Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Norma ISO/IEC
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Kwestia jakości oprogramowania budzi wiele kontrowersji: wprawdzie wszyscy oczekują oprogramowania dobrej jakości, ale poszczególne grupy zainteresowanych osób mogą różnić się swym stosunkiem do problemu jakości. Dla niektórych użytkowników dobrym jakościowo oprogramowaniem jest to, które jest niezawodne i rzadko ulega awariom, dla innych istotne jest, by było intuicyjne w użyciu i przyjazne, jeszcze inni zwracają szczególną uwagę na to, by było dobrze dostosowane do ich potrzeb, zapewniając odpowiedni zestaw funkcjonalności. Użytkownicy, których dotyczą ograniczenia finansowe, chcą, aby nie wiązały się z nim wygórowane wymagania sprzętowe i aby działało szybko nawet na gorszym sprzęcie, a dodatkowo, by było tanie, a jeszcze lepiej bezpłatne. Niektóre osoby, szczególnie uwrażliwione na kwestię prywatności, mogą uznać, że najważniejsze w oprogramowaniu jest to, by było ono bezpieczne. Z kolei osoby, których zakres obowiązków obejmuje konserwację (pielęgnację, utrzymanie, ang. maintenence) oprogramowania, mogą uważać, że dobrym jakościowo oprogramowaniem jest takie, które jest łatwe w utrzymaniu - łatwo się z niego usuwa zgłaszane błędy, dostosowuje je do zmieniających uwarunkowań zewnętrznych (zmian w prawie, zmian sprzętu i oprogramowania systemowego), wbudowuje w nie nowe funkcjonalności. (fragment tekstu)
W 2002 roku pierwszy połączony komitet techniczny ISO i IEC opublikował standard o nazwie "Procesy w cyklu życia systemów". Jest to jedna z ciekawszych publikacji opisujących zasady tworzenia skomplikowanych systemów integrujących elementy sprzętu, oprogramowania i ludzi. We wstępie do tej normy, autorzy zauważają, że współczesne systemy inżynierskie są bardzo skomplikowane i drogie, integrują wiedzę z wielu dziedzin, a ich realizacja jest obarczona dużym ryzykiem. (...) Jednym z celów przyświecających twórcom normy ISO IEC 15288 było wymaganie stworzenia spójnych podstaw do integracji wiedzy z różnych dziedzin, niezbędnych w tworzeniu współczesnych systemów a przede wszystkim naukę, inżynierię, zarządzanie i finanse.(fragment tekstu)
3
Content available remote Zarządzanie jakością w projektach na podstawie norm ISO serii 21500
75%
Metodyki zarządzania projektami w zdawkowy sposób traktują problemy jakości, mimo że są one uznawane za jeden z kluczowych aspektów zarządzania projektem. W artykule przeanalizowano podejście do tej kwestii zaproponowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która w odpowiedzi na rosnącą popularność pojęcia projektu oraz zarządzania projektami podjęła w 2011 r. prace nad opracowaniem serii norm poświęconych tej dziedzinie. Zidentyfikowano ograniczenia norm, do których należy m.in. brak wytycznych wdrażania koncepcji w organizacji. Na podstawie wymagań norm serii ISO 9001 zaproponowano ramową koncepcję opracowania systemu zarządzania projektami uwzględniającego kwestie zarządzania jakością.(abstrakt oryginalny)
Bezpieczeństwo konsumentów ma coraz większe znaczenie, dlatego też powinno być ono wspierane i weryfikowane działaniem właściwych organów nadzorujących. Organy nadzorujące bezpieczeństwo konsumenta żywności przeprowadzają ocenę zgodności procesów lub ich wyników z normami prawnymi oraz innymi dokumentami odniesienia. Jednostki te przeprowadzają inspekcje w celu sprawdzenia zgodności jakości żywności z wymaganiami prawa żywnościowego, dlatego też powinny być właściwie przygotowane do realizacji zadań określonych w przepisach dotyczących ich organizacji i zarządzania. Niniejszy artykuł dotyczy formalno-prawnego przygotowania jednostek inspekcyjnych do nadzoru nad bezpieczeństwem żywności. Owo przygotowanie zbadano poprzez porównanie dokumentacji organizacyjnej jednostek inspekcyjnych (przepisów prawnych i dokumentów wewnętrznych) z wymaganiami normy ISO/IEC 17020 określającej kryteria działania różnych rodzajów jednostek inspekcyjnych. (abstrakt oryginalny)
