Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 174

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organization-environment relations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
W artykule poddano ocenie wpływ różnych wymiarów bliskości (geograficznej, społecznej, organizacyjnej, kulturowej, instytucjonalnej, poznawczej, epizodycznej) na rozwój usług IT w Krakowie i na Górnym Śląsku. Celem opracowania jest identyfikacja tych rodzajów bliskości międzyorganizacyjnej, które mają istotny wpływ na rozwój nowych sektorów gospodarki. Na podstawie analizy treści wywiadów wskazano na znaczenie bliskości geograficznej w skali mikro (parki technologiczne i inkubatory) dla kształtowania interakcji międzyorganizacyjnych. Podkreślono rolę bliskości społecznej opartej o sieci relacji. Wskazano również na znaczenie bliskości poznawczej oraz epizodycznej dla rozwoju firm i całych branż nowej gospodarki. W pracy wykorzystano wywiady z kluczowymi informatorami (przedsiębiorcami, zarządzającymi klastrami i parkami technologicznymi).(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Relacje organizacji wielkopowierzchniowych z klientami w świetle badań
100%
Celem niniejszego artykułu było wykazanie, że organizacje wielkopowierzchniowe działające w Polsce prowadzą intensywną walkę o klienta. Ważnym elementem tej walki jest budowa trwałych relacji z klientami. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczących relacji pomiędzy placówkami handlowymi a ich klientami. Wskazano przy tym, jakie elementy decydują o atrakcyjności tych placówek dla klientów i pozwalają na budowę trwałych relacji z nimi. Zidentyfikowano także działania podejmowane przez organizacje wielkopowierzchniowe w celu budowy trwałych relacji z klientami.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Znaczenie relacji z otoczeniem dla małych i średnich przedsiębiorstw
100%
W Polsce mikro i średnie przedsiębiorstwa stanowią prawie 99% wszystkich przedsiębiorstw, tak więc ten wynik (tworząc prawie połowę PKB i zatrudniają blisko 70% pracujących) stanowi tak naprawdę możliwość zmniejszenia bezrobocia, zwiększenie eksportu i daje ogromne możliwości konkurowania na obszarze Unii Europejskiej, a patrząc globalnie - także na rynkach światowych1. Podejście do znaczenia małych i średnich przedsiębiorstw na przestrzeni ostatniego wieku zmieniało się radykalnie. Do początku lat 70. XX wieku uważano, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie odgrywały większej roli. Ponadto istniało przekonanie, że będą one coraz słabiej oddziaływały na gospodarkę. Taki pogląd zmienił się wraz z ich dynamicznym rozwojem. Dostrzeżono, że przedsiębiorstwa te charakteryzują się elastycznością i stosunkowo łatwo oraz szybko dostosowują się do zmieniających się warunków otoczenia. W znacznej mierze na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, miało wpływ wyhamowanie roli państwa w gospodarce. Został zniesiony monopol własności państwowej, likwidując tym samym uprzywilejowaną pozycję dużych firm (postsocjalistycznych). Czynnikiem, który miał wpływ na rozwój tych przedsiębiorstw, był także niezaspokojony popyt wewnętrzny, a także nieliczna liczba tych przedsiębiorstw, a co za tym idzie stosunkowo mała konkurencja. (fragment tekstu)
Identyfikacja wizualna (CI) jest we współczesnym biznesie ważnym narzędziem strategicznym, stanowiącym integralną część wszelkich działań zewnętrznych podmiotów, skierowanych na otoczenie rynkowe. Identyfikacja wizualna to całość symboliki stosowanej przez firmę, w celu właściwego jej rozpoznania. Treścią opracowania jest omówienie i analiza wybranych elementów księgi wizualizacji. Dokonano analizy materiałów reklamowych i strony internetowej oraz porównano uzyskane wyniki z wytycznymi zawartymi w księdze identyfikacji wizualnej firmy. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest identyfikacja roli zaufania w relacjach międzyorganizacyjnych na podstawie badań prowadzonych przez kolejnych badaczy. Podjęty problem wpisuje się zatem w cykl badań nad determinantami relacyjnej przewagi konkurencyjnej. W opracowaniu przedstawiono zaufanie jako mechanizm koordynacji w rozwoju współdziałania i efektywności relacji. Zaufanie stanowi substytut bardziej sformalizowanych mechanizmów koordynacji lub wyłączną formę koordynowania.
