Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 154

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Odpady przemysłowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
W artykule przedstawiono inwentaryzację i charakterystykę zwałowisk po górnictwie i przeróbce rud żelaza w Częstochowskim Zagłębiu Rudonośnym. Doggerskie rudy syderytowe w rejonie częstochowskim wydobywano nieprzerwanie przez ponad 600 lat. Jednak na początku lat siedemdziesiątych XX wieku nastąpił proces likwidacji górnictwa rud żelaza. Jako pierwszą zlikwidowano w 1970 roku kopalnię Rudniki w Rudnikach koło Zawiercia, a jako ostatnią - kopalnię Wręczyca we Wręczycy Wielkiej w 1982 roku. Na podstawie kwerendy w Częstochowskim Zagłębiu Rudonośnym zinwentaryzowano i opisano szczegółowo 41 zwałowisk po górnictwie i przeróbce rud żelaza. Obiekty te są rozmieszczone pomiędzy miastami: Częstochowa, Konopiska, Kłobuck i Zawiercie. Przeprowadzono badania terenowe, podczas których dokonano waloryzacji zwałowisk pod kątem możliwości odzysku materiałów żelazonośnych z odpadów zdeponowanych na powierzchni terenu. W przypadku potencjalnych możliwości odzysku żelaza z materiału odpadowego szacuje się, że całkowita masa zawartego w odpadach syderytu wynosi 5,8 mln Mg. Zaproponowano również kierunki rekultywacji oraz zagospodarowania wybranych obiektów.(abstrakt oryginalny)
Tradycje górnictwa węglowego na Górnym Śląsku datują się na XVI wiek, z którego pochodzą pierwsze wzmianki o wydobyciu węgla kamiennego w sąsiedztwie Rudy Śląskiej, Katowic i Mikołowa. Intensywny rozwój górnictwa w poprzednich wiekach był nie tylko źródłem zysków ekonomicznych, ale spowodował także wyraźne zmiany w środowisku przyrodniczym regionu. Te zmiany to głównie szkody górnicze w postaci osiadań, zasolenia wód powierzchniowych czy ruchów górotworu oraz przekształcenia wynikające z procesów technologicznych - np. deponowanie odpadów wydobywczych i przeróbczych na zwałowiskach. Celem artykułu jest ocena wpływu deponowania odpadów górniczych na powierzchnię terenu powiatu mikołowskiego, a także przedstawienie zmian w strukturze przemysłu wydobywczego w skali lokalnej. Treść artykułu zawiera opis budowy geologicznej obszaru badań, przedstawienie stopnia przekształcenia powierzchni terenu przez działalność górniczą, ocenę wpływu deponowanych odpadów na rzeźbę terenu i środowisko przyrodnicze, a także ocenę stanu rekultywacji opisywanych obiektów. Na podstawie badań wykonano przekroje obrazujące wpływ deponowania odpadów na powierzchnię terenu. Zmiany struktury przemysłu wydobywczego w skali lokalnej przedstawiono na przykładzie odzysku węgla z jednego ze zwałowisk, usytuowanego w północnej części powiatu mikołowskiego.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości wybranych metali ciężkich (Pb, Cd, Sr, Zn, Cu, Ni, Mn, Cr) w odpadach posodowych zdeponowanych na osadnikach byłych KZS Solvay oraz w nadkładzie glebowym przykrywającym te osadniki. Celem badań było określenie zawartości metali ciężkich oraz współzależności zachodzących między zawartością metali ciężkich a pozostałymi parametrami osadu.(abstrakt oryginalny)
Wywóz odpadów wiąże się najczęściej z dużymi nakładami inwestycyjnymi. Autor wskazuje na brak zainteresowania tą sferą działalności zarówno ze strony producentów, jak i potencjalnych odbiorców odpadów. Niski stopień wykorzystania odpadów jest konsekwencją szeregu trudności, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. Autor wskazuje bariery techniczno-ekonomiczne, informacyjne, organizacyjne i psychologiczne zagospodarowania odpadów przemysłowych, warunki intensyfikacji ich zagospodarowania oraz potrzeby inwestycyjne w tym zakresie.
