Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 257

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Oprogramowanie komputerowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
W ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania systemami eksperckimi. Jednocześnie zwiększa się liczba zastosowań tych systemów. Niektóre z nich wyszły już poza laboratoria naukowe i stały się systemami wykorzystywanymi w praktyce. Jednakże większość z nich osiągnęła jedynie poziom prototypów badawczych. B. Buchanan podaje listę zaledwie kilkudziesięciu systemów eksperckich działających w praktyce. W procesie .budowy, dziedzinowych systemów eksperckich wykorzystuje się dwa podstawowe podejścia: 1 System Jest budowany "od podstaw", z zastosowaniem któregoś z istniejących języków programowania. 2 System Jest budowany z wykorzystaniem wyspecjalizowanych narzędzi programowych, w tym tzw. szkieletowych systemów eksperckich. Proces budowy systemu eksperckiego "u podstaw" Jest niezwykle czasochłonny. Na przykład opracowanie systemu Mycia zajęło ..około 50 lat, przy czym znaczna część tego wysiłku jest zawarta w oprogramowaniu [3 ] Jednocześnie to podejście wymaga zatrudnienia programistów o bardzo wysokich kwalifikacjach. Te dwa czynniki powodują, że koszt opracowania systemu w ten sposób jest bardzo wysoki. Dlatego dużego znaczenia nabiera zastosowanie narzędzi wspomagających budowę systemu dziedzinowego, co jest istotą drugiego podejścia. Pierwsze, szkieletowe systemy eksperckie na komputery osobiste pojawiły się w 1984 roku. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono możliwość praktycznego zastosowania oprogramowania KASS v.2.1.Jako przykład, dla którego można by przeprowadzić uszeregowanie, wzięto szereg prac wykończeniowych wykonywanych w modernizowanym budynku mieszkalnym, którego przeznaczenie zmieniono na cele biurowe. W skład prac jakie trzeba było wykonać wchodziły pracę związane z wykonaniem instalacji elektrycznej, wykonaniem instalacji teletechnicznej, wykonaniem tynków, robotami malarskimi i robotami podłogowymi. Dane zebrane do optymalizacji przedstawiono w formie tabelarycznej. Tak przedstawione dane w łatwy sposób zaimportowano do programu. Do optymalizacji wybrano dwa kryteria: ciągłości pracy i minimum czasu. Uzyskano satysfakcjonujące uszeregowanie działek roboczych. Całkowity czas pracy na wszystkich działkach wyniósł łącznie 124 godziny, a przestoje jedynie 11 godzin.(abstrakt oryginalny)
W artykule krótko scharakteryzowano dziewięć ścieżek w symulacyjnej optymalizacji wyboru procedury klasyfikacyjnej dla danego typu danych, (zaproponowanych w pracy Walesiaka i Dudka [2005]). Następnie zaprezentowano podstawowe funkcje programu komputerowego clusterSim, służącego realizacji wyodrębnionych ścieżek, oraz wybrane wyniki obliczeń symulacyjnych przy wzrastającej liczbie obiektów i zmiennych w macierzy danych. Wszystkie procedury opracowano w języku R oraz pomocniczo w języku C++. (fragment tekstu)
Współczesne wyzwania, jakie stoją przed inżynierią oprogramowania, powodują konieczność szybkiego dostosowywania się do zmian zarówno oczekiwań klientów/użytkowników, jak i wykorzystywanych narzędzi wspomagających tworzenie aplikacji. Celem artykułu jest próba pokazania różnic oraz podobieństw pomiędzy dwoma najpopularniejszymi obecnie podejściami do tworzenia oprogramowania: zwinnym (agile) reprezentowanym przez metodę XP - Extreme Programming i tradycyjnym w postaci metod sterowanych planem (plan-driven). Na złożoność zagadnienia wpływa zarówno specyfika dziedziny (tworzenie oprogramowania zaliczano zawsze do twórczości na pograniczu rzemiosła i sztuki), jak i duża różnorodność metod rozwijanych w ramach dwóch prezentowanych podejść. (fragment tekstu)
Oprogramowanie jest własnością intelektualną- dlatego od momentu jego wytworzenia automatycznie podlega ustawie antypirackiej. Ustalenia dotyczące rodzaju i zakresu licencji stwarzają wiele problemów, zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom. Firmowa polityka zarządzania licencjami przynosi efekt, jeżeli jej warunki są przestrzegane przez wszystkich pracowników.
