Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ochrona dóbr osobistych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) powstał w odpowiedzi na nasilające się zapotrzebowanie skoordynowania i określenia ram współpracy części służb i formacji ratowniczych współdziałających podczas zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu obywateli. Obecnie funkcjonuje on w Polsce jako jeden z trzech głównych systemowych elementów ratownictwa. W opracowaniu przedstawiono ramy funkcjonowania KSRG ze wskazaniem zależności współdziałania z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Systemem Powiadamiania Ratunkowego. Artykuł obejmuje następujące aspekty organizacji KSRG: • zadania realizowane przez system, • poziomy funkcjonowania systemu, • odpowiedzialność za jego organizację i nadzór nad systemem, • potencjał systemu ze szczególnym uwzględnieniem jednostek do niego włączonych oraz z nim współpracujących, • rolę stanowisk kierowania PSP, • kierowanie działaniem ratowniczym, • plany ratownicze, • odwód operacyjny. W publikacji odniesiono się również do wymagań i kryteriów dla jednostek aspirujących do włączenia w jego strukturę. W podsumowaniu dostrzeżono, że obecny kształt systemu to wynik dwudziestu lat jego rozwoju, a fakt, że funkcjonuje on równolegle z innymi systemowymi rozwiązaniami mającymi za priorytet organizację ratownictwa i niesienia pomocy w sytuacji zagrożeń, powoduje, że należy dążyć do scalania rozwiązań i doskonalenia współdziałania podmiotów powołanych do niesienia pomocy obywatelom państwa. (abstrakt oryginalny)
The paper discusses the role and place of private companies offering services related to people and property protection in the Slovak internal security system. The paper outlines the Slovak system of internal security, its institutions, entities and formations and presents organizational and legal basis for functioning of private security entities in the Slovak Republic. Additionally, the paper presents procedures of applying for a license which entitles the holder to start a business in the security sector and to perform tasks written down in the catalogue of services for private security industry. The text is completed with statistics related to the activities of private security companies with respect to security and public order in Slovakia. The paper was prepared as a part of a research and innovation project within operational project Horizon (2020-FCT-2015, No: 700688) Understand the Dimensions of Organized Crime and Terrorist Networks for Developing Effective and Efficient Security Solutions for First-line-practitioners and Professionals.(original abstract)
3
Content available remote Doręczenia w sprawach z zakresu prawa prasowego
80%
Doręczenia w sprawach prasowych stanowią skomplikowaną i kontrowersyjną materię. Błędy popełnione w tym zakresie mogą być bardzo brzemienne w skutki. W skrajnych sytuacjach będą oznaczały zniweczenie szans na dochodzenie słusznych żądań zainteresowanych. Troska o terminowość i poprawny sposób dokonania doręczenia ma szczególne znaczenie w przypadku sprostowań i odpowiedzi prasowych. Z tej przyczyny należy - w zakresie omawianej dziedziny prawnej - pochylić się nad trzema najważniejszymi aspektami doręczeń oświadczeń woli prawa materialnego: sposobem doręczenia, czasem doręczenia i miejscem doręczenia. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Wizerunek sportowca
80%
Wizerunek jest jednym z dóbr osobistych wskazanych w art. 23 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, pozostając tym samym pod ochroną art. 24 k.c. Wizerunkowi, jak i pozostałym dobrom osobistym pierwotnie przypisywany był niemajątkowych charakter. Niemniej jednak, wraz z rozwojem gospodarczym, dostrzeżono elementy majątkowe prawa do wizerunku. Obecnie, prawie na każdym spocie reklamowym można dostrzec, jako postać pierwszoplanową, wizerunek popularnej osoby, zachęcających do zakupu reklamowanego dobra materialnego. Zjawisko to zwane komercjalizacją dóbr osobistych, doprowadziło do wykształcenia w doktrynie pojęcia wizerunku komercyjnego. Celem artykułu jest przedstawienie zasad wykorzystywania wizerunku sportowca na tle art. 81 ustawy prawo autorskie oraz art. 14 ustawy prawo sportowe. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem naruszenia prawa do wizerunku dla celów reklamy i jego konsekwencje.
