Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Obszary problemowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Nakłady na działalność badawczo-rozwojową są kluczowe dla budowania innowacyjnej gospodarki, a w przypadku gospodarki polskiej powodują nieustanne trudności w sprostaniu wymaganiom współczesnego rozwoju opartego na wiedzy. Opracowanie koncentruje się na identyfikacji obszarów problemowych w R&D Polski, począwszy od określenia deficytów w ogólnej wielkości nakładów badawczo-rozwojowych. Najistotniejsze rozważania dotyczą jednak kwestii ułomnej struktury R&D, zwłaszcza niespotykanie niskiego zaangażowania sfery przedsiębiorstw w tworzenie wiedzy i technologii oraz, co poniekąd się z tym wiąże, niezwykle skromnych efektów nakładów R&D w postaci zgłoszeń patentowych, obrotów technologią czy poziomu innowacyjności. Aby uchwycić kierunki zmian w badanych obszarach, analizy w większości przypadków dotyczą okresu 2000-2012. Trzeba przyznać, że widoczna jest nieznaczna poprawa sytuacji w strukturze R&D Polski, jednak dzieje się tak głównie dzięki zaangażowaniu korporacji transnarodowych przy relatywnie biernej postawie rodzimych przedsiębiorstw.
2
Content available remote Trendy i ryzyka w kolejnej dekadzie XXI wieku
100%
Dynamiczne zmiany zachodzące w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego, jakie obserwujemy na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, skłaniają do wielu refleksji nad determinantami przyszłego kształtu architektury bezpieczeństwa na świecie. Wychodząc z założenia, że geopolityka, będąca nauką badającą wpływ czynników geograficznych na zjawiska i procesy społeczno-polityczne, jest współcześnie w pewnym uproszczeniu tak naprawdę rezultatem przeplatających się kombinacji sił, oddziaływań decyzji politycznych, które są wdrażane i realizowane w oparciu o rozwój społeczno-gospodarczy w rożnych regionach świata. Pogłębiona analiza zarówno poszczególnych regionów świata, jak i głównych ośrodków władzy, gdzie podejmowane są kluczowe dla świata decyzje, pozwala na zdefiniowanie pięciu strategicznych obszarów problemowych, które będą determinowały przyszły kształt światowej architektury bezpieczeństwa. Zostały one wyrażone w następujących pytaniach: Czy "stary świat", Europa i Unia Europejska sprosta obecnym i przyszłym zagrożeniom? Jaka jest obecnie i będzie w przyszłości pozycja USA jako supermocarstwa na świecie? Czy świat na Bliskim Wschodzie stoi przed upadkiem? Jakie są kulisy agresywnych działań podejmowanych przez Federację Rosyjską? Czy światowy środek ciężkości (ang. Center of Gravity) zostaje przesunięty do Chin i w region Pacyfiku? (fragment tekstu)
The regional policy is becoming one of the most important elements in the development policy, in particular regarding the problem areas. The article aims to analyse the rationality of revitalisation of areas threatened with permanent marginalisation, defined as problem areas. The conducted analysis enabled drawing general conclusions and providing recommendations for decision makers. The research method adopted by the authors is secondary research, based on the analysis of data from government sources and literature review.(author's abstract)