Wydaje się, że dzisiejsza szkoła nie podąża z duchem czasu. Ostatnie badania pokazują, że potrzeby uczniów nie są realizowane i nie są oni dobrze przygotowywani do przyszłych studiów i/lub pracy. Brak możliwości przeprowadzenia własnych doświadczeń (np. doświadczeń fizycznych, które powinny być przeprowadzane w szkolnych laboratoriach fizycznych) i uczenia się na błędach skutkuje tym, że młodzi ludzie nie są zdolni do wyciągania własnych wniosków (myślenia przyczynowo-skutkowego). Politechnika Gdańska postanowiła zająć się tym problemem poprzez zaprojektowanie i wykonananie zestawu wirtualnych pomocy naukowych - e-doświadczeń. Aby uniknąć wielu typowych problemów, które wiele informatycznych produktów prowadzi do niepowodzenia, przygotowano procedury w oparciu o najlepsze praktyki inżynierii oprogramowania. Niniejszy artykuł opisuje proces tworzenia e-doświadczeń ze zwróceniem szczególnej uwagi na zarządzanie wymaganiami, projektem i ryzykiem. Autorzy próbują udowodnić, że rozwiązywanie trudnych kwestii, takich jak szczegółowe planowanie i analiza ryzyka, może być gwarancją sukcesu. (abstrakt oryginalny)
Problem jakości oprogramowania komputerowego i jej pomiaru jest niedoceniony w środowisku twórców oprogramowania. Niemniej jednak coraz większe wymagania użytkowników oraz rola oprogramowania komputerowego w życiu codziennym sprawiają, że problem ten jest coraz częściej dostrzegany. Niniejsza praca przybliża aktualny stan wiedzy w dziedzinie jakości oprogramowania i przedstawia podstawowe problemy związane z mierzeniem jakości oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
Każdego roku społeczność oprogramowania o otwartym kodzie wytwarza szeroki wachlarz programów. Dla typowych problemów, prawdopodobieństwo tego, że dostępne jest oprogramowanie o otwartym kodzie, które taki problem rozwiązuje, jest wysokie. Jednakże, gdy porówna się zbiór funkcjonalności czy wymagań nie-funkcjonalnych, których domagają się użytkownicy końcowi do tego, co faktycznie oferuje dostępne oprogramowanie, często ujawnia się znacząca rozbieżność. Oznacza to, że do rzadkości nie należy sytuacja, w której otwarte oprogramowanie nie tylko musi zostać skonfigurowane, ale także musi zostać zmodyfikowane. W artykule proponuje się nową metodykę rozwijania oprogramowania opartego na komponentach o otwartym kodzie, FEChADO. Jej nazwa jest akronimem od sześciu wyrazów opisujących etapy jej stosowania: wyszukania dostępnych rozwiązań (Find), oceny znalezionych rozwiązań (Evaluate), wybrania najlepszego spośród nich (Choose), dostosowania go do potrzeb (Adapt), rozbudowy o nowe moduły (Develop), pozyskania opinii użytkowników (Obtain). Metodyka stanowi bezpośredni rezultat praktycznych doświadczeń autorów przy rozwijaniu oprogramowania opartego na komponentach o otwartym kodzie. Artykuł stanowi rozszerzenie treści plakatu, który zostanie zaprezentowany na konferencji ICEIS we Wrocławiu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia programy elektroniczne aktualnie stosowane do wspomagania rekonstrukcji przebiegu wypadków i kolizji drogowych z udziałem pojazdów i pieszych zaistniałych na drogach o różnej geometrii. Praca ma charakter poglądowy i opisuje podstawowe zakresy możliwości tych programów, co do ich funkcjonalności i wzajemnej współpracy(abstrakt oryginalny)
Przystąpienie do programu MSDN AA przez Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług miało dwa zasadnicze cele. Po pierwsze, poszukiwano rozwiązania obniżającego koszty zakupu oprogramowania wykorzystywanego do celów edukacyjnych. Po drugie, bezpłatny dostęp niemal do całej oferty firmy Microsoft dla studentów i pracowników wydziału spowodował, że pojawiły się nowe możliwości pozwalające na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Jest zrozumiał, że z uwagi na charakter prowadzonych kierunków studiów na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego największą popularnością cieszą się produkty, które mają zastosowanie w takich dziedzinach nauki, jak ekonomia, zarządzanie, transport czy logistyka. Dużo pytań kierowanych do administratora programu dotyczy również oprogramowania biurowego, a zwłaszcza takich elementów pakietu MS Office, jak Word, Excel oraz PowerPoint. Jak już napisano wcześniej - program MSDN AA nie obejmuje tych produktów.(tekst z oryginału)
