Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Open market operations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedstawiono cele operacji otwartego rynku oraz opisano rodzaje operacji tegoż rynku. Scharakteryzowano politykę operacji otwartego rynku w Polsce w latach 1993-1999, zwracając szczególną uwagę na jego oddziaływanie na rynek międzybankowy.
W artykule omówiono funkcje papierów wartościowych a szczególnie skarbowych papierów wartościowych i przedstawiono definicje operacji otwartego rynku.
Międzybankowy rynek pieniężny jest praktycznie jedynym segmentem rynku, na którym bank centralny może skutecznie interweniować za pomocą dostępnych instrumentów (poprzez stworzony przez siebie kanał transmisji). Przyczynia się do tego przede wszystkim jego pojemność - stosunkowo niewielka - która pozwala na dużą ingerencję zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znaczenie operacji otwartego rynku, jako podstawowego instrumentu interwencji na rynku międzybankowym systematycznie rosło, nie tylko ze względu na fakt ich procentowego udziału ale przede wszystkim wpływu, jaki mają na krzywą dochodowości rynku pieniężnego. Niniejszy artykuł, będący kontynuacją analizy lat 1993-1997, obejmuje okres od początku 1998 roku, tj. wprowadzenia nowego prawa bankowego i ukonstytuowania się Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do 30.06.2001 roku. Nowopowstały organ, jakim jest Rada Polityki Pieniężnej, wyróżnił trzy podstawowe stopy procentowe obrazujące prowadzoną przez NBP politykę pieniężną. Obok stopy kredytu lombardowego i redyskontowego trzecią stopą została stopa 28-dniowego bonu pieniężnego emitowanego przez bank centralny. Choć w zamierzeniu ma się ona stać dolną granicą stawek międzybankowych, permanentna nadpłynność rynku i konieczność jej redukcji przez bank centralny powoduje, iż obecne oprocentowanie bonu pieniężnego stanowi nadal atrakcyjną formą lokowania środków przez banki komercyjne. (fragment tekstu)
Artykuł prezentuje wyniki badań ankietowych inwestorów i osób bez doświadczenia inwestycyjnego, przeprowadzonych w okresie od sierpnia 2008 do czerwca 2010 roku. Wyniki wskazują, że choć kryzys finansowy negatywnie wpłynął na aktywność krajowych inwestorów indywidualnych, jednak wydaje się nie mieć wpływu na ich opinie na temat mechanizmów funkcjonowania giełdy, ryzyka inwestycyjnego i skuteczności metod analitycznych. Większość społeczeństwa nie utożsamia giełdy z grą losową i kasynem, choć odsetek ten jest mniejszy wśród kobiet niż u mężczyzn. Osoby bez doświadczenia giełdowego statystycznie częściej deklarują też opieranie się na intuicji i szczęściu jako "metodach" inwestowania. Inwestorzy i osoby bez doświadczenia inaczej postrzegają ryzyko inwestycyjne: w przypadku inwestorów ryzyko postrzegane jest w większym stopniu przez pryzmat premii za jego akceptację, w przypadku osób bez doświadczenia - w większym stopniu z perspektywy zagrożenia i utraty wartości aktywów. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań artykułu jest ten segment rynku wtórnego, który obejmował transakcje, gdzie NBP występował jako strona (operacje rynku otwartego). Autor przedstawił w formie wykresów dynamikę średniej wartości transakcji na rynku wtórnym bonów skarbowych w przekroju sektorowym w latach 1996-1998, liczbę i wartość transakcji na rynku wtórnym niematerialnych bonów skarbowych w latach 1995-1996 oraz liczbę i wartość transakcji na rynku wtórnym bonów skarbowych w latach 1997-1998, dalej przepływy na wtórnym rynku niematerialnych bonów skarbowych w 1996 r. i przepływy ma wtórnym rynku bonów skarbowych w latach 1997-1998, a także wartość transakcji zawartych na wtórnym rynku bonów skarbowych w latach 1996-1998 w przekroju sektorowym.