Współczesne systemy informacyjne są często bardzo skomplikowane, heterogeniczne i mają charakter dynamiczny. Postęp technologiczny oraz szerokie zastosowanie systemów informatycznych w biznesie generują zależności, które wywołują wzrost różnorodności, złożoności, nieokreśloności i ilości czynników ryzyka. Dlatego coraz większego znaczenia nabiera problematyka zarządzania ryzykiem, koncentrująca się na poszukiwaniu optymalnego stosunku między zagrożeniami a kosztem zabezpieczeń. W artykule zaprezentowane zostały wybrane standardy bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedziny, jaką jest zarządzanie ryzykiem na potrzeby bezpieczeństwa informacji w organizacji. Zaprezentowane zostały zarówno najważniejsze międzynarodowe normy ISO/IEC, jak i wybrane dobre praktyki w tym obszarze. (abstrakt oryginalny)
Cel: Celem artykułu jest określenie możliwości wdrożenia wytycznych normy ISO 45003:2021 dotyczących zarządzania ryzykiem psychospołecznym i promowania dobrego samopoczucia w pracy do systemu zarządzania BHP zgodnego z wymaganiami normy ISO 45001:2018. Metodyka badań: Zastosowaną metodą badawczą jest analiza norm i piśmiennictwa dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia psychospołecznego. Normy ISO 45001:2018 oraz ISO 45003:2021 stanowiły główny przedmiot badań. Wyniki badań: Przeanalizowano najważniejsze wytyczne normy ISO 45003:2021, które mogą wykorzystać organizacje w ramach swoich systemów zarządzania BHP. Największe trudności przy zastosowaniu wytycznych ISO 45003:2021 mogą sprawiać organizacjom brak osób kompetentnych do identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka psychospołecznego oraz obawy pracowników związane z wypowiadaniem się w kwestiach dotyczących aspektów psychospołecznych. Podano przykłady zagrożeń psychospołecznych, jak również działań, które można podjąć w celu zarządzania ryzykiem psychospołecznym i poprawy samopoczucia pracowników. Wnioski: Normy ISO 45001:2018 i ISO 45003:2021 zalecają uwzględnianie ryzyka psychospołecznego w ramach systemu zarządzania BHP. Organizacje mogą zastosować zaproponowany model dostosowania istniejącego systemu zarządzania BHP do wytycznych normy ISO 45003:2021. Zaleca się podjęcie przez organizacje współpracy z psychologiem i włączenie go do zespołu odpowiedzialnego za wdrożenie wytycznych normy ISO 45003:2021, a także regularne korzystanie z jego pomocy. Konieczne jest uwzględnianie aspektów psychospołecznych w programach szkoleń dla wszystkich pracowników i audytorów wewnętrznych. Wkład w rozwój dyscypliny: Scharakteryzowano sposób wdrożenia wytycznych dotyczących ryzyka psychospołecznego do systemu zarządzania BHP i opracowano model dostosowania istniejącego systemu do wytycznych normy ISO 45003:2021. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały poddane analizie wymagania i wytyczne dotyczące zarządzania procesowego zawarte w normach ISO 9000, ISO 9001 oraz ISO 9004. W zakończeniu opracowania przedstawiono możliwości zastosowania w praktyce rozwiązań prezentowanych w normach ISO serii 9000. Ponadto autor wykazał, że wprowadzając zarządzanie procesami w organizacji, nie należy ograniczać się do wykorzystania tylko normy ISO 9001, lecz należy uwzględnić pozostałe standardy z serii ISO 9000.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zagadnienia zarządzania bezpieczeństwem informacji w organizacji
75%
Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi czytelnika na pomysł systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji opartego na identyfikacji zagrożeń oraz analizie ryzyka, ukierunkowanego na ustanawianie, wdrażanie, eksploatację, monitorowanie, utrzymanie i doskonalenie bezpieczeństwa informacji, poddawanego certyfikacji przez akredytowaną jednostkę certyfikującą. Ponadto w opracowaniu dokonano przeglądu rejestru certyfikatów ISO/IEC 27001:2014 przyznawanych organizacjom w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw działających w sektorze przemysłu. Rozważania teoretyczne oparto o dane statystyczne dotyczące certyfikacji systemu ISO/IEC 27001. W artykule przedstawiono poszczególne etapy systemu ISMS.(fragment tekstu)
9
Content available remote Ład informatyczny w oparciu o normę ISO/IEC 38500
75%
Funkcjonowanie efektywnego systemu ładu korporacyjnego w przedsiębiorstwie jak i w całej gospodarce pomaga osiągnąć taki poziom zaufania, jaki jest niezbędny do funkcjonowania gospodarki rynkowej. Ład korporacyjny jest procesem, w którym rada nadzorcza, poprzez kierownictwo, wspomaga instytucję w wypełnianiu misji i ochronie majątku. Efektywny ład korporacyjny ma miejsce, gdy zarząd przekazuje odpowiednie wskazówki dla kierownictwa zawierające strategiczne kierunki instytucji i nadzoruje wysiłki kierownictwa dążenia w tym kierunku. W ostatnich latach technologie informatyczne stały się szkieletem przedsiębiorstw. Dla wielu z nich byłoby niemożliwym funkcjonowanie bez IT. Technologie informatyczne nie są obecnie odseparowane od przedsiębiorstwa, są jego istotnym elementem. Kadra kierownicza w niedalekiej przeszłości mogła delegować, ignorować lub unikać decyzji związanych z IT. Obecnie w większości firm jest to niemożliwe. Brak nadzoru zarządu nad działaniami IT jest niebezpieczne; naraża przedsiębiorstwo na ryzyko w ten sam sposób, jak brak badania ksiąg rachunkowych. Bezwzględne uzależnienie od technologii informacyjnych zmusza do szczególnej koncentracji na ładzie informatycznym (IT governance) w celu zapewnienia, że inwestycje w IT wygenerują żądaną wartość biznesową a ryzyka związane z IT zostaną zminimalizowane. Głównym celem tego artykułu jest prezentacja kluczowych pojęć ładu informatycznego, opis najważniejszych modeli (frameworks) ładu informatycznego stosowanych przez organizacje, a także sprecyzowanie wytycznych dla organizacji w celu skutecznego, efektywnego i zyskownego wykorzystania IT bazując o normę ISO/IEC 38500:2008. (abstrakt oryginalny)
Nowe wydanie normy ISO/IEC 17025:2017stanowi wymagania zarówno dla akredytowanych Laboratoriów badawczych i wzorcujących, jak i Laboratoriów ubiegających się o akredytację. Celem artykułu jest opracowanie projektu podejścia procesowego w zarządzaniu systemowym według wymagań nowej normy. Nowelizacja normy wprowadza zmiany w systemie zarządzania laboratoriów, jedną z nich jest podejście procesowe. W artykule zastosowano metodykę badawczą opartą na literaturze przedmiotu podejścia procesowego w zarządzaniu systemowym. Artykuł w swej strukturze zawiera wprowadzenie, w którym omówiono główne zmiany, które występują w nowym wydaniu normy. Następnie w punkcie pierwszym omówiono podstawowe pojęcia związane z podejściem procesowym. W punkcie drugim przedstawiono podejście procesowe stosowane w rozwiązaniach norm ISO serii 9000. Wyniki przeprowadzonych analiz w zakresie wymagań procesowych zawarto w punkcie trzecim artykułu, ilustrując je w formie graficznej. Całość zamykają wnioski. (abstrakt oryginalny)
W artykule zawarto zalecenia zdefiniowane w normie ISO/IEC 90003. Poruszono jedynie w części zagadnienia planowania jakości oprogramowania, koncentrując się na etapie realizacji. Omówiono procesy: projektowania, rozwoju, zakupu, produkcji, dostarczania usługi oraz walidacji procesów produkcji i dostarczania usługi.
