incomes, are then used to quantify the impact of inequality on social welfare and to obtain a comparative assessment of well-being levels, determined according to Bernoulli’s hypothesis, across space and time. The empirical application has been carried out on 10 selected OECD countries for the period 1970-2000, using a dataset that combines comparable data on per capita incomes from Penn World Tables with income distribution information drawn from the World Income Inequality Database. The results obtained highlight how inequality-accounting welfare measures significantly modify the perception of well-being, affecting both the within-country evolution of aggregate welfare and inter-countries well-being levels. Finally, for selected sub-periods, the issue of progressivity of income growth process has been considered to evaluate whether or not income growth leads to lower inequality over time. (original abstract)
Polityka społeczna jest środkiem do realizacji polityki państwa, które jest odpowiedzialne za dobrobyt obywateli. Polityka społeczna wypracowała katalog celów i wartości społecznie oczekiwanych oraz działań podporządkowanych ich osiąganiu, które są warunkiem spokoju społecznego. Osiągnięcie tych celów jest mocno związane z polityką gospodarczą danego kraju. W artykule poddano analizie państwa europejskie (Szwajcarię, Norwegię, Białoruś i Bułgarię), zaś kryterium ich wyboru był dochód narodowy na jednego obywatela (PKB per capita). Omówione państwa ze względów gospodarczych realizują różne modele polityki społecznej i stawiają sobie różne cele do osiągnięcia.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Priorities of Implementation of Households' Consumption Function
61%
Wzrastające dochody gospodarstw domowych są źródłem poprawy życia i dobrobytu ludzi, i zależą od rozwoju gospodarki. Podniesienie dochodów jest bardzo ważnym celem dla społeczeństwa. W Gruzji są dwa problemy związane z dochodami: podnoszenie całkowitych dochodów oraz zmniejszenie nierówności w dystrybucji. W Gruzji dochody gospodarstw domowych wyznaczamy na podstawie współczynnika Giniego. To pokazuje odchylenie rzeczywistego podziału dochodów związanych z dystrybucją. Rozwój gospodarczy będzie następować w gruzińskich gospodarstwach domowych w momencie zmniejszającego się współczynnika Giniego, co krok po kroku pozwoli na osiągnięcie równości dochodów.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto tematykę spójności społecznej, definiując ją oraz analizując w świetle nierówności, i ubóstwa jako czynników zagrażających spójności społecznej UE. Głównym celem artykułu jest analiza zróżnicowania nierówności dochodowych i ubóstwa w UE oraz identyfikacja kierunków zmian w ciągu ostatniej dekady w poszczególnych krajach i w całej UE. Planuje się zastosować metodę analizy porównawczej nierówności w poszczególnych krajach członkowskich przy wykorzystaniu danych Eurostatu (EU-SILC). Wnioski z przeprowadzonej analizy wskazują, jak duże znaczenie ma polityka wyrównywania poziomu i jakości życia w ramach polityki spójności UE(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Influence of Social Inequality on Pupils' Motivation to Learning Foreign Languages
61%
The article deals with the problem of social inequality in Ukraine, which influence on the quality of education, as well as the importance of learning foreign languages at school. This is a crucial characteristic of the quality of the population, form an important part of the social structure of the population and at the same time a means of social mobility. A good education, which includes the knowledge of foreign languages, there is a factor that may contribute to redistribution and differentiation of social classes because of high quality education. Due to knowledge of foreign languages, it has the opportunity to get into the new social environment, not only in the homeland, but also abroad.(original abstract)
Badania nad jakością życia osiągnęły taki poziom, że możliwe jest już spojrzenie na całokształt problematyki z lotu ptaka. W artykule niniejszym w sposób całoścowy przedstawiono podstawowe punkty widzenia na ludzkie życie na naszym kontynencie. Przedstawione są modne podejścia w postaci rachunków narodowych, problematyka ubóstwa, a także rozwoju społecznego. Każde z tych ujęć reprezentowane jest przez ekspertów. W prezentowanym tekście więcej uwagi poświęcono podejściu antropocentrycznemu. To sami ludzie decydują o jakości swego życia. Ich trzeba pytać o relacje z innymi ludzmi, o ich troski i zmartwienia. Wielkie znaczenie przy ocenie jakości życia ma problematyka nierówności, dystrybucji przywilejów i obowiązków.