11
Content available remote Analiza skuteczności programów antywirusowych
80%
Wprawdzie wszyscy są świadomi tempa, w jakim powiększa się zakres popularności Internetu, ale dane liczbowe dotyczące tego procesu są naprawdę imponujące. W ostatnim czasie Intel rozesłał bardzo interesującą infografikę (do której autorzy artykułu dotarli poprzez stronę Marka H. Goldberga), która obrazuje rozwój Internetu. Liczba urządzeń sieciowych, poprzez które korzystać można z zasobów Internetu, osiągnęła już liczbę mieszkańców Ziemi i szacuje się, że zostanie podwojona za 3 lata. Co minutę (!):  przez Internet przesyłanych jest prawie 640 TB danych,  do YouTube ładowanych jest kolejnych 30 godzin materiału filmowego, a 1,3 mln użytkowników ogląda zgromadzone tam już materiały,  6 mln osób przegląda Facebooka,  Google udziela odpowiedzi na ponad 2 mln zapytań,  wysyłane są 204 mln listów elektronicznych. Oczywiście znaczną część przesyłanych e-maili stanowi spam, w ostatnich latach stanowi on 80-85% wszystkich przesyłek elektronicznych, a według ostatnich danych dostępnych autorom podczas pisania artykułu wynosił on 80,6%4. Każdy niezamawiany list o charakterze handlowym stanowi pewną uciążliwość dla odbiorcy, który traci swój czas na określenie jego charakteru, a następnie ewentualne usunięcie go, ale o wiele gorsze jest to, że aż w 3% korespondencji znajdują się szkodliwe pliki. (fragment tekstu)
12
Content available remote Study of Selected Textural Features Properties on Asbestos Roof Images
80%
Przedstawione prace badawcze dotyczyły oceny wrażliwości wybranych pięciu grup cech teksturalnych na zmiany kontrastu, jasności, ostrości oraz obrotu obrazu. Obraz tekstury stanowiły rzeczywiste próbki dachów azbestowych. W trakcie badań korzystano z oprogramowania MaZda, które pozwoliło wyznaczyć 259 różnych cech teksturalnych. Przeanalizowano otrzymane wyniki pod kątem parametrów niewrażliwych na przekształcenia obrazu próbki. W uzyskanych wynikach nie znaleziono cech tekstury, które są równocześnie odporne na wszystkie czynniki powodujące ich zmianę. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaproponowanie, w odniesieniu do przedsięwzięć rozwoju systemów oprogramowania biznesowego (Business Software Systems Development and Enhancement Projects), koncepcji uruchomienia prac analitycznych na dwóch poziomach szczegółowości: wysokim, opisującym zmiany, które wprowadza dany projekt, oraz niskim, opisującym wszystkie funkcjonalności od początku budowy systemu. Dla tak zaproponowanej koncepcji utworzono wzorce specyfikacji wymagań, w tym wzorce specyfikacji przypadków użycia, wymagań graficznych ekranu i metryki zmian.(abstrakt oryginalny)
Realizacja projektów informatycznych w organach publicznych oznacza najczęściej wybór jednej z dostępnych metodyk zarządzania projektem. Jest wiele metodyk, różniących się między sobą podejściem do kontroli prac projektu, szczegółowością procedur czy dostosowaniem do przedmiotu projektu. Uruchomienie projektu oznacza najczęściej wybór jednego z dostępnych rozwiązań, chociaż przy większości przedsięwzięć realizowanych w organizacjach publicznych ten wybór jest często ograniczany do konieczności stosowania metodyki PRINCE2. Takie podejście nie daje szerszej perspektywy uwzględniającej wszystkie aspekty projektu, szczególnie w obrębie prac typowo specjalistycznych związanych z wytwarzaniem oprogramowania. Niniejszy artykuł przedstawia możliwość zastosowania tradycyjnej metodyki zarządczej PRINCE2 wraz z metodyką zwinną Scrum w rzeczywistym środowisku projektu. Świadome i dostosowane do warunków organizacji zastosowanie połączenia Scrum i PRINCE2 może tworzyć synergię, która prowadzi do dynamicznego rozwoju produktu w precyzyjnie kontrolowanym środowisku projektowym. (abstrakt autora)