Przedmiotem artykułu jest problematyka pozyskiwania przez tzw. uprawnione podmioty, np. Policję, w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych, korespondencji, przesyłek i wykazu połączeń. W Polsce, poza sądami i prokuraturą, podmioty te są uprawnione do pozyskiwania tego rodzaju informacji. Uprawnienia wskazanych podmiotów są przewidziane w ustawach szczególnych, które regulują ich działalność. W wyroku z dnia 30 lipca 2014 r., sygn. K 23/11, polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność szeregu przepisów regulujących czynności operacyjno-rozpoznawcze z postanowieniami polskiej Konstytucji. Nowela ustaw regulujących te uprawnienia uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Artykuł omawia zmiany i przedstawia nowe uregulowania w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego materiału jest przedstawienie doświadczeń, jakie z ochrony prywatności w sieciach komputerowych, szczególnie w Internecie znalazły się w dorobku prawnym państwa tam, gdzie Internet się narodził, a więc w USA. Porównawczo przedstawiono również wybrane rozwiązania prawne z tego zakresu w Kanadzie.
Jednym z podstawowych obowiązków dziennikarskich jest ochrona dóbr osobistych osób trzecich. Pozaustawową okolicznością wyłączającą naruszenie dóbr osobistych przez prasę jest uzasadniony interes publikacji. Dziennikarze chętnie powołują się na tę okoliczność, niestety, nader często interpretując ją jako zainteresowanie opinii społecznej daną sprawą, co w świetle obowiązującego orzecznictwa i stanowiska doktryny nie stanowi wystarczającej przesłanki wyłączającej bezprawność.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie dóbr osobistych jednostek samorządu terytorialnego i analiza uprawnień przysługujących gminie (powiatowi, województwu) w przypadku naruszenia tych dóbr. Jednostka samorządu terytorialnego jest osobą prawną w rozumieniu prawa cywilnego, do której zastosowanie mają przepisy dotyczące osób prawnych, o ile ustawy samorządowe nie zawierają odmiennych regulacji. (fragment tekstu)
10
Content available remote Ochrona dóbr osobistych w orzecznictwie sądów
61%
Na kanwie wybranych orzeczeń sądów autor rozważa zagadnienia związane z ochroną dóbr osobistych. Analizuje, jakie przepisy prawa chronią dobra osobiste takie jak: prawo do ochrony życia prywatnego, prawo do wolności myśli, sumienia, prawo do wyrażania opinii i wolności słowa. Na podstawie orzecznictwa sądów i poglądów doktryny podejmuje próbę określenia czym są dobra osobiste, kiedy dochodzi do ich naruszenia. Wskazuje okoliczności wyłączające bezprawność ich naruszenia. Sygnalizuje także, jakie roszczenia przysługują w przypadku naruszenia dóbr osobistych i co sąd ustala w procesie o naruszenie dóbr osobistych. Autor prezentuje pogląd, że sprawiedliwość w ochronie dóbr osobistych realizuje się przez mądre stosowanie prawa, które ma odpowiedni fundament aksjologiczny. (abstrakt oryginalny)
Zastosowano stan regulacji prawnej sprowadzający się do jednego przepisu. W Kodeksie Cywilnym zastosowano jedyny przepis bezpośrednio dotyczący dóbr osobistych od osób prawnych, który nakazuje do ochrony dóbr osobistych od osób prawnych stosować odpowiednio przepisy o ochronie dóbr osobistych osób fizycznych.