Celem artykułu jest analiza czynników jakościowych w zakresie tworzenia potencjału rozwojowego, który umożliwi budowę lub odbudowę lokalnych społeczności i gospodarek, zwłaszcza na obszarach problemowych. Analizę czynników jakościowych przeprowadzono w oparciu o przeprowadzone indywidualne wywiady pogłębione. Umożliwiło to sformułowanie rekomendacji dla decydentów w zakresie tworzenia potencjału rozwojowego na obszarach problemowych. Przeprowadzone badania pozwalają na sformułowanie następujących wniosków: obszary problemowe wciąż tkwią w starym paradygmacie rozwoju, w którym rozwój upatruje się w czynnikach twardych, a to z kolei przekłada się na podejmowane decyzje i kierunki wydatkowania środków finansowych; małe znaczenie w rozwoju czynników miękkich takich jak: przywództwo, współpraca, partycypacja społeczna, jakość edukacji; poziom finansowania i współfinansowania programów o charakterze innowacyjnym jest niski i sprowadza się w zasadzie do zakupu przez indywidualnych rolników nowoczesnego sprzętu i rozszerzanie zakresu upraw; pomimo tego, że gminy na obszarach problemowych są liderami w pozyskiwaniu środków zewnętrznych to nie przekłada się to na poprawę ich sytuacji ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Zaangażowanie lokalnych wspólnot może stanowić podstawę uruchomienia procesów rozwojowych na obszarach problemowych, który bazuje na czynnikach endogennych. Organizowanie i wspieranie w rozwoju społeczności lokalnych jest ważnym nurtem w rozwoju lokalnym i regionalnym. Społeczność lokalna posiada zdolność do reagowania na określone plany rozwoju lokalnego, potrafi zmobilizować posiadane zasoby, dostosować swoje organizacje do wymaganych potrzeb i opracować własne, odpowiednie do sytuacji strategie zarządzania. W zakresie zapewnienia dobrego zarządzania społeczności lokalne mają do odegrania kluczową rolę w działaniu jako łącznik w administracji samorządowej. Biorąc pod uwagę powyższe, artykuł ma na celu wskazanie sposobów i narzędzi wzmacniania lokalnych społeczności, które będą wspierać lub inicjować rozwój obszarów problemowych(abstrakt oryginalny)
W artykule podejmowany jest problem zmieniających się warunków pracy na morzu. Autorzy dokonują rekapitulacji głównych aspektów środowiska pracy na statku dalekomorskim wykorzystując analizy przeprowadzone na gruncie socjologii morskiej dotyczących polskich przedsiębiorstw gospodarki morskiej w czasach PRL. Następnie, na bazie badań jakościowych przeprowadzonych przez autorów wyłoniono siedem głównych zagadnień jako podstawowych obszarów problemowych związanych z zarządzaniem załogami marynarzy na statku dalekomorskim. Analizie poddano cztery z nich: różnice kulturowe i zarządzanie różnorodnością, sfera publiczna, ekonomizacja funkcji personalnej, etos marynarza. Na zakończenie zaprezentowano praktyczne wskazówki dla zarządzających zasobami ludzkimi. (abstrakt oryginalny)
Celem ogólnym artykułu jest zidentyfikowanie procesów transformacji przestrzeni w wyniku rozwoju turystyki, a także wskazanie związanych z tymi procesami obszarów problemowych dla polityki turystycznej. Celem szczegółowym jest przedstawienie wybranych teorii rozwoju regionalnego w kontekście możliwości ich zastosowania do badań nad rozwojem turystyki. Badanie rozwoju turystyki oparto na analizie progresu parków rozrywki i tematycznych. Wykorzystano teorię dyfuzji innowacji i teorię peryferii. Analiza polityki turystycznej pokazała kierunki zmian jej celów i umożliwiła zdiagnozowanie najważniejszych problemów utrudniających ich realizację. Badania, w tym analiza progresu parków rozrywki i tematycznych, pozwoliły także wskazać główne warunki skuteczności polityki turystycznej. (abstrakt oryginalny)