15
Content available remote Standardy Microsoft Solution Framework w zarządzaniu projektami informatycznymi
61%
Ten artykuł opisuje metodykę Microsoft Solutions Framework, która jest kompletem podstaw, modeli, dyscyplin, koncepcji i wskazówek potrzebnych przy dostarczaniu technologii firmy Microsoft.(abstrakt oryginalny)
The article focuses on an outlined approach for the creation of knowledge management systems among software development organizations (SDO) in relation to quality management system. It mentions that the approach attempts to realize the attainment of quality management system through the construction of knowledge management system among SDO. It cites factors that affect the use of knowledge management systems, which are classified into technological, organizational, individual and social ones.(original abstract)
Polskie firmy znalazły się wśród 100 największych europejskich producentów oprogramowania. Według rankingu Truffle 100 grupa Asseco jest numerem 6 w zestawieniu największych producentów oprogramowania w Europie. (fragment tekstu)
This paper presents the creation of the Pong game on an FPGA using a computer display. The game is optimized to work on both LCD and CRT displays too. The game is implemented from scratch, it has the two pads drawn, the ball is also drawn and the background is painted in white. Everything is implemented in hardware on FPGA, so this way at the end we are able to create the ASIC with the game. The goal is to create the Pong game on a single chip.(original abstract)
The Complex Adaptive Situational Model (CASM) described in this paper promotes understanding of what it takes to establish conditions which enable software engineering success, not only with agile approaches, but also traditional, plan-driven software engineering. Influenced by aspects of complexity science, CASM explains aspects of the state of dynamic equilibrium that is achieved by a software engineering team under the constraining influence of management and production governance. The team is a complex adaptive system (CAS) with people as the active agents. Four states of dynamic equilibrium are defined: Crafted Quality (agile), Controlled Quality (waterfall), Managed Costs (WetAgile) and Self-Directed Quality. Management's challenge is to appropriately apply constraints that enable the required state of dynamic equilibrium. The journey across the band of feasibility is described by introducing SEMAT, with Crafted Quality amounting to applying SEMAT Essence, and Controlled Quality being achieved by introducing additional practices which satisfy the more stringent governance requirements.(original abstract)
Most of today's computer systems, including rapidly emerging embedded ones, rely on an operating system. Consequently, the development of embedded systems and related software often requires a deeper understanding of operating systems. This paper presents a new incrementally built operating system and a learning course formed around it. Each increment builds on the previous one and introduces new system elements, new concepts and solutions, and a new set of assignments for improving or extending operations or simply demonstrating its use. Increments and assignments are designed to extend theoretical and practical knowledge in the operating system domain, give experience with non-trivial software systems and their development tools, familiarize the learner with basic computer hardware components and demonstrate device driver construction. The audience targeted by this operating system and course materials includes advanced students with (basic) knowledge of computer architecture, programming and operating systems. In addition, materials may be used individually as part of a lifelong learning process.(original abstract)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.