W artykule podjęto analizę praktycznego i aktualnego zarówno w Polsce jak i zagranicą problemu immisji sąsiedzkich oraz sposobów zwalczania uciążliwych zachowań osób zamieszkujących lokale lub nieruchomości sąsiednie a wkraczających w nieuprawniony sposób w swego rodzaju "mir" domowy. Problematykę immisji sąsiedzkich przedstawiono na przykładzie hałasu. W opracowaniu pominięto inne rodzaje immisji, z uwagi na to, że w dzisiejszej dobie uciążliwy hałas wydaje się być najbardziej powszechnym rodzajem zakłóceń prawa sąsiedzkiego. Prawo do spokojnego zamieszkiwania potraktowano jako typowy rodzaj dobra osobistego podlegającego ochronie cywilno-prawnej. Celem artykułu jest analiza problemu immisji sąsiedzkich hałasu oraz zaproponowanie efektywnych i legalnych zarazem metod walki z tym rodzajem immisji. W artykule skupiono się na obowiązujących w zakresie prawa sąsiedzkiego regulacjach prawa cywilnego i prawa wykroczeń. W wyniku ustaleń badawczych przedstawiono kilka uwag natury de lege lata oraz postulaty de lege ferenda, których realizacja powinna skutecznie chronić prawo do spokojnego zamieszkiwania. Syntetycznie przedstawiając wyniki badawcze należy stwierdzić, że w praktyce jedynym skutecznym rozwiązaniem walki z immisjami hałasu powinno być wytworzenie odpowiednich dobrych obyczajów sąsiedzkich oraz efektywne wykorzystanie istniejących uprawnień legitymowanych służb takich jak Policja lub Straż Miejska. (abstrakt oryginalny)
Recenzowana monografia Jędrzeja Skrzypczaka jest ambitną i erudycyjną próbą zmierzenia się materii prawa z wyzwaniami determinizmu technologicznego w sferze mediów. Autor w swojej wszechstronnej i wnikliwej analizie aktów normatywnych, orzecznictwa, a także bogatej literatury przedmiotu przedstawia nowy model ochrony dóbr osobistych w erze nowych mediów. Proponuje - za Arystotelesem - aby w dobie cyfryzacji mediów, gdy wymiana informacji i opinii następuje na niespotykaną dotąd skalę, zachować złoty środek między prawem do wolności i krytyki mediów a ochroną dóbr osobistych podmiotów prawa. (fragment tekstu)
14
Content available remote Odpowiedzialność cywilna osoby prawnej za naruszenie dóbr osobistych
61%
Artykuł porusza kwestię związaną z odpowiedzialnością za naruszenie dóbr osobistych dokonane przez organy osoby prawnej oraz rozstrzyga zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów w układzie: naruszyciel/osoba prawna - podmiot, którego dobra osobiste zostały naruszone. Analiza dokonywana jest nie tylko z perspektywy naukowej, ale także z perspektywy praktyka, co pozwala na uwzględnienie szeregu aspektów umykających w toku wykładni art. 23 oraz 24 KC. W szczególności wskazać należy zatem na konieczność prowadzenia analizy naruszenia dokonanego przez osobę prawną z perspektywy organu - osoby fizycznej działającej za i imieniem osoby prawnej - oraz konieczność rozróżnienia ról gospodarczych, w których występuje owa osoba fizyczna. W warstwie restytucji dóbr osobistych, artykuł akcentuje kwestię związaną z zakresem owej restytucji oraz wskazuje na niemożność dokonania restytucji zarówno przez osobę prawną, jak i jej organ (osobę fizyczną działającą za i imieniem osoby prawnej). (abstrakt oryginalny)
Kwestia upływu czasu w sprawach o ochronę dobrego imienia jest niezwykle istotna zarówno dla potencjalnych sprawców, jak i poszkodowanych. Dziennikarze zastanawiają się, jak długo mogą odpowiadać za napisany w przeszłości artykuł, natomiast osoby poszkodowane zadają sobie pytanie, ile mają czasu na wytoczenie powództwa, czy też złożenie prywatnego aktu oskarżenia. Prezentowany artykuł omawia wybrane problemy dotyczące przedawnienia roszczeń związanych z ochroną dobrego imienia w ujęciu prawa cywilnego i karnego, tak materialnego, jak i procesowego.(fragment tekstu)
Wizerunek to jedno z dóbr osobistych w szczególny sposób narażone na naruszenia nie tylko w toku działalności prasowej, ale też i reklamowej. Sposób definiowania tego pojęcia jest zasługą zarówno nauki, jak i orzecznictwa. Podobnie rzecz się ma, gdy chodzi o określanie warunków, jakie spełniać ma zgoda, uchylająca bezprawność rozpowszechnienia podobizny oraz innych okoliczności usprawiedliwiających publikację wizerunku pomimo braku przyzwolenia osoby portretowanej. Artykuł, ukazując prawo w działaniu i opierając się na rozstrzygnięciach sądów, określa granice prawa do wizerunku i wyznacza zakres jego dozwolonej eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Praca często wymaga poświęcenia czasu i energii. Pracownik, chcąc równie mocno angażować się w życie rodzinne i sprostać oczekiwaniom stawianym rodzicowi, łatwo może popaść we frustrację. W artykule przedstawiono program wspierania równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Opisano trzy kategorie omawianego programu: czas pracy, miejsce pracy oraz ogólne wspieranie środowiska pracy.