W Polsce, mimo tego, że istnieje już coraz bogatsza literatura poświęcona gospodarce regionalnej, wciąż jest zapotrzebowanie na wiedzę zakresie różnych wymiarów i aspektów rozwoju obszarów problemowych. Przyczyną tego stanu jest szukanie sposobów na zdynamizowanie rozwoju kraju, znalezienie nowych możliwości aktywizacji zarówno ośrodków wzrostu, jak również, a może przede wszystkim, obszarów słabo rozwiniętych, zacofanych, obciążonych ukrytym bezrobociem w rolnictwie i pozbawionych cech, jakie sprzyjają rozwojowi nowoczesnej, opartej o wiedzę, gospodarki właściwej XXI stuleciu. Kluczowy problem, który został podjęty w niniejszym artykule, dotyczy tego, jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy delimitacji obszaru problemowego, aby interwencja publiczna była skuteczna i przyczyniała się do pożądanych zmian? W artykule zaprezentowano metodę delimitacji obszarów problemowych na przykładzie modelu pięciu kapitałów. Studium przypadku stanowi województwo zachodniopomorskie.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą filozoficznego opracowania perspektywy metodologicznej, czy może próbą holistycznego spojrzenia na nauki o organizacji i zarządzaniu. Jest to odpowiedź, na razie jeszcze szkicowa, na problem sformułowany w artykule H. Koontza (1961), czy też pracy zbiorowej Contemporary Management... (McGuire 1974), czyli o braku wspólnej perspektywy dla różnych nurtów występujących w naukach o zarządzaniu, co nadaje im eklektyczny charakter. (fragment tekstu)
W obliczu ograniczoności środków publicznych przeznaczanych na finansowanie wydatków budżetowych, przy jednoczesnym wzroście wymagań odbiorców usług publicznych wobec ich jakości, koniecznością stało się poszukiwanie rozwiązań usprawniających zarządzanie pieniędzmi publicznymi. Potrzeba zmian dotyczyła w szczególności obowiązujących dotychczas metod budżetowania, które nie pozwalały na efektywne gospodarowanie środkami publicznymi. Wieloletnie prace i analizy doprowadziły do wypracowania systematycznie ewoluującej koncepcji budżetowania zadaniowego. Budżet zadaniowy traktowany jest obecnie jako współczesne narzędzie zarządzania finansami, jakkolwiek nie jest to narzędzie doskonałe. Celem artykułu jest przybliżenie założeń budżetu zadaniowego oraz wskazanie na obszary problemowe i ograniczenia w procesie jego implementacji(fragment tekstu)
Rewitalizacja to przywracanie do życia obszarów wyrzuconych z jakiegoś powodu na margines funkcjonującej w sąsiedztwie jednostki osadniczej. Dotychczasowe działania rewitalizacyjne, zgodne z kierunkami polityki spójności, nie przyniosły spodziewanych efektów - nie osiągnięto istotnej poprawy sytuacji obszarów problemowych. Z tego względu w artykule podjęta została próba odpowiedzi na kluczowe pytanie: czy opracowane nowe lokalne plany rewitalizacji gmin, które zaliczane są do obszarów problemowych, przyczynią się do ich rozwoju. Analiza badawcza przeprowadzona została na przykładzie zrealizowanych i planowanych do realizacji projektów rewitalizacyjnych gmin województwa zachodniopomorskiego. (abstrakt oryginalny)
Autor opracowania na podstawie danych spisu powszechnego GUS z 1988 r. i z 1996 r. oraz innych danych podejmuje próbę typologii gmin z punktu widzenia problemów związanych z rozwojem gospodarczym. Typologia została opracowana w oparciu o siedem wskaźników opisujących problemy rozwoju gospodarczego, dotyczące m.in. rynku pracy, aktywności w poszukiwaniu strategii dostosowawczych do warunków rynkowych, stopnia rozwoju działów pozarolniczych oraz wcześniej ukształtowanej zasobności gospodarczej. Stosując tę metodę autor podzielił gminy na pięć typów, o krzyżujących się cechach problemowych.