W ujęciu strategiczno-koncepcyjnym na zarządzanie wartością relacji przedsiębiorstwa z interesariuszami rynkowymi składają się podstawowe procesy kształtowania wartości oraz otaczające je subprocesy, będące procesami interakcji pomiędzy przedsiębiorstwem a market stakeholders. Na główne procesy kształtowania wartości relacji przedsiębiorstwa z rynkowymi interesariuszami składają się: definiowanie, kreacja, dostarczanie oraz ocena wartości. Subprocesami interakcji na płaszczyźnie firma - interesariusze rynkowi są działania mające na celu ich pozyskanie, usatysfakcjonowanie, zatrzymanie lub zerwanie stosunku, jeśli nie przyczynia się on do optymalizacji wartości portfela relacji. Przejawem zarządzania wartością relacji przedsiębiorstwa z rynkowymi interesariuszami jest przyjęcie przez organizację tzw. orientacji totalnej wartości.(abstrakt oryginalny)
Problem przepływu wiedzy stanowi przedmiot zainteresowania badaczy lokujących swoje badania w paradygmacie RBV oraz w podejściu relacyjnym. Elementem spajającym te dwa zagadnienia jest symetryczność przepływu wiedzy w relacjach międzyorganizacyjnych. Przedstawiono w artykule schemat przepływu wiedzy w sieciach międzyorganizacyjnych, a w szczególności w sieci z wyodrębnionym centrum. Zaproponowany model przepływu wiedzy w sieci ukazuje obszary symetrycznych relacji oraz obszary relacji niesymetrycznych. Wśród głównych przyczyn powstawania asymetrii wiedzy wskazano na oportunistyczne zachowania partnerów relacji oraz zakorzenienie wiedzy.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej młodej polskiej demokracji zmienia się rola pojedynczej jednostki społecznej, rola obywatela. Obserwujemy znaczny postęp w tworzeniu się świadomego społeczeństwa obywatelskiego, czyli takiego, które aktywnie uczestniczy w życiu publicznym, jest zaangażowane w debatę publiczną, żywo reaguje na problemy społeczne, jest świadome swoich praw, chce i umie je skutecznie egzekwować. Zmiany dotyczą różnych obszarów, a jednym z nich jest proces zarządzania publicznego. Powstają nowe formy demokracji jak na przykład demokracja uczestnicząca, określana również jako partycypacyjna2. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod zarządzania w sektorze publicznym, a dokładniej w administracji publicznej. Ogólnie mówiąc polega ona na włączaniu w proces decyzyjny zbiorowości lokalnej. Jedną z form demokracji uczestniczącej, a zarazem przejawem wzajemnych kontaktów między różnymi partnerami na różnych poziomach jest dialog społeczny. W artykule wyjaśniono rolę i znaczenie wiarygodnego dialogu społecznego jako jednego z podstawowych celów public relations w odniesieniu do samorządu terytorialnego. Tezą, jaką założono podejmując analizę zagadnienia, jest stwierdzenie, iż dialog społeczny ogrywa kluczową rolę w spełnianiu celów public relations podejmowanego w warunkach samorządu terytorialnego. Przyjęto tu zależność określającą wprost, iż im bardziej rozwijany dialog społeczny, tym cele PR spełnione są w większym stopniu. Artykuł powstał na podstawie analizy dostępnej w tej dziedzinie literatury oraz własnych doświadczeń zawodowych i obserwacji. (fragment tekstu)
W artykule omówiono znaczenie kapitału relacyjnego i jego wpływ na ewentualne pojawienie się zjawisk kryzysowych w organizacji. Jego celem jest zraportowanie eksperckich opinii nt. istoty kapitału relacyjnego przedsiębiorstwa oraz jego potencjalnego kryzysogennego oddziaływania na firmę. Istotnym wnioskiem nasuwającym się po pierwszej części badań jest fakt, iż kapitał relacyjny jest postrzegany głównie przez pryzmat kapitału wewnętrznego oraz kapitału zewnętrznego pojmowanego przez pryzmat relacji w łańcuchu dostaw. W tym przypadku najważniejsze wydają się relacje przedsiębiorstwa z jego klientami oraz dostawcami. Dość istotną grupę stanowią również relacje z bankami i innymi instytucjami finansowymi.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie możliwości, jakie daje metoda refleksji strategicznej (precyzyjniej: jej trzeci etap) w tym zakresie i ich zweryfikowanie przez przedstawienie analizy realnego przypadku - przedsiębiorstwa z branży odzieżowej prowadzącego działalność na terenie Polski. Właściwe rozważania zostaną poprzedzone krótką charakterystyką wybranych etapów metody refleksji strategicznej (co pozwoli ukazać tkwiące w niej możliwości i ograniczenia), a także uwagami o możliwych systemach dystrybucji, stosowanych przez producenta względem pośredników, jako zbioru warunków brzegowych dla prowadzenia analizy stanu faktycznego z wykorzystaniem metody refleksji strategicznej.