Wdrażanie znormalizowanych systemów zarządzania jakością zarówno w światowej, jak i w polskiej gospodarce, jest bardzo powszechne. Nie zawsze jednak ich implementacja jest uzasadniona i konieczna, aby z powodzeniem funkcjonować na rynku. Norma ISO 9001, poza atutami, ma również pewne negatywne aspekty, które mogą skutecznie zniechęcić kierownictwo organizacji do podjęcia decyzji dotyczącej implementacji znormalizowanego systemu zarządzania jakością. (...) Dokonując przeglądu literatury, można wyodrębnić listę zarzutów stawianych znormalizowanym systemom zarządzania jakością przez ludzi związanych z tą tematyką. Według M. Ligarskiego, do najpowszechniej formułowanych zarzutów wobec znormalizowanych systemów zarządzania jakością można zaklasyfikować:nadmierną biurokrację, narzucanie zewnętrznego modelu zarządzania, spowalnianie rozwoju organizacji, marginalizację funkcji działów marketingu i zarządzania zasobami ludzkimi, skomplikowanie kontaktów z dostawcami i odbiorcami, wysokie koszty, pracochłonność i czasochłonność. Jednak większość z powyżej sformułowanych zarzutów zaobserwować można głównie w organizacjach, w których system został wprowadzony w sposób niedbały, przez niekompetentnych ludzi oraz przy jak najniższych kosztach własnych. Organizacje takie mają więc jedynie namiastkę prawdziwego systemu, która działa wadliwie i ma niewiele wspólnego z profesjonalnie wdrożonym systemem zarządzania jakością. (fragment tekstu)
Functional Point counting has evolved into Functional Size Measurement. However, is it really a measurement? On the other hand, is this an imprecise change of name only? Measurements have a stray area, because no measurement instrument is completely exact. Counts in turn are exact. If a countable item does not go into the count, the count is imperfect but does not become a measurement. In this paper, we present today's most popular counting methods and look in detail how they turn a function point count into functional size. We discuss SNAP, the Software Non-functional Assessment Process introduced by IFPUG that adds something like a quality size to software. We discuss the various other assessment processes that are likely to become important in the next few years, because they are urgently needed, such as security size assessments, privacy threat assessments and safety indices. All these are size assessments, which are quite different from functional size. The aim of software metrics has long focused on predicting the cost of software development projects. For this, in the past, functional size was dominant. Today, functionality is available from cloud services against cost per use, while other aspects such as privacy, security and safety will become dominant concerns when designing and implementing software service. This paper demonstrates how to use Six Sigma transfer functions for turning function point counts into measurements, be it functional, non-functional, safety, privacy, security or else.(original abstract)
14
63%
This paper presents a method that combines a qualitative assessment method based on CMMI to uncover improvement areas of an organization's software process, and a quantitative approach to measure the software process productivity rate. The evaluation scope is first established: a list of projects and a list of CMMI key process areas to assess. The measurement of the productivity rate is obtained by measuring the functional size of the software developed and/or enhanced through projects, and then compared with the recorded project effort. The main reason for combining the approaches is to gain a deeper understanding of the organization's software process by examining the software requirements artefacts, which reveals the weaknesses of the requirements engineering portion of the software process. As a proof of the concept, a field trial of the combined method has been applied successfully in an organization developing financial trading systems.(original abstract)
W pracy przedstawiono idee jakości, zarządzania jakością, kompleksowego zarządzania jakością jako instrumentu odpowiadającego za konkurencyjność przedsiębiorstw. Ukazano w jaki sposób upowszechniana jest problematyka jakości w Polsce i zaprezentowano w sposób syntetyczny propagatorów jakości. (abstrakt oryginalny)
Wpływ nowych technologii na bezpieczeństwo systemów informacyjnych jest bardzo duży. Z tego względu musimy utrzymywać bezpieczeństwo tych systemów na odpowiednim poziomie. W artykule najpierw zdefiniowano pojęcia bezpieczeństwa systemu informacyjnego oraz zarządzania nim, a następnie przedstawiono dwa międzynarodowe standardy dotyczące bezpieczeństwa systemów informacyjnych. Artykuł prezentuje zakres tematyczny tych dokumentów, charakteryzuje główne zagadnienia oraz podaje przykłady kilku wytycznych. (abstrakt oryginalny)