Artykuł jest próbą systematyzacji i hierarchizacji założeń do przygotowywanej nowej Strategii rozwoju Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa. Odbywa się to w kontekście 20 lat doświadczeń tego podmiotu w latach 1991-2011. Ukazano możliwe rozwiązania w najważniejszych kwestiach według 17 funkcjonujących w ERN grup roboczych. Przedstawiono także 6 elementów o charakterze modelowym, które można wykorzystać do budowy nowej strategii rozwoju ERN, poprzedzone 4 propozycjami autorskimi w kwestii warunków powodzenia nowej strategii. W końcowej części przedstawiono tzw. mapę zadań rozwojowych, wytypowano zadania według 9 obszarów problemowych i określono sposoby ich realizacji. Dokonano także ich hierarchizacji. Artykuł zawiera też ocenę dotychczasowego zakresu współpracy w ERN oraz pewne rekomendacje do nowej strategii rozwoju ERN. (abstrakt oryginalny)
14
75%
W artykule omówiono wybrane problemy metodyczne występujące w badaniach ekonomiczno-przestrzennych. Wskazano na trudności analityczne oraz ograniczenia interpretacyjne, jakie ujawniają się w badaniach prowadzonych na różnych poziomach (krajowym, regionalnym i lokalnym), a wynikają m.in. z braku porównywalnych baz danych, a także zmian w podziale administracyjnym kraju. Zwrócono uwagę na potrzebę ciągłości i aktualizacji tego typu diagnostycznych badań z uwagi na ich istotne znaczenie przy formułowaniu strategii i polityki gospodarczej realizowanej na różnych poziomach terytorialnej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki studiów w zakresie identyfikacji oraz analizy obszarów problemowych dotyczących aspektów ergonomii w zabiegach laparoskopowych w oparciu o przeprowadzone badania naukowe w warunkach rzeczywistych jak i warunkach symulowanych. Opisana metodyka i materiał badawczy odnoszą się do wykonanej przez Autorów dokumentacji fotograficznej sali operacyjnej oraz narzędzi laparoskopowych, przeprowadzenia inscenizacji zabiegu jak również zaplanowania rozmieszczenia członków zespołu chirurgicznego oraz ułożenia pacjenta. Kolejnym opisanym etapem badań jest akwizycja danych dotyczących sposobu wykonywania zabiegów bariatrycznych w warunkach rzeczywistych z zastosowaniem bezprzewodowych goniometrów dokonana za pomocą rejestracji wideo. Sposób przeprowadzania badań jak również rozpoznanie barier w procesie oceny ergonomicznej zabiegów laparoskopowych pozwoliły Autorom na uzyskanie materiału badawczego stanowiącego punkt wyjścia do opracowania modelu badawczego w zakresie ergonomii zabiegów laparoskopowych. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Popyt mieszkaniowy a przestrzeń miejska - przegląd literatury
75%
Podstawowym celem artykułu jest wskazanie związków między dwoma zasadniczymi wymiarami indywidualnego popytu mieszkaniowego: zmianą dotychczasowego miejsca zamieszkania (ang. mobility choice) oraz wyborem lokalizacji przyszłego mieszkania (ang. location choice) a przekształceniami przestrzennymi zachodzącymi w obrębie obszaru metropolitarnego. W artykule poddano krytycznej analizie literaturę przedmiotu i podjęto próbę identyfikacji podstawowych czynników wpływających na popyt mieszkaniowy w obrębie określonego obszaru metropolitarnego. Dotychczasowe badania wskazują na szereg czynników wpływających na ruchliwość mieszkaniową gospodarstw domowych. Do najważniejszych należą: cykl życia, względna deprywacja, kapitał społeczny, płeć, sytuacja ekonomiczna. Badania pokazują, że czynniki te są ze sobą skorelowane i podlegają wzajemnym interakcjom. Rozważania dotyczące zróżnicowania i segmentacji metropolitarnych rynków mieszkaniowych prowadzą do wniosku, że lokalny rynek mieszkaniowy można postrzegać jako zagnieżdżoną strukturę, w której rynek dzieli się na poszczególne subrynki na podstawie kryterium lokalizacyjnego, a następnie, w obrębie poszczególnych subrynków, wyróżnia się segmenty na podstawie cech jakościowych mieszkań. Proces poszukiwania ma więc charakter sekwencyjny i hierarchiczny. Wśród najważniejszych czynników decydujących o wyborze lokalizacji w obrębie lokalnego rynku mieszkaniowego znajdują się: kapitał ekonomiczny, status społeczny, relacje przestrzenne, styl życia, segregacja rasowa oraz jakość szkół. Synteza wyników prowadzi do konkluzji, że popyt mieszkaniowy ma duże znaczenie dla niektórych zjawisk przestrzennych zachodzących w obszarach metropolitarnych. Można tutaj wymienić zwłaszcza