W przedstawionym referacie omówiono nowy proces technologiczny umożliwiający automatyczną ocenę jakości produktu. Zdecydowano się na automatyzację weryfikacji barwy i lepkości produktu z wykorzystaniem metod komputerowej wizji, co zapewni stabilność i powtarzalność parametrów produktu. Opisywany projekt rozbudowy systemu w już istniejącym przedsiębiorstwie, działającym w branży zbiórki i przetwarzania odpadów przemysłowych rozbudowywany jest o moduły realizujące zdalny monitoring i zarządzanie procesami technologicznymi w Zakładzie Rafinacji, przyłączonym do istniejącej już sieci przedsiębiorstw działających w systemie ERP. (abstrakt oryginalny)
Od kilkudziesięciu lat zarówno w Polsce jak i na świecie obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania odpadami energetycznymi, szczególnie popiołami lotnymi wytworzonymi w trakcie spalania naturalnych złóż węglowych. Wynika to przede wszystkim z dużego rozwoju gospodarczego, ale także z trudności w gromadzeniu i utylizacji tych odpadów. Możliwość przetworzenia (modyfikowania) odpadów energetycznych w celu uzyskania pełnowartościowych wyrobów budowlanych (produktów), wiąże się z poszukiwaniem wysokoefektywnych procesów, które zapewnią uzyskanie produktu o wysokiej jakości i praktycznym zastosowaniu. Jednym z procesów technologicznych, pozwalających na przekształcenie popiołów lotnych w wysokojakościowy materiał o zastosowaniu praktycznym, jest modyfikowanie ich właściwości za pomocą nowatorskiej technologii aktywatora magnetycznego Wapeco. Wykorzystanie tego urządzenia do przetwarzania (modyfikacji) popiołów lotnych, w tym pozyskania odpowiednio zmielonego popiołu lotnego (o doskonałych właściwościach reaktywnych) stanowi jedną z innowacyjnych koncepcji technologicznych na rynku krajowym i światowym. Stąd, ukierunkowanie badań na modyfikowanie popiołów lotnych z wykorzystaniem innowacyjnego urządzenia, oraz wprowadzenie produktów tych modyfikacji na rynek budownictwa komunikacyjnego stanowi ważne zagadnienie gospodarcze i ekologiczne. (abstrakt oryginalny)
Jedną z najbardziej efektywnych metod zagospodarowania odpadów przemysłowych - energetycznych jest ich wykorzystanie w podziemnych technologiach górniczych.W artykule opisano technologię doszczelniania zrobów zawałowych o określonej porowatości czynnej (efektywnej), bazującą na właściwościach wiążących mieszanin wybranych drobnofrakcyjnych odpadów przemysłowych (przede wszystkim popiołów lotnych z produktami odsiarczania i bez nich) i wody kopalnianej, tworzących medium doszczelniające zroby. (abstrakt oryginalny)
Szybki rozwój techniki i nowoczesnych gałęzi przemysłu sprzyja wzrostowi ilości wytwarzanych odpadów. Wiążą się z tym poważne problemy ekologiczne i ekonomiczne, które muszą być kontrolowane i na bieżąco rozwiązywane zgodnie z wymogami ochrony środowiska. Wczesne rozpoznanie zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieodpowiednie gospodarowanie odpadami, pozwala w krótkim czasie podjąć trafne decyzje, które będą bezpieczne, możliwe do zaakceptowania przez społeczeństwo i zapewne związane z dużo mniejszymi kosztami. Konieczne są działania zarówno wytwórców, jak i obywateli, ukierunkowane na opracowanie skutecznych sposobów unieszkodliwiania odpadów. W niniejszej pracy podjęto próbę analizy i wyjaśnienia zagadnień związanych z termicznym unieszkodliwieniem palnych odpadów przemysłowych. Celem pracy było wykorzystanie powyższych odpadów przede wszystkim do celów energetycznych. Tę procedurę można stosować w różnych już istniejących procesach technologicznych. Termiczna utylizacja zachodzi w różnego typu komorach, a instalacje są dobierane indywidualnie do każdego rodzaju odpadów ze względu na różnorodność ich właściwości. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono możliwości utylizacji zarówno odpadów z elektrociepłowni, tj. popiołów lotnych, jak i odpadów tworzyw sztucznych PET (politereftalan etylenu), poprzez przetworzenie na lekkie kruszywo wykorzystywane do konstruowania żelbetowych elementów belkowych w celu ochrony środowiska naturalnego. Przedstawiono właściwości zastosowanych lekkich kruszyw sztucznych. Omówiono wybrane wyniki badań eksperymentalnych w zakresie nośności i odkształcalności belek żelbetowych wykonanych w skali modelowej. Analiza badań wykazała, że elementy belkowe wykonane z zastosowaniem kruszywa sztucznego, pomimo niższej wytrzymałości kruszywa na zgniatanie, nie różnią się pod względem nośności od belek żelbetowych wykonanych z kruszywa recyklingowego, w niektórych przypadkach mają wyższą wytrzymałość na zginanie.(abstrakt oryginalny)