The aim of the publication is to show new areas required for use in the organization according to the quality management, environmental and information security management systems and to show how the new requirements of the organizational context analysis, inclusive of risk assessment, affect the activities of small and medium-sized enterprises (original abstract)
Główne aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu PJSC" Obolon" są analizowane w oparciu o wymagania międzynarodowej normy ISO 26000: 2010 "Wytyczne dotyczące odpowiedzialności społecznej". Określono społeczno-ekonomiczne cechy PJSC "Obolon". Analizowane są główne kierunki społecznej odpowiedzialności biznesu, statusu i realizacji społecznej odpowiedzialności biznesu PJSC "Obolon". Zidentyfikowano głównych krajowych i zagranicznych akcjonariuszy PJSC "Obolon" oraz opracowano narzędzia komunikacyjne do kontaktu z nimi. Przeprowadzono szczegółową analizę zgodności wszystkich elementów społecznej odpowiedzialności biznesu w PJSC "Obolon". Zaproponowano system działań na rzecz kształtowania społecznej odpowiedzialności biznesu PJSC "Obolon" w celu zapewnienia pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa. Ustalono, że PJSC "Obolon" jest firmą społecznie odpowiedzialną, która ściśle przestrzega zasad społecznej odpowiedzialności biznesu w codziennych działaniach(abstrakt oryginalny)
Z przeprowadzonej przez autorką analizy rezultatów badań dotyczących wiarygodności metod szacowania pracochłonności przedsięwzięć rozwoju systemów oprogramowania wspomagających zarządzanie (SOWZ) wynika, że spośród wszystkich uwzględnionych zasadniczych podejść o charakterze metodycznym najbardziej trafne oceny estymacyjne dają obecnie modele ekstrapolacji parametrycznej oparte na rozmiarze SOWZ wyrażonym w jednostkach funkcjonalności - szczególnie w przypadku ich dostosowania do specyficznych organizacyjnych warunków projektowych, do czego niezbędne jest gromadzenie odpowiednich własnych danych historycznych przez ich wykonawców. Tymczasem w praktyce organizacje projektowe rzadko gromadzą dane konieczne do wyprowadzenia specyficznych dla siebie zależności. W takiej sytuacji ujawnia się użyteczność repozytoriów gromadzących uogólnione dane historyczne o przedsięwzięciach rozwoju SOWZ zrealizowanych w przeszłości, na bazie których, wyprowadza się uogólnione modele ekstrapolacji parametrycznej, wskazujące na zależność pracochłonności od rozmiaru produktu przedsięwzięcia wyrażonego w jednostkach funkcjonalności. Obecnie największym repozytorium takich danych dysponuje organizacja International Software Benchmarking Standards Group. Repozytoria takie posiada także każde z narzędzi wspomagających estymację atrybutów przedsięwzięcia w oparciu o rozmiar jego produktu wyrażony w jednostkach funkcjonalności. Celem niniejszego artykułu jest próba analizy użyteczności uogólnionych danych historycznych dla tzw. wymiarowania funkcjonalnego przedsięwzięć rozwoju SOWZ na tle istniejących w tym obszarze zasadniczych możliwości. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Assessing Software Processes over a New Generic Software Process Assessment Tool
63%
Performing process improvement to deliver qualified products with the expected cost on time has been a requirement for organizations targeting to be successful in the software market. Software organizations usually perform process improvement based on well-known process assessment frameworks such as CMMI and ISO/IEC 15504. A number of derivatives of CMMI and ISO/IEC 15504 have been developed and they are being updated. As a result of this, the software process assessment tool based on them needs to be updated. Process assessment requires judgment and there is an unavoidable manual work. However, there are also opportunities for assessment automation. Therefore, there is a need for a generic software process assessment tool to define process assessment models and facilitate assessment. The existing tools do not meet the expected features of a software process assessment tool completely, as they have generally been developed for single process assessment models. In this study, we present GSPA, a generic software process assessment tool, which has been developed to support all structured process assessment models with its generic framework, facilitate assessment, support parallel assessment and present the reports in a well-structured way to the assessors. A multiple case study has been conducted to measure the sufficiency and the contributions of the tool. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.