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na znaczenie strategii relacyjnych w stymulowaniu aktywności innowacyjnej podmiotów funkcjonujących w ramach struktur klastrowych. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie: jaki jest wpływ współpracy w klastrach na aktywność innowacyjną przedsiębiorstw? W realizacji tak postawionego celu wykorzystano między innymi: studia literatury przedmiotu, analizę danych GUS dotyczących poziomu innowacyjności polskich przedsiębiorstw z uwzględnieniem firm działających w klastrach oraz dane pochodzące z raportu The Global Innovation Index. PROCES WYWODU: W artykule wskazano na znaczenie klastrów jako miejsca, gdzie przedsiębiorstwa, dzięki wchodzeniu w relacje z innymi podmiotami sektora biznesu, jednostkami naukowo-badawczymi oraz organizacjami sektora publicznego, mogą budować potencjał innowacyjny. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Na podstawie analizy danych statystycznych GUS za lata 2013- 2016 podjęto próbę oceny aktywności innowacyjnej polskich przedsiębiorstw oraz zakresu współpracy w realizacji projektów innowacyjnych z innymi podmiotami sektora biznesu, jednostkami badawczo- rozwojowymi oraz instytucjami sektora publicznego. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: W modelach biznesowych współczesnych przedsiębiorstw innowacje stanowią jeden z podstawowych elementów decydujących o konkurencyjności i wynikach ekonomicznych. Mając na uwadze powyższe, szczególnego znaczenia nabierają działania, których celem jest wspieranie otoczenia biznesowego oraz środowiska badawczo-rozwojowego, z uwzględnieniem obowiązujących w tym obszarze regulacji prawnych. Istotnym czynnikiem wpływającym na jakość relacji współpracy w projektach innowacyjnych jest również zapewnienie dostępu do technologii i specjalistycznego wyposażenia oraz podejmowanie inicjatyw mających na celu budowanie relacji zaufania i zaangażowania opartych na sprzyjającej kulturze.(abstrakt oryginalny)
Obserwacja współczesnych przedsiębiorstw funkcjonujących w ciągle zmieniających się warunkach otoczenia skłania do stwierdzenia, że nie wszystkie potrafią dostosowywać się do jego rosnących wymagań. W wielu przypadkach relacje przedsiębiorstw z klientami tworzą się same, bez kontroli podmiotów gospodarczych. Dla tworzenia pozytywnych relacji pomiędzy przedsiębiorstwami i ich otoczeniem niezwykle istotne jest postępowanie ich właścicieli, zarządzających oraz pracowników. Te wewnątrzorganizacyjne zachowania są jednym z czynników rynkowych zachowań przedsiębiorstwa. Zachowania wewnątrzorganizacyjne nie powinny być przypadkowe - należy je świadomie kształtować. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym celem artykułu jest opisanie aktualnych warunków otoczenia dalszego dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Dokonano w nim próby scharakteryzowania procesów zachodzących w niestabilnym otoczeniu i sposoby ich oddziaływania na przedsiębiorstwa. Następnie przedstawiono ogólne teorie dotyczące możliwości oddziaływania przedsiębiorstwa na otoczenie dalsze, interpretacji stanów otoczenia i budowania strategicznych relacji z makrootoczeniem. (abstrakt oryginalny)
E-gospodarka (E-economy), nowa gospodarka (New Economy), gospodarka cyfrowa (Digital Economy) lub "cyberekonomia", to globalna arena, na której prowadzona jest działalność, prowadzone są transakcje, dochodzi do tworzenia i wymiany wartości, gdzie dojrzewają bezpośrednie kontakty pomiędzy jej uczestnikami. W literaturze przedmiotu podkreśla się, że jest to gospodarka globalna. Jej elementy składowe mają zdolności technologiczne, organizacyjne i instytucjonalne, aby działać jako system w czasie rzeczywistym. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja kluczowych relacji zewnętrznych menedżerów najwyższego szczebla z podmiotami otoczenia istotnymi z punktu wiedzenia bezpieczeństwa pracy oraz czynniki determinujące te relacje. Podmiotem badań byli pracodawcy organizacji regionu łódzkiego. Badania prowadzone były na próbie 2000 organizacji dobranych kwotowo, poprzez badania ankietowe, wykorzystując technikę PAPI. W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań. Szczegółowym analizom podlegały: relacje z lekarzem medycyny pracy, dobór firm szkoleniowych, dobór pracowników służb bhp, czy relacje z organami nadzoru i kontroli. Badania wykazały, że pracodawcy regionu łódzkiego w niewielkim stopniu nawiązują tego typu relacje z otoczeniem. Ponadto chęć nawiązania relacji zewnętrznych zależy od: lokalizacji, wdrożenia przez organizację znormalizowanego systemu zarządzania, kontroli PIP, posiadania przez organizację maszyn i urządzeń technicznych, wystąpienia wypadku przy pracy oraz charakteru osoby pełniącej rolę służb bhp. (abstrakt oryginalny)
Orientacja relacyjna, opierając się na paradygmacie relacyjnym, zakłada tworzenie i apropriację wartości przez kształtowanie, utrzymywanie i rozwój relacji międzyorganizacyjnych. Relacyjny kontekst zarządzania skłania do badań nad istotą strategii relacyjnej przedsiębiorstw i podejmowanymi w jej ramach wyborami strategicznymi. Na podstawie badań przeprowadzonych metodą wywiadu w 53 firmach funkcjonujących w Polsce stwierdzono, że podstawowymi wyborami, wokół których koncertuje się treść strategii relacyjnej, są: cel, partner, dynamika międzyorganizacyjna i sposób tworzenia relacji. Jednocześnie miejsce strategii relacyjnej według poziomów zarządzania strategicznego nie zostało jednoznacznie określone. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto rozważania na temat podstawowych informacyjnych relacji międzyorganizacyjnych o niekomercyjnym charakterze. Za punkt wyjścia przyjęto model model pokazujący typy organizacji w otoczeniu podmiotu gospodarczego. W dalszej części wywodu omówiono wyniki badań pozwalające określić wyzwania napotykane w procesie przygotowania profesjonalnego komunikatu w kontekście specyfiki jego adresata. Wyzwania te ujęto w kategorii kosztów, nakładów czasu i pracy. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zarządzanie przez integrację - wyzwanie dla współczesnych menedżerów
75%
Celem artykułu jest zwrócenie uwagi współczesnych menedżerów na konieczność zastanowienia się nad praktykowanymi strategiami, stylami i narzędziami zarządzania. Istotne wydaje się sprawdzenie na ile i jak sprawnie wykorzystywane są w nich aspekty współpracy i integracji wewnątrz i zewnątrzorganizacyjnej. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych organizacji afiliowanych partii CDU/CSU. Organizacje te, mimo ich znacznego zróżnicowania, są ściśle powiązane (zwłaszcza personalnie) z CDU/CSU - ich naczelnym zadaniem jest przenoszenie idei partii do środowiska, organizowanie dla nich poparcia, a zarazem reprezentowanie swoich interesów w polityce partii. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dotychczasowego dorobku teoretycznego oraz empirycznego nad kapitałem relacyjnym ze wskazaniem aktualnych wyzwań badawczych w tym obszarze. Dla realizacji tak skonstruowanego celu wykorzystano metodę systematycznego przeglądu literatury. Badaniem objęto artykuły ukazujące się w anglojęzycznych bazach pełnotekstowych EBSCO, Scopus, Proquest, Web of Science, Elsevier, Emerald w latach 1998-2014. Stan wiedzy dotyczący kapitału relacyjnego jest dość skromny, a dotychczasowe badania empiryczne są fragmentaryczne i nie są wolne od ograniczeń koncepcyjno-metodycznych. Wyniki przeglądu wskazują, że kapitał relacyjny to jeden z obszarów dociekań, który wymaga eksploracji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.