Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ocena kondycji przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Analiza porównawcza modeli oceny kondycji przedsiębiorstw
100%
Ocena "jakości" modelu polega na porównaniu wyników generowanych przez model z informacją o rzeczywistym stanie przedsiębiorstwa. W procesie oceny uwzględnia się dwa kryteria: · sprawność modelu, · kalibrację modelu. Sprawność określa, jak dobrze model rozdziela dwie grupy przedsiębiorstw na bankrutów i jednostki niezagrożone upadkiem. W procesie oceny sprawności istotne jest, czy model prawidłowo klasyfikuje obiekty do odpowiedniej grupy. Natomiast nie jest istotne, z jakim prawdopodobieństwem obiekty są klasyfikowane do grup. Kalibracja określa, z jaką siłą oszacowane prawdopodobieństwa zgadzają się ze stanem rzeczywistym. Decydującą rolę odgrywają tutaj wielkości oszacowanych prawdopodobieństw - im są one wyższe tym lepszy jest oceniany model.(fragment tekstu)
Analiza dyskryminacyjna jest metodą najczęściej wykorzystywaną do konstruowania modeli oceniających kondycję finansową przedsiębiorstw[...]Metoda ta cieszy się dużą popularnością, gdyż pozwala przekształcić wielowymiarową przestrzeń w jeden wymiar, w którym na podstawie określonego miernika dokonuje się oceny sytuacji przedsiębiorstwa. Modele konstruowane przy jej pomocy uzyskują wysokie oceny trafności klasyfikacji obiektów w porównaniu do innych alternatywnych metod. Wiele programów statystycznych wyposażona jest w moduł analizy dyskryminacyjnej.(fragment tekstu)
Zasadniczym celem systemu wczesnego ostrzegania jest dostarczenie w odpowiednim momencie informacji ostrzegających przed rozwojem różnorodnych zjawisk, mogących zakłócić prawidłowe funkcjonowanie określonego podmiotu, i umożliwienie reakcji na to zagrożenie. Potrzeba stosowania narzędzi wczesnego ostrzegania jest uzasadniona przede wszystkim ze względu na fakt, że z reguły przedsiębiorstwa wykazują objawy sytuacji kryzysowej na długo przedtem, zanim dojdzie do upadłości. (oryginalne streszczenie)
5
Content available remote Issues in Modelling the Financial Distress and Bankruptcy of Companies
75%
Paper presents selected issues in designing and implementing models for financial distress and/or bankruptcy of companies. Major topics include: (1) definition of financial distress, (2) approaches to specify the distress variable, (3) aims and extent of the research on distress, (4) quantitative approaches in the field, including the attempt by Campbell, Hilscher and Szilagyi [2008], (5) survey of recent papers on the topic published in Poland.(original abstract)
W artykule omówiono wybrane elementy metodyki badań opinii pracowników. Badania te są rozpatrywane przez Autora jako jeden z instrumentów, który może posłużyć do rzetelnej diagnozy organizacji. Nie będzie to możliwe, jeśli badanie nie zostanie przeprowadzone poprawnie z punktu widzenia jego metodyki. W związku z tym, rozpatrzono takie kwestie, jak obszary tematyczne badań, podmiot realizujący badanie, liczebność próby objętej badaniem, metoda pomiarowa i instrument do pomiaru danych, a także anonimowość respondentów/poufność danych oraz działania informacyjne na etapie przygotowania i realizacji badania.(abstrakt oryginalny)
Oceniając sektor małych przedsiębiorstw w Polsce prowadzonych przez osoby fizyczne, należy stwierdzić, iż liczba tych przedsiębiorstw w badanym okresie zmniejszyła się, a zwiększała się liczba osób w nich pracujących. Struktura liczby przedsiębiorstw wskazuje, że najwyższy odsetek stanowią przedsiębiorstwa, w których pracuje tylko właściciel. (fragment tekstu)
Autor przedstawił zachowania zarządu Zakładu Usług Elektroenergetycznych EL-Chem Sp. z o.o., spowodowane kryzysem gospodarczym, oraz konsekwencje tych działań dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność w warunkach gospodarki rynkowej jest narażone na ryzyko upadłości, dlatego bardzo ważne jest jej prognozowanie. Opracowano wiele metod pozwalających menedżerom przewidywać bankructwo, ale niewiele z nich jest wykorzystywanych w praktyce życia gospodarczego. Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników badania empirycznego dotyczącego zidentyfikowania metod prognozowania upadłości wykorzystywanych w praktyce przez polskie przedsiębiorstwa oraz ustalenie częstotliwości dokonywania takiej oceny. Badanie przeprowadzono za pomocą kwestionariusza ankietowego wysłanego do 703 spółek notowanych na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) oraz na rynku NewConnect. Ze względu na niewielką liczbę odebranych ankiet, przeprowadzono analogiczne badanie na innej grupie przedsiębiorstw. W artykule zaprezentowano i porównano ze sobą wyniki obu tych badań. Okazało się, że polskie firmy bardzo rzadko wykorzystują nowoczesne narzędzia prognozowania upadłości, takie jak modele jedno- i wielowymiarowe. Dlatego też należy przedsięwziąć działania mające na celu ich popularyzację oraz edukować menedżerów, jak je stosować. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie istotności znaczenia zasady kontynuacji w działalności przedsiębiorstw. (...) W pracy zostanie zaprezentowane pojęcie zasady kontynuacji działalności, sposoby ustalania zdolności do dalszego funkcjonowania, a także jej zagrożenia. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono architekturę systemu z bazą wiedzy, którego zadaniem jest ocena ekonomicznej kondycji przedsiębiorstwa. Baza wiedzy została skonstruowana w oparciu o ontologię A-E-AE (Agent-Ekspert-Akty Wyjaśniania). Przedstawiono diagram klas w edytorze języka OWL - Protege. Strukturę procesu wyjaśniania oceny ekonomicznej sytuacji przedsiębiorstwa przedstawiono na diagramie UML. Proces rozpoznawania w systemie jest oparty na metodologii CBR (Case-Based Reasoning) - wnioskowanie poprzez analogię z bazy przypadków. (abstrakt oryginalny)