cztery aspekty: -- system komunikacyjny (komunikacja masowa, układ drogowy, miejsca parkingowe w centrum miasta), -- ład przestrzenny, a właściwie jego brak, dotyczący tzw. nowej zabudowy realizowanej przez firmy deweloperskie, -- dostęp do szkół i usług publicznych (nadmierne zagęszczenie zabudowy i niewystarczająca infrastruktura społeczna), -- zjawisko rozrostu przestrzennego miasta (ang. urban sprawl). Ze względu na charakterystyczne dla rynku mieszkaniowego asymetrię informacji oraz sztywność podaży w obrębie wybranych segmentów może to powodować trwałe stany nierównowagi oraz stymulować powstawanie obszarów problemowych w obrębie struktury urbanizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań na temat kierunków i uwarunkowań zmian na rynku pracy w Polsce w dekadzie lat 1999-2008. Z przeprowadzonej analizy wynika, że rynek pracy pozostawał w badanym okresie pod silnym wpływem jednoczesnego oddziaływania czterech grup czynników wpływających na popyt i podaż pracy, tj.: demograficznych, edukacyjnych, makroekonomicznych oraz instytucjonalno-politycznych. W części dotyczącej obszarów problemowych wskazano na takie cechy rynku pracy, jak: niska chłonność zatrudnieniowa, wysokie bezrobocie, duże zróżnicowanie przestrzenne sytuacji rynkowej, trudną sytuację młodzieży oraz niedopasowania strukturalne podaży i popytu na pracę w układzie poziomu wykształcenia i struktury zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Lokalne Grupy Działania (LGD), czyli partnerstwa mieszkańców, organizacji pozarządowych, samorządów oraz przedsiębiorców wpisały się na stałe w społeczny rozwój obszarów wiejskich. Jest to jedyna prawnie usankcjonowana formuła skupiająca w jednej wspólnej podmiotowości sektor publiczny, przedsiębiorców oraz sektor społeczny i co najistotniejsze mieszkańców danego obszaru. Partnerzy LGD, przy pomocy Lokalnych Strategii Rozwoju oraz instrumentów finansowych osiągają cele rozwojowe na wyznaczonych obszarach. Celem artykułu jest m.in. prezentacja jednego z narzędzi realizacji polityki terytorialnej województwa w obecnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Dotyczy ono wsparcia na działalność LGD, które zostało wdrożone w ramach mechanizmu "Rozwój lokalny kierowany przez społeczność" (RLKS). Badaniem objęto wspólną inicjatywę jaką podjęły w ramach partnerstwa 28.07.2017 r. , trzy Lokalne Grupy Działania: LGD Pałuki - Wspólna Sprawa ze Żnina, LGD Czarnoziem na Soli z Inowrocławia oraz LGD Sąsiedzi wokół Szlaku Piastowskiego z Mogilna. Podjęto próbę identyfikacji obszarów problemowych występujących po zakończeniu projektu, które nie zostały wskazane na etapie jego planowania. Jest to projekt współpracy pt. "LGD dla Powiatów Inowrocławskiego, Mogileńskiego oraz Żnińskiego", który jest realizowany w ramach poddziałania 19.3 "Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania" objętego PROW na lata 2014-2020. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu podjęto problem słabego rozwoju regionów. Wskazano na przesłanki powstawania regionów problemowych wyjaśniane przez teorie ekonomii, w tym nurt liberalny, ekonomię Keynesowską oraz teorie lokalizacji. Odrębnie odniesiono się do demograficznych i społecznych przesłanek powstawania obszarów problemowych wynikających z osłabienia potencjału demograficznego, zmniejszenia zasobów i jakości kapitału ludzkiego i społecznego oraz w odniesieniu do problemów o charakterze instytucjonalnym. Opracowanie ma charakter przeglądowy i obejmuje wybrane problemy teorii powstawania i narastania zjawisk regresu regionu w sferze materialnej oraz na podłożu społeczno-demograficznym.(abstrakt oryginalny)
Wyrównywanie istniejących dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami, w tym na terenach wiejskich, jest wiodącym celem polityki strukturalnej UE realizowanej poprzez stworzenie instrumentów finansowych wspierających przemiany strukturalne. Powstaje więc kwestia zaawansowania niezbędnych przemian szczególnie w regionach zagrożonych marginalizacją. W opracowaniu podjęto zagadnienie oceny zakresu inwestycji infrastrukturalnych w gminach zaliczanych do obszarów ONW Podkarpacia. Podjęte badania koncentrują się na działaniach władz samorządowych w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, jako czynnika rozwoju lokalnego w pierwszym okresie członkostwa w Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.