In addition to rock waste post-mining waste dump sites also contain coal grains justifying treating the dump sites as secondary mineral deposits. The article presents the results of laboratory tests aimed at determining the possibility of using suspending bed technology to separate a combustible substance from post-mining waste of a 4-0 mm grain size. The test results showed the possibility of obtaining good quality coal concentrates from coal waste of a grain size of 4-1 mm. The need for desludging and densifying the feed for the classifier with an autogenic suspending bed in the case of coal waste beneficiation in a wide 4-0 mm grain size justifies the use of a two-chamber device or two separate classifiers for narrower grain size classes. Concepts of systems for the recovery of fine coal grains providing the use of the classifier with autogenous suspending bed for the density distribution of feeds with high ash content are presented. The concepts were developed for beneficiation of the material in a 4-0 mm grain class. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono zagrożenia ekologiczne wynikające ze stosowanych technologii chemicznych, które równocześnie charakteryzuje niska efektywność wykorzystywania organicznych zasobów naturalnych. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono charakterystykę ekologiczno-siedliskową flory naczyniowej zwałowiska "Ruda" w Zabrzu-Biskupicach. Flora hałdy liczy 164 taksony roślin z 38 rodzin i reprezentuje stadium pośrednie pomiędzy inicjalnym a przejściowym etapem spontanicznej sukcesji roślinności. Dominują w niej rodzime (73,8%), jedno- (20,1%) i wieloletnie (50,6%) gatunki ruderalne (40,2%) i łąkowe (17,7%), o znacznych zdolnościach konkurencyjnych (48,2%), rozsiewane na drodze anemo- (75,6%), zoo- (15,2%) i autochorii (7,3%). Pod względem wymagań siedliskowych we florze zwałowiska najwyższy udział mają gatunki światłolubne (L7-8 65,2%), mezofilne (F4-6 65,2%), silnie zróżnicowane w odniesieniu do preferencji troficznych, umiarkowanie ciepłolubne (T5-6 58,5%) i eurytermiczne (Tx 31,1%), o szerokim zakresie tolerancji wobec odczynu podłoża (Rx 39,0%) i zasadolubne (R7-8 34,1%). Czynnikiem ograniczającym rozwój pokrywy roślinnej jest wysoka szkieletowość substratu glebowego (D3,5-4 57,9%)(abstrakt oryginalny)
Polskie kopalnie węgla kamiennego od lat prowadza wykorzystanie w formie odzysku popiołów lotnych pochodzących z energetyki w postaci mieszanin popiołowo-wodnych w podziemnych technologiach górniczych. Znajomość własności fizycznych i reologicznych tych hydromieszanin jest niezbędna przy wyznaczaniu objętościowego natężenia przepływu w grawitacyjnych instalacjach transportowych (powszechnie stosowanych na kopalniach). W artykule przedstawiono wyniki badań podstawowych własności fizycznych oraz własności reologicznych hydromieszanin popiołowo-wodnych o różnej koncentracji części stałych. Biorąc pod uwagę różne obecnie stosowane w polskiej energetyce metody odsiarczania - co skutkuje powstawaniem popiołów lotnych o różnych własnościach fizycznych i chemicznych - w badaniach wykorzystano popioły lotne z trzech różnych polskich zakładów energetycznych i różnych metod odsiarczania. Popioły z kotłów fluidalnych, popioły z produktami półsuchego odsiarczania spalin oraz popiół bez odsiarczania. (abstrakt oryginalny)
In the technological process of the steelmaking plant, secondary products are produced in parallel with the production of the main product, which have the character of secondary by products or industrial waste. The major secondary products of steelmaking production include waste gases, process fluids, flue dust, sludge, slags and mill scales. The paper presents the results of research project directed to the utilization of demetallized steelmaking slag and oxygen converter flue dust in charge of top blowed oxygen converter. The influence of demetallized slag additions on slag regime in converter and chemical composition of final slag is described and discussed. Recommendations concerning amount of demetallized slag additions are also presented. Flue dust was recycled in form of briquettes. No significant effect of the recycling demetallized converter slag and flue dust briquette on process of hot metal refining and on quality of produced steel were recorded. Regarding the achieved results it can be confirmed that the use of the secondary products like demetallized slag and convertor flue dust in form briquettes, is environmentally acceptable as well as the use of natural materials and poses no increased risk to human health or the environment. (original abstract)
The textile industry is one of the largest in many low and middle-income countries, especially in Asia, second only to agriculture. Textile wastewater is discharged into the environment due to the lack of affordable and sustainable solutions to adsorb or remove the dye from the water. Biochar is generated by pyrolysis of organic material from plant waste in low-oxygen conditions, and is considered carbon-negative. Biochar for dye adsorption in textile wastewater effluent was proven to be highly effective. However, adsorption efficiency varies with experimental parameters, therefore there is a gap in application especially in small dye houses. Efforts should be made to find innovative and affordable solution to make the textile industry more sustainable, by developing methods for collection and reuse, recycle and upcycle of textile waste, by reducing the consumption of water, energy and chemicals and by developing methods for treatment of the textile wastewater.(original abstract)
Omówiono powstawanie odpadów w Polsce i w wybranych krajach uprzemysłowionych. Dokonano charakterystyki odpadowości produkcji. Przedstawiono powiązanie powstania odpadów ze strukturą produkcji przemysłowej.