W większości prowadzonych współcześnie badań ekonomicznych dominuje wyraźny podział na badania makroekonomiczne i mikroekonomiczne. W konsekwencji większość dostępnych modeli ekonomicznych ma wyraźny charakter makroekonomiczny bądź mikroekonomiczny. Natomiast rzeczywistość gospodarcza jest bardziej skomplikowana i w każdej kategorii ekonomicznej wzajemnie przenikają się procesy mikro i makroekonomiczne. Do opisu wielu zjawisk ekonomicznych najwłaściwsza jest więc kombinacja modeli mikro i makro W prowadzonych badaniach zastosowane zostanie podejście polegające na włączaniu zmiennych makroekonomicznych do mikroekonomicznych modeli funkcjonowania przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
Oceny działalności firmy dokonywane są głównie na podstawie wskaźników finansowych, które są mało skuteczne, gdyż pomijają wiele ważnych aspektów działania firmy, np. problemy społeczne czy ekologiczne. W związku z tym tworzone są nowe systemy mierzenia efektywnościdziałania przedsiębiorstwa, które wykorzystują mierniki finansowe, jak i niefinansowe. W artykule omówiono jedną z takich metod, jaką jest Balanced Scorecard.
Autorka zwróciła uwagę na wpływ globalizacji na ryzyko, w szczególności ryzyko upadłości przedsiębiorstwa. Omówiła rolę, jaką odgrywa monitoring upadłości i bazujące na nim systemy wczesnego ostrzegania we współczesnej gospodarce. Efektywnym ich narzędziem jest przedstawiona w artykule analiza dyskryminacyjna.
Celem badania jest budowa wskaźnika pozwalającego przypisać przedsiębiorstwu prawdopodobieństwo bankructwa. Na podstawie literatury skonstruowano model ekonometryczny, aby sprawdzić, jak wcześnie pojawiają się symptomy upadłości oraz aby zbadać, czy z wyprzedzeniem można wskazać grupę podmiotów zagrożonych bankructwem. Narzędzia umożliwiające wczesne identyfikowanie zagrożeń stanowią szansę wpływania na efektywność przedsiębiorstw. Analizę przeprowadzono za pomocą regresji logistycznej na zmiennych skategoryzowanych przekształconych transformacją WoE (weight of evidence). Zastosowano metody scoringowe pozwalające na podział przedsiębiorstw ze względu na stopień zagrożenia upadłością. Do estymacji wykorzystano dane panelowe pochodzące ze sprawozdań GUS z lat 2001-2010. (fragment tekstu)
18
63%
Autor zaproponował wskaźniki przyjęte do oceny kondycji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa oraz scharakteryzował wskaźniki finansowe wyjaśniające zmiany kondycji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw.
19
Content available remote Czynniki determinujące kondycję inwestycyjną przedsiębiorstw - sektor MSP
63%
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw, odgrywa bardzo istotną rolę w polskiej gospodarce narodowej. Małe i średnie przedsiębiorstwa są jednak bardzo podatne na negatywne wpływy otoczenia gospodarczego i politycznego, a o dalszym rozwoju sektora MŚP w Polsce będą decydowały nie tylko indywidualne wysiłki potencjalnych przedsiębiorców, ale także zbieżna z nimi polityka władz lokalnych i to we wszystkich przekrojach. Pozostaje mieć nadzieję, że dalsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a także wszelkie przyszłe zmiany, w zakresie: poprawy i uproszczenia sytemu podatkowego, zwalczania niedoboru wykwalifikowanych pracowników, niwelowania obciążeń pozapłacowych kosztów pracy, zatorów płatniczych, poprawy płynności finansowej, a także zmiany w kierunku poprawy źródeł finansowania inwestycji, przyczynią się do korzystnych modyfikacji w potencjale ekonomicznym sektora MŚP oraz do powiększenia skali jego zdolności akumulacyjnych. (fragment tekstu)
Rachunkowość, jako język biznesu, powinna być zrozumiała w ramach danej branży i całej gospodarki narodowej. W procesie integracji Polski z Unią Europejską (UE) istotną rolę odgrywają systemy wzajemnej wymiany informacji oparte na wprowadzonych normach i rozwiązaniach prawnych. Przykładem są "stare" kraje Unii Europejskiej. W tych krajach, wychodząc naprzeciw potrzebom polityki rolnej, już w 1965 roku zatwierdzono przepis prawny, na mocy którego zorganizowano system gromadzenia informacji z zakresu rachunkowości gospodarstw rolniczych (Farm Accountancy Data Network - FADN). Jego zadaniem jest zbieranie informacji z rachunkowości potrzebnych w szczególności do określenia dochodów gospodarstw rolniczych objętych badaniem i analizy działalności gospodarstw rolniczych(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.