The paper presents data extracted from the Notarial Deeds concluded in Poland in 2004, with categorisation of properties. The author discusses property markets in 16 PolishRegions, taking into account the subdivision of property deals into the following types of transactions: market and non-market transactions, land transactions, deals by natural persons, legal entities, the State Treasury, and communes. The author also distinguishes groups of transactions based on their intensity and value. Market operations in 2004 were considered. (original abstract)
Jednym z podstawowych instrumentów polityki pieniężnej banku centralnego, działającego w reżimie strategii BCI są stopy procentowe. Umiejętne sterowanie nimi wpływa w pożądany sposób na wiele czynników kształtujących poziom cen i w ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo realizacji wyznaczonego celu inflacyjnego. Artykuł poświęcony jest zagadnieniom związanym z polityką stóp procentowych centralnej instytucji monetarnej. Przedstawiono w nim charakterystykę podstawowych stóp banku centralnego, mechanizmy ich oddziaływania oraz, na przykładzie Narodowego Banku Polskiego, zilustrowano realizację polityki monetarnej w latach 2004-2009.(abstrakt oryginalny)
W Stanach Zjednoczonych zostały określone pewne wymagania dotyczące walorów, jakie powinny być przedmiotem przetargu na otwartego rynku. Powinno się handlować papierami krótkoterminowymi o różnych terminach płatności, które zapewnią odpowiednią płynność. Do operacji powinni mieć dostęp różni uczestnicy, przykładowo mogą to być banki komercyjne, pozostałe instytucje finansowe a także instytucje niefinansowe. W operacjach otwartego rynku można handlować zarówno papierami rządowymi, walorami instytucji finansowych i niefinansowych. Zwłaszcza obecność podmiotów niefinansowych jest charakterystyczną cechą rynku amerykańskiego w odróżnieniu od większości pozostałych krajów rozwiniętych. Według aktu podstawowego, sekcji 4 i 14, banki mogą handlować bankowymi akceptami, bonami skarbowymi, obligacjami rządowymi i stanowymi, obligacjami gwarantowanymi przez inne rządy, warrantami i różnymi papierami wartościowymi instytucji prywatnych . Jednak nie wszystkie papiery wartościowe nadają się do wykorzystania w operacjach otwartego rynku. Muszą to być tylko papiery, które emitowane są w dużych ilościach. Gdy w grę wchodzą instytucje prywatne, muszą one spełniać określone wymagania bezpieczeństwa, np. być w dobrej kondycji finansowej i posiadać opinię bardzo solidnego dłużnika. Jednak handel odbywa się głównie papierami rządowymi. Są to przede wszystkim: bony skarbowe 3, 6 i 12 - miesięczne (ang. treasury bill - TB), noty skarbowe (ang. treasury note), których termin płatności wynosi od 2 do 10 lat, obligacje rządowe różnego rodzaju, a do 1966 r. w obrocie były jeszcze rynkowe certifikaty dłużne (ang. marketable certificate of indebtedness). (fragment tekstu)
Głównym elementem instrumentarium EBC są operacje otwartego rynku. W artykule przedstawiono funkcjonowanie operacji otwartego rynku w Eurosystemie oraz w wybranych krajach kandydujących (Czechy, Węgry i Polska), zwracjŃc uwagŠ na podstawowe obszary wymaganej harmonizacji. Okres przedakcesyjny, jak równiež czonkostwo w Unii Europejskiej nie nakładają na banki centralne obowiązku penej harmonizacji instrumentów. Jednak działania dostosowawcze w zakresie procedur i technicznych parametrów dla poszczególnych instrumentów muszą być odpowiednio wcześniej finalizowane, tak aby w momencie wejścia do obszaru euro narodowe banki centralne i krajowe banki komercyjne mogły sprawnie włączyć się w nurt wspólnej polityki pieniężnej Eurosystemu.
W artykule przedstawiono politykę pieniężną australijskiego banku centralnego - Reserve Bank of Australia (RBA). Skupiono się na operacjach otwartego rynku na tle płynności banków komercyjnych. Zaprezentowano cele oraz strategię´ polityki pieniężnej. Opisano kontrolowaną przez RBA stopę procentową rynku międzybankowego. Omówiono czynniki determinujące popyt banków na płynne rezerwy oraz podaż tych rezerw na rynku międzybankowym. Zwrócono uwagę na rolę rezerwy obowiązkowej o współczynniku zero. Przedstawiono możliwości pozyskania przez banki płynnych rezerw oraz procedury przeprowadzania operacji otwartego rynku w danym dniu roboczym. Wskazano na rolę planowania płynności sektora bankowego w odniesieniu do wartości operacji otwartego rynku i terminów ich zapadalności. Zaprezentowano operacje walutowe RBA. Opisano także sposób ustalania przez RBA wartości referencyjnej oraz papiery wartościowe zabezpieczające transakcje.
11
63%
Finansowanie innowacji, ryzykownych projektów, małych i średnich przedsiębiorstw dysponujących niewielkim majątkiem i krótką historią związane jest z dużym ryzykiem. Podmioty o powyższym profilu mają trudności z pozyskiwaniem zasileń kapitałowych na rozwój. Od kilku lat w Europie tworzone są rynki papierów wartościowych charakteryzujące się prostszymi procedurami, niższymi kosztami i mniej restrykcyjnymi wymogami wobec przedsiębiorstw. W niniejszym artykule przedstawiona została organizacja rynków alternatywnych w Niemczech i Austrii. Analizie poddano strukturę niemieckiego i austriackiego rynku papierów wartościowych, warunki oraz koszty emisji akcji. Podjęto również próbę oceny rozwoju tych rynków. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ma na celu ukazanie wydarzeń kryzysowych oraz ich skutków dla płynności krajowego sektora bankowego. W pierwszej kolejności pokrótce zostaną wskazane wybrane fakty związane z kryzysem finansowym, mające kluczowe znaczenie dla gospodarki krajowej od 2007 r. Problematyka ta zostanie przedstawiona z uwzględnieniem luki finansowania w polskim sektorze bankowym oraz działań podjętych przez NBP w sytuacji zaburzeń systemu finansowego. Prezentacja czynników kształtujących płynność polskich banków oraz przebiegu operacji otwartego rynku na ich tle mają z kolei na celu umożliwienie krótkiej oceny skuteczności działań polskiego banku centralnego w regulowaniu płynności sektorowej w Polsce w warunkach kryzysu. (fragment tekstu)
Termin "operacje otwartego rynku" oznacza interwencje na rynku pieniężnym, dokonywane przez bank centralny, który staje się aktywnym i równorzędnym uczestnikiem tego rynku. W artykule omówiono ramy instytucjonalne i genezę operacji otwartego rynku w Niemczech oraz ich stan obecny.