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano identyfikacji i kwantyfikacji - na szczeblu makro - wpływu czynników warunkujących przestępczość w Polsce w latach 1970-2005, przy użyciu modelu ekonometrycznego, ze szczególnym uwzględnieniem efektu odstraszania. Narrację tekstu zilustrowano odpowiednimi przykładami, biorąc za punkt odniesienia przestępczość w Polsce w okresie objętym analizą. Na etapie specyfikacji poszczególnych równań – wspartej odwołaniami do odpowiednich teorii przestępczości - celowo nie dokonano gradacji znaczenia poszczególnych czynników, potencjalnie wpływających na wariancję zmiennych objaśnianych, czego efektem było wykorzystanie metody regresji krokowej (stepwise regression) do szacunku parametrów strukturalnych. Objaśniono wariację następujących wskaźników przestępczości: (i) ogółem, (ii) z użyciem przemocy, (iii) przeciwko mieniu, (iv) pozostałych rodzajów przestępstw oraz (v) ogólnospołecznych kosztów przestępczości. W świetle przedstawionych rezultatów, przyczyn rosnącej przestępczości szukać należy przede wszystkim w pogarszających się wskaźnikach rozwoju społecznego – w tym przede wszystkim narastających nierównościach ekonomicznych – jak również w łagodniejszej polityce karnej wobec sprawców czynów karalnych. Zjawiskom tym nie jest w stanie przeciwdziałać wzrost gospodarczy, który wpływa na obniżenie skali przestępczości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł rozważa redystrybucyjną funkcję Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (WPR) służącej do podtrzymania dochodów rolniczych. Część teoretyczna omawia przejawy interwencjonizmu państwowego w rolnictwie i uzasadnienie jego redystrybucyjnej funkcji. Część empiryczna zawiera analizę wpływu transferów fi nansowych z UE na rozkład dochodów gospodarstw rolnych w Polsce w okresie 2004-2012. Dzięki redystrybucyjnej funkcji transferów publicznych dokonywanych w ramach WPR dyspersja dochodów rolników zmniejsza się, co pokazuje współczynnik Giniego i jego zmiany następujące wraz z upływem czasu. Niemniej jednak zróżnicowanie dochodów rolników jest większe niż dochodówreszty społeczeństwa, a luka dochodowa między rolnictwem a resztą gospodarki pozostaje wciąż duża. (abstrakt oryginalny)
Zamierzeniem autora było podkreślenie, że nowa polityka państwa skupiająca się na rozwoju kapitału intelektualnego, dąży do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, który umożliwiłby przezwyciężenie luk rozwojowych oraz nierówności społecznych. Autor, na podstawie ustaleń zawartych w nowej teorii wzrostu, przedstawia przebieg rzeczywistych procesów w obszarze kapitału intelektualnego na poziomie mikro-i makroekonomicznym. Ocenia także zasoby kapitału ludzkiego Polski na tle krajów rozwiniętych oraz podaje postulaty pod adresem strategii sprzyjającej trwałości wysokiego wzrostu gospodarczego Polski.
17
Content available remote Spójność społeczna na obszarze Unii Europejskiej
61%
W opracowaniu podjęto rozważania na temat spójności społecznej w krajach Unii Europejskiej w latach 2006-2015. Badania przeprowadzono na dwóch poziomach. Pierwszy obejmuje przegląd definicji spójności społecznej oraz najważniejszych wskaźników oceniających tę kategorię. Drugi poziom to analiza wybranych indeksów monitorujących spójność społeczną w krajach unijnych. W badaniach zastosowano statystykę opisową i analizę korelacji. W dyskursie teoretycznym spójności społecznej ważne są parametry oceniające jakość życia oraz relacje, w jakie wchodzą ze sobą obywatele, i ich wpływ na całą zbiorowość. Uzyskane w pracy wyniki potwierdziły istnienie wyraźnych różnic w poziomie spójności społecznej między państwami członkowskimi. Największe dysproporcje zaobserwowano w wysokości stopy bezrobocia oraz w poziomie luki placowej. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem i współczynnik Giniego pozostawał średnio na podobnym poziomie dla całej Unii Europejskiej, co nie odzwierciedlało zmian w poszczególnych krajach(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została problematyka narastającej nierówności w liberalnej gospodarce globalnej. W zakresie analizowanego zagadnienia dokonano przeglądu ocen istniejącego stanu rzeczy, formułowanych przez uznane autorytety, uczestniczące w toczącej się dyskusji nt. skutków gwałtownego wzrostu nierówności w liberalnej gospodarce globalnej. W zasadniczych częściach artykułu zaprezentowano radykalne poglądy Gorana Therborna i Guya Standinga, które zestawiono z bardziej wyważonym stanowiskiem Thomasa Piketty'ego i Josepha Stiglitza. Podstawowym celem artykułu było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób można zmniejszyć narastające nierówności w liberalnej gospodarce globalnej? (abstrakt oryginalny)
Przestrzenne zróżnicowane natężenie ubóstwa w Polsce znajduje się w centrum zainteresowania wielu badaczy. Jednocześnie pomiar tego zjawiska nie jest jednoznacznie zdefiniowany, jak też czynniki go kształtujące. Celem artykułu jest wyodrębnienie tych regionów Polski, które charakteryzują się podobnym poziomem ubóstwa w 2014 r. oraz ocena, na ile różnice te można tłumaczyć odmiennie kształtującym się na nich zasobem kapitału kreatywnego. Wyniki przeprowadzonych rozważań nie potwierdziły tezy, że w województwach, gdzie odnotowujemy relatywnie duży zasób kapitału kreatywnego, wystąpił też niski poziom ubóstwa. Jednocześnie analiza wskazała, że wysoka jakość zasobów ludzkich może przyczynić się do ograniczenia ubóstwa w regionie.(abstrakt oryginalny)
20
61%
Celem artykułu jest zarysowanie wybranych aspektów debaty naukowej zogniskowanych wokół realizacji tzw. miejskich megaprojektów i ich społeczno-politycznych funkcji. Na podstawie literatury przedmiotu, głównie anglojęzycznej, staram się pokazać, że projekty inwestycyjne stają się narzędziami polityki (zarówno w znaczeniu politics, jak i policy). W tekście biorę pod uwagę cztery aspekty tego procesu: związane z budowaniem narracji tożsamościowych, polityczną legitymizacją i mechanizmami decyzyjnymi, transferem rozwiązań instytucjonalnych, a także efektami redystrybucyjnymi megaprojektów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 24 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.