17
Content available remote Monitoring of Activities in the Field of Industrial Waste Management
75%
Głównym celem pracy była próba oceny obecnie funkcjonującego systemu monitorowania działań w zakresie gospodarki odpadami przemysłowymi. W artykule scharakteryzowano stan gospodarki odpadami przemysłowymi w Polsce w ostatnich latach, wymienione zostały główne grupy odpadów oraz główne kierunki ich zagospodarowania. Opisano rolę monitoringu odpadów oraz scharakteryzowano zadania różnych podmiotów w zakresie kontroli i nadzoru gospodarki odpadami. Ponadto w pracy zaprezentowana została struktura monitoringu odpadów, opisany został system monitorowania odpadów w Polsce, a także przedstawione zostały systemy informatyczne, które wspomagają pracę organów nadzorczych. (abstrakt oryginalny)
Rozwój nowych technik przetwórstwa odpadów powstających w procesach hutniczych spowodował, że producenci szkła chętniej sięgają po uszlachetnione surowce odpadowe. Celem pracy jest ocena i porównanie właściwości fizyko-chemicznych szkieł wytopionych na bazie surowców przemysłowych oraz szkieł z dodatkiem przetworzonego żużla wielkopiecowego CaAlSi-glass. W pracy przedstawione zostały wyniki badań termicznych, mechanicznych oraz optycznych dla szkieł walcowanych. Efektem wprowadzenia Ca-AlSi-glass jest obniżenie kosztu zestawu ze względu na niższą, w porównaniu z innymi surowcami, jego cenę. Na podstawie wcześniejszych badań oraz danych literaturowych można przypuszczać, że dodatek CaAlSi-glass wpłynie na obniżenie temperatury topienia zestawu, co z kolei wpływa na redukcję zużycia gazu. Ponadto zastosowanie CaAlSi-glass wiąże się ze zmniejszeniem emisji CO2 i NOx do atmosfery, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne, szczególnie w świetle obecnych ograniczeń emisji CO2 narzuconych przez Unię Europejską. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy technologicznych możliwości wykorzystania w charakterze substytutów surowców naturalnych, żelazonośnych odpadów metalurgicznych, powstających w Kombinacie Metalurgicznym Huta im. Sendzimira, który jest głównym zakładem metalurgicznym w aglomeracji krakowskiej. Prezentowana w pracy tematyka badawcza była realizowana w ramach Programu Resortowego Ministerstwa Edukacji Narodowej RPBP III. 43 - "Ekologiczne bariery wzrostu gospodarczego".
Due to an increase in energy price and pollution plus environmental regulations, companies start to adopt green policies. In fact, companies are encouraged by governments to develop strategies to achieve more sustainable operations. Based on this literature review the contribution of Lean Manufacturing on environmental performances will be discussed, a survey of 50 different automotive companies based in Morocco, shows how they are carrying out manufacturing and environmental practices. The result of this study shows a positive impact of advanced Lean Manufacturing's tools on the environmental performance and contribute to the present literature on environmentally friendly Manufacturing. The findings and proposals of this paper can be a beginning step for Moroccan companies to completely use their capability of environmental practices and improve their manufacturing productivity performance while identifying trends in organizational development. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.