W ramach prowadzonej polityki monetarnej NBP realizuje ustawowe cele. Cel finalny może być osiągnięty z wykorzystaniem dostepnych instrumentów zarówno o charakterze administracyjnym, jak i pośrednim. W przypadku tej drugiej grupy wykorzystywane są przez bank centralny m. in. opreacje otwartego rynku. Na tle innych instrumentów tego typu zyskują one na znaczeniu w ostatnich latach. Dlatego celem opracowania stała sie ich charakterystyka i analiza oraz próba określenia ich roki w realizowaniu przez NBP polityce pieniężnej. (fragment tekstu)
Omówiono istotę i rodzaje operacji otwartego rynku, cele przeprowadzania tego typu operacji, przesłanki rozwoju i genezę operacji otwartego rynku w Polsce. Dokonano analizy operacji otwartego rynku w latach 1993-2002.
Celem niniejszego opracowania jest wskazanie na stopień dostosowania instrumentów polityki pieniężnej Narodowego Banku Polskiego do standardów, norm i procedur stosowanych w ramach polityki pieniężnej Europejskiego Systemu Banków Centralnych. W związku z tym podjęta została próba określenia osiągniętego dotąd poziomu harmonizacji narzędzi polskiej polityki pieniężnej z rozwiązaniami strefy euro. Równocześnie w rozważaniach ujawnione zostały istniejące nadal rozbieżności, których likwidacja jest konieczna w perspektywie przyszłego członkostwa Polski w UGW (nawet, jeśli data przystąpienia Polski do strefy euro nie jest bliżej określona, a prawdopodobna, obecnie najczęściej wskazywana, dotyczy 2007 r.).
Artykuł stanowi próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak bank centralny może wpływać na stabilność finansową za pomocą klasycznej funkcji, jaką jest funkcja kredytodawcy ostatniej instancji. Artykuł został podzielony na cztery części. W pierwszej zdefiniowano pojęcie stabilności finansowej. Drugą część poświęcono omówieniu celów, jakie stawiają przed sobą banki centralne i jakie miejsce pośród tych celów zajmuje stabilność finansowa. Trzecia część prezentuje zagadnienie związane z teoretycznymi uwarunkowaniami spełniania przez bank centralny funkcji kredytodawcy ostatniej instancji. Czwarta część stanowi prezentację praktycznego podejścia do realizowania funkcji kredytodawcy ostatniej instancji na przykładzie działań podejmowanych w tej kwestii przez Narodowy Bank Polski. Opisano tutaj także najważniejsze działania, jakie Narodowy Bank Polski podjął w ramach wypełniania tej funkcji w czasie ostatniego kryzysu finansowego. (fragment tekstu)
Przejawem transformacji polskiego systemu bankowego i polskiej gospodarki jest powstanie i rozwój rynku finansowego. Jednym z jego najważniejszych segmentów jest rynek pieniężny, który powinien odzwierciedlać stan polskiej gospodarki rynkowej i być mechanizmem transmisji impulsów działań Narodowego Banku Polskiego na gospodarkę.
W artykule omówiono rozwój najważniejszych instrumentów rynku pieniężnego, kładąc nacisk na operacje otwartego rynku w latach 1990-1995. Okres ten charakteryzuje się dynamicznym wzrostem głównych instrumentów rynkowych: bonów pieniężnych Narodowego Banku Polskiego i bonów skarbowych.
Idea Eurosystemu wymaga, aby państwa wchodzące do strefy euro miały jednolity system instrumentów polityki pieniężnej, w tym operacji otwartego rynku (OOR). Harmonizacji ze standardami Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wymagają wszystkie rodzaje operacji na otwartym rynku przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Opracowanie przedstawia analizę porównawczą rozwiązań polskich i tych stosowanych w euroobszarze w zakresie operacji otwartego rynku. Celem tej analizy jest określenie stopnia dostosowania omawianego instrumentu wykorzystywanego przez NBP do standardów, norm i procedur EBC. Tekst składa się z dwóch części. Pierwsza nakreśla istotę i konstrukcję oraz sposób działania operacji otwartego rynku w Eurosystemie, druga - w Polsce. Wnioski prezentują stopień harmonizacji tych dwóch rozwiązań oraz proponowane kierunki zmian dostosowawczych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.