W artykule przedstawiono charakterystykę zbiorowości pracowników ochrony, warunki ich pracy oraz obowiązujące uregulowania prawne dotyczące funkcjonowania pracowników ochrony osób i mienia w Polsce. Prezentowane w artykule służby przez wykonywanie swoich zadań wpływają w pewnym stopniu na bezpieczeństwo publiczne. Transformacja ustrojowa, jaka miała miejsce w latach 90. ubiegłego wieku, przyczyniła się do prywatyzacji licznych zadań będących w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. Autor prezentuje obowiązki oraz uprawnienia kwalifikowanych pracowników ochrony wykonujących zawód ochroniarza w Polsce oraz sposób nabywania przez te osoby kwalifikacji zawodowych.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Jacek Wierciński, Niemajątkowa ochrona czci
61%
VIonografia J. Wiercińskiego stanowi z pewnością jedną z najważniejszych pozycji poświęconych tematyce ochrony czci. Wśród wielu zalet tej dysertacji należy wymienić jej precyzyjny układ oraz obszerne i kompetentne omówienie przez autora doktryn kilku wybranych państw. Szczegółowej analizie zostały poddane takie zagadnienia, jak: pojęcie czci i przesłanki jej naruszenia, podział wypowiedzi na twierdzenia o faktach i opinie, pojęcie bezprawności i okoliczności ją wyłączające oraz roszczenia niemajątkowe^ W swoich rozważaniach J. Wierciński nie ograniczył się przy tym tylko do zreferowania poglądów nauki i dorobku orzecznictwa. Czerpiąc inspirację z literatury zachodniej, autor ten sformułował wiele postulatów reformy istniejącego systemu. Są to zarówno propozycje nowelizacji przepisów, jak i ich odmiennej interpretacji. (fragment tekstu)
Książka Marka Puwalskiego zatytułowana "Prawo do prywatności osób publicznych" nie stanowi kompleksowego ujęcia zagadnienia prywatności. Jest kolejną pozycją, która w sposób niemal szczątkowy przybliża obraz chronionego dobra. Autor konsekwentnie - w myśl tytułu opracowania - koncentruje swe rozważania na zagrożeniach i naruszeniach prywatności osób publicznych, które, pozostając w centrum zainteresowania opinii społecznej, narażone są na ingerencję z zewnątrz w ich osobiste, rodzinne życie, a nawet w sferę intymną. Nie pozostając odosobniony w swych twierdzeniach, autor dostrzegł wyraźny konflikt między ochroną prywatności osób publicznych a prawem do informacji i wolnością prasy. Zatem pryzmatem, przez który poddaje ocenie tytułowe dobro osób fizycznych, pozostaje pogodzenie (czy może raczej wyważenie) tych jakże ważnych w społeczeństwach demokratycznych